Ноемврийски книжен клуб - 2023

  • 3 205
  • 41
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 148
Една идея, родена из другите теми във форума - нашият книжен клуб!

Целта на клуба е не само обсъждане на месечна книга, но и разкази на всеки две седмици, за да могат да се включат и хора, за които времето за четене е силно ограничено.

Правила за участие в клуба и разяснения как ще процедираме:
Скрит текст:
- В рамките на един месец се обсъжда една книга.
- В рамките на един месец ще се обсъждат два разказа по възможност. Някой разказ може да отнеме и повече време, графикът ще е плаващ в зависимост от настоението на членовете и наличните предложения за следващ.
- Нека не обръщаме внимание на ден-два-три забавяне или избързване в подаването на информация - хора сме!
- Изборът на книги и разкази ще се случва чрез анкета, освен, ако няма само едно предложение.
- Избраните книга и разкази за следващия месец ще се задават няколко дни предварително, възможно най-рано, за по-безпроблемно сдобиване с четивото.
- Предложения за книги и разкази могат да се правят в самата тема (напр. вместо "запис") или на лично към мен. Ще подканвам, когато наближи средата на месеца, но можете да давате предложения през целия месец. В зависимост от броя предложения и брой гласували на място ще решаваме дали някои заглавия да останат в предложенията за следващия месец.
- Много моля за конкретни предложения за разказ. Нещо на автор Х или от сборник У няма как да бъде подложено на гласуване.
- Хубаво е книгите да са достъпни и на места като Амазон, за членовете извън страната. Читанка също, разбира се.
- При равни гласове ще хвърлям зарче. Едната ще е текущия месец, другата - следващия.
- С предимство са книгите, които успея да намеря в електронен вариант, за да могат да се включат повече хора. Помощ от членовете на клуба винаги е добре дошла.
- Всеки четящ темата е съгласен да попадне на спойлери!
- Абсолютно всяко едно мнение е добре дошло, стига да е конструктивно. Нека си спестим просто "Пф, по-тъпа книга не съм чел". Няма лошо, разбира се, това е мнение, което всеки има за не една и две книги, но нека бъде подкрепено с обяснение кое точно ѝ е тъпото на книгата.
- Има ли нужда да споменавам, че сме тук за забавление и добрият тон е на почит? Не всеки обича люто, не всеки обича сладко, не всеки ще хареса всички книги или изобщо която и да е от предложените.
Месец Ноември
Книга: Нита Проуз - "Камериерката"
График: Всеки чете и коментира, както му е комфортно -> https://www.rulit.me/books/kamerierkata-download-818702.html

Разказ 1: "Гръмна Гръм" на Рей Бредбъри -> https://chitanka.info/text/10320-grymna-grym
График: 1-15.11
Разказ 2: "Дервишово семе" на Николай Хайтов -> https://chitanka.info/text/29557-dervishovo-seme
График: 15-30.11

Предишни обсъждани книжи и разкази с линкове към темите:
- 2022
Скрит текст:
Септември 2022 - "Хартиеният дворец" на Миранда Каули Хелър, "Двубой с Касандра" - Светослав Славчев
Октомври 2022 - "Момичето с гръмовния глас" на Аби Даре, "Не съм от тях" на Чудомир, "Кръв от къртица" на Здравка Евтимова
Ноември 2022 - "Убийствен ум" на Майк Оумър, "До вратата" на Георги Господинов, "Даровете на влъхвите" на О'Хенри
Декември 2022 -  "Уроци по химия" на Бони Гармъс, ", "Коледен дар" на Вазов
- 2023
Скрит текст:
Януари 2023 - "Приказка" на Стивън Кинг, "Песента на колелетата" на Йовков, "Последния ден на 20 век" на Вазов
Февруари 2023 - "Списъкът" на Луси Фоли, "Децата на царевицата" на Стивън Кинг, "Съдба" на Йосиф Перец
Март 2023 - "Момичетата от мочурището" на Кели Мъстиан, "Гост от палеолита" и"ОБВС" на Йосиф Перец
Април 2023 - "Вода за цветята" на Валери Перн, "Бърнис се подстригва" на Франсис Скот Фицджералд
Май 2023 - "Последната любов на баба Дуня" на Алина Бронски, "Бягството на номер 811" на Жан Тардьо, Пътепис на Филип Захариев
Юни 2023 - "Камък, ножица, хартия" на Алекс Фини, "Клисарят" на Моъм
Юли 2023 - "Симон" на Нарине Абгарян, "Лили" на Здравка Евтимова, "Чакалът" на Камелия Панайотова
Август 2023 - "Мамник" на Васил Попов, "Практическа ЕСХТ" на Невена Стоянова, "Събирача на очи" на Теа Монева
Септември 2023 - "Един аристократ в Москва" на Еймър Тауълс
Октомври 2023 - "Празникът на Вси Светии"/"Призраци във Венеция" на Агата Кристи, "Убийстватта на улица "Морг" на Едгар Алан По, "Откраднатият бял слон" на Марк Твен
Ако някой желае може да сподели мнение и коментар по предходните произведения дори след като месеца е свършил, само, моля, отбележете изрично произведението.

# 1
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 674
Благодаря за темата! Рей Бредбъри до сега не съм чела Simple Smile

# 2
  • Мнения: 18 188
Рей Бредбъри е написал 451 градуса по Фарнехайт. Когато бяха на 10-12 г. си мислех, че това е фантастика. Уви, последните години ме убедиха, че е действителност. Бредбъри - също както и Оруел - са имали поглед върху бъдещето, предвиждали са какво ще се случи. Били са мислещи хора.

Ще ми бъде интересно да прочета "Гръмна гръм", благодаря за линка.

---
Прочетох "Гръмна гръм" и "Сирената" на Р.Бредбъри. Много ми допаднаха и двата разказа, благодаря за линка. Това са кратки разкази с неочакван крайн. През 50-те и 60-те години на миналия век е било популярно да се пише така, а днес, уви - не. Като стил малко ми напомниха на нещата на Клифърд Саймък от 60 -те години (най-вече на Котешко око). Имам предвид, че това е наистина една научна фантастика с известен антропологичен елемент. Разбира се - много по-кратка, той пише цели романи.
Хареса ми, че е засегнат "ефекта на пеперудата".

Сирената също ми бе доста интересна, има щипка мистериозност в нея. Безспорно автора се е влиял от слуховете за Лох Нес. Днес такива разкази трудно ще се напишат, както би се написало е нещо в  стил Лъвкрафт. В Сирената почти няма пряка реч, в Гръмна гръм е пълно с описания.


Все пак съветвам всеки който е харесал Гръмна гръм да прочете и Котешко око на К.Саймък. Последната книга дава интересен поглед върху проблемите свързани с пътуване във времето назад - в годините около раждането на Исус, в праисторията и пр.. Децата на нашите деца пък показва друг проблем - какво става ако цели народи бягат от бъдещето към миналото. Без да знае че ще има емигрантски вълни седем десетилетия по-късно Саймък е предвидил много от проблемите

Последна редакция: пт, 03 ное 2023, 14:23 от Лорд Сняг

# 3
  • Мнения: 516
Прекрасен Бретбъри !
Прохождането ми с него е с "451 градуса по Фарнехайт" - аудио книга.
Много различна и впечатляваща и нехарактерена като стил за мен.
Е, разказът е също типичен за него - сега, минало, минало в бъдещето и сегашно бъдеще.
Смъртта на една конкретна пеперуда , осигурила последващата такава на жабата, жабата на щъркела, а щъркела на интелигентен хуманоиден род/ в преносен смисъл/.
Кратко и ясно - дори и само една мисъл може да убива !

# 4
  • София
  • Мнения: 5 566
Привет, момичета! Благодаря за новата тема!
Малко по-трудно ще я чета книгата тоя месец заради пдф формата, не съм намерила начин добре да го възпоризвежда киндъла. Ако имате съвети, ще се радвам!

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 793
Привет, момичета! Благодаря за новата тема!
Малко по-трудно ще я чета книгата тоя месец заради пдф формата, не съм намерила начин добре да го възпоризвежда киндъла. Ако имате съвети, ще се радвам!

https://cloudconvert.com/pdf-to-epub
Конвертирай файла онлайн, свали го и вече ще го имаш в нужния формат за киндъла.

# 6
  • София
  • Мнения: 5 566
Kateto-S, огромно благодаря! Безценен съвет! И става за секунди! Hands Thumbsup

# 7
  • Мнения: 540
Привет банда, благодаря за новата тема!
Започнах да чета вече книгата, но съм още много в началото, за да имам някакво мнение.
Разказа го глътнах за минути. Интересна ми е тази тема за машина на времето и връщане в миналото. Интересно бе засегнат и  "ефектът на пеперудата".

# 8
  • Мнения: 189
Привет, момичета! Благодаря за новата тема!
Малко по-трудно ще я чета книгата тоя месец заради пдф формата, не съм намерила начин добре да го възпоризвежда киндъла. Ако имате съвети, ще се радвам!
Петя, аз го пратих на Киндъл-имейла си със заглавие на съобщението "Convert". Преди време бях прочела някъде този съвет и досега винаги е работил. Сега също проработи, макар да имах съмнения.

# 9
  • Мнения: 775
Чета в момента книгата. До около 30 процента съм стигнала. Не знам защо очаквах някакъв психологически трилър; сигурно защото са модерни. Но не е това. Моли е интересен характер, но не знам доколко е достоверен. Явно има някакво състояние, което авторът засега не назовава. Чудя се дали е Аспергър синдром, някаква степен на аутизъм? (Видях, че и в ревюта се чудят.)  Но не мисля, че хората с Аспергър синдром са толкова наивни дори и да не могат да разберат сарказъм или други нюанси в комуникацията. От една страна, имаме изключително наивна Моли. От друга страна, мислите и наблюденията й могат да бъдат доста проницателни за човек изпускащ социални детайли. Аз не разбирам много, така че ако някой друг изкаже мнение, ще е интересно.

Засега върви някак монотонно, дори с повторения на мотиви.

# 10
  • Мнения: 189
Прочетох книгата доста бързо, лесно вървеше. Да, Моли е интересен герой. И вярно в анотацията се посочва, че няма кръв и дискомфорт. Head Band
Първо искам да кажа нещо по въпроса, повдигнат от Cool_Cat, но ще го сложа в скрит текст, за да не отегчавам невротипичните сред нас Bowtie . Чудех се дали да не го пратя на лично съобщение, но пък се сетих, че може да е интересно и за друг:
Скрит текст:
Та, аз също мисля, че тя е в спектъра на аутизма и то точно с Аспергер. За това, което те зачудва, мога да кажа, че всъщност при спектъра дефицитите са индивидуални. Т.е. един аспергер (неинтелигентно ще си позволя да нарека така "човек със синдром на Аспергер", защото ми е по-лесно (но пък не ми пречи да изпиша толкова много като обяснение на това Rolling Eyes )) може да схваща какво означава изражението на лицето, но да не улавя интонация, например. А при друг може да е обратното или да не схваща и двете, но пък да е супер чувствителен в нещо друго. Имам личен опит, затова го казвам, иначе в популярните статии и материали се обобщават по-изразените общи характеристики. Например се казва нещо от вида на "обичайно/често тези хора не усещат еди-какво си". Но ние сме умни и знаем, че извън "обичайно"-то има и други, необхванати от тенденцията. Освен това, точно аспергер-ите са почти неразличими от всички хора и те с годините успяват да приучат някои сигнали и да ги разпознават, но в други, по-малко тренирани области, остават по-назад. Също така в някои ситуации разпознават някакъв сигнал, а в други - същият сигнал остава загадка за тях. Моят личен опит е, че като по-малък човекът не разпознаваше, че хората му се присмиват, и се смееше заедно с тях, докато не се зачуди защо не спират в някакъв момент и се запита какво всъщност става. И така полека-лека му обясниха и научи. В същото време същият човек е адски емпатичен и много добре усеща как се чувстват другите и улавя какво излъчват само като ги погледне - дали са на седмото небе или в някоя тъмна яма. И пак в същото време, този човек понякога възприема буквално нещата, които се казват, което пак разсмива бая народ. Да не ви обяснявам какво става, когато му зададат въпрос - само се сетете за Шелдън или д-р Бренан от "Кости" (както и доста от стажантите ѝ), отговаря буквално и изчерпателно точно на този въпрос, а в доста случаи всъщност въпросът е или израз на мнение от другата страна, или някаква закачка, или пък е с преносен смисъл.
Често, докато гледам Шелдън, Монк и Кости си мисля, че нереалистичното в тези сериали е това, че героите изобщо имат близко обкръжение. Истината е, че в истинският живот те са адски самотни и нямат толкова подкрепа - трудни са за изтърпяване и хората просто се уморяват. В случая с Моли - нейната супер сила е педантичността и свръх-ефикасността при поддържането на чистота и ред. За разлика от Монк и Кости, това не е умение, което си заслужава сериал, нито пък е обществено значимо, нито носи пари... Който е по-ангажиран със спектъра, знае, че тези "звездни" примери от киното и ТВ са голямо изключение и всъщност супер силата на повечето аспергери и високофункциониращи аутисти, всъщност е нещо неатрактивно, незначително и практически безполезно.
И сега за книгата - Отбелязвах си всяко място, където Моли оставяше нещо недоизказано, за да се върна назад, ако се наложи. Е, всички неща се навързаха докрая, дори и един детайл, за който вече на почти последна страница се чудех дали ще го обяснят.
Честно казано, изобщо не ми хрумна кой е убиецът. Подозрението ми падна върху двама души и няколко пъти си смених мнението, докато четях. Накрая се оказа, че съм била далеч от истината.
Дадох си сметка, че на книга Моли ми е симпатична, беше ми мъчно за нея. И се сетих, че ако това беше филмирано, щеше да ме подразни и в някакъв момент да си кажа: "Ами, като е такава патка, заслужава си." Естествено - в книгата ние сме свидетели на това как се разгръщат разсъжденията ѝ и разбираме мотивацията ѝ, а когато това ни е ясно, можем да съчувстваме. Във филма ще сме като хората около нея - ще виждаме само поведението, ще чуваме думите, без да знаем какво има под тях и ще е дразнещо. Дори околните да искат да помогнат с напълно разумен съвет, тя не винаги го чува или взема под внимание - все пак е личност, а не кукла на конци. Затова и по-горе съм споменала, че в истинския живот тези хора са доста самотни - през голяма част от времето хората просто не издържат. Само роднините нямат избор.
Джизел ме озадачаваше. Чудех се доколко е искрена. Честно казано, ми беше подозрителна - богаташка, която се жалва колко ѝ е тежко (да спи до обяд и да харчи милионите на мъжа си), винаги кънти на кухо. Освен това, като виждах наивността на Моли, не можех да се доверя на нейната преценка. Но пък знае ли човек. Е, сега знам, ама до край се чудех какво ще излезе от тази кукла.
Родни ми беше неприятен от самото начало, както и Хуан Мануел, макар че с развръзката се оказах неправа в някои аспекти.
Всъщност останаха недоизяснени неща - например за бабата и дядото, както и за произхода на бабата. Там би могло да се поработи още.
Cocktail
Violin

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 793
Аз също прочетох книгата бързо.
Хареса ми, че е в първо лице, но може би ако освен Моли, разказваше и друг (например Хуан Мануел), щеше да ми е по-интересно.
Все се чудех защо разсъжденията на камериерката са особени и губи време да разказва и описва неща, които може да се пропуснат. А то.. синдром 🙂
Сгреших в предположението си кой е убиеца.
Мога да кажа за финал, че книгата не ми хареса. Стори ми се някак.. хубав замисъл на история, но скалъпена набързо и резултата е незадоволителен.

# 12
  • Мнения: 189
Аз също прочетох книгата бързо.
Хареса ми, че е в първо лице, но може би ако освен Моли, разказваше и друг (например Хуан Мануел), щеше да ми е по-интересно.
Всъщност идеята ти за още един разказвач от първо лице е страхотна - наистина би внесло динамика.

# 13
  • Мнения: 3 509
Преполових книгата. Намирам я за глуповата, а главната героиня е непоносима. Все пак ще я довърша, въпреки че е изнервящо отегчителна.
Озадачена съм, че заглавието е успяло да събере толкова читателски интерес и призове.
Факт е също, че ще има и придължение…

# 14
  • Мнения: 775
Благодаря за обяснението, Phoenix!

И аз прочетох книгата. На мен ми прилича на YA (young adults) роман. Моли ми е симпатична, но ми се искаше авторката да спомене чрез някой от героите какво състояние има. Явно се опитва да каже нещо важно чрез това, така че ако е толкова важно наистина, по-добре да го назове и да не оставя читателите да гадаят.

Моли е наивна. Самата книга е наивна, в смисъл не особено реалистична. Когато Моли попада в беда, изведнъж удобно изкачат влиятелни приятели--нещо като Deus ex machina. Като добавим и темата за добрия, но нелегален мексиканец, историята наистина започва да прилича на четиво за юноши от днешно време.

Самата Моли изглежда и звучи като излязла от 60-те години. Разбирам, че е израснала с баба си, но все пак е ходила на училище и комуникира с други хора. Ако не споменаваха телефони, нямаше да знам кога се развива действието. И Джизел не успя да събуди в мен симпатия. Използва хората около нея, включително Моли, по подобен начин на Родни.

И аз видях, че има продължение. Определено ще го пропусна.

Последна редакция: сб, 11 ное 2023, 16:41 от Cool_Cat

Общи условия

Активация на акаунт