Работодателят ме принуждава да напусна

  • 4 110
  • 107
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 18 997
Не, имах предвид, че може преди 3-те години да си ползваш остатъка от месеците. При мен така се случи. Прекъснах си обезщетението, за да започна работа, и няколко месеца по-късно ползвах остатъка от месеците. Естествено, че ако си намерила работа и не си била съкратена от нея през следващите 3 години до кория период, няма как да го ползваш този остатък.

# 31
  • Варна
  • Мнения: 36 604

Точно за това работилите над 15 години и с голяма заплата изобщо не си мръдват пръста преди да  използват всичко, което им се полага.

Ами щом им се полага, защо по дяволите да не го ползват?!?!

# 32
  • Мнения: 5 790
На повечето не им се "полага". А чрез врътки я докарват до там, че да ползват.
Повече няма да се обяснявам за или против какво съм. Който може да чете - ще разбере.
Не съм длъжна, но за протокола ще кажа - имам 31 г стаж, от тях 20 на максимален ОД. Никога не съм си и помисляла нито да спра да си почина, нито пък да ползвам без да ми се полага. Дори детски добавки за детето не съм вземала, въпреки че формално бих могла. Въпрос на лично отношение към общите фондове, независимо от това кой и как злоупотребява с тях. Аз отговарям за себе си и смятам, че промяната трябва да започне от всеки един от нас - сам за себе си.

# 33
  • Мнения: 14 845
Скрит текст:
Скрит текст:
Руми11111 вземете да по прочетете малко информация по въпроса с осигуровките. Като "пълните гушата" после какво държавата ви "връща".
Ако напуснеш по собствено желание сдържавата не ти дължи нищо, освен минимално подпомагане за безработица. Защото не си "пострадал" от някакви неблагоприятни обстоятелства.
Мноооого искам да стане като в цивилизовани те страни - откажеш ли два пъти работа, спират ти обезщетението за безработица. Защото бая народ си "почива" по една година с по 1500 лв чист доход. Без осигуровки и данъци. А в същото време доста бизнеси издъхва без работна ръка.
И понеже форума е анонимен се издават доста казуси без коректно изясняване на обстоятелствата.
Примерно начина по който потребителката пита може да означава и че е решила да напуска и търси съвет как да получи максимума от ситуацията. Но е наясно какво ще прочете, ако си зададе питането в прав текст.

Я пак? Аз не съм длъжна да работя тъпа работа при тъп шеф за тъпи пари, така че ще отказвам работа, да. А и какво значи да откажеш работа, идва милицията да те влачи за косата ли? Или някой селски каун се мъчи да те юрка за неща, дето по закон не трябва да ги вършиш?
На мене ми е съмнително кой ще налива толкова пари в служител, а ще се стиска да го съкрати по каналния ред, че и самият служител ще търси уреждане по втория начин за високо обезщетение. Или някой иска да гледа пак сеира на мамите с абсурдни историйки, или служителят яко е сгафил и взаимното е жест, за да не се стига до вадене на твърде очебийно кирливи ризи.
Отказвай колкото си искаш работи, избирай си шеф, колектив, място, бюро. Само че не съм съгласна общия социален фонд да ти плаща една година да избираш.
И поради доволно многото примери, на които съм се нагледала мнението ми е такова.
Тези, които си "почиват" в къщи за една безобразно голяма сума не са "нещастни хорица", а добре платени ръководни кадри от средния ешелон. С добре обмислена стратегия за преместване на нова работа, ново местоживеене или малко преди пенсиониране. Може и да не са много, но е заобикаляне на правилата и тарикатлък, който бърка в джобовете на всички ни. Отделно стимулира към лежане, вместо към активно търсене. И това са полезни кадри заради дългия стаж, който имат.
Вярно, че след това в рамките на 3 години нямат право на такива големи обезщетения. Но ако ги съкратят и след месец на борсата започнат работа пак губят сумата ако се задържат на длъжност повече от 12 месеца.
Така, че начина, по който е направена схемата за обезщетенията стимулира точно най-ценните кадри да си полежават в къщи една година. Никъде на запад го няма това.
Скоро един младеж се върна от работа в Германия и търсеше варианти да се запише на нашенската борса.
"-Защо не се регистрираш в Германия, ще получаваш повече?
-Да не съм луд, там на втората седмица ще ми намерят работа или ще ми спрат парите."
По мои наблюдения и не толкова добре платените в БГ също си почиват и дори не си правят труда да отидат където ги е насочила Борсата, защото не искат да бъдат наети. Именно за да си "използват" вноските. Само, че с тези вноски се плащат пенсиите на родителите ни и майчинските на децата ни и не достигат.
Като и да е, темата е дълга и не е за тук.
НОИ проверява всички започнали и прекратени за по-малко от два месеца именно, за да предотврати подобни назначавания. Работодателя все още отнася само административни главоболия, но е въпрос на време да започнат да глобяват и да се търси наказателна отговорност за злоупотреба със социални фондове.
Всичко хубаво, моето лично мнение е, че такива служители, по-високо йерархично и с по-добри възнаграждения, са по-ценни за икономиката и по им се полага да си починат. Че аман от хора с претенции да са ценни кадри, а...задават въпроси като в темата, например.
П.п. прочетох и следващото ти мнение. Звучиш завистливо. Айде няма нужда.

Последна редакция: ср, 27 дек 2023, 23:08 от Нарцùса

# 34
  • Варна
  • Мнения: 36 604
На повечето не им се "полага". А чрез врътки я докарват до там, че да ползват.

Интересно наблюдение. На какво се базира? На факти или само на лични наблюдения?

# 35
  • Мнения: 14 845
Бих искала да разбера как човек на максимален ОД има формално право на детски надбавки. Също и как точно с врътки хората ползват нещо, което не им се полага. Нали са ги освободили не-по-взаимно-съгласие. Работодателят не може да освободи служител просто така, трябва да си плати за това, ерго никой работодател няма интерес да праща служител на незаслужена 'почивка'. А пък дали служителят ще си ползва цялата 'почивка', не е работа на народонаселението.

# 36
  • Мнения: 54 425
Не си помисляла, защото не се е случило да закрият фирмата. И аз не бях помисляла, но никой не ме е питал мен. А като се е случило извън моите желания, мисля, че е справедливо да си ползвам обезщетението, за което съм си внасяла осигуровки. Винаги на реални суми, пари в плик никога не съм получавала.

# 37
  • Мнения: 5 790
Кой ви говори за случаи в които фирмата/длъжността е закрита или друга причина, за която работника няма вина.
Всички обаче обяснявате как някой има нужда от почивка, ще прави ремонт, ще подбира месторабота. Ами нека въпросния някой с ЛИЧНИТЕ причини напусне, да се възползва от полагащото се при доброволно напускане минимално обезщетение и да си решава житейските въпроси. А не да търси познати, които да го назначат със "срок на изпитване", защото нали... така обикновено се правят назначенията и да го освободят в рамките този срок и той да седи в къщи, да си почива или боядисва и да взема повече от колкото доста работещи.
Като междувременно въвлича други хора и прави няколко закононарушения - документна измама, купуване на стаж, злоупотреба с фондове.
Всичко, за което посъветвахме дамата, започнала темата е да си търси правата, ако работодателя постъпва некоректно, а не начини да заобиколи закона.
Още сто страници да изпишете какво смятате, че се полага на плащащите осигуровки, това няма да промени факта, че държавата лека полека започва да затваря вратичките за злоупотреби. Като намалеят още работещите и обезщетенията ще започнат да се свеждат до действително справедливите размери.
Между другото знаете ли колко е вноската за Фонд Безработица, от която ползват правоимащите - 1% върху месечния осигурителен доход, 34 лв за месец, 408 лв за година. (При 3400 МОД от последните 2 г. ). Вноските от 15 г.стаж стигат за 4 мес. и малко максимално обезщетение. По принцип не стигат, защото в годините назад са с по-малък размер. Отговорете си сами на въпроса - от къде идват останалите пари и какви са последиците от това за нас и децата ни.
И къде другаде по света получаваш няколко пъти повече отколкото си дал от себе си.

Последна редакция: ср, 27 дек 2023, 22:20 от dariVale

# 38
  • Мнения: 54 425
Моят съвет беше да си търси правата, има ги и не е нужно да прибягва до разни схеми.
А ти като не искаш да има платена борса, дай предложение да нямаме изобщо такива удръжки, за фонд безработица.

# 39
  • Мнения: 2 902
Ами какво да кажа, в най-бедната държава сме построили комунизма. Който от своя страна е от най-скъпите социални модели.
Не е най-скъпият, ами е абсолютно невъзможен модел, доказано исторически. Но България никога не е скъсвала с комунизма. 80-90% от населението чака държавата да му вдигне заплатата и да му свали цените на бензиностанцията и в супермаркета. Не щат да си признаят, че са комунисти, ама за тия очаквания друга дума няма.
Но спокойно, Кокорчо уверено води държавата към пълен фалит, та скоро и майчинството, и борсата ще орежат. То пари вече отдавна няма, ама скоро и кредитите дето ги теглиха ще им удари падежа.
И като всеки комунизъм системата облагодетелства дребните селски тарикати, а не тия с високите заплати. Лимитите са така сложени, че гледано пропорционално на вноските на колкото по-малко се осигуряваш, толкова повече получаваш. Особено с ударното вдигане на МРЗ и всичко свързано с нея от последните 3 години.И като прибавиш масовото укриване на данъци с което никой не се бори, тарикатите стават царе.

Знаеш ли, че човек има нужда и от почивка, ако е с дълъг стаж? А със сегашното пенсиониране си е направо задължително да си даде почивка, с личните си осигуровки.
Тука има 2 проблема. Първо системата няма за цел да ти дава почивка, а да те подкрепи в търсенето на нова работа. Това ѝ е единственият смисъл и в тази насока спиране на обезщетението при два отказа на работа по специалността е много смислено. Само всичките лесничеи, екскурзоводи и "икономисти" от печатниците за дипломи не знам какво ще ги правят.
И второ - това не са твоите лични осигуровки, а са нашите общи. Системата е солидарна и преразпределя от тия с високите доходи към тия с ниските. Т.е. от работещите на светло към селските тарикати, които я ползват за почивка. Същото е и с болничните. Тука точно е много показателно как потребители, хвалещи се как цял живот им плащат под масата, най-яростно крещят за правата, които си били "заслужили".

# 40
  • Мнения: 54 425
Те пък се скъсват да предлагат работа. На мен лично не са ми предлагали. Питаха дали търся.
За осигуровките - много ясно, че е солидарна системата. Но който е внесъл повече е редно да получи повече. Както и с пенсиите.
За у нас не знам дали е много щедра социалната система, но в Испания също си караха по доста време на борсата, след съкращения.

# 41
  • Мнения: 5 790
Те пък се скъсват да предлагат работа. На мен лично не са ми предлагали. Питаха дали търся.
За осигуровките - много ясно, че е солидарна системата. Но който е внесъл повече е редно да получи повече. Както и с пенсиите.
За у нас не знам дали е много щедра социалната система, но в Испания също си караха по доста време на борсата, след съкращения.
Ей това подчертаното е точно обратното на солидарната система. И няма редно и нередно. Има законово регламентирано. Пък на когото не му харесва регламента търси по-справедлив някъде по света.
Ако намери - да драсне някой ред тук в темата, да се присъединим и ние.

# 42
  • Мнения: 14 845
Купуване на стаж било закононарушение. Ооокей.

# 43
  • Мнения: 2 902
Редно е полученото да е пропорционално на внесените осигуровки, ама не е. Комунизъм.
Но и да беше напълно пропорционално, докато системата е солидарна, а не с индивидуални партиди, такива почивки биха били нередни. Това е застрахователна система - изчислява се риска от настъпването на събитие (безработица) спрямо размера на щетата (продължителността на безработицата) и на тази база се изчисляват вноските и обезщетенията. Като си "почиваш" изкривяваш сметката в ущърб на тия дето не си почиват.
Все едно сам да си надереш колата за да ти плати каското за пребоядисване в нов цвят. Но всички сме длъжни да имаме каско в същата компания.
А ти като не искаш да има платена борса, дай предложение да нямаме изобщо такива удръжки, за фонд безработица.
При бюджет, който е на дефицит всяка година и то точно заради социалните плащания кое правителство мислиш, че ще намали удръжките? Те всяка година ги увеличават, а вече и говорят за премахване на максималния праг и за прогресивен данък, а ти "дай предложение"... Това си е подигравка.

# 44
  • Мнения: 5 790
Купуване на стаж било закононарушение. Ооокей.
Закононарушение е извън регламентираните в КСО случаи.
Категорично не е допустимо да си плащаш осигуровките, да те водят на работа, а ти да си стоиш в къщи.  В такива случаи НОИ директно издава протокол, с който обявява правоотношението за недействително и изисква да се заличи от електронните регистри всякаква информация за него. Проверяват вкл. дали лицето е пребивавал на територията на България и къде точно, за да установят дали наистина е работило съответната работа. И хич не им пука, че документацията е изрядна и осигуровките - внесени в срок.

Общи условия

Активация на акаунт