След "МОЧА" предлагат да се премахне "Альоша"

  • 11 483
  • 338
  •   1
Отговори
# 15
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 840
То и сега горе си е парк. Просто занемарен....може би наказателно.

# 16
  • Мнения: 3 203
Е, какви съветски паметници толкова да махат на Запад, евентуално в бившото ГДР да има някакви. Тук в Чехия наскоро махнаха паметника на генерал Конев, преименуваха и кръстената на него улица. Имаше скандали, както и протестиращи странни птици, увити в знамето на СССР, ама мина и замина, животът продължава. Самите комунисти навремето са махнали доста паметници на Сталин по време на десталинизацията, а и Сталин е история все пак. Stuck Out Tongue Winking Eye

# 17
  • Мнения: 1 241
Позицията ми по въпроса е продиктувана предимно от познавателна гледна точка. Интересно е, образователно е, поучително е, ако щете. Нека остане един такъв паметник. Други не.
Аз почти нищо не помня от комунизма. Паметникът не ми е повлиял по никакъв начин прокомунистически, освободена съм от комплекси в това отношение. За мен си е емблема на града, дори да се свързва негативно с определено историческо събитие. То не може пък само розови градинки и музеи с животни. От всичко трябва да има в един град.
Пак казвам - за мен надписът трябва да бъде заличен, защото наистина не съм съгласна с това, което той гласи (Слава на непобедимата съветска армия освободителка или нещо от сорта беше).

# 18
  • Мнения: 37
На Американските летци има само един Паметник, на "Червената Армия" има във всеки Български град.

# 19
  • Мнения: 1 170
Ей, тоя паметник на летците. Той си е пред посолството. Както в Америка и ние си имаме бюст. Айде няма да задълбаваме темата, че е едно да те освобождават от не-се-знае-какво и друго да те бомбардират, защото ти си отишъл и си обявил война на някого.

Пък ако трябва да стигнем до крайности - хайде да има толкова руски паметници в България, колкото има български в Русия. Вижте каква демократична и честна идея. Е, ще останем без руски паметници, ама какво да се прави...

# 20
  • Мнения: 12 149
Днес ми попадна анкета в една от пловдивските онлайн медии. Ами над 70% от гласувалите към онзи момент бяха срещу махането на паметника на Альоша. Ако в София стана с демонтиране, то при нас навярно ще трябва да се взривява. Целият град в момента е една огромна строителна площадка, затворени булеварди, основна пътна артерия ще затворят в края на месеца (бетонния мост), Пещерско шосе по същото време ще затворят за минимум три месеца, градския транспорт е не в колапс, а в будна кома от няколко години, за зоопарка изхарчиха едни милиони, за да разрешат накрая построеното (защото било незаконно строителство, ЖДБ), та и това сега. Айде стига, много моля.

# 21
  • Мнения: 1 241
Ама вижте сега, не може всеки паметник, който е свързан с някакво противоречиво събитие или епоха, а те всички са такива всъщност (събитията и епохите имам предвид) да бъдат заличавани. Защото тогава трябва пак да бутнем останките от Римския стадион, щото там да убивали животни, че и хора даже.
Повтарям - не да са ни пред очите и под носовете навсякъде, но поне един подобен паметник нека остане на оригиналната си локация. Казвам ви, всички млади хора, които познавам, нямат комплекси на тема "комунизъм" и възгледите им за съвременния път, по който трябва да вървим, не се повлияват по никакъв начин от този паметник. Мисля, че гледат на него като на един интересен туристически обект и приятно място за разходка.

Последна редакция: пт, 05 яну 2024, 21:04 от Мила Атова

# 22
  • El Paso/Los Angeles
  • Мнения: 2 114
Някой може ли да ми обясни с какво ще се оправи животът като се премахват паметници (без значение съветски, американски), та е това дърляне?

# 23
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 840
Евтини ПиАр акцийки.

# 24
  • Мнения: 1 241
Нормално е хората, които са обременени от спомените от комунистическия строй, да са по-чувствителни и по-нетърпими към този род символи. Аз имам смътни спомени от това време; помня доста неща де, ама от моето си ежедневие, не съм осъзнавала и оценявала политическата и социалната обстановка; бях на 7, почти 8 години. Та е добре да помислим, че след няколко десетилетия вече няма да има хора, обременени от тези спомени и паметници като Альоша, ще бъдат като всеки друг паметник от отминала епоха. Защо да лишаваме бъдещите поколения от тях?
Иначе и за мен е тъпо да няма по-виден и "по-висок" паметник на някой от националните ни герои. Ама нека сега бъде направен. Има къде. Има по-високо място от Бунарджика. Нека това ни бъде цел, а не да бутнем нещо, с което (почти) целия град е свикнал и ако и да не примира по него, то поне не му е и проблем.

# 25
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 161
Някой може ли да ми обясни с какво ще се оправи животът като се премахват паметници (без значение съветски, американски), та е това дърляне?
Ще си измислим история каквато на нас ни харесва, тази дето я имаме нещо дразни много хора вече.

# 26
  • Мнения: 7 255
Никой не пропуска освобождението от турско робство. Напротив - посветили сме му дори националния си празник.
Не разбирам обаче в каква връзка споменавате освобождението от турско робство и паметника на съветската армия? Какво е общото между тях, че ги коментирате в общ контекст?

Войникът, послужил за прототип на Альоша, е от Съветската армия, част от която е и въпросния Трети украински фронт. Та не разбирам и връзката с "политкоректността" и Украйна.

За мен лично е неприемливо паметник на чужда окупационна армия да се издига на най-високото място в Пловдив, а и в което и да било населено място и да доминира в градския пейзаж. Надписът пък е абсурден - от какво точно ни е освободила въпросната армия?
Иначе да, градът е свикнал с паметника, голяма част от хората навярно изобщо нямат реална представа чии е този паметник - майка ми, например, макар да е наясно за какво става въпрос, го свързва с младежките си години, с посрещнатите там изгреви и други подобни хубави спомени. За младите е ясно, едва ли имат особени познания по темата.

Съвсем отделен е въпросът дали сега е най-уместния момент за демонтаж на пловдивския паметник с оглед на ситуацията в града в момента. Пък и, честно казано, изпитвам известни съмнения дали изобщо биха успели да го демонтират.

# 27
  • София
  • Мнения: 17 300
Естествено, че трябва да се махне. Но със сигурност няма да стане в моят житейски отрязък. Може би след още едно поколение, като се научи истинската история и се осмисли, че паметници на завоеватели и поробители не трябва да пазим. И че те не са никаква история, а измислица и пропаганда.
Но, както казах, нямам особени надежди, че ще се случи в моя живот. Особено с това русофилство, дето ни е налазило като нация, страшен стокхолмски синдром ни тресе.
Ще мине и това, още 1-2 поколения да се завъртят.

# 28
  • Мнения: 3 203
На мен пък съвсем естествено ми изглежда паметниците с изтекло значение да се премахват, както е ставало много пъти досега. В края на краищата не пазим статуи на султани, византийски императори и т.н.

# 29
  • Мнения: 37
Показвам ви част от една статия, която е свързана с темата. Интересна е и според нея Паметника е сгрешен още при строежа му.

Цитат
Там обаче според местния историк Димитър Райчев премахването би било голям проблем. Първо, мястото е нависоко, нямало как кранът да стигне до горе, или трябвало да е 200-метров. Второ, цялата площадка преди стълбите на тепето отдолу е куха, защото е имало воден резервоар за напояване и за шадравана. Това означава, че подемното съоръжение може да пропадне, ако се качи там. Освен ако не нарежат Альошата на части. Според документите му те са 85 на брой.

През 1955 г. инкогнито на проверка преди откриването дошъл съветският лидер Никита Хрушчов, който кипнал от яд, че два елемента в стойката противоречат на съветския боен устав. Войникът не държал правилно шпагина - виси надолу като пистолет, а не притиснат отпред, но вече били хвърлени пари и нямало как да се промени. Другата грешка е, че кепето на боеца е наклонено наляво, а по съветския устав е надясно.

Много са версиите кой е прототипът

на пловдивския монумент. Най-популярната е, че е войникът Алексей Скурлатов от с. Налобиха в Алтай, чиято снимка е послужила за модел. Мъжът работил по възстановяването на телефонната линия София - Пловдив през 1944 г.
Тогава се сприятелил със служителя Методи Витанов и после той дал негова снимка при изработването на паметника. Ветеранът от Втората световна война видял паметника чак на 60-годишнината си през 1981 г. Починал е през 2013 г.

Според друга версия пред скулптора е позирал тухларят Георги Миленков от Пазарджик. Певецът

Бисер Киров пък разказа трета хипотеза преди години -

че истинският Альоша е син на белогвардеец. Четвъртото предположение е, че паметникът е наречен на името на главния герой на съветски филм за падането на Берлин.

Сред архитектите, които са го проектирали, е и тъстът на Гунди - Борис Марков. Заедно с колегите си са го планирали да е висок 20,5 м от основите до върха на главата, като самата фигура е 10,8 м, а пиедесталът - 6,5 м. Останалото е площадката с основата, прикрепена към скалата. Първата копка на монумента е направена на 1 юни 1954 г., а е завършен през ноември 1957 г.

За изработването на каменните фигури е използван владайски гранит, а за площадката - средногорски сиенит. Всичко е струвало 10 млн. лв.

Фигурата съдържа 85 слепени детайла, излети са 46 тона бетон.

Мястото не е избрано случайно. Бунарджика е второто по височина тепе в Пловдив.
https://www.skandal.bg/news/17030900462358/i-burgas-i-plovdiv-is … ntazh-na-aloshite

Общи условия

Активация на акаунт