Дете от предишна връзка и брак в чужбина

  • 10 169
  • 297
  •   2
Отговори
# 270
  • София
  • Мнения: 3 443
И въпросния друг мъж ще встъпи в истински бащински грижи, на неговото рамо ще заспива това дете, на неговото рамо ще реве, когато падне и се удари, в неговите прегръдки ще се лекува, когато е болно, той ще му чете приказки, той ще го прибира посред нощ, когато реши да се бунтува, той ще го води на почивки и все в този дух
Аха, фантазии. Докато е малко може и така да е, но като станат тийнейджъри не обичат родният им баща да ги наставлява или да ги гушка, та представям си новия като се опита и като му се сопнат насреща "ти не си ми баща, какво ми четеш лекции!"

Както казах- имам тинейджър. момиче, красавица, умна и побесняла във всяка една посока.


Може и да не знаеш, но ръката, която люлее люлката, управлява света. Децата, когато пораснат, независимо от тинейджърския си бунт, се доверяват на този, който преди това е инвестирал в тях грижа, любов и внимание.


Това не е моя гледна точка и не е моето семейство, аз изобщо не съм обект на този разговор.
Съвсем обективно, разделят ли се двама души- няма никакъв шанс да се упражнява родителство пълноценно, ако не живеят заедно. Просто описвам какво е родителството, в някакъв миниатюрен вариант. Иначе, нищо не пречи бащата да изпълва двете втори съботи и недели от месеца и десетте дни лятото, несъвпадащи с отпуската на майката.
Помислих, че споделяш личен опит и как вие сте решили проблема.
И все пак, ако родителството е споделено, дори да е 75 на 25 (образно казано), няма как да лишиш другия родител от неговата една четвърт от времето с детето. Да не говорим, че може и 50 на 50 да е. А ако се стигне до съд и съдът присъди основният отглеждащ да е бащата, а майката да прекарва само уикендите с детето и бащата вземе, че замине с детето в чужбина и така възпрепятства контактите между майка и дете? Тогава майката как ще се почувства? Ето тази перспектива се опитваме да изясним също.
Опита е личен, макар, че само частично мой и на мои близки приятелки.
И точно това казвам, че ако поискам, мога да лиша другия родител, без значение какво казва съда. Не казвам, че ще го направя, но бих съобразила живота си и този на децата си в зависимост от това, кое е най-добро за нас. И ако това е да живея в чужбина с децата, няма да се спра, за да може да бъде удобно на евентуалния ми бивш съпруг да може да упражнява бащинството си. Ако иска да го упражнява- голям човек е, да заповяда в новата държава, където живеят децата и да ги вижда когато пожелае, както и във времето, когато на мен ми е удобно да се връщам.

Последна редакция: ср, 10 яну 2024, 16:06 от Azzy

# 271
  • Мнения: 1 256
Ха, това "без значение какво казва съда" е много интересно и самонадеяно. Нереалистично също. Има сила, която може да те спре. Нарича се "закон" и ако другият родител реши, че няма да ти пуска аванта и ще се спазва законът, ще се сблъскаш челно с него. Друг е въпросът, ако в твоя случай конкретно на човека не му се е занимавало. Това не означава, че всеки друг ще остави нещата така. Ако аз напрамир съм от другата страна, също няма сила, която да ме спре и явно в този случай с теб ще си мерим силите Wink

# 272
  • София
  • Мнения: 3 443
Ха, това "без значение какво казва съда" е много интересно и самонадеяно. Нереалистично също. Има сила, която може да те спре. Нарича се "закон" и ако другият родител реши, че няма да ти пуска аванта и ще се спазва законът, ще се сблъскаш челно с него. Друг е въпросът, ако в твоя случай конкретно на човека не му се е занимавало. Ако аз напрамир съм от другата страна, също няма сила, която да ме спре и явно в този случай с теб ще си мерим силите Wink

Грешиш.
Както казах- моят живот не е обект на коментари в бг мама и в темата.

Иначе майка ми е легенадрен адвокат и съм наясно с действителността де юре и де факто.

Повтарям се вече, но казх вече, че и двете ми приятелки заминаха за чужбина с децата си, въпреки съпротивата на бащите.
И двете са образовани жени с престижни позиции, влязоха в съда, разгледаха казуса и решиха, че за децата е чудесно да заминат с майката. Едната е в Хамбург, другата в Лондон. Бащите пътуват до там понякога. Виждат се с децата и тук.

# 273
  • Мнения: 1 256
Е да де, тук говорим за това какво ще отсъди законът, а не единствено и само "персоналната" сила на едната страна.

# 274
  • Мнения: 21 563
Скрит текст:
Azzy, много разнообразни са ситуациите след развод. Изглежда не ти е хрумвало, че има вариант самото дете в пубертета да ти се ядоса за нещо и да каже: "Искам при тате". И тогава ти каквото и да искаш да определяш, ще си останеш с излъгани надежди и представи.
Иначе съм напълно съгласна, че разведената жена с деца трябва да си има личен живот, нов мъж или каквото друго реши. Все пак това е една свободна жена Simple Smile
Мислиш ли?
Разбира се, че го чувам. Имам разбеснял се тинейджър на 18 без три месеца. Момиче. Пазено дете, възпитавано, образовано и прочее. Но много красиво, изключително привлекателна. През ден си събира багажа, за да се изнася,- може да отиде на сто места- включително и при майка ми, която е сама в огромен апартамент и за нея се държи постоянно готова стая с всички удобства.

измамно бащинско чувство.
Само не разбрах защо бащинското чувство да е ИЗМАМНО. В случая ми се струва съвсем истинско. То по тази логика майчиното чувство е измамно, та тогава защо тя не остави детето на баща му?

Смелите решения и поемането на рискове са и в моята природа по принцип, но когато става въпрос само за мен. Когато са замесени други хора (в случая дете и мъж - баща на детето) нещата вече стоят по съвсем друг начин и не може единият да решава от името и на другите.

Имаше и един друг коментар, но отиде доста назад вече относно това, че светът вече е такъв, че не е задължително човек да умре там, където се е родил. Разбира се. Детето, като навърши 18 да отива където иска, но дотогава родителите взимат решенията. И двамата обаче, не само единият, това се коментира в темата.

Уви и с това не съм съгласна.
Теоритично е така, но практически, в моя живот и живота на дъщеря ми, аз взимам решенията.
Използвах "измамно", защото колкото и да е любящ и загрижен бащата, в момента, в който се разделим, той вече не живее с детето си и съдбата му остава свързана с мен /на детето/ и ако аз искам да се омъжа и да продължа живота си с друг мъж, няма земна сила, която да ме спре. Нито ще чакам кротко до 18, за да си продължа живота. И въпросния друг мъж ще встъпи в истински бащински грижи, на неговото рамо ще заспива това дете, на неговото рамо ще реве, когато падне и се удари, в неговите прегръдки ще се лекува, когато е болно, той ще му чете приказки, той ще го прибира посред нощ, когато реши да се бунтува, той ще го води на почивки и все в този дух, а през това време истинския баща ще се опитва в краткото време, което има останло с детето да навакса всичко това, което, на практика, ако не живеете заедно е невъзможно.
Но това е твоя гледна точка и вероятно твоето семейство (настоящо и бивше) сте намерили решение на проблема по този начин и няма лошо да е така, ако всички са ок с това. Ако обаче единият родител има друго виждане за нещата, има родителски права и иска да ги ползва пълноценно, желае възможно най-близка връзка с детето си, ще е напълно в правото си да е против заминаването на детето в чужда държава и да го вижда два пъти в годината. Защото точно така ще се получи. Това за уикендите или всеки месец всички трябва да си го избият от главите, просто няма как да се случи.

Това не е моя гледна точка и не е моето семейство, аз изобщо не съм обект на този разговор.
Съвсем обективно, разделят ли се двама души- няма никакъв шанс да се упражнява родителство пълноценно, ако не живеят заедно. Просто описвам какво е родителството, в някакъв миниатюрен вариант. Иначе, нищо не пречи бащата да изпълва двете втори съботи и недели от месеца и десетте дни лятото, несъвпадащи с отпуската на майката.

Не е така. Все повече въпросът се разрешава в полза на споделеното родителство. Изобщо не е толкова лесно да си вземеш детето и да го хвърлиш в хипотетичните прегръдки на новия чичо и да изключиш бащата от картинката, ако той желае да упражнява правата си.

Дори да приемем, че самото дете и въпросният чичо ще развият описаната привързаност, новият любим не става баща на детето, то си има вече такъв.

# 275
  • София
  • Мнения: 16 208
Всеки път като чета за режими на с/виждане на децата с БНД, ме напушва смях. Съдът отсъжда права на бащата, но не отсъжда задължения на детето. Детето, ако не иска, не може да бъде наказано от съда да се вижда с някой.  Така че бащата може да си има всякакви права, но децата нямат задължения.

Последна редакция: ср, 10 яну 2024, 19:16 от Sharky*

# 276
  • Мнения: 1 256
Шарки, може и така да е. Но детето пък може и да иска да вижда баща си, нали така? Е, тук е ролята на отсъждането на съда - да има право на това, а не майката да пречи, ако е решила.

# 277
  • Мнения: 3 421
Всеки път като чета за режими на с/виждане на децата с БНД, ме напушва смях. Съсдът отсъжда права на бащата, но не отсъжда задължения на детето. Детето, ако не иска, не може да бъде наказано от съда да се вижда с някой.  Така че бащата може да си има всякакви права, но децата нямат задължения.

А детето ако не иска да се мести кой ще спре майка му да го завлече при чичото, с когото почти не се познава?
Нали за права говорим. Какви права имат децата? Точно никакви. Взима ги завлича ги и прекъсва връзката с бащата.

# 278
  • София
  • Мнения: 16 208
Имат права децата, имат.

# 279
  • София
  • Мнения: 10 596
Всеки път като чета за режими на с/виждане на децата с БНД, ме напушва смях. Съсдът отсъжда права на бащата, но не отсъжда задължения на детето. Детето, ако не иска, не може да бъде наказано от съда да се вижда с някой.  Така че бащата може да си има всякакви права, но децата нямат задължения.

В този случай (засега, докато детето е на 5), детето се вижда с баща си всяка вечер и всеки уикенд. Явно е приятно и за двете страни и едва ли детето ще е във възторг да му прекъснат контакта с бащата.
Да не разводняваме повече в теории и да гледаме настоящия случай, че и без това голяма боза е настъпила тук.

# 280
  • Мнения: 5 550
Аз не виждам нищо смешно в лишаването на дете от баща му. Ако бащата е свестен, всяко дете би искало да се види с него. Освен ако не му е набивано от майката, както често се случва, че бащата е лош.

# 281
  • Мнения: 14 966
На практика така става. Ако майката премести детето, дори в друг град, затрудненията за бащата са огромни и постепенно връзката се губи. И механизмите за законово противодействие са доста слаби. Още в нашата страна си битува мнението, че децата са собственост на майката, и мама знае най- добре.
Помните случая в Норвегия с българската майка Цветелина Оланд, не беше предала децата няколко пъти на бащата, защото не искали да ходят при него, а тя не искала да ги насилва. И Барневерн и взе децата, настани ги в приемно семейство и впоследствие даде правата на бащата за отглеждане, а тя, междувременно, имаше право да ги вижда за 2 часа месечно в присъствие на социален работник.
Докато няма драконовски закони, които да не толерират самоволни действия на майка срещу баща, ще си се случва обичайното, баща да губи качеството си след раздялата с майката

# 282
  • София
  • Мнения: 16 208
Малкият ми син, когато беше на 5-7 години, правеше астматични пристъпи след всяко взимане от баща му, предполагам заради "чистотата" в жилището му, които пристъпи приключваха посред нощите в спешното. След едно поредно вдигане по тревога в 2 ч.  през нощта казах "Баста". Ако искат да се виждат, само навън - разходки, молове, кина, но никакво влизане у баща му и ако иска да си търси правата по съдебен път, да заповяда, аз ще сервирам в съда медицинските за всеки пристъп. И на двамата полека полека им замря мерака за ежеседмично взимане, към 5 клас бяха най-много веднъж месечно. Иначе го мъчѝ за разрешителните за пътувания в чужбина до 8 клас.

Аналогично с големите ми деца, на чиито баща позволявах всекидневно виждане - да ги кара сутрин на училище, в рамките на няколко месеца му писна да става рано, даже една година не изкара. В случая с авторката, единствено факта, че бащата живее при майка си поддържа връзката с детето жива.

# 283
  • София
  • Мнения: 3 443
Това са някакви крайности от селски тип.

Практически зависи от бащата и от чичото.
И най-вече от майката.
Ако бащата е някакъв селски впиянчен типаж със склонност към агресия- назад имаше нещо такова в описанието на авторката, аз не бих била толкова склонна да я съдя, че иска друго за децата си, както и която и да било жена.

И не мисля, че е толкова неразпространен модела на втори бракове с вече съвсем различен типаж мъж, който е по-добър, благороден и способен да даде съпругата си и на децата топлина, обич и грижа, като моите наблюдения показват, че това не са съвсем нереалистични сценарии в живота.

Иначе, отново от личен опит- бащите се напъват със съдилища в онзи ранен период на гняв. И това съвсем не се свързва в много от случаите с желание за упражняване на топло бащинство.

# 284
  • Мнения: 664
[ И въпросния друг мъж ще встъпи в истински бащински грижи, на неговото рамо ще заспива това дете, на неговото рамо ще реве, когато падне и се удари, в неговите прегръдки ще се лекува, когато е болно, той ще му чете приказки, той ще го прибира посред нощ, когато реши да се бунтува, той ще го води на почивки и все в този дух, а през това време истинския баща ще се опитва в краткото време, което има останло с детето да навакса всичко това, което, на практика, ако не живеете заедно е невъзможно.

Само, че на практика не е така при деца над 7 години. Да не говорим за 10-13 годишни! Отиват да живеят при бащите си, доста често ядосани на майките си.

Общи условия

Активация на акаунт