Упадъкът на "западната" култура

  • 9 537
  • 187
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 21 649
И ако едното ти дете учи в едно училище , а другото в друго - не можеш да ползваш дрехите от едното за другото. Още се налага д апереш и гладиш и да пазаруваш излишни извън училището дрехи непрестанно при израстване . Благодаря , но концепта с униформите не ми харесва изобщо.При нас няма униформи , децата носят съвсем нормални дрехи от полулярните марки, които и без това всеки може да си позволи , смесени с дрехи от дискаунтерите ... и същите дрехи си ги носят и в еждневието . Много добре.
Пък и ако въведат униформи държавата ще трябва да купува масово униформи за получаващите помощи , а те са голям % и то непрестанно да купува, че растат ...

То и у нас си е така. Някъде,,  в конкретно училище, по някаква причина, родителите може и да да пожелали да има униформи, но това е безкрайно далече от обобщението, че "родителите" били пожелали да се върнат омразните униформи, още по-малко пък заради избягване на неравенството. А и в училищата, в които имат униформи не ги носят в ежедневието.

# 121
  • София
  • Мнения: 2 028
това което имаме за либерализъм в момента е много по-близо до Маркузе, отколкото до Хайек.

# 122
  • Мнения: 6 971
...
2. Глобализацията постави Запада в състояние да не може да произведе това което му е необходимо . Като дава за пример , невъзможноста да произведе нужното на Украйна оръжие и боеприпаси. Тод твърди, че основен пробем за САЩ е възможноста да печата долари при нулева себестойност вместо да строй заводи.  И дава пример с завършващите инжинери в САЩ, чийто брой за последните 15 години постоянно намалява
...
Строи заводи, но на чужди територии ... с разбира се желанието за контрол над териториите. На някои не им се харесва.
Напоследък много шоколадени или продукти на кока-кола да закупя в България производителя все е източноевропейска република.

# 123
  • Мнения: 9 393
САЩ произвеждат стотици милиони компютри,лаптопи,леки коли,самолети,камиони,прахосмукачки,багери,кораби,яхти,сателити,изтребители и прочие и прочие. И затова изнасят част от производството им в чужбина – не защото не могат да ги произведат,а понеже не им достигат работници – 350 млн. американци са малко за такова гигантско производство...

# 124
  • Мнения: 120
Цитат
"Според либерализма, всички хора са равноправни, освен ако не искат да ти посегнат над живота или да ти вземат собствеността.
Нито едни от бягащите от войни, бедствия и икономически затруднения не идват с някоя от горните цели - да отнемат с взлом нечия собственост или убийства, освен в много малки случаи.
Фактите са коренно, коренно различни от това в цитата. И за Европа и за САЩ.

Днешният либерализъм няма нищо общо с оригиналния!
Днешният либерализъм проповядва омраза към бялата раса и кара тези хора да се срамуват от расата и от етноса си!

# 125
  • Мнения: 21 649
Цитат
"Според либерализма, всички хора са равноправни, освен ако не искат да ти посегнат над живота или да ти вземат собствеността.
Нито едни от бягащите от войни, бедствия и икономически затруднения не идват с някоя от горните цели - да отнемат с взлом нечия собственост или убийства, освен в много малки случаи.
Фактите са коренно, коренно различни от това в цитата. И за Европа и за САЩ.

Днешният либерализъм няма нищо общо с оригиналния!
Днешният либерализъм проповядва омраза към бялата раса и кара тези хора да се срамуват от расата и от етноса си!

Някакви хора достигат до проповядването на такива крайности.
Не мисля, че въпросните крайности обобщават днешния либерализъм, нито че имат  чак такова влияние, че да бъдат възприети изцяло от обществото, по-скоро е обратното - служат за плашило и настройват части от същото това общество срещу себе си и либерализма въобще.

# 126
  • Мнения: 328
Ясно е и откъде идват тези бежанци през 2022г.

Това, че най-много бежанци идват от Украйна, не означава че други бежанци в Исландия не идват или няма (макар да не са никак много, определено, в сравнение с някои други страни). Както сам виждаш от графиките, които си сложил, за 2022 г общия брой бежанци е ок. 5200, от Украйна са около 2200 души. Та останалите повече от 50% не идват от там.

Но нека и да ти припомня, че ти оригинално твърдеше, че Исландия не приемала мигранти (а не просто бежанци) и на това се дължала ниската престъпност, а в последствие го промени на това, че мигранти всъщност имало, но 90% били от скандинавските страни + Украйна.  А това въобще не е вярно. В Исландия към 2022 около 16-17% от населението са мигранти (т.е. родени в друга страна с родители не-исландци).  Като прибавим и второ поколение мигранти стават повече. Да, повечето са европейци, но нито преобладават тези от скандинавските страни (още по-малко пък да са 70%), нито не-европейците са под 10%. Та не е като да няма мигранти (и бежанци , освен Украинци, де) в Исландия като се опитваш да го представиш. Ни най-малко.

Между другото, тук в Исландия също в някои среди я има риториката, как престъпността се покачвала, и без никаква изненада, познай кой се държи отговорен за това? Simple Smile Естесвено, мигрантите, и по-конкретно - най-голямата група мигранти - поляците. Понякога към тях прибавят и втората по големина миграционна група - румънците. Нищо, че това не се потвърждава от статистиката. ( Добре, че българите не сме толкова много, че като нищо и ние щяхме да го отнесем.  ) Е и гласове срещу бежанците се чуват, особено последните годни, когато взеха да приемат повече… нищо ново под слънцето.

Айде добре, хвана ме. Имах предвид мигранти от близкия изток и Африка. Поляците тотално ги отписах, щото те са навсякъде така или иначе. Моя грешка. Останалото си важи.

Забелязвам, че тук много хора контрират с технологични постиженията на Запада. И да, тези постижения са факт, но те са от едно време, когато Запада действително беше прогресивен, а в тази тема по-клони към социален аспект...   си мисля. И също така, си мисля, че много удобно се обобщава целия Запад. Щото то и Япония се води част от политическия Запад, но реално е много далеч от Америка например, и културно, и социално, и инфрастриктурно. Не че Япония си няма проблеми де, ама не са от типа "Мохамад гръмна метрото и 200 човека умряха", което вече си е ежегодна новина в "Запада". В някои страни от Задапа де...  щото не съм чувал в Исландия и Япония някой да гърми метрото скоро.

Да не говорим и за други малоумщини идващи от баш Запада.

# 127
  • Мнения: 6 971
deaf  да, но изнесени тези производства са изнесени на чужда територия и макар и в дадения момент да е партньорство не значи , че не може да се променят настроенията. Във всеки брак по света се случва. Да, но тогава на пришълеца може да не му изнася да си зареже инвестициите или да приеме нови условия и т.н. и тогава  прилага сила ... ако е по-силен. Т.е. правото на по-силния.
Затова е добре да има разнообразие и да има конкуренция и в производството. Така поне битките ще са на основа технологично развитие, културно развитие, икономика и напредък, както беше преди с двете системи ... а не на груба сила.

Последна редакция: пт, 12 яну 2024, 14:06 от bella-ciao

# 128
  • Мнения: 9 393
Специално американците изнасят свои производства само в държави,които са им приятелски и сигурни. Това е железен принцип при тях. Отнася се и за Китай. Когато усетиха,че с Китай няма да могат да "мелят брашно заедно",лека-полека започнаха да изтеглят и преместват в други държави производствата си. Внимателно,за да не превърнат китайците в свои врагове.

Непрекъснат технологичен прогрес е невъзможен. Това не е концерт по желание. Реално почти всички технологични изобретения и открития са създадени през 19-ти и 20-ти век. Като в края на 20-ти век технологичният "извор" пресъхна. Днес само се доусъвършенстват стари технологии – телефони,радио,хладилници,телевизори,коли... С едно бляскаво изключение – Илон Мъск. Той построи космическа ракета по изцяло нова технология нямаща нищо общо с дъртите технологии на Аполо и Съюз,(който всъщност е по открадната от Третия Райх технология)...

# 129
  • Мнения: 6 971
deaf не е толкова кристално ясно и толкова просто. Както виждаш оказва се че не можеш да мелиш с някого. После с друг ... 

# 130
  • Мнения: 1 754
Непрекъснат технологичен прогрес е невъзможен. Това не е концерт по желание. Реално почти всички технологични изобретения и открития са създадени през 19-ти и 20-ти век. Като в края на 20-ти век технологичният "извор" пресъхна. Днес само се доусъвършенстват стари технологии – телефони,радио,хладилници,телевизори,коли...

Точно напротив, ето откъс от “Как акселериращата технология ни изпреварва и какво да направим във връзка с това” - Азийм Азхар, където той дискутира експоненциалния ръст на технологиите в компютърната, енергийната, биологичната и производствената сфера.
Скрит текст:
След едно десетилетие електроенергията от възобновяеми източници, произведена от слънчеви или вятърни електроцентрали, ще бъде пет пъти по-евтина, а може би и повече - вероятно една четвърт от цената на природния газ през 2020 г. Батериите, използвани в електромобилите, вероятно ще бъдат на една трета от цената им през 2020 г. Възобновяемата енергия ще се превърне в доминираща форма на електроенергия в големите икономики. Изглежда малко вероятно в развитите икономики да се появят нови източници на енергия от изкопаеми горива. Дори и в по-бедните страни старите газови и въглищни централи се закриват. Петролните компании може би са намерили по-подходящи занимания, отколкото да изпомпват петрол. Инвестициите на Абу Даби в соларни паркове в ОАЕ и в Африка показват мащаба на тази промяна. Слънчевата и вятърната енергия обаче ще бъдат само част от прехода към устойчиво бъдеще: методите на синтетичната биология ще ни позволят да преминем към устойчиво бъдеще: методите на синтетичната биология ще ни позволят да се откажем от използването на изкопаеми горива във фармацевтиката и материали, получени от петрол, като пластмасите.

След десетилетие, цената на последователностите на човешкия геном ще се доближава до един долар за бройка. Няма да има причина да не се правят секвенции на всеки човек като част от обичайните медицински процедури. Въз основа на напредъка, предначертан от услуги като Ping A Good Doctor, може би ще имате достъп до диагностика на болнично ниво от кварталната си аптека. Ако развиете рядко заболяване, персонализираните лекарства могат да се окажат вашето спасение. Евтините устройства за носене и редовното изследване на кръвта и микрофлората могат да позволят на лекарите да открият много заболявания, преди да станат сериозни. Комбинацията от широкомащабни данни за населението и лична информация може да помогне за прецизиране на диетите с оглед на здравето.

След десетилетие десетки наноспътници, предоставящи сензорни данни в реално време, ще ни помогнат да следим природните си ресурси, включително кораловите рифове, океанските екосистеми и горите. Учените планират да картографират и проследят всяко едно от 3-те трилиона дървета на планетата, за да разберат по-добре темповете на обезлесяване, което ще бъде от решаващо значение за управлението на нашия въглероден бюджет. Вертикалните ферми биха могли да намалят зависимостта ни от вода и други ресурси, като същевременно осигуряват по-здравословна и питателна храна за нашите градове.

Но това е само половината от картината. Технологията предлага нови възможности. Но самата технология няма да реши проблемите ни. Трябва да се интересуваме от три въпроса. Първият е, че изобилието от неща - енергия, материали, здравеопазване, каквото и да било - не означава липса на отпадъци.

Вторият проблем е, че технологията е дестабилизираща.

Третият проблем е драматичната промяна в центъра на властта, която експоненциалните технологии предизвикват.

А иначе да, универсалните принципи на либерализма биват мисинтерпретирани по всякакви начини. Дори вчера, моя колежка индийска мюсюлманка прекара пет минути обяснявайки на западните си колеги, колко й е трудно да си достави хиджаб от амазон и колко е скъпо, защото трябвало да плаща мито, че го поръчва от ОК. Същата ми обясни преди година, (без да я питам - културни различия 😊), че почнала да го носи хиджаба преди няколко години, след като емигрирала на Запад. Go figure.

Но това как биват мис/интерпретирани либералните принципи, не ги променя, защото те продължават да са универсални - т.е. хората могат да си правят каквото си искат, стига да не накърняват нечии други собственост или живот, независимо дали на мен лично ми харесва да гледам забрадки на работа и въобще да слушам такива откровени глупости, които определено нямат място за обсъждане на работа.

# 131
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 975

Айде добре, хвана ме. Имах предвид мигранти от близкия изток и Африка. Поляците тотално ги отписах, щото те са навсякъде така или иначе. Моя грешка. Останалото си важи.

Хем нямаш  идея за миграционната структура на Исландия (оппа - “забравил си”, но далеч не само поляците), хем продължаваш да настояваш, че нещата са ти ясни. Кое точно си важи? Че “Исландия не приема мигранти”, но сега с уточнението “мигранти от близкия изток и Африка”? Ами и това не е вярно, разбира се. Както и всичко друго, което досега написа за страната.

# 132
  • Living for Pleasure
  • Мнения: 297
Класическите либерални принципи на английското Просвещение по никакъв начин не изключват патриотизъм/културно утвърдени ценности и начин на живот/изискване за асимилация към основната култура вътре в дадена държава и пр.
Статистиките са изключително показателни - колкото по-хомогенна е една държава от към култура, етнос, език и т.н. - толкова по-малко разединение, хаос и престъпност има в нея. Колкото повече е "мултикултурно" - тези показатели се влошават. Принципно държавите които често са смятани за "мултикултурни" имат агресивна доктрина на т.нар. melting pot асимилация (което е обратното на това което повечето хора смятат за характерно за либералните държави).
Изключително грешно е мисленето че класическият либерализъм е несъвместим с културно хомогенни държави, и че ако си против "мултикултурализма" в собствената си държава означава че си против класическите либерални идеи.
Колкото е и грешно мисленето че сегашната криворазбрана толерантна "мултикултурност" (има ли такава дума?) е вследствие на либерализма. Но със сигурност има хора които искат тази лъжа да се пласира сред хората.

Последна редакция: пт, 12 яну 2024, 18:32 от Gentleman of Leisure

# 133
  • Мнения: 18 743
https://www.dw.com/bg/ivan-krstev-svett-se-izmena-i-zapadt-ne-e- … T814I5YMoN52EVcuk
 Политологът Иван Кръстев - светът се променя и ние - САЩ и Европа не сме от печелившата страна

# 134
  • Мнения: 57
За това също болшинството от най-посещаваните Интернет сайтове са на американски компании - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_most-visited_websites За това софтуерът, с който работят компютрите е отново предимно на американски компании (Windows, Android и macOS се разработват от известни американски компании).
Ааааа, ама кой е измислил компютъра, а? Българин. Без него ни софтуер ни уебсайтове.😁
Джон Атанасов, който е роден и израснал в САЩ, е имал смесен произход - баща му е български емигрант, но майка му не е българка. Той е бил един от пионерите в областта на компютърната техника, но не е създал програмируема машина - https://factcheck.bg/zashto-dzhon-atanasov-ne-e-bashtata-na-kompjutara/ . Германецът Конрад Цузе е създател на машината Z3, считана за първият цифров програмируем компютър.

Общи условия

Активация на акаунт