Упадъкът на "западната" култура

  • 9 480
  • 187
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 591
Здравейте, не е ли крайно време за една такава тема? Можем ли да говорим за регрес или поне за сериозни турбуленции в това, което представлява т.нар. "западно общество"? Не визирам конкретни държави или блокове, а по-скоро за някакъв вид криза в отношенията между хората, която се отразява във всички сфери на живота - политика, икономика, изкуство, спорт, наука и т.н. Отива ли в задънена улица т.нар. консуматорска култура и какво мислите за алтернативата, която й се предлага, етикирана като "борба с климатичните промени" и неомалтусианство? Притеснителна ли е появата на крайнодесни и крайнолеви политически течения във водещи и развити държави? Парадоксален ли е фактът, че ставаме по-самотни и атомизирани, въпреки възможността да комуникираме на далечни разстояния? Какво мислите за малката, но сплотена и растяща група от плоскоземци, която нагло и арогантно хвърля ръкавица на доказани с времето научни трудове? Отразяват ли се благоприятно новите технологии на хора, които не са подготвени за тях, от една страна, а от друга страна - на децата? Можем ли да говорим за възход на авторитарни практики и на цели авторитарни държави?

По тези и други подобни въпроси ще се радвам на всеки да сподели мнение Simple Smile

Последна редакция: вт, 09 яну 2024, 11:46 от pitam2

# 1
  • Мнения: 6 895
Според мен - западната култура не се променя изобщо. Тя си е каквато е била винаги . Погледни историята . Колонизаторска, господарска, експлоататорска ... "висша". Проблема в последно време е , че просто плебса вече не е съгласен да мълчи, страда , да бъде експлоатиран и да се подчинява както на местните богаташи - надзиратели , така и директно на т.нар. западна аристокрация.
А плебса в случая е по-голямата част от света. Провери си в гугъла колко хора живеят в т.нар. Запад и колко в останалия свят и се замисли какво значи "останалия".
Според мен нещата са много лесно оправими и се постигат с респект и едно ниво на всички без шантавата върхушка мислеща си че управлява света. А че не се справя си личи много в последно време в репресиите срещу собственото западно население и цензура и пропаганда вместо журналистика. особено явно с корона мерки и потушаване на протести и гледай какво става до ден днешен. Може би в България по-малко, но при големите свикнали на демокрация народи ... 
За технологиите и децата - според мен тук ние родителите имаме отговорност и трябва да отделим време за децата си , за разяснение, за насочване, за ограничение и т.н.
 едно много интересно видео на английски в тази статия на Zeit, нищо че тя е на немски . Пускам заради видеото , не заради статията. https://www.zeit.de/politik/ausland/2023-11/israel-gaza-kriege-harari

„Можеш да излъжеш малко хора за много време, можеш да излъжеш много хора за малко време, но не можеш да излъжеш всички завинаги”,  Ейбрахам Линкълн

# 2
  • София
  • Мнения: 28 790
Като човек, живял част от съзнателния си живот в "незападна" култура и като помня колко лошо позлатена беше тя (имам предвид България преди 89-а), засега няма нищо по-добро от западната култура. Останалите варианти в момента имат изключително сериозни минуси. Не че западната няма, има със сигурност, но е най-малкото зло.

# 3
  • Мнения: 6 895
milenaka няма нищо по-хубаво от западната култура и начина ни на живот пррди короната и преди първата бежанска вълна 2015. Както напсиах според мен проблема е , че всички искат така - 8-9 милиарда, а не само 15%  ... защото Европа и Северна Америка правят 15% ... https://www.worldometers.info/world-population/population-by-region/
Т.е. се получава нещо като яжте пасти ... на Мария-Антоанета със съответните последствия.
И след като другите 85% вече не искат ... не ми е ясно как ще си задържиш варианта да си родена от "привилегированата" страна на 15% наследствено бели господари. Каквито и димни завеси да се пускат как сме за равноправие и недискриминация ...  не променя факта, че мнозинството на света се чувстват ограбени, шантажирани и подтиснати  .
Имах позната , която изкара няколко дена с една жена от Африканска република в една парижка болница в една стая. След това моята позната ми каза че са разговаряли и - идват тук защото за тях там е невъзможно да живеят, но мразят безкрайно запада , затова че там положението е такова и не могат да живеят в страната си.
 
Повече няма да пиша. Ще оставя темата. Ще видим какво има да се случва с следващите няколко години.
Според мен трябва да погледнем всички с респект и на едно ниво . За да можем да живеем заедно без конфликти.

# 4
  • София
  • Мнения: 28 790
За мен и сега няма по-добра алтернатива.

# 5
  • Мнения: 18 672
Там не могат да живеят?
 Защо?
 Идва ли им наум, че  където могат и е имало дълъг път да стане така?

  И не е само в индустрията проблемът, а в главите.
И че развитието на този  условен запад го кара да помага, да налива средства, за да не  е такова неравенство, но не става по този път, че тази култура защитава слабия, а  те идват да се възползват без да са минали ментално и стигнали  до същата точка.
 
 Отдавна говоря, пиша, че  бивол за курбан не може, тази социалност  и култура  са застрашени, защото не е дошло това време, не може да се оградят от останалия 85% ли беше свят.
 Прекалената задоволеност изражда  и новите варвари идват, привлечени от лесното.

 Рефлекс на самозащита не се усеща.

# 6
  • Мнения: 3 233
А къде процъфтява културата в момента? Говори се, че с навлизането на Интернет и социалните медии упадъкът е повсеместен. Затъпяваме, губим способността да се концентрираме заради постоянното скролване и гледане на тикток клипчета от по 10-30 секунди, масово се чете по-малко, вербалните способности западат, правописът също, завръщаме се към пиктограми (общуване с емоджита и картинки).

# 7
  • Мнения: 1 591
@bella-ciao , смятате ли, че проблемите ще отпаднат, ако въпросната върхушка бъде отстранена или заменена от други? Донякъде приемам, че повечето хора сме склонни да изпадаме в слабости, ако се покачим толкова нависоко. Ситуацията ми напомня на слон на дърво Simple Smile
@pppqqq, възможно ли е този упадък на либерализма да бъде спрян и ако да, дали цената, която ще се плати за това, няма да е прекалено висока?
@milenaka, доколко смятате, че настоящото положение на "по-малкото зло" може да продължи в този си вид и не ни ли изправя това пред угрозата да нарушим фундаменталните си принципи и разбирания, за да можем да продължим да живеем по същия начин?
@Бор_яна, към Вас имам същия въпрос като към pppqqq - възможно ли е да се плати прекалено висока цена от държави като Франция, която при съществуването си от революцията насам се е градила и върху хората от колониите?
@наивница на средна възраст, според Вас защо някои неща се налагат изключително грубо в тази връзка - например ползването на лаптопи и таблети от учениците в час? Наскоро четох за държава, която се е отказала от това, мисля че беше Швеция. От друга страна, в много авторитарни държавни режими могат да се видят и положителни неща. Изумително изглеждат някои клипчета от Китай, където построеното изглежда като направено от извънземни. Явно хората там успяват да бъдат организирани, дисциплинирани и работливи.

# 8
  • Мнения: 6 895
pitam2 аз си мисля че няма как да няма върхушки. Не виждам как можеш да премахнеш нещо, защото ако оставиш дупка тя се запълва.  Мисля че не е нужно да си седим и да скандираме блек лайф метър ... ами е хубаво да се погледне например Африка на едно ниво, не да се гледа отгоре и да се ползва за източник на ресурси. Ако сме демократични и недискиминиращи   да e на всяко ниво. Не само в училище, офиса и на спирката на рейса. Също на държавно , военно и всяко ниво.
Какво се постигна от 2001 до сега в борбата с тероризма? Увеличил се е 10 пъти. Какво стана като запада направи преврат в Иран и то пак заради конфликт за нефт? Муланите ... Какво стана в Афганистан? И т.н.
Малко повече респект и по-малко собственическо желание на някои да бъркат във всички панички. Да оставят и други да имат нещо .
Ами да видим сега накъде върви. Като гледам по-добре не става.

Последна редакция: вт, 09 яну 2024, 16:22 от bella-ciao

# 9
  • Мнения: 18 672
Като не може елементарно, сложно аз не мога.
 Прокрадва се колониализъм, условният запад/начин да се възприема света имам предвид и ни приобщавам/ краде за да живее горките други.
 Това бе внушено  преди много време.
 Опитаха с арабската пролет, в Афганистан да им придвижат напред   развитието - не става.
 Африка  - дето са били западите зли, натам е  потокът, че понаучили език.

 Някои се вземат в ръце и  има развитие, макар спорно  и не е з  разискване тук, нямам нерви да търся инфо, източници и доказателства, осланям се на памет.

 Афганистан че пресен пример  - сега дали тръгна напред без натрапници? Много им харесва , особено на жените.
 И" защо го правят - разбира се  се възползват  фирми/частен е западът/ да  добиват изкопаеми основно, но не за това според мен в съвремието отиват там - отиват да разбутат феодалното, да има някакво равновесие на развитието, заради глобалния свят ,търговия, не на последно място с план да не се изсипват  в бъдеще всички на запад, че плоската земя ще се наклони, слонът  ще падне точно този , дето държи запада.
 Не го четете буквално ,че вече всичко очаквам.
 Скъпо ще плати  който не се съвземе и  си върне условния рефлекс на самозащита.

# 10
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
Винаги е си е бил гнил капитализмът 😁По твоите мерки Афганистан са най-хубавото място за живеене, с много близки отношения между хората, управляващите са хора от народа, няма технология да им мъти умовете, няма либерализъм, не признават климатичните промени и въобще по всички точки споменати в предните мнения бият западната култура.

# 11
  • Мнения: 1 245
Тя запАдна културата навсякъде, повсеместно.
и на Запад, и на Изток, и в другите краища на земното кълбо, едва ли не всичко отива на първични възприятия, и както се каза по горе, ако може да се контактува с пиктограми и йероглифи, както и звуци ( които уж били в по низшите и стари дялове на мозъка ).
Може би вървим към бъдеще ( предвиждано във фантастиката ) в което ще общуваме мислено със някакви идеограми или вълнови процеси, или пък нещо през чиповете вградени във всеки индивид ( !?! ) не се наемам да предскажа, но комуникацията каквато имахме като малки, просто изобщо не я виждам да съществува.
Променяме се със извънредно бързи темпове .

# 12
  • Мнения: 21 591
А къде процъфтява културата в момента? Говори се, че с навлизането на Интернет и социалните медии упадъкът е повсеместен. Затъпяваме, губим способността да се концентрираме заради постоянното скролване и гледане на тикток клипчета от по 10-30 секунди, масово се чете по-малко, вербалните способности западат, правописът също, завръщаме се към пиктограми (общуване с емоджита и картинки).


Не мисля че  е вярно,  хората винаги са били едни и същи, включително и като способности, просто сега с новите технологии всички получиха възможност да ги демонстрират.

Къде преди двадесетина години ще видиш правописните способности на някой? А и той всъщност е образован в едни други времена, които уж минаваха за много четящи...

Нивото на тези, от които се възмущаваме сега е формирано при други условия. То въобще нивото  е константа от римско време сигурно.

# 13
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
И все пак да правим разлика между културата реално и халтурата която се вихри в тик-ток и разни блогове из интернет.

# 14
  • Мнения: 14 708
Цитат
възможно ли е този упадък на либерализма да бъде спрян и ако да, дали цената, която ще се плати за това, няма да е прекалено висока?
Не знам дали е възможно да бъде спрян упадъка на либерализма.По принцип може.Личи си,че няма желание от политиците да се направи това.Много по-висока цена ще платим като продължаваме в същият дух.За измишльотините за ''справяне с климатичните промени'' изобщо не ми се повдига въпроса.Мерки-репресии срещу европейците.Кой,какво прави,Европа е отговорна за всичко,а на средностатистическият европеец му се вменява вина.

# 15
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
Няма страшно, в България продължаваме да си хвърляме боклука в храстите, в реките, по плажовете, в гората и т.н. вероятно за да се предпазим от упадъчни тенденции.

# 16
  • Мнения: 14 708
Зависи от тълкуването.Може пък да ги следваме.Новите ''европейци'' директно си хвърлят всичко в краката.От празнословието и постоянното повтарянето за ''борба и мерки за справяне'' с климат.промени с цел сплашване не действат.Ще следват репресивни мерки.Преди малко някакъв уж спец по въпроса заяви,че 2023г. е била най-гореща за последните 100хил.години.Иди и докажи на какво се обосновава.Като нищо могат да си манипулират,както всичко останало.

# 17
  • Мнения: 6 895
Хаха говорим за вълка , а той в кошарата Simple Smile Мнението със статии на официални немски ежедневници със снимки от Афганистан през 60 те и 70 те беше изтрито ... Защо ?
Беше в отговр на
Винаги е си е бил гнил капитализмът 😁По твоите мерки Афганистан са най-хубавото място за живеене, с много близки отношения между хората, управляващите са хора от народа, няма технология да им мъти умовете, няма либерализъм, не признават климатичните промени и въобще по всички точки споменати в предните мнения бият западната култура.
След като може да се коментира държавата Афганистан сега  защо да не може да се покаже каква е била преди 50 години война на нейна територия?  Изтрийте и мнението на Eфибуш ако целта е да не се пише за Афганистан изобщо.

# 18
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
Ако са ония снимки дето непрекъснато се въртят в интернет, това май са студенти някъде, цялата държава никога не е била така.

# 19
  • Мнения: 6 895
Също както цялата България не е  като в София. Което не значи , че ако една война докара цялата държава до състояние , при което в София да стане като в най-дивото в момента място в България ... ще може да се каже че такава си е била България винаги.  
Снимките се въртят на всякъде , наистина. Не може да ги изтрият от всякъде. Но като не ти харесват снимки ето ти малко статистика https://medicamondiale.org/wo-wir-frauen-staerken/afghanistan . Накратко  1919 жените получават право на гласуване. 1920 първото училище за момичета. 1970 правителството вдига възрастта за омъжване от 18 на 21, премахва полигамията и въвежда задължително образование в училище за жени. ... До победата на талибаните през 1980 ... а ако си пуснеш сега сама търсачката ще можеш да си намериш информация от къде се взимат и как се организират талибаните . За да стане това, което коментираш в момента.
за сравнение ти пускам откъс от една статия за България
През 1909 г. със Закона за народната просвета за пръв път се дава право на жените да бъдат избирани в училищните настоятелства, но не могат да участват в гласуването. През 1937 г. се постига частичен успех като „жените майки от законен брак“ получават правото да гласуват в местни избори, но не и да бъдат избирани. През 1938 г. това право се разширява за гласуване в парламентарни избори за жените над 21 години, които са „омъжени, разведени или вдовици“. Това не важи за неомъжените жени. Новият Изборен закон дава само активно избирателно право на жените – т.е. да гласуват, но не и да бъдат избирани.[3]

През 1944 г. жените в България придобиват равни избирателни права, а през 1945 г. в XXVI обикновено народно събрание са избрани първите 16 жени за депутати.[3]

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%B7%D0%B1%D0%B8%D1%80%D0% … D0%B8%D1%82%D0%B5

Последна редакция: ср, 10 яну 2024, 07:04 от bella-ciao

# 20
  • Мнения: 1 591
А къде процъфтява културата в момента? Говори се, че с навлизането на Интернет и социалните медии упадъкът е повсеместен. Затъпяваме, губим способността да се концентрираме заради постоянното скролване и гледане на тикток клипчета от по 10-30 секунди, масово се чете по-малко, вербалните способности западат, правописът също, завръщаме се към пиктограми (общуване с емоджита и картинки).


Не мисля че  е вярно,  хората винаги са били едни и същи, включително и като способности, просто сега с новите технологии всички получиха възможност да ги демонстрират.

Къде преди двадесетина години ще видиш правописните способности на някой? А и той всъщност е образован в едни други времена, които уж минаваха за много четящи...

Нивото на тези, от които се възмущаваме сега е формирано при други условия. То въобще нивото  е константа от римско време сигурно.
Ако съдя себе си - далеч по-грамотно пишех на ръкопис. Когато навлезе текстообработката, проверявам дума по дума в уикиречник и автотренингът ми отиде на кино. Всъщност не откривам топлата вода, научно доказано, че има разлика дори между четенето на хартиена книга и електронен четец.

# 21
  • Мнения: 21 591
Да не са били  снимките от Афганистан на жените с късите полички, те са от съветско време.

Аз съм по-скоро съгласна, че "западът" е по- добре да не се меси на такива места. Но не бива по никой начин да се идеализира живота им преди въпросната намеса, като че ли са живели в мир и благоденствие. На повечето места  той се характеризира с мизерия, ниско качество на живот, локални войни , кръв, мор, смърт. За положението на жените да не говорим...

# 22
  • Мнения: 9 258
За мен либерализма е очевиден признак за сериозен и невъзвратим упадък; тъй като ще ме цензурират, едва ли ще пиша повече в темата Simple Smile
 
Великият Роналд Рейгън предупреди,че комунистите и левичарите може да се върнат под маската на либерализма...

# 23
  • Мнения: 8 833
За съдбата на Европа, за съдбата на България в частност изслушайте този разговор. Наистина нищо повече не може да се каже от казаното в този кратък разбор на ситуацията.



Пп От малкото мнения тук разбиразм, че  Европа и България си заслужават съдбата, защото промиването на мозъци дава резултат очевидно. Ние сме европейци и българи, трябва да гледаме първо да е добре на Европа и най.вече на България, пък после да мислим за дереджето на останалата част от света. Те мислят ли за нас като ни заливат и лежат на гърбовете ни? Гледат да им е добре, налагат се, създават проблеми. Еврогейовете ги мислят тях, не себе си. Затова краят е близо.Когато всички се усетят най-накрая ще е късно. Най-умните и събудените бият камбаната, но глухите не я чуват.

# 24
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
Да де, затова страната все повече заприличва на Близкия Изток, щото Европа и западът са в разпад и трябва да се отдалечаваме от тях. Чалгата в новогодишната програма чувам, че била много хубава.

# 25
  • Мнения: 1 600
Запада наистина е в разпад, иначе нямаше да се тюхка, че Китай може да стане световен хегемон, а обетованата
 земя да се премести към Глобалния юг. Не че на някой му пречи, 500-те най-богати хора в света били забогатели с не знам си колко пари още тази година.
А ние явно сме голямкарък, към който се присъединим и не му върви. Да вземат да ни оставят да си направим наша империя, да не носим лош късмет Grinning

# 26
  • Мнения: 6 895
Iris04 разбира се че си е имало и довотия. Това не е малка държава и имат много население. Къде иначе ще намерят хора да ги радикализират и подивят като за талибани и алкаида. Ами по дивите им места.
Въпроса е , че ако са били продължили с културата сега нямаше всички жени да гледат пред плътни мрежи и да не смеят да пипнат книга.
Не България е лошия късмет на другите, може ли такива глупости да се пишат.

# 27
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
Запада наистина е в разпад, иначе нямаше да се тюхка, че Китай може да стане световен хегемон
Кой се тюхка и в какво Китай е хегемон?

# 28
  • София
  • Мнения: 2 182
Упадък ли? Децата ви знаят по-добре английски от български, гледат да научат и втори западен език. Повечето гледате западни филми, слушате западна музика, карате западни коли, работите масово в западни фирми. Стожерът на Изтока - Китай се издържа с направата на западни технологии и фирми. Държавата ни членува в ЕС и НАТО - западни съюзи. Държавите от изток желаят също присъединяване към тези съюзи.
Та, толкова за западния упадък. От Русия/ Арабския свят нито дума, нито крачка напредък да отговорят на западната културна доминация.

Последна редакция: ср, 10 яну 2024, 13:43 от Lunna_sonata

# 29
  • Мнения: 6 895
И на запад на огромен %  от продуктите в запада е написано  made in china . Няма лошо. Прото трябва да се приемат като партньори изтока и запада , защото сме на къбло и то пренаселено. Няма как да се оправим само с егоизъм и навирен нос.

Цитат
От Русия/ Арабския свят нито дума, нито крачка напредък да отговорят на западната културна доминация.

Това за културата ще се направим че не го виждаме.

# 30
  • Мнения: 2 280
Аз не разбирам драмата на страдащите от либерализма и западния упадък. Ей, ви Русия, Китай пък и Афганистан, отивате там и започвате борба срещу запада.
Ама повече ви изнася да живеете в тоя Запад и да ревете, колко е гадно.

# 31
  • Мнения: 15 265
Не мисля, че има упадък, а по скоро пренасищане. Всичко се движи и увеличава със скорост, която човек не може да следва и време за да отсее правилното/полезното от неправилното/безполезното. Грешим по често, но пък имаме повече възможности за избор.
Във всички времена, култури, общности, цивилизации ... е имало хора, които са били по находчиви от осналите и са се възползвали от промените /докато другите ги осмислят и приемат/ и сега е така.
Не мисля, че "западната култура"  е нещо повече, по-добро, по-висша от "източната", а и от която и да било и всеки опит да бъде налагана като единствената правилна, е грешка, която носи негативи за всички.

# 32
  • София
  • Мнения: 2 182
И на запад на огромен %  от продуктите в запада е написано  made in china . Няма лошо. Прото трябва да се приемат като партньори изтока и запада , защото сме на къбло и то пренаселено. Няма как да се оправим само с егоизъм и навирен нос.

Цитат
От Русия/ Арабския свят нито дума, нито крачка напредък да отговорят на западната културна доминация.

Това за културата ще се направим че не го виждаме.

Тези продукти от Китай са направени във фабрики изградени със западни инвестиции, които търсят евтина работна ръка. Те са пригодени за ежедневие пригодено в западната културна среда.


Западната културна доминация си е факт през последните 300 + години. И да го виждаш, и да не го виждаш.. тук си е.

# 33
  • Мнения: 575
Разглеждам тази тема в духовния й аспект .
Който прецени , че не му е интересно ,  да не чете
Всичко ,което се случва сега е резултат от дълбокото страдание на човешката структура .

Посоката Запад се свързва със Залез.
Противоположната посока е Изток- там се ражда / символично /  светлината  .
Всичко ,което резонира на посоката Запад по какъвто и да е начин ,в който и да е сектор от живота , е свързано с вибрацията на посоката Запад , това е енергиен закон .
Човешкото съзнание също преминава този път в еволюцията си , като започва със " проблясването " на идеята от Изток ,преминава през Зенита си и след това започва да се смъква надолу след това - естествен процес е и начина ,по който ще залезе , зависи пряко от степента на връзка с Цялото ,от което се е отделил все пак .

Ведите са разграничили 4 етапа в еволюционното развитие на живота , които преливат плавно един в друг , сега сме в Кали юга , когато
Човечеството се връща назад към по- животинските си инстинкти ,откъсвайки се от Цялото ...това е естествен  еволюционен Процес ,който цели да се поддържа енергийния баланс на Човешката еволюция .

Тук на тази планета Земя ,условията са такива , че Душичките се свързват с ума в човешкото тяло , за съжаление на ума, който преобладаващо се дърпа и бяга от Душата / и страда от това /
Колкото по- отдалечен е ума от душата , толкова той се стреми да се огражда и да се изолира , да се самоизтъква и да измисля какви ли не по- " оригинални" идеи и стремежи към изпъкване / за да блести , понеже няма друга Сила , за разлика от душата , винаги свързана с Цялото /
Това е причината за егоцентризма със всичките му негативи до самоунищожение ,   в духовния план - стремеж към самосъхранение .
Разбираемо е , че ,ако се обединят в за- едност ума и Душата , ума автоматично ще се свърже и с Цялото и ще му отпадне необходимостта да се защитава , но се оказа сложна , до невъзможна  работа  тази връзка за 3/4 от човечеството , толкова дълбоко се е отвърнал от себе си човешкия ум

Знаем коя държава е най- западна ,нали ...всичко , което се случва сега в човечеството  е толкова хиперлогично ,за съжаление .
И изисква незабавна връзка на ума с душата , в човешката структура, за възстановяване на нейната цялостност .

Последна редакция: ср, 10 яну 2024, 14:04 от румид

# 34
  • Мнения: 1 591
Аз не разбирам драмата на страдащите от либерализма и западния упадък. Ей, ви Русия, Китай пък и Афганистан, отивате там и започвате борба срещу запада.
Ама повече ви изнася да живеете в тоя Запад и да ревете, колко е гадно.
Всъщност повечето хора страдаме по тези тревожни тенденции, а не от тях. По време на Студената война двата враждуващи лагера не са се различавали толкова много помежду си, колкото се различава от тях това, в което живеем по-голямата част от света в момента.

# 35
  • Мнения: 2 280
Кое не се е различавало по време на студената война?

# 36
  • Мнения: 21 591
Iris04 разбира се че си е имало и довотия. Това не е малка държава и имат много население. Къде иначе ще намерят хора да ги радикализират и подивят като за талибани и алкаида. Ами по дивите им места.
Въпроса е , че ако са били продължили с културата сега нямаше всички жени да гледат пред плътни мрежи и да не смеят да пипнат книга.
Не България е лошия късмет на другите, може ли такива глупости да се пишат.


Да де, да бяха продължили със западния тип култура.

Няма нужда да ходим толкова надалече, да погледнем съседите. Кемал Ататюрк модернизира държавата си чрез  европеизация и секуларизация. То и друг начин няма,  Социализмът, между впрочем също това прави - внася европейския, западен начин на живот в азиатските републики на СССР.

Където няма западна култура има средновековни аномалии  - кръвни вражди, племенни войни, изтезания, жестокости, патриапхат, жените са по-низши от добитъка, има големи контрасти между свръхбогатство и мизерия, лошо здравеопазване - ниска продължителност на живота, прекомерно висока раждаемост.

Все едни прекрасни традиционни ценности, които западният свят с много усилия е надживял, а сега отново ни се прокламират като алтернатива, не мерси.

То и носителите им не ги искат, затова нахлуват в западна посока.  Проблемът не е, че западните свърхсили - се опитаха да ги отърват от традиционните им ценности, а че не успяха.

# 37
  • Мнения: 1 591
Кое не се е различавало по време на студената война?
Западният и Източният блок, един от друг. Да, западният е бил по-добър в много отношения и съвсем закономерно той е надживял другия.  Може ли обаче да отговорите как от едни обиковени и симпатични каки от плакатите, се стигна до ето това:
https://fakti.bg/life/846848--djilian-andersan-vpechatli-s-rokla … rani-vagini-video

# 38
  • Мнения: 6 895
Iris04 разбира се че си е имало и довотия. Това не е малка държава и имат много население. Къде иначе ще намерят хора да ги радикализират и подивят като за талибани и алкаида. Ами по дивите им места.
Въпроса е , че ако са били продължили с културата сега нямаше всички жени да гледат пред плътни мрежи и да не смеят да пипнат книга.
Не България е лошия късмет на другите, може ли такива глупости да се пишат.


Да де, да бяха продължили със западния тип култура.

...
... ето и ти, както и по-горе сложихте Съветите при запада , което си е съвсем нормално. Ако се откаже човек от термините Изток - Запад се стига до култура и дивотия, първичност и цивилизованост и т.н ... Т.е. хора има всякакви и на всякъде , не само в Северна Америка и Западна Европа . Пък и ако се спре с това набиване на запад, запад, запад ... а оставим култура, образование, цивилизация, икономика и пр. ... ще имаш много повече съюзници, отколкото ако се отделиш и ограничиш със само " западните "такива.
В крайна сметка от къде иде западната демокрация като модел ? Древните гърци са били доста диви войни,  много религиозни и безжалостни робовладелци и колонизатори.

# 39
  • Мнения: 18 672
Точно това залитане от пренасищане към извратеност, и  то от известни лица ми е в повече. Та и не бих се сетила какво е това стилиризирано нещо,  ако не казва....
 Мислех за едно сливане на ценностите, умереност, приземенос между двете, ама .... нещо не се получава за сега.
 Но след разврата на древността знаем кое  идва. Това е  проблемът. Сами си го докарват условно западните ценности.

# 40
  • Мнения: 1 600
Запада наистина е в разпад, иначе нямаше да се тюхка, че Китай може да стане световен хегемон
Кой се тюхка и в какво Китай е хегемон?

Опитва в доста неща и ако Запада не се справи със собствените си кризи няма да ни е никак забавно. Старият ред се променя и се въртим в турболенция, която не се знае как ще завърши. За нас е най-добре нещата да останат по старому, но дали ще стане, ще видим. Ако Тръмп и Байдън си менкат още един, два мандата аз поне не съм голям оптимист.

"Toп иĸoнoмиĸитe в cвeтa oт 1980 дoceгa и ĸaĸъв щe e нoвият cвeтoвeн peд пpeз 2075 г.
https://money.bg/charts/top-ikonomikite-v-sveta-ot-1980-dosega-i-kak-kitay-shte-izmesti-sasht-prez-2050-a.html


China Has Two Paths To Global Domination
https://carnegieendowment.org/2020/05/22/china-has-two-paths-to-global-domination-pub-81908


America and a crumbling global order

https://dspace.calstate.edu/bitstream/handle/10211.3/224738/NOOR … 23.pdf?sequence=1

# 41
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
Дали виждаш упадък зависи най-вече от това кой канал в тик-ток гледаш. Информацията за това кой е хегемон също би се променила, въпрос на източници 😁

# 42
  • Мнения: 6 895
И как гледаш новините, Ефибуш. Защото ако ги гледаш само така , че като си от правилната страна значи всичко ще ти е наред .... много неща пропускаш. Един пример от днес -В Тайван предстоят избори.   статия в Цайт https://www.zeit.de/politik/ausland/2024-01/ostasien-china-usa-m … gespraeche-taiwan , Китай изключва всякакви компромиси по отношение на Тайван.  Това вече го бяха казали лично на Байдън при последното си посещение в Щатите. Щатите обаче в момента са така яско набъркани в поне два големи военни конфликта , че не знам как ще се оправят и с Китай ако наистина се стигне до там.
Сега няма да ти чета всички новини, но не е една като тази. И само се чудя за какво ли ти е тик-ток при това положение? Екшъна е в официалните новини.

# 43
  • Мнения: 21 591
Кое не се е различавало по време на студената война?
Западният и Източният блок, един от друг. Да, западният е бил по-добър в много отношения и съвсем закономерно той е надживял другия.  Може ли обаче да отговорите как от едни обиковени и симпатични каки от плакатите, се стигна до ето това:
https://fakti.bg/life/846848--djilian-andersan-vpechatli-s-rokla … rani-vagini-video


Жената се е облякла в тоалет, покрит със стилизирани символи на плодородието.

Нали сте за висока раждаемост, за да не ни претопят нахлуващите варвари, поне пет теми има във форума в момента, посветени на този проблем.

Последна редакция: ср, 10 яну 2024, 17:10 от Iris04

# 44
  • Мнения: 1 102
Като икономист мога да кажа, че западът е по-зле от изтока, само ако сравняваме икономически показатели. Колко време точно ще издържи системата, която няма стабилна база, не знам.

Но това е нормално, всяка "империя" има своя край. Всичко е циклично. Всеки съюз се разпада в даден момент. В случая важното е да не потъваме с имперците.

Медиите са цензурирани отвскяъде, средностатистическият човек няма какда разбере какво се случва на изток, нито какво наистина се случва в "запада" . И пак това е типично за всяка империя в зенита си.

# 45
  • Мнения: 1 591
Кое не се е различавало по време на студената война?
Западният и Източният блок, един от друг. Да, западният е бил по-добър в много отношения и съвсем закономерно той е надживял другия.  Може ли обаче да отговорите как от едни обиковени и симпатични каки от плакатите, се стигна до ето това:
https://fakti.bg/life/846848--djilian-andersan-vpechatli-s-rokla … rani-vagini-video


Жената се е облякла в тоалет покрит със стилизирани символи на плодородието.

Нали сте за висока раждаемост, за да не ни претопят нахлуващите варвари, поне пет теми има във форума в момента, посветени на този проблем.
Такива "символи на плодородието" се срещат по нашите земи изсечени в скалите и са датирани от новокаменната епоха. Не е успокоителен фактът, че жената прави асоциация с този най-отдавнашен период от човешката история.

# 46
  • Мнения: 12 318
Това е едно проучване за това как хората в 9 страни /не всички европейски/ възприемат въздействието на американската култура върху своята /кино, тв, музика, храна, език, новини и пр./.

https://yougov.co.uk/international/articles/45518-international- … ch-american-influ

Според мен вече освен западна и източна, трябва да се разграничават и европейска и американска култура, като може би в много отношения европейската е в лек упадък, докато американската се налага и определя някакъв калъп на мислене ведно със собствените си проблеми във все по-широк мащаб.

ПП Неслучайно някой по-горе беше написал, че децата знаят английски по-добре от български /тук може да се сложи всеки друг европейски език поне от наблюденията ми върху връстници на моите деца, които даже вече не са деца, и не мисля, че това е добре/. Не смятам, че това е заради британската култура, нито защото езикът може би е по-лесен в сравнение с други.

Последна редакция: ср, 10 яну 2024, 16:30 от Vapor

# 47
  • Мнения: 1 026
Със сигурност започва нова студена война между Западния свят и т.нар глобален юг. Разрастването на БРИКС, опълчването на Русия, а донякъде и на Китай, непослушанието на арабския свят...всички тези фактори са показателни. Pax Americana е напът да си остане в миналото, поне донякъде. Аз лично харесвам само западния начин на живот, поне в основната му част.
И аз смятам, че България е карък и таман  да ни приемат в "клуба на богатите" и те ще вземат и обеднеят. Но съм си свикнала, така при мен е и в личен план Simple Smile)) докопам ли се до нещо, стойността му пада.

Това, което ще играе голяма роля, обаче, е глобалното затопляне. Голяма част от т.нар. глобален юг ще бъде прекалено гореща за живот, това включва и части от Индия и Китай, в които живеят стотици милиони. Това може да засили влиянието и сравнителния просперитет на т.нар "Западен" свят, който все пак е на относително студено. Поне ще имаме вода и що годе поносим климат.

Само аз ли не разбирам скандала с роклята на Джилиън, която много харесвам (Джилиън, не роклята)? Все пак нищо шокиращо или вулгарно няма в самата рокля и , ако не беше изрично казано, надали някой щеше да заподозре, че това за вулви...
Някой да погледне какво обличат хората в Япония и Южн а Корея...доста е по-абсурдно, според мен.

# 48
  • София
  • Мнения: 2 182
Аз не разбирам драмата на страдащите от либерализма и западния упадък. Ей, ви Русия, Китай пък и Афганистан, отивате там и започвате борба срещу запада.
Ама повече ви изнася да живеете в тоя Запад и да ревете, колко е гадно.
Всъщност повечето хора страдаме по тези тревожни тенденции, а не от тях. По време на Студената война двата враждуващи лагера не са се различавали толкова много помежду си, колкото се различава от тях това, в което живеем по-голямата част от света в момента.

По време на Студената война едни създаваха петилетки, за да оцелеят, а други създаваха технологиите на съвремието. Едните завършиха с разпад, а другите продължават да диктуват правилата. Даже една, разрушена до основи, Германия в момента е доста по-напреднала от Русия.
Всъщност Запада доминира доста столетия преди Студената война. Не случайно Петър Велики предприема европейско пътешествие, за да европеизира Русия, уви, без успех. А, през целият 19-ти век Изтока, в лицето на Русия, се превръща в лоялен клиент, длъжник, на западните банки. Болшевизмът бе последният пирон в руското културно и икономическо развитие и единственото му оцеляване след Втората световна война бе активната икономическа помощ на САЩ чрез плана "Заем-наем".
Та, не знам за какъв упадък изобщо дискутираме, след като в продължение на столетия Западната култура и икономическа мощ няма по-добра алтернатива/конкурент.
Що се отнася до Китай, то ако тръгне да прави някакви глупости, вече има конкурент в лицето на Индия (Бхарат) за евтина работна ръка, която е готова да приеме западните фабрики и инвестиции.

# 49
  • Мнения: 21 591
Кое не се е различавало по време на студената война?
Западният и Източният блок, един от друг. Да, западният е бил по-добър в много отношения и съвсем закономерно той е надживял другия.  Може ли обаче да отговорите как от едни обиковени и симпатични каки от плакатите, се стигна до ето това:
https://fakti.bg/life/846848--djilian-andersan-vpechatli-s-rokla … rani-vagini-video


Жената се е облякла в тоалет покрит със стилизирани символи на плодородието.

Нали сте за висока раждаемост, за да не ни претопят нахлуващите варвари, поне пет теми има във форума в момента, посветени на този проблем.
Такива "символи на плодородието" се срещат по нашите земи изсечени в скалите и са датирани от новокаменната епоха. Не е успокоителен фактът, че жената прави асоциация с този най-отдавнашен период от човешката история.

Засега не сме измислили успешен начин да заместим този процес и  въпросният атрибут, който символизира.

Последна редакция: ср, 10 яну 2024, 17:37 от Iris04

# 50
  • София
  • Мнения: 17 330
Четох, четох, ама не разбрах какво не ви харесва в западния начин на живот.
И евентуално към какво да се стремим, ако не към него.

# 51
  • София
  • Мнения: 2 182
Явно не се стремим към роклята на Джилиан Андерсън. Съвсем друго са роклите на Филип Киркоров - образец за истинската православна култура на духовно извисения Изток.

# 52
  • Мнения: 2 280
Четох, четох, ама не разбрах какво не ви харесва в западния начин на живот.
И евентуално към какво да се стремим, ако не към него.

Е, как към какво? Да сме подлоги на Путин и шайката му. Малко ли реват за това.
Хората война водят, за да не са под руския ботуш, ние сами се предлагаме.

Последна редакция: ср, 10 яну 2024, 17:59 от alex_jp

# 53
  • Мнения: 12 318
Източна и западна култура политически понятия ли са в случая?   Православието  със сигурност, но и Русия /доколкото в нея доминира европейската традиция, а не ориенталската, азиатската/ не е ли част от западната култура, наред с европейската и американската, докато източната са Китай, Индия и пр.? Мисля, че от културна гледна точка по-скоро това е делението.

Или става дума за някакво друго деление по линията на старите Западен и Източен блок?

# 54
  • Мнения: 21 591
Предполагам, че се визират по-скоро либерастите и еврогейовете.

Може и да греша .

# 55
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 310
Ето нещо по темата.

От тук  .http://vmh-bg.com/%D1%83%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D1%8A%D0%BA%D1%8A%D1% … 0%B0%D0%B4%D0%B0/

За Запада от много по-голямо значение в сравнение с икономиката и демографията са проблемите на моралния упадък, културното самоунищожение и политическата разединеност. Често сочените проявления на морален упадък са:

1) нарастване на антисоциалното поведение като престъпността, употребата на наркотици и най-общо насилието;

2) упадък на семейството, включително увеличената честота на разводите, извънбрачните деца, бременността на малолетните и самотните родители;

3) поне в САЩ: упадък на „социалния капитал“, т. е. членството в доброволни асоциации и между личностното доверие, свързано с подобно членство;

4) общо снижаване на „трудовата етика“ и издигане в култ на личната задоволеност;

5) намаляващо ангажиране с обучение и с интелектуална дейност, проявяващо се в САЩ чрез по-ниско образователно ниво.

Бъдещото здраве на Запада и влиянието му над други общества зависи в значителна степен от успешното справяне с тези тенденции, които, естествено, стават причина за деклариране на нравствено превъзходство от страна на мюсюлманите и азиатците.

Западната култура е застрашена и от групи вътре в самите западни общества. Подобно предизвикателство идва от имигрантите от други цивилизации, които отхвърлят асимилацията, продължавайки да се придържат към ценностите, обичаите и културата на родните си общества и да ги пропагандират. Този феномен е най-забележим сред мюсюлманите в Европа, които обаче са незначително малцинство. Същото се наблюдава, макар и в още по-слаба степен, сред латиноамериканците в САЩ, които са значително малцинство. Ако в този случай асимилацията се провали, то САЩ ще се превърне в страна на разлома с потенциал за вътрешен конфликт и със следващото оттук разединяване. В Европа западната цивилизация може да бъде подкопана и от отслабването на централния й компонент — християнството.

За имигрантите  в Европа съм съгласна.Вижте темите за бежанците.

За САЩ -нека да кажат живеещите там.

# 56
  • Мнения: 6 895
Veronikaaa това което описваш е целенасочена западна политика. Това е линията. Кой ще се бори срещу. Да не искаш да ставаме партизани?

# 57
  • Мнения: 18 672
Всяка страна може да защитава своето.Без йес.

# 58
  • София
  • Мнения: 6 200
От това, което прочетох ми се струва, че се противопоставя консерватизъм на либерализъм, като за второто се твърди, че е упадъчно.
Нека не забравяме, че това което в миналото е възприемано за упадъчно, в настоящето се счита за нормално. Четенето на книги е било смятано за глупава загуба на време, точно както в момента се анатемосва електрониката. Счита се, че залезът на Османската империя е предначертан от забавянето на печатните книги, което пък е породено от факта, че са утвърждавали единствено ръкописите за "морални". Нима импресионизмът не е бил отричан като упадъчен или жените с панталони и къси коси не са били смятани за деградирали. Нима само преди век не са се плашели от електрическите крушки, така както днес от изкуствения интелект?

Да, върви се по ръба на бръснача. Но за мен консерватизмът и либерализмът в западното общество все още са в правилното съотношение (лек превес на либерализма), за да има развитие, а не упадък. В източните общества превес има консерватизмът, което води до застой, който привържениците му възприемат като стабилност. Но като цяло има някакво равновесие на световно ниво. Наруши ли се то обикновено се случва някакъв конфликт или катаклизъм, който намества нещата. В общи линии вървим със стъпка две напред - една назад.  Ако не са либералните общества - развитието ще спре, ако не са консервативните пък с които либералите непрекъснато да се борят, те бързо ще изгубят нещата от контрол.

# 59
  • Мнения: 6 919
1) нарастване на антисоциалното поведение като престъпността, употребата на наркотици и най-общо насилието;

2) упадък на семейството, включително увеличената честота на разводите, извънбрачните деца, бременността на малолетните и самотните родители;
Ето това е най-пагубното и води до първото. А основната причина за него е радикалния феминизъм и донякъде интернет и новите технологии.

# 60
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
1) нарастване на антисоциалното поведение като престъпността, употребата на наркотици и най-общо насилието;
Къде, в България ли? В "западните" държави тези неща намаляват от доста време. Някой е преписвал много стари неща.

# 61
  • Мнения: 6 919
Е тук в България престъпността е по-ниска отколкото в САЩ, а за употребата на наркотици да не говорим.

# 62
  • София
  • Мнения: 6 200
Стои въпросът кое е назадничево (упадъчно) - увеличената честота на разводите или невъзможността да получиш развод? Правото на жената да може да напусне съпругът си без да е обвинявана за това е от последните 50-60 години в западните общесва. В страни, в които разводите не се толерират, скритите изневери не са по-малко. Или ако са по-малко (поради страх, че ще те убият с камъни), то участниците в брака, не са по-щастливи. Извънбрачни деца винаги и навсякъде е имало (просто са скрити / убити), но в западния свят контрацепцията е по-добре организирана. Интересно е, че разяснителната работа сред младежите относно контрацепцията се смята за развращаваща от консервативно настроените.

Да не смесваме нещата. Ако нямаш какво да ядеш, това не означава, че си на здравословна диета. Липсата на права не е автоматично равна на висок морал. Правата и правилата трябва да са в равновесие.

# 63
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
Е тук в България престъпността е по-ниска отколкото в САЩ, а за употребата на наркотици да не говорим.
Аз за тенденции говорех, а изток се увеличава, на запад намалява.

# 64
  • Мнения: 6 895
1) нарастване на антисоциалното поведение като престъпността, употребата на наркотици и най-общо насилието;

2) упадък на семейството, включително увеличената честота на разводите, извънбрачните деца, бременността на малолетните и самотните родители;
Ето това е най-пагубното и води до първото. А основната причина за него е радикалния феминизъм и донякъде интернет и новите технологии.
Аз не съм много сигурна че е така. Просто собствеността вече не е така семейна и недостъпна и всеки може да си позволи независимост дори при семейна връзка.
Gorg0nzola да. В България не сме убийци, въпреки че се толерират абортите. Докато гледах днес едни предизборни дебати в Щатите и ми се изправи косата. В Полша също имаше такава дискусия. А не е ли право на жената да си реши какво да прави и правото на решение не я ли прави по-спокойна?
 
1) нарастване на антисоциалното поведение като престъпността, употребата на наркотици и най-общо насилието;
Къде, в България ли? В "западните" държави тези неща намаляват от доста време. Някой е преписвал много стари неща.

Намалява? Наското някой се беше изказал, че не е нужно да води война със Щатите за да ги побеждава. Достатъчно било да им спрат наркотиците . Не помня къде го чух това.
Само че много добре си спомням как Байдън при посещението на китаеца в Щатите преди няколко месеца повдигна въпроса за наркотиците в Щатите. Не помня точно какво беше. Дали го помоли да се погрижи да спрат потока или се оплака нещо , но каза, че имали голям проблем.
Намерих го тук
https://www.fr.de/politik/biden-xi-israel-taiwan-ukraine-drogen- … .html#id-Comments
Drogenschmuggel in USA: China soll 50 Mal stärkere Droge als Heroin herstellen
Ein weiterer Streitpunkt zwischen USA und China ist die Droge Fentanyl. Die US-Regierung beschuldigt China, entscheidend zur Drogen-Epidemie Amerikas beizutragen – durch die Produktion von Fentanyl, das in Massen in die USA gelangt. Das synthetische Opioid ist 50 Mal stärker als Heroin. Das Rauschgift ist nach Angaben der US-Regierung landesweit die häufigste Todesursache für Menschen zwischen 18 und 49 Jahren.

Последна редакция: чт, 11 яну 2024, 01:00 от bella-ciao

# 65
  • Мнения: 14 708
1) нарастване на антисоциалното поведение като престъпността, употребата на наркотици и най-общо насилието;
Къде, в България ли? В "западните" държави тези неща намаляват от доста време. Някой е преписвал много стари неща.
Казват,че след ковид се увеличават.Особено употребата на наркотици.Новите разработки от Китай били евтинки,достъпни.И със,и без наркотици,хората са се смахнали повсеместно.
Цитат
Наското някой се беше изказал, че не е нужно да води война със Щатите за да ги побеждава. Достатъчно било да им спрат наркотиците . Не помня къде го чух това.
И аз,и мои познати от техни познати чуваме същото,но не така добре формулирано.Американци със съжаление казват,че Америка не е каквато я помнят хората от преди.Много са се увеличили бездомните хора.

# 66
  • Мнения: 6 919
Стои въпросът кое е назадничево (упадъчно) - увеличената честота на разводите или невъзможността да получиш развод? Правото на жената да може да напусне съпругът си без да е обвинявана за това е от последните 50-60 години в западните общесва. В страни, в които разводите не се толерират, скритите изневери не са по-малко. Или ако са по-малко (поради страх, че ще те убият с камъни), то участниците в брака, не са по-щастливи. Извънбрачни деца винаги и навсякъде е имало (просто са скрити / убити), но в западния свят контрацепцията е по-добре организирана. Интересно е, че разяснителната работа сред младежите относно контрацепцията се смята за развращаваща от консервативно настроените.

Да не смесваме нещата. Ако нямаш какво да ядеш, това не означава, че си на здравословна диета. Липсата на права не е автоматично равна на висок морал. Правата и правилата трябва да са в равновесие.
Бракът не е бил създаден за да прави участниците в него щастливи. Целта му е била да подобри шансовете за оцеляване на индивидите, поколението им и племето като цяло. Сега в момента особено в САЩ развода е превърнат в много доходоносен бизнес и се насърчава активно. И тъй като законите там са такива, че почти винаги развода е в сериозен финансов ущърб на мъжете и в полза на жените не е чудно, че обикновено жените подават заявление за развод. Надали американците са най-лошите мъже на планетата. Това води до това, че все по-малко американци желаят да стъпят в брак. И е съвсем логично да не искат при такава статистика на разводите. Всичко това води до повече бездетни мъже и жени, повече самотни майки и демографски срив, който се запълва с имигранти от онези страни дето не ги харесваме. Те носят със себе си своята култура и след няколко поколения да няма учудени когато започнат да слагат бурките на напредничавите.

# 67
  • Мнения: 6 895

Бракът не е бил създаден за да прави участниците в него щастливи. Целта му е била да подобри шансовете за оцеляване на индивидите, поколението им и племето като цяло. Сега в момента особено в САЩ развода е превърнат в много доходоносен бизнес и се насърчава активно. И тъй като законите там са такива, че почти винаги развода е в сериозен финансов ущърб на мъжете и в полза на жените не е чудно, че обикновено жените подават заявление за развод. Надали американците са най-лошите мъже на планетата. Това води до това, че все по-малко американци желаят да стъпят в брак. И е съвсем логично да не искат при такава статистика на разводите. Всичко това води до повече бездетни мъже и жени, повече самотни майки и демографски срив, който се запълва с имигранти от онези страни дето не ги харесваме.  Те носят със себе си своята култура и след няколко поколения да няма учудени когато започнат да слагат бурките на напредничавите.

 По-скоро обсъждането от предната страница с края на големите домове с големи семества вътре - т.е. нуждата сам да си осигуриш жилищно пространствно и да не можеш да ползваш помощ от роднини в ежедневието и отглеждането на децата. Свободата се плаща. Всичко се плаща. От там  кредити непосилни за жилища , маломерни жилища, труден достъп до раб.мястп заради пренаселване, несигурно раб. място заради пренаселване и лесна заменяемост и нестабилност на фирмите ...

Бурка няма да получиш. Спокойно.

# 68
  • Мнения: 1 591
Да, върви се по ръба на бръснача. Но за мен консерватизмът и либерализмът в западното общество все още са в правилното съотношение (лек превес на либерализма), за да има развитие, а не упадък. В източните общества превес има консерватизмът, което води до застой, който привържениците му възприемат като стабилност. Но като цяло има някакво равновесие на световно ниво. Наруши ли се то обикновено се случва някакъв конфликт или катаклизъм, който намества нещата. В общи линии вървим със стъпка две напред - една назад.  Ако не са либералните общества - развитието ще спре, ако не са консервативните пък с които либералите непрекъснато да се борят, те бързо ще изгубят нещата от контрол.
Съгласен съм с Вас, едното не може без другото.  Последните 3-4 години се наблюдава някаква по-остра поляризация в обществото ни, за щастие се ограничава предимно в разправии по интернет и се надявам да си остане така.
Източна и западна култура политически понятия ли са в случая?   Православието  със сигурност, но и Русия /доколкото в нея доминира европейската традиция, а не ориенталската, азиатската/ не е ли част от западната култура, наред с европейската и американската, докато източната са Китай, Индия и пр.? Мисля, че от културна гледна точка по-скоро това е делението.

Или става дума за някакво друго деление по линията на старите Западен и Източен блок?
Нямам предвид политически и географски понятия, когато засегнах темата/затова сложих и "западна" в кавички/. Ако говорим за деление, по-скоро може да се вземе предвид онова, което е засегнал Самюъл Хънтингтън в "Сблъсъкът на цивилизациите". Неговите географски очертания са следните: западна култура, православна култура, ислямска култура, африканска култура, латиноамериканска култура, индийска култура, будистка култура, китайска култура и японска култура.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Clash_of_ … lizations_map.png

# 69
  • Мнения: 6 895
Цитат
Нямам предвид политически и географски понятия, когато засегнах темата/затова сложих и "западна" в кавички/. Ако говорим за деление, по-скоро може да се вземе предвид онова, което е засегнал Самюъл Хънтингтън в "Сблъсъкът на цивилизациите". Неговите географски очертания са следните: западна култура, православна култура, ислямска култура, африканска култура, латиноамериканска култура, индийска култура, будистка култура, китайска култура и японска култура.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Clash_of_ … lizations_map.png
Втори човек тук пише за прогрес на средновековна основа ... религиите , различните култури не като една култура с постижения = какъв напредък очакваш ?
В момента върви едно интервю на сръбска министърка, симпатична, пряма и много интелигетна жена и много естествена и спокойна за разлика от много западни фрустрирани политици,   по АлДжазира . Тя не стои да приказва за изток и запад, за шенген, нато и подобни , нито за религии . Тя говори за science, development , industry, innovations , relationship, investitions,  sustainability, technology ... Преди месец гледах филм за Сърбип в момента и за наплива на инвестиции от всякъде в Сърбия - няма лоши и добри , запад и изток ... всички бяха споменати както Китай така и много западни . Питаха я за Китай и инвестициите от там специално и че много възприемат за врагове ... тя каза , че за тях е важно сътрудничество с всички .  Също те са горди , че много от техните образоани хора, млади хора заминават с амбиции и високо оббразование и ценени способности на всякъде по света. Те го имат като признание за тях и се гордеят. Те целят високо образвание на децата си и виждат резултата. За сравнение новината от днес - немците щели да пестят в образованието, здравеопазването , пенсиите ...

Последна редакция: чт, 11 яну 2024, 09:51 от bella-ciao

# 70
  • Мнения: 1 186
Да, върви се по ръба на бръснача. Но за мен консерватизмът и либерализмът в западното общество все още са в правилното съотношение (лек превес на либерализма), за да има развитие, а не упадък. В източните общества превес има консерватизмът, което води до застой, който привържениците му възприемат като стабилност. Но като цяло има някакво равновесие на световно ниво. Наруши ли се то обикновено се случва някакъв конфликт или катаклизъм, който намества нещата. В общи линии вървим със стъпка две напред - една назад.  Ако не са либералните общества - развитието ще спре, ако не са консервативните пък с които либералите непрекъснато да се борят, те бързо ще изгубят нещата от контрол.
Съгласен съм с Вас, едното не може без другото.  Последните 3-4 години се наблюдава някаква по-остра поляризация в обществото ни, за щастие се ограничава предимно в разправии по интернет и се надявам да си остане така.
Източна и западна култура политически понятия ли са в случая?   Православието  със сигурност, но и Русия /доколкото в нея доминира европейската традиция, а не ориенталската, азиатската/ не е ли част от западната култура, наред с европейската и американската, докато източната са Китай, Индия и пр.? Мисля, че от културна гледна точка по-скоро това е делението.

Или става дума за някакво друго деление по линията на старите Западен и Източен блок?
Нямам предвид политически и географски понятия, когато засегнах темата/затова сложих и "западна" в кавички/. Ако говорим за деление, по-скоро може да се вземе предвид онова, което е засегнал Самюъл Хънтингтън в "Сблъсъкът на цивилизациите". Неговите географски очертания са следните: западна култура, православна култура, ислямска култура, африканска култура, латиноамериканска култура, индийска култура, будистка култура, китайска култура и японска култура.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Clash_of_ … lizations_map.png

Много простовато деление. Сложени сме заедно с Казахстан. Много им се иска да ни слагат отделно. Нелепо е. Защо не разделим и католицизма и протестанството при положение, че те най-много се различават? Католиците са крайни - не случайно католически държави в Европа забраняват аборта. Протестанството - обратно. Християнството е определящо за начина на живот. Аз живея по същия начин, по който човек от западна Европа.

# 71
  • Мнения: 9 258
Ако на Запад престъпността е по-висока от в България,защо в САЩ конкретно къщите нямат огради? Дори и в гетата. Докато у нас се строят зидове и дувари като че ли сме под "турско робство"... Yum

# 72
  • София
  • Мнения: 2 182
Това, което ми допада в САЩ, поне беше валидно до преди 10 години, сега след масовите протести не зная дали е валидно, е че ако някой ти влезе в собствеността имаш правото директно да извадиш оръжието без да се обясняваш.
Тук, ако крадец ти влезе в къщата и почне да те заплашва, краде и бие и ти се защитиш по някакъв начин крадецът ще те осъди и ще арестуват теб.

# 73
  • София
  • Мнения: 6 200
Естествен процес е когато има свобода на разтрогване на браковете, те да се сключват по-лекомислено или  да се сключват с цел финасова облага при развода или нещо друго. Винаги има човешки същества, които мислят стратегически и меркантилно. Имало ги е и когато разводите са били немислими. Да не отваряме дума за абортите като алтернатива на самотното родителство (Русия е сред водещите страни на глава от населението по аборти, а в някои щати на САЩ бяха ограничени със закон). Но това е именно процес, който търпи развитие. И алтернативи има и за американските мъже.
И е естествено е в едно общество, в което брак се сключва по любов, а не по задължение и има семейно планиране и контрацепция - раждаемостта да е по-ниска от тази в общество, в което всички са омъжени без право на мнение, а деца в семейството се раждат всяка година. Но нали Земята уж се пренаселвала, а това би бил чудесен естествен метод за ограничаване на пресаселването ѝ. Разбирам, че е плашещо, че в други култури това не е така. Но ако на щастливия брак му викаме културен упадък, а на уговореният - културен възход... е да им имам и възхода.


В интерес на истината по убеждения персонално аз съм консерватор и също се дразня от прекаления либерализъм на "напредничевите", когато си слагат бурките без да мислят. Затова в предния си пост казах, че трябва да има равновесие и според мен все още го има. Лесно е да поддържаш традициите когато те са в твоя полза. Упадък е да поддържаш традиции, които са в ущърб на мнозинството. А когато почнеш да мислиш и за малцинствата (не говорим да ги поставяш на престол) тогава вече има и напредък.

# 74
  • Мнения: 2 471
Ако на Запад престъпността е по-висока от в България,защо в САЩ конкретно къщите нямат огради? Дори и в гетата. Докато у нас се строят зидове и дувари като че ли сме под "турско робство"... Yum
Защото сигурно ни е наследено от турското робство. Ние обичаме да сме скрити от "чуждите погледи", от друга страна пък се интересуваме от живота на комшията......

# 75
  • Мнения: 6 895
Ако на Запад престъпността е по-висока от в България,защо в САЩ конкретно къщите нямат огради? Дори и в гетата. Докато у нас се строят зидове и дувари като че ли сме под "турско робство"... Yum
Защото сигурно ни е наследено от турското робство. Ние обичаме да сме скрити от "чуждите погледи", от друга страна пък се интересуваме от живота на комшията......

за да демонстрираме че имаме нещо скъпо и прескъпо да си го пазим и че сме много важни.

# 76
  • София
  • Мнения: 2 182
Това ни е наследство от източната култура

# 77
  • Мнения: 15 265
Скрит текст:
Естествен процес е когато има свобода на разтрогване на браковете, те да се сключват по-лекомислено или  да се сключват с цел финасова облага при развода или нещо друго. Винаги има човешки същества, които мислят стратегически и меркантилно. Имало ги е и когато разводите са били немислими. Да не отваряме дума за абортите като алтернатива на самотното родителство (Русия е сред водещите страни на глава от населението по аборти, а в някои щати на САЩ бяха ограничени със закон). Но това е именно процес, който търпи развитие. И алтернативи има и за американските мъже.
И е естествено е в едно общество, в което брак се сключва по любов, а не по задължение и има семейно планиране и контрацепция - раждаемостта да е по-ниска от тази в общество, в което всички са омъжени без право на мнение, а деца в семейството се раждат всяка година. Но нали Земята уж се пренаселвала, а това би бил чудесен естествен метод за ограничаване на пресаселването ѝ. Разбирам, че е плашещо, че в други култури това не е така. Но ако на щастливия брак му викаме културен упадък, а на уговореният - културен възход... е да им имам и възхода.


В интерес на истината по убеждения персонално аз съм консерватор и също се дразня от прекаления либерализъм на "напредничевите", когато си слагат бурките без да мислят. Затова в предния си пост казах, че трябва да има равновесие и според мен все още го има. Лесно е да поддържаш традициите когато те са в твоя полза. Упадък е да поддържаш традиции, които са в ущърб на мнозинството. А когато почнеш да мислиш и за малцинствата (не говорим да ги поставяш на престол) тогава вече има и напредък.
Този баланс не се постига като искаме/очакваме другите да станат като нас, а да бъдат такива, с техните различия/особености/специфика, щото  да можем да живеем заедно без да си пречим.
Ние може да считаме, че нашия /"западния"/ културен модел е много добър, но това не значи, че е универсален и приложим навсякъде.

# 78
  • Мнения: 21 591
Ами то това беше идеята на културното многообразие и за междукултурния диалог.  Запазване на език, традиции, кухня, религия, обичаи, семеен модел в рамките на по-голямата общност.

То още не се знае, дали няма да проработи все пак, особено като се има предвид, че и нямв алтернатива. Да се опитвеаш да спреш преселението на народите е все едно да спреш гората да се разлиства.


Или например да вземем Япония - възприема изцяло западен начин на живот, високо технологичен,  като същевременно упражнява  изключително силно влияние върху Запада в културно отношение

# 79
  • Мнения: 9 258
Япония няма никакво културно влияние върху Запада. Също така Япония е силно затворена за външни влияния. Там е табу да приемат "бежанци". Четох за някакъв швед,който искал да получи японско поданство/гражданство. Дълги години опитвал и все му отказвали. Научил перфектно японски език и история. Но и тогава му отказвали,докато от ООН направили забележка на японската държава,че нарушава международни спогодби и чак тогава му дали японско гражданство.

# 80
  • Мнения: 12 318
Ако на Запад престъпността е по-висока от в България,защо в САЩ конкретно къщите нямат огради? Дори и в гетата. Докато у нас се строят зидове и дувари като че ли сме под "турско робство"... Yum

Това вероятно е протестантското влияиние. Мисля, че преобладаващият процент заселници са били калвинисти. А според тях добрият християнин няма какво да крие, даже и пердета не са слагали. Май в повечето европейски и незасегнати от протестантството страни има и огради, и пердета.

По повод на Япония и по-точно културните различия запад/изток, едни картинки на дизайнерка, родена в Китай и израснала в Германия. Някои неща не ги разбирам, но други разлики определено намирам за добре схванати и някои от тях едва ли подлежат на промяна.

https://121clicks.com/design/east-meets-west-cultural-differences-yang-liu

Последна редакция: чт, 11 яну 2024, 12:08 от Vapor

# 81
  • Мнения: 2 280
Като зави темата по посока на семейството и семейните ценности, нещата рязко си дойдоха по местата. Веднага се сетих за президентското слово за семейните ценности, както същото такова и на Вучич, а същия полъх повя и от Унгария. На Путин речите и те. Събрали са се. Нищо случайно няма на тоя свят, даже и във форума.
И баш па всичките тия поне по 2 семества са развалили. Но те тия ценности не се отнасят за тях, само за простолюдието.

# 82
  • Мнения: 6 895
Vapor кои не разбра ? Интересно ми е .

# 83
  • Мнения: 12 318
Vapor кои не разбра ? Интересно ми е .

17 /животните/ ми се оказа твърде сложно.

# 84
  • Мнения: 6 895
заради дърветата ли? и аз не разбрах дърветата и защо са различни.

Последна редакция: чт, 11 яну 2024, 13:06 от bella-ciao

# 85
  • Мнения: 12 318
Не, изобщо ми се губи мисълта. Може да е нещо съвсем елементарно, но не разбирам от каква гледна точка да го възприемам.

# 86
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
Семейните ценности си личат по възпитанието и наличието или липсата на прословутите първи 7г, както и по това дали хората могат да си говорят без да си подхвърлят обидни думички Wink
Защото сигурно ни е наследено от турското робство. Ние обичаме да сме скрити от "чуждите погледи", от друга страна пък се интересуваме от живота на комшията......
Междусъседските огради обикновено са мрежа и няма скрито от чужди погледи. А решетките по прозорците и металните врати как да го обясним, за естетика ли са само? Из Европа като им е толкова висока престъпността как така вместо метални си слагат стъклени входни врати по къщите? Thinking Няма охраняеми паркинги с триметрови решетки и стражар, много странно.

# 87
  • Мнения: 324
1) нарастване на антисоциалното поведение като престъпността, употребата на наркотици и най-общо насилието;
Къде, в България ли? В "западните" държави тези неща намаляват от доста време. Някой е преписвал много стари неща.

Това е много общо казано "престъпността намалява". Коя престъпност? Спрямо кой период намалява? Къде специфично намалява?

Щото в Швеция например, от 1990 до 2010-12 наистина престъпността е намалява с около 50% ,но от 2012 досега се е увеличила около 40% спрямо 2012 и нивата са близки на тези от 90-те.

 Но пък Исландия например се радва на много нисък крайм рейт от  маса време.

И двете държави са в западния свят, и двете държави имат подобен климат, та откъде идва разликата? Идва от там, че Исландия е умерено консервативна, а Швеция про-либерална. Исландия не приема мигранти, а Швеция им плаща да отидат при тях.

# 88
  • Мнения: 21 591
Не, изобщо ми се губи мисълта. Може да е нещо съвсем елементарно, но не разбирам от каква гледна точка да го възприемам.

На запад птичките са накацали по дърветата, а на изток са ги набучили на клончетата като шишчета да ги ядат. Нали ядат всички животни.

# 89
  • Мнения: 12 318
Не, изобщо ми се губи мисълта. Може да е нещо съвсем елементарно, но не разбирам от каква гледна точка да го възприемам.

На запад птичките са накацали по дърветата, а на изток са ги набучили на клончетата като шишчета да ги ядат. Нали ядат всички животни.

Не мисля, че дървото с вдигнатите клони представлява шишчета, но може и да греша. Както казах, тази рисунка не я разбирам.

# 90
  • Мнения: 21 591
То не е дърво, а някакъв стълб/стойка с чисто прави пръчки на които са наденати пиленцата.

Двете картинки отразяват отношението на запад и изток към животните - на запад им се любуват по дърветата, а на изток са храна.

# 91
  • Мнения: 6 895
Ами защото някои са на мнение , че запада така добре се е развил спрямо изтока, че може достатъчно дълго време да си запада и да не го усетим чак да ни боли. Някъде из първите мнения беше. А защо изобщо някой допуска да се равнява назад, а не напред ... не ми е ясно. Така има дооооста възможности за деградция докато се строи на опашката ...

# 92
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 958
Исландия не приема мигранти, а Швеция им плаща да отидат при тях.

Исландия може и да не приема толкова мигранти колкото Швеция (то с Швеция не много страни могат да се съревновават), но въобще не вярно, че не приема мигранти. Приема мигранти и още как.  Отделно, исландският консерватизъм не е това, което е консерватизъм в останалите Северни страни (пък в сравнение с Щатите - съвсем).

# 93
  • Мнения: 6 919
И е естествено е в едно общество, в което брак се сключва по любов, а не по задължение и има семейно планиране и контрацепция - раждаемостта да е по-ниска от тази в общество, в което всички са омъжени без право на мнение, а деца в семейството се раждат всяка година. Но нали Земята уж се пренаселвала, а това би бил чудесен естествен метод за ограничаване на пресаселването ѝ. Разбирам, че е плашещо, че в други култури това не е така. Но ако на щастливия брак му викаме културен упадък, а на уговореният - културен възход... е да им имам и възхода.
И точно заради това обществата с висока раждаемост ще асимилират след време тези с ниска. Дали тези с ниска ще успеят да променят културните особености на другите? Аз лично се съмнявам.

# 94
  • Мнения: 1 186
Ще асимилират, ако им се позволява.

# 95
  • Мнения: 324
Исландия не приема мигранти, а Швеция им плаща да отидат при тях.

Исландия може и да не приема толкова мигранти колкото Швеция (то с Швеция не много страни могат да се съревновават), но въобще не вярно, че не приема мигранти. Приема мигранти и още как.  Отделно, исландският консерватизъм не е това, което е консерватизъм в останалите Северни страни (пък в сравнение с Щатите - съвсем).

Приемат, но не от всякъде. 70% от мигрантите в Исландия са от Швеция, Норвегия и Дания. 20тина % от Украйна заради войната под формата на бежанци.

Т.е. поне 90 %  от мигрантите им са си от Европа, а не от Сирия, Алжир, Мароко, Афганистан и т.н.

# 96
  • Мнения: 6 919
Ще асимилират, ако им се позволява.
Това зависи от демографията. Развитите икономики имат нужда от работна ръка и ако имат отрицателен прираст са принудени да я внесат от някъде.

# 97
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
На запад птичките са накацали по дърветата, а на изток са ги набучили на клончетата като шишчета да ги ядат. Нали ядат всички животни.
Е как, сандвичът топло куче си е западен, ужаст, ужаст.

# 98
  • Мнения: 21 591
А, не знам, обърнете се към авторката на остроумните картинки.

На мен ми харесаха всичките, особено отразяващите разликите в светоусещането по отношение на децата и възрастните хора.

# 99
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 958
Скрит текст:
Исландия не приема мигранти, а Швеция им плаща да отидат при тях.

Исландия може и да не приема толкова мигранти колкото Швеция (то с Швеция не много страни могат да се съревновават), но въобще не вярно, че не приема мигранти. Приема мигранти и още как.  Отделно, исландският консерватизъм не е това, което е консерватизъм в останалите Северни страни (пък в сравнение с Щатите - съвсем).

Приемат, но не от всякъде. 70% от мигрантите в Исландия са от Швеция, Норвегия и Дания. 20тина % от Украйна заради войната под формата на бежанци.

Т.е. поне 90 %  от мигрантите им са си от Европа, а не от Сирия, Алжир, Мароко, Афганистан и т.н.


Исландия приема мигранти и бежанци отвсякъде. И от Сирия, и от Палестина, и от Афганистан и т.н. (Е, не колкото Швеция.) Тези 70% шведи+норвежци+датчани са много далеч от истината. Дори не са и най-голямата група мигранти. Очевидно, че не си наясно, но защо трябва и да си съчиняваш цифри?!

Добре известно е, че Швеция е сред европейските страни с най-много мигранти и бежанци, включително и неевропейски, но Исландия въобще не е страна без мигранти или само със северни такива (+ украинци) както се опитваш да я представиш и с това да обясняваш ниската престъпност. С Швеция почти никоя Северна страна не може да се сравнява по отношения на приема на чужденци, но Исландия въобще не е страна, която не е засегната или най-малко е засегната от съвременните миграционни процеси. Напротив.

# 100
  • Мнения: 1 186
Ще асимилират, ако им се позволява.
Това зависи от демографията. Развитите икономики имат нужда от работна ръка и ако имат отрицателен прираст са принудени да я внесат от някъде.

В крайна сметка не внасят точно работна ръка, а увеличават възрастта за пенсиониране. За да няма отрицателен прираст трябва да се раждат по 2.1 деца, а не по 8. Ако държава има временно отрицателен прираст, ако не си внася всякакви, може и да може да се справи. Ако се промени етническият състав - по-скоро не.

# 101
  • Мнения: 9 258
Не е нужно да се внася работна ръка,(това е глупава "опорка" на...),а просто да се изнесе производство в чужбина...

# 102
  • Мнения: 1 600
А най-умно е да се роботизират производствата и базовия доход да се раздава в страната по произход на мигрантите.

# 103
  • Мнения: 6 919
В крайна сметка не внасят точно работна ръка, а увеличават възрастта за пенсиониране. За да няма отрицателен прираст трябва да се раждат по 2.1 деца, а не по 8. Ако държава има временно отрицателен прираст, ако не си внася всякакви, може и да може да се справи. Ако се промени етническият състав - по-скоро не.
Това не е временно явление, а устойчива тенденция.
deaf, те много производства са изнесени в чужбина, обаче първо, че изнасянето на производства ще създаде други проблеми и второ не всичко може да се изнесе в чужбина.

# 104
  • Мнения: 324
Скрит текст:
Исландия не приема мигранти, а Швеция им плаща да отидат при тях.

Исландия може и да не приема толкова мигранти колкото Швеция (то с Швеция не много страни могат да се съревновават), но въобще не вярно, че не приема мигранти. Приема мигранти и още как.  Отделно, исландският консерватизъм не е това, което е консерватизъм в останалите Северни страни (пък в сравнение с Щатите - съвсем).

Приемат, но не от всякъде. 70% от мигрантите в Исландия са от Швеция, Норвегия и Дания. 20тина % от Украйна заради войната под формата на бежанци.

Т.е. поне 90 %  от мигрантите им са си от Европа, а не от Сирия, Алжир, Мароко, Афганистан и т.н.


Исландия приема мигранти и бежанци отвсякъде. И от Сирия, и от Палестина, и от Афганистан и т.н. (Е, не колкото Швеция.) Тези 70% шведи+норвежци+датчани са много далеч от истината. Дори не са и най-голямата група мигранти. Очевидно, че не си наясно, но защо трябва и да си съчиняваш цифри?!

Добре известно е, че Швеция е сред европейските страни с най-много мигранти и бежанци, включително и неевропейски, но Исландия въобще не е страна без мигранти или само със северни такива (+ украинци) както се опитваш да я представиш и с това да обясняваш ниската престъпност. С Швеция почти никоя Северна страна не може да се сравнява по отношения на приема на чужденци, но Исландия въобще не е страна, която не е засегната или най-малко е засегната от съвременните миграционни процеси. Напротив.

Ми не, не е толкова голяма според Световната банка. 2022 е най-високата концентация на бежанци и пак процентово е много нисък дяла спрямо други европейски страни. Ясно е и откъде идват тези бежанци през 2022г.

 

Също така, единствените страни в топ 10 на хора родени извън Исландия са Венецуела и САЩ, като Венецуела е 6та, а САЩ 10ти.

# 105
  • Мнения: 57
Да, несъмнено Западът запада... За това например българският език е пълен с английски чуждици. За това също болшинството от най-посещаваните Интернет сайтове са на американски компании - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_most-visited_websites
За това софтуерът, с който работят компютрите е отново предимно на американски компании (Windows, Android и macOS се разработват от известни американски компании).
За това също страните с най-много нобелови лауреати са демократични по рейтинг: САЩ, Обединеното кралство, Германия, Япония, Франция, Швейцария и Швеция.

По времето на Студената война се е насаждал негативен образ на Запада с пропагандна цел, но след падането на Берлинската стена се оказва, че гнилите ябълки са били не в Западния, а в Източния блок – марионетните комунистически режими паднаха като домино. След разпада на Източния блок болшинството български емигранти избраха да живеят в Западни страни, не в отломките на „великия“ Съветски Съюз или в Китай.

Но, да разбира се китайската клавиатура е най-важната, може би защото до там стига погледът...

# 106
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
За това също болшинството от най-посещаваните Интернет сайтове са на американски компании - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_most-visited_websites За това софтуерът, с който работят компютрите е отново предимно на американски компании (Windows, Android и macOS се разработват от известни американски компании).
Ааааа, ама кой е измислил компютъра, а? Българин. Без него ни софтуер ни уебсайтове.😁

# 107
  • София
  • Мнения: 2 182
За това също болшинството от най-посещаваните Интернет сайтове са на американски компании - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_most-visited_websites За това софтуерът, с който работят компютрите е отново предимно на американски компании (Windows, Android и macOS се разработват от известни американски компании).
Ааааа, ама кой е измислил компютъра, а? Българин. Без него ни софтуер ни уебсайтове.😁

Българин роден в Хамилтън, цял живот живее в Америка и се казва Джон Винсънт. Българин ли е? Thinking
Чарлз Бабидж е този, който създава компютърът иначе. Атанасов създава алгоритъм?

# 108
  • Living for Pleasure
  • Мнения: 295
Както всички исторически, цивилизационни и глобални движения и промени, въпросът е комплексен.

Със сигурност в момента "западът" не е в период на възход и различни обективни (и субективни) негови показатели вървят към негативния край. Но много, ако не и повечето от тези проблеми засягат света като цяло, така че не са нито специално причинени, нито характерни от/за него само.

Идеята че това е директно вследствие на либерализма е смехотворна. Ако либерализма има някаква вина то това е че е наивен и позволи и продължава да позволява на крайно леви радикали да се прикриват зад неговата маска и така безопасно и както виждаме последните 10-15 години изключително успешно и пагубно (за нас, не за тях) да прокарват своята отрова.

Същото се отнася и за социалните мрежи (+ смартфони, защото те работят заедно) - те на са в основата на нищо. Те са просто средство което забързва историческите процеси, но не ги създават. Без тях траекторията ни щеше да е същата, просто скоростта към дестинацията по-бавна. И кой знае, може би добре че агонията ще е по-кратка. Това го казвам като човек който още от началото на MySpace мрази социалните мрежи и не ги ползва.

В крайна сметка мнозинството от обикновените хората са тези които са в основата на случващото се сега. Те не я създават отровата, но те са тези които къде със сляпото си носене по течението, къде от неразбиране и нехайство й позволяват да се захване и разрасте тотално (а често и активно и ентусиазирано искат да "пият" от нея). Не са корпорациите/богаташите/елитите/политиците които са виновни - те са също толкова слепи и просто се приспособяват спрямо това което мнозинството иска, дори и да е лошо за тях. И са радостни да им го дадат.

В крайна сметка тъпизми като "white guilt", мразенето на собствената си култура и държава, квоти за малцинства, приемане на всякакви мигранти включително и такива с напълно несъвместими ценности и не само не искащи да се асимилират, а активно работещи срещу новата им среда, падане на границите между държавите, вярването че малки деца могат да се самоопределят като противоположния от биологичния им пол и автоматичното полагане на всички усилия за да "преминат" ("transition") към него, че проституцията е позитивна форма на еманципация и "изследване" на женската сексуалност, DIE (diversity, inclusivity and equity) инициативите и много много други няма как да бъдат приети от общества в които няма нещо наистина дълбоко и масово гнило във (почти) всеки индивид.

И тази гной са мейнстрийм ценностите (които в момента много от тях са далеч от класическо западните, дори са напълно противоположни). Ние не сме тук заради някакво лошо стечение на глобалната ситуацията или случайност от несвързани събития, нито пък глобална конспирация - ние сме тук защото буквално е невъзможно да бъдем в каквато и да е друга реалност, по същият начин както няма друг отговор на 2 + 2 освен 4. (Почти) Всеки от нас с поведението си избира да бъде на този път и отказва да смени пътеката.

Докато разбира се че е напълно възможно тези процеси да бъдат прекратени и нова траектория да бъде начертана, мненията в темата са много добър пример защо съм скептичен че това ще се случи (поне в момента не се наблюдава каквото и да е желание за конструктивна промяна). За жалост тези хора които с пълно право са несъгласни с по-горните тъпизми са също толкова носещи се по водата и незаинтересовани да вникнат в дълбочина, и позволиха и продължават да позволяват да бъдат радикализирани - този път в обратна посока, и вследствие те стават също толкова деструктивни. Рефрена който наблюдаваме е до болка познат. Ако посочиш океана от глупости в комунизма - си фашист. Ако изкажеш основателни критики към капитализма - си комунист. Същото е и тук. Ако не си на колене от благодарност на "запада" - си Путинист/Ислямист/Китайски апаратчик. Ако посочиш някоя от неговите безбройни и неизмерни положителни черти - си еврогей либераст.

Общества които не могат да вижда света (и най-вече, индивидуалните човеци) в цветове извън черно и бяло, извън ти си с мен ако се съгласяваме по всички параграфи, ако имаме и най-малки различия във вижданията - си точно толкова против мен колкото и най-лошият ми враг, са неспособни обективно да дефинират проблемите на времето в което се намираме, и съответно е невъзможно да се справят с тях конструктивно (това важи за целия сват, не само за "запада").

В крайна сметка човек не случайно я има тази глава на раменете си, и ако отказва да я ползва бързо и категорично да отхвърли щуротии като горните, просто не виждам как можем да се справим с демографския проблем, атомизацията, покачващите се самоубийства, употреба на наркотици, психични болести и престъпност и всички останали реални проблеми. Но той ще си е виновен за всичко това, няма да е жертва на никой друг.

Като цяло най-лошото в цялата ситуация, поне за мен, е този омагьосан кръг на сляпото крайно ляво което продължава с всяка своя сляпа стъпка да радикализира все повече и повече крайно дясното. Бъдещето на някакъв тоталитарен кошмар изглежда все по-близо, единственият въпрос не е дали можем да го избегнем, а дали ще е с ляв или десен оттенък. Ферма за животни или 1984 , в кое предпочитате да живеете?

Последна редакция: чт, 11 яну 2024, 22:58 от Gentleman of Leisure

# 109
  • Мнения: 14 708
Повсеместното плашенето с крайнодясно също говори за упадък.Нищо такова няма да се случи и упадъка успешно ще продължи.Либерализмът бил наивен? Joy Сигурно толкова,колкото било добро сърцето на г-жа Меркел.Как пък изведнъж започнаха да управляват само наивни,добрички,чувствителни,човеколюбиви същества.Тези им чувства са насочени към кой ли не страдалец,само не и към работещият почтен човек.За такива са упреците,репресии,вменяване на вина.

# 110
  • Living for Pleasure
  • Мнения: 295
Под наивен либерализъм, мисля беше ясно, имах предвид обикновеното мнозинство от хора ("западните" общества са най-либералните някога в историята и в света в момента). Те са наивните които позволяват всички тези неща да се случват въпреки че са директно против класическите либерални идеи които са в основата на модерния "запад". Че и много често директно ги изпълняват сляпо. А те уж трябва да са първите които да ги отхвърлят като фундаментално несъвместими с тях и пресекат...
Не са политиците/елитите/не знам си кой си виновни за сегашната ситуация.
Политиката е downstream от културата, а тя - от обществото и индивидуалните хора в него.

Последна редакция: чт, 11 яну 2024, 22:46 от Gentleman of Leisure

# 111
  • Мнения: 6 895
Цитат
В крайна сметка човек не случайно я има тази глава на раменете си, и ако отказва да я ползва бързо и категорично да отхвърли щуротии като горните, просто не виждам как можем да се справим с демографския проблем, атомизацията, покачващите се самоубийства, употреба на наркотици, психични болести и престъпност и всички останали реални проблеми. Но той ще си е виновен за всичко това, няма да е жертва на никой друг.
Има една интересна книжка Die Welle. Има и филм в Нетфликс.

Silverstone  2015 Меркел каза найн и след малко дофърка Обама и като си тръгна тя каза Вилкомен!
Същото се случи с корона мерките. Тя каза найн и получи тел. обаждане. След това се започна с репресиите. Според съвсем официална статия във вестник обаждането  е било от Мелинда.

А защо поддават ? Ами преди това имаше една Хендигейт афера , добрите приятели и партньори подслушват мобилните на политиците ... и кой ли знае какво е имало там.
Но тъпо в последно време, защото и срещу сегашния канцлер има компромати . Така си го избраха. Но нямайха и особен избор.

Последна редакция: чт, 11 яну 2024, 23:38 от bella-ciao

# 112
  • София
  • Мнения: 5 843
Silverstone  2015 Меркел каза найн и след малко дофърка Обама и като си тръгна тя каза Вилкомен!
Същото се случи с корона мерките. Тя каза найн и получи тел. обаждане. След това се започна с репресиите. Според съвсем официална статия във вестник обаждането  е било от Мелинда.

А защо поддават ? Ами преди това имаше една Хендигейт афера , добрите приятели и партньори подслушват мобилните на политиците ... и кой ли знае какво е имало там.
Но тъпо в последно време, защото и срещу сегашния канцлер има компромати . Така си го избраха. Но нямайха и особен избор.

Какви точно репресии?

# 113
  • Мнения: 6 895
АРТЕМИС Понеже много добре знаеш и понеже ми е много ясен въпроса ти няма да отговоря. В крайна сметка търсачките са на разположение на всеки и има филтър за времеви диапазон. Можеш да ползваш тази услуга .

# 114
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 958
Ясно е и откъде идват тези бежанци през 2022г.

Това, че най-много бежанци идват от Украйна, не означава че други бежанци в Исландия не идват или няма (макар да не са никак много, определено, в сравнение с някои други страни). Както сам виждаш от графиките, които си сложил, за 2022 г общия брой бежанци е ок. 5200, от Украйна са около 2200 души. Та останалите повече от 50% не идват от там.

Но нека и да ти припомня, че ти оригинално твърдеше, че Исландия не приемала мигранти (а не просто бежанци) и на това се дължала ниската престъпност, а в последствие го промени на това, че мигранти всъщност имало, но 90% били от скандинавските страни + Украйна.  А това въобще не е вярно. В Исландия към 2022 около 16-17% от населението са мигранти (т.е. родени в друга страна с родители не-исландци).  Като прибавим и второ поколение мигранти стават повече. Да, повечето са европейци, но нито преобладават тези от скандинавските страни (още по-малко пък да са 70%), нито не-европейците са под 10%. Та не е като да няма мигранти (и бежанци , освен Украинци, де) в Исландия като се опитваш да го представиш. Ни най-малко.

Между другото, тук в Исландия също в някои среди я има риториката, как престъпността се покачвала, и без никаква изненада, познай кой се държи отговорен за това? Simple Smile Естесвено, мигрантите, и по-конкретно - най-голямата група мигранти - поляците. Понякога към тях прибавят и втората по големина миграционна група - румънците. Нищо, че това не се потвърждава от статистиката. ( Добре, че българите не сме толкова много, че като нищо и ние щяхме да го отнесем.  ) Е и гласове срещу бежанците се чуват, особено последните годни, когато взеха да приемат повече… нищо ново под слънцето.

# 115
  • Мнения: 1 591
Повсеместното плашенето с крайнодясно също говори за упадък.Нищо такова няма да се случи и упадъка успешно ще продължи.Либерализмът бил наивен? Joy Сигурно толкова,колкото било добро сърцето на г-жа Меркел.Как пък изведнъж започнаха да управляват само наивни,добрички,чувствителни,човеколюбиви същества.Тези им чувства са насочени към кой ли не страдалец,само не и към работещият почтен човек.За такива са упреците,репресии,вменяване на вина.
До голяма степен е точно наивност. Помня навремето как в училищата да се издума и дума за носене на униформи, беше все едно да изречеш магически думи да си изпросиш боя. Впоследствие започнаха едни сравнения между децата и в крайна сметка родителите сами пожелаха да се върнат омразните облекла. Народът е измислил и поговорка за целта - откъдето дошло, там отишло Simple Smile

Gentleman of Leisure , благодаря Ви за изчерпателния коментар. Ще се радвам темата да се доразвие градивно в посоката, която зададохте Simple Smile

# 116
  • Мнения: 9 258
Ама днес всяко училище си има собствена униформа,докато преди всички носехме еднаква униформа...

# 117
  • Мнения: 6 895
И ако едното ти дете учи в едно училище , а другото в друго - не можеш да ползваш дрехите от едното за другото. Още се налага д апереш и гладиш и да пазаруваш излишни извън училището дрехи непрестанно при израстване . Благодаря , но концепта с униформите не ми харесва изобщо.При нас няма униформи , децата носят съвсем нормални дрехи от полулярните марки, които и без това всеки може да си позволи , смесени с дрехи от дискаунтерите ... и същите дрехи си ги носят и в еждневието . Много добре.
Пък и ако въведат униформи държавата ще трябва да купува масово униформи за получаващите помощи , а те са голям % и то непрестанно да купува, че растат ...

# 118
  • София
  • Мнения: 2 027
Емануил Тод е френски социолог и демограф. Той пръв предсказва разпада на СССР през 1976 г.в книгата си "Окончателен провал" на база данните за детската смъртност в СССР. последната му книга е "Разгрома на Запада" в която предрича и разпада на либерлният модел на Запада. какви са основните му тези:
1. Запада загуби връзка с протестанската етика, която стои в основата на възхода му. Вече образованието и уважителното отношение към труда не са ценности. Това води до изблик на нихилизъм. Като под нихилизъм Тод разбира "отрицание на реалноста"
2. Глобализацията постави Запада в състояние да не може да произведе това което му е необходимо . Като дава за пример , невъзможноста да произведе нужното на Украйна оръжие и боеприпаси. Тод твърди, че основен пробем за САЩ е възможноста да печата долари при нулева себестойност вместо да строй заводи.  И дава пример с завършващите инжинери в САЩ, чийто брой за последните 15 години постоянно намалява
3. Разпадането на СССР е вътрешен процес, обослувен от обективни факти, а не е победа на Запада. Според Тод по това време Запада също е в процес на ерозия и убежденито, че неговият модел е идеалният ускорява ерозията.
4. Обяснява появата на автократи като Орбан, Ердоган , Путин с термина "авторитарна демокрация". При авторитарната демокрация мнозиството управлява без да се съобразява с малцинствата, докато при сегашният модел на либерлна демокрация управляват малцинствата.

# 119
  • Мнения: 1 747
Проблемите на либерализма, са по-скоро породени от хуманистичния му елемент - човекоцентризма. Според него Хомо Сапиенс е “Бог”. Той “властва” над животните и околната среда. Либерализмът не поставя морални оценки върху индивида, както правят традиционните религии. Ако се сравнят двама млади - едната девойка идва от бедно семейство, от малка работи, плаща си висшето образование с труд и в резултат, получава добра професия и кариера. Младежът пък, идва от заможно семейство, не се впряга много да учи, завършва университет, за което родителите плащат, и получава работа в семейния бизнес. Двамата са абсолютно равни морално и сравнения от морална “либерална” гледна точка не бива да има. Основополагащият либерален принцип е: индивидът да не ограничава правата на друг такъв. Останалото е въпрос едва ли не на интерпретация.

Глобализацията води до безпрецедентна миграция, т.е. за да се ограничи миграцията, трябва да се ограничи глобализацията. Как точно? С поставяне на граници както през по-голямата част на 20в? С изливане на допълнителни средства за обучаване на неработещите на запад (интересно защо е по-изгодно да се импортират вече обучени висококвалифицирани кадри, вместо да се плаща за създаването им) и същевременно неприемане на бежанци от райони с войни, както по време на Холокоста? Кои индивиди имат морални права над други? Защо трябва да се говори за справедливост на локално географско ниво, а не глобално, когато става въпрос за човешки същества? С какво индивидите в един географски район са по-морално извисени на либерални начала от тези в друг? Според либерализма, всички хора са равноправни, освен ако не искат да ти посегнат над живота или да ти вземат собствеността. Нито едни от бягащите от войни, бедствия и икономически затруднения не идват с някоя от горните цели - да отнемат с взлом нечия собственост или убийства, освен в много малки случаи, но то убийства и в САЩ стават и то масово в училища и детски градини.

Според мен проблемът на либерализма, който е само на 50г,  е антропоцентризмът му. Това се вижда и в отношението към машинизираното отглеждане и убиване на животни, в затриването на цели биологични видове, сякаш животните са неодушевени видове неподобни на нас и в безхаберието към околната среда, сякаш няма значение какво оставаме на децата си, и към изкуствения интелект, който продължава да бъде нерегулиран, докато не се окаже че алгоритми и подобни са по-властни от нас.

# 120
  • Мнения: 21 591
И ако едното ти дете учи в едно училище , а другото в друго - не можеш да ползваш дрехите от едното за другото. Още се налага д апереш и гладиш и да пазаруваш излишни извън училището дрехи непрестанно при израстване . Благодаря , но концепта с униформите не ми харесва изобщо.При нас няма униформи , децата носят съвсем нормални дрехи от полулярните марки, които и без това всеки може да си позволи , смесени с дрехи от дискаунтерите ... и същите дрехи си ги носят и в еждневието . Много добре.
Пък и ако въведат униформи държавата ще трябва да купува масово униформи за получаващите помощи , а те са голям % и то непрестанно да купува, че растат ...

То и у нас си е така. Някъде,,  в конкретно училище, по някаква причина, родителите може и да да пожелали да има униформи, но това е безкрайно далече от обобщението, че "родителите" били пожелали да се върнат омразните униформи, още по-малко пък заради избягване на неравенството. А и в училищата, в които имат униформи не ги носят в ежедневието.

# 121
  • София
  • Мнения: 2 027
това което имаме за либерализъм в момента е много по-близо до Маркузе, отколкото до Хайек.

# 122
  • Мнения: 6 895
...
2. Глобализацията постави Запада в състояние да не може да произведе това което му е необходимо . Като дава за пример , невъзможноста да произведе нужното на Украйна оръжие и боеприпаси. Тод твърди, че основен пробем за САЩ е възможноста да печата долари при нулева себестойност вместо да строй заводи.  И дава пример с завършващите инжинери в САЩ, чийто брой за последните 15 години постоянно намалява
...
Строи заводи, но на чужди територии ... с разбира се желанието за контрол над териториите. На някои не им се харесва.
Напоследък много шоколадени или продукти на кока-кола да закупя в България производителя все е източноевропейска република.

# 123
  • Мнения: 9 258
САЩ произвеждат стотици милиони компютри,лаптопи,леки коли,самолети,камиони,прахосмукачки,багери,кораби,яхти,сателити,изтребители и прочие и прочие. И затова изнасят част от производството им в чужбина – не защото не могат да ги произведат,а понеже не им достигат работници – 350 млн. американци са малко за такова гигантско производство...

# 124
  • Мнения: 108
Цитат
"Според либерализма, всички хора са равноправни, освен ако не искат да ти посегнат над живота или да ти вземат собствеността.
Нито едни от бягащите от войни, бедствия и икономически затруднения не идват с някоя от горните цели - да отнемат с взлом нечия собственост или убийства, освен в много малки случаи.
Фактите са коренно, коренно различни от това в цитата. И за Европа и за САЩ.

Днешният либерализъм няма нищо общо с оригиналния!
Днешният либерализъм проповядва омраза към бялата раса и кара тези хора да се срамуват от расата и от етноса си!

# 125
  • Мнения: 21 591
Цитат
"Според либерализма, всички хора са равноправни, освен ако не искат да ти посегнат над живота или да ти вземат собствеността.
Нито едни от бягащите от войни, бедствия и икономически затруднения не идват с някоя от горните цели - да отнемат с взлом нечия собственост или убийства, освен в много малки случаи.
Фактите са коренно, коренно различни от това в цитата. И за Европа и за САЩ.

Днешният либерализъм няма нищо общо с оригиналния!
Днешният либерализъм проповядва омраза към бялата раса и кара тези хора да се срамуват от расата и от етноса си!

Някакви хора достигат до проповядването на такива крайности.
Не мисля, че въпросните крайности обобщават днешния либерализъм, нито че имат  чак такова влияние, че да бъдат възприети изцяло от обществото, по-скоро е обратното - служат за плашило и настройват части от същото това общество срещу себе си и либерализма въобще.

# 126
  • Мнения: 324
Ясно е и откъде идват тези бежанци през 2022г.

Това, че най-много бежанци идват от Украйна, не означава че други бежанци в Исландия не идват или няма (макар да не са никак много, определено, в сравнение с някои други страни). Както сам виждаш от графиките, които си сложил, за 2022 г общия брой бежанци е ок. 5200, от Украйна са около 2200 души. Та останалите повече от 50% не идват от там.

Но нека и да ти припомня, че ти оригинално твърдеше, че Исландия не приемала мигранти (а не просто бежанци) и на това се дължала ниската престъпност, а в последствие го промени на това, че мигранти всъщност имало, но 90% били от скандинавските страни + Украйна.  А това въобще не е вярно. В Исландия към 2022 около 16-17% от населението са мигранти (т.е. родени в друга страна с родители не-исландци).  Като прибавим и второ поколение мигранти стават повече. Да, повечето са европейци, но нито преобладават тези от скандинавските страни (още по-малко пък да са 70%), нито не-европейците са под 10%. Та не е като да няма мигранти (и бежанци , освен Украинци, де) в Исландия като се опитваш да го представиш. Ни най-малко.

Между другото, тук в Исландия също в някои среди я има риториката, как престъпността се покачвала, и без никаква изненада, познай кой се държи отговорен за това? Simple Smile Естесвено, мигрантите, и по-конкретно - най-голямата група мигранти - поляците. Понякога към тях прибавят и втората по големина миграционна група - румънците. Нищо, че това не се потвърждава от статистиката. ( Добре, че българите не сме толкова много, че като нищо и ние щяхме да го отнесем.  ) Е и гласове срещу бежанците се чуват, особено последните годни, когато взеха да приемат повече… нищо ново под слънцето.

Айде добре, хвана ме. Имах предвид мигранти от близкия изток и Африка. Поляците тотално ги отписах, щото те са навсякъде така или иначе. Моя грешка. Останалото си важи.

Забелязвам, че тук много хора контрират с технологични постиженията на Запада. И да, тези постижения са факт, но те са от едно време, когато Запада действително беше прогресивен, а в тази тема по-клони към социален аспект...   си мисля. И също така, си мисля, че много удобно се обобщава целия Запад. Щото то и Япония се води част от политическия Запад, но реално е много далеч от Америка например, и културно, и социално, и инфрастриктурно. Не че Япония си няма проблеми де, ама не са от типа "Мохамад гръмна метрото и 200 човека умряха", което вече си е ежегодна новина в "Запада". В някои страни от Задапа де...  щото не съм чувал в Исландия и Япония някой да гърми метрото скоро.

Да не говорим и за други малоумщини идващи от баш Запада.

# 127
  • Мнения: 6 895
deaf  да, но изнесени тези производства са изнесени на чужда територия и макар и в дадения момент да е партньорство не значи , че не може да се променят настроенията. Във всеки брак по света се случва. Да, но тогава на пришълеца може да не му изнася да си зареже инвестициите или да приеме нови условия и т.н. и тогава  прилага сила ... ако е по-силен. Т.е. правото на по-силния.
Затова е добре да има разнообразие и да има конкуренция и в производството. Така поне битките ще са на основа технологично развитие, културно развитие, икономика и напредък, както беше преди с двете системи ... а не на груба сила.

Последна редакция: пт, 12 яну 2024, 14:06 от bella-ciao

# 128
  • Мнения: 9 258
Специално американците изнасят свои производства само в държави,които са им приятелски и сигурни. Това е железен принцип при тях. Отнася се и за Китай. Когато усетиха,че с Китай няма да могат да "мелят брашно заедно",лека-полека започнаха да изтеглят и преместват в други държави производствата си. Внимателно,за да не превърнат китайците в свои врагове.

Непрекъснат технологичен прогрес е невъзможен. Това не е концерт по желание. Реално почти всички технологични изобретения и открития са създадени през 19-ти и 20-ти век. Като в края на 20-ти век технологичният "извор" пресъхна. Днес само се доусъвършенстват стари технологии – телефони,радио,хладилници,телевизори,коли... С едно бляскаво изключение – Илон Мъск. Той построи космическа ракета по изцяло нова технология нямаща нищо общо с дъртите технологии на Аполо и Съюз,(който всъщност е по открадната от Третия Райх технология)...

# 129
  • Мнения: 6 895
deaf не е толкова кристално ясно и толкова просто. Както виждаш оказва се че не можеш да мелиш с някого. После с друг ... 

# 130
  • Мнения: 1 747
Непрекъснат технологичен прогрес е невъзможен. Това не е концерт по желание. Реално почти всички технологични изобретения и открития са създадени през 19-ти и 20-ти век. Като в края на 20-ти век технологичният "извор" пресъхна. Днес само се доусъвършенстват стари технологии – телефони,радио,хладилници,телевизори,коли...

Точно напротив, ето откъс от “Как акселериращата технология ни изпреварва и какво да направим във връзка с това” - Азийм Азхар, където той дискутира експоненциалния ръст на технологиите в компютърната, енергийната, биологичната и производствената сфера.
Скрит текст:
След едно десетилетие електроенергията от възобновяеми източници, произведена от слънчеви или вятърни електроцентрали, ще бъде пет пъти по-евтина, а може би и повече - вероятно една четвърт от цената на природния газ през 2020 г. Батериите, използвани в електромобилите, вероятно ще бъдат на една трета от цената им през 2020 г. Възобновяемата енергия ще се превърне в доминираща форма на електроенергия в големите икономики. Изглежда малко вероятно в развитите икономики да се появят нови източници на енергия от изкопаеми горива. Дори и в по-бедните страни старите газови и въглищни централи се закриват. Петролните компании може би са намерили по-подходящи занимания, отколкото да изпомпват петрол. Инвестициите на Абу Даби в соларни паркове в ОАЕ и в Африка показват мащаба на тази промяна. Слънчевата и вятърната енергия обаче ще бъдат само част от прехода към устойчиво бъдеще: методите на синтетичната биология ще ни позволят да преминем към устойчиво бъдеще: методите на синтетичната биология ще ни позволят да се откажем от използването на изкопаеми горива във фармацевтиката и материали, получени от петрол, като пластмасите.

След десетилетие, цената на последователностите на човешкия геном ще се доближава до един долар за бройка. Няма да има причина да не се правят секвенции на всеки човек като част от обичайните медицински процедури. Въз основа на напредъка, предначертан от услуги като Ping A Good Doctor, може би ще имате достъп до диагностика на болнично ниво от кварталната си аптека. Ако развиете рядко заболяване, персонализираните лекарства могат да се окажат вашето спасение. Евтините устройства за носене и редовното изследване на кръвта и микрофлората могат да позволят на лекарите да открият много заболявания, преди да станат сериозни. Комбинацията от широкомащабни данни за населението и лична информация може да помогне за прецизиране на диетите с оглед на здравето.

След десетилетие десетки наноспътници, предоставящи сензорни данни в реално време, ще ни помогнат да следим природните си ресурси, включително кораловите рифове, океанските екосистеми и горите. Учените планират да картографират и проследят всяко едно от 3-те трилиона дървета на планетата, за да разберат по-добре темповете на обезлесяване, което ще бъде от решаващо значение за управлението на нашия въглероден бюджет. Вертикалните ферми биха могли да намалят зависимостта ни от вода и други ресурси, като същевременно осигуряват по-здравословна и питателна храна за нашите градове.

Но това е само половината от картината. Технологията предлага нови възможности. Но самата технология няма да реши проблемите ни. Трябва да се интересуваме от три въпроса. Първият е, че изобилието от неща - енергия, материали, здравеопазване, каквото и да било - не означава липса на отпадъци.

Вторият проблем е, че технологията е дестабилизираща.

Третият проблем е драматичната промяна в центъра на властта, която експоненциалните технологии предизвикват.

А иначе да, универсалните принципи на либерализма биват мисинтерпретирани по всякакви начини. Дори вчера, моя колежка индийска мюсюлманка прекара пет минути обяснявайки на западните си колеги, колко й е трудно да си достави хиджаб от амазон и колко е скъпо, защото трябвало да плаща мито, че го поръчва от ОК. Същата ми обясни преди година, (без да я питам - културни различия 😊), че почнала да го носи хиджаба преди няколко години, след като емигрирала на Запад. Go figure.

Но това как биват мис/интерпретирани либералните принципи, не ги променя, защото те продължават да са универсални - т.е. хората могат да си правят каквото си искат, стига да не накърняват нечии други собственост или живот, независимо дали на мен лично ми харесва да гледам забрадки на работа и въобще да слушам такива откровени глупости, които определено нямат място за обсъждане на работа.

# 131
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 958

Айде добре, хвана ме. Имах предвид мигранти от близкия изток и Африка. Поляците тотално ги отписах, щото те са навсякъде така или иначе. Моя грешка. Останалото си важи.

Хем нямаш  идея за миграционната структура на Исландия (оппа - “забравил си”, но далеч не само поляците), хем продължаваш да настояваш, че нещата са ти ясни. Кое точно си важи? Че “Исландия не приема мигранти”, но сега с уточнението “мигранти от близкия изток и Африка”? Ами и това не е вярно, разбира се. Както и всичко друго, което досега написа за страната.

# 132
  • Living for Pleasure
  • Мнения: 295
Класическите либерални принципи на английското Просвещение по никакъв начин не изключват патриотизъм/културно утвърдени ценности и начин на живот/изискване за асимилация към основната култура вътре в дадена държава и пр.
Статистиките са изключително показателни - колкото по-хомогенна е една държава от към култура, етнос, език и т.н. - толкова по-малко разединение, хаос и престъпност има в нея. Колкото повече е "мултикултурно" - тези показатели се влошават. Принципно държавите които често са смятани за "мултикултурни" имат агресивна доктрина на т.нар. melting pot асимилация (което е обратното на това което повечето хора смятат за характерно за либералните държави).
Изключително грешно е мисленето че класическият либерализъм е несъвместим с културно хомогенни държави, и че ако си против "мултикултурализма" в собствената си държава означава че си против класическите либерални идеи.
Колкото е и грешно мисленето че сегашната криворазбрана толерантна "мултикултурност" (има ли такава дума?) е вследствие на либерализма. Но със сигурност има хора които искат тази лъжа да се пласира сред хората.

Последна редакция: пт, 12 яну 2024, 18:32 от Gentleman of Leisure

# 133
  • Мнения: 18 672
https://www.dw.com/bg/ivan-krstev-svett-se-izmena-i-zapadt-ne-e- … T814I5YMoN52EVcuk
 Политологът Иван Кръстев - светът се променя и ние - САЩ и Европа не сме от печелившата страна

# 134
  • Мнения: 57
За това също болшинството от най-посещаваните Интернет сайтове са на американски компании - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_most-visited_websites За това софтуерът, с който работят компютрите е отново предимно на американски компании (Windows, Android и macOS се разработват от известни американски компании).
Ааааа, ама кой е измислил компютъра, а? Българин. Без него ни софтуер ни уебсайтове.😁
Джон Атанасов, който е роден и израснал в САЩ, е имал смесен произход - баща му е български емигрант, но майка му не е българка. Той е бил един от пионерите в областта на компютърната техника, но не е създал програмируема машина - https://factcheck.bg/zashto-dzhon-atanasov-ne-e-bashtata-na-kompjutara/ . Германецът Конрад Цузе е създател на машината Z3, считана за първият цифров програмируем компютър.

# 135
  • Мнения: 1 747
Много обичам да цитирам експерти, ето тук, Фукуяма описва класическия либерализъм чрез друг цитат:

Какво представлява класическият либерализъм?

Съществуват няколко общи характеристики, които определят либерализма и го отличават от други доктрини и политически системи. По думите на Джон Грей,

Цитат
обща за всички варианти на либералната традиция е една дефинирана концепция, подчертано модерна по своя характер, за човека и обществото ... Тя е индивидуалистична, тъй като утвърждава моралното върховенство на личността срещу претенциите на всяка социална колективност; егалитарна, тъй като придава на всички хора еднакъв морален статус и отрича значението за правния или политическия ред на различията в моралната стойност на човешките същества; универсалистка, утвърждаваща моралното единство на човешкия вид и отдаваща второстепенно значение на специфичните исторически асоциации и културни форми; и мелиористка, тъй като утвърждава поправимостта и възможността за подобряване на всички социални институции и политически договорености. Именно тази концепция за човека и обществото придава на либерализма определена идентичност, която превъзхожда огромното му вътрешно разнообразие и сложност.

Либералните общества предоставят права на индивидите, най-основното от които е правото на автономия, т.е. способността да се прави избор по отношение на речта, сдружаването, убежденията и в крайна сметка политическия живот. В сферата на автономията се включва и правото да се притежава собственост и да се извършват икономически сделки.

# 136
  • Living for Pleasure
  • Мнения: 295
Това е доста широка (и дори бих казал по-скоро научнопопулярна) характеристика която със сигурност може да се конкретизира с допълнителен контекст и детайли. Едно от най-важните неща които се изпускат при тези дефиниции е защо се е зародило дадено движение първоначално, тоест - срещу какво се е дефинирало като противоположност (съответно, и какво не е спрямо движения зародили се след него).

Важно е да се наблегне, че тази част "моралното единство на човешкия вид и отдаваща второстепенно значение на специфичните исторически асоциации и културни форми" е отговор на робовладелчеството и тогавашните аргументи за него (важно някои от които са били на религиозна основа).

Много хора четат такива дефиниции и достигат до грешни заключения като често например че хората са "бяло платно" и могат да бъдат научени да бъдат всякакви (и свързано с това - че са това което са само и единствено заради социализиращата ги среда), т.нар. tabula rasa теория, която е анти-либерлна (и научно грешна). Либерализма за разлика от много други идеологии правилно прави разликата, че докато човек може да се обогати и развие чрез образование и други средства, има и фундаментална непроменима природа, за която разбира се сега столетия по-късно имаме много данни как хората се различават като характер и темперамент едни от други което е природно заложено по рождение.

Отново, това че либерализмът е за човешки права и равенство, не означава че е непременно за мултикултурализъм без контрол в границите на една държава. Именно заради хуманистичният му характер уникалността на културите е смятана за позитивен аспект заслужаващ да продължава да се развива самостоятелно без външна намеса. Което по никакъв начин не означава че либерализмът не признава простия факт че има култури и ценности които са несъвместими една с друга. Забележете как културен релативизъм не е споменат в разтеглената дефиниция на/цитирана от Фукуяма.

Последна редакция: пт, 12 яну 2024, 19:42 от Gentleman of Leisure

# 137
  • Мнения: 9 258
Само да припомня,че Фукуяма предсказваше край на Историята,но нищо такова не се случи,разбира се... Yum

# 138
  • Мнения: 1 747
Либерализма за разлика от много други идеологии правилно прави разликата, че докато човек може да се обогати и развие чрез образование и други средства, има и фундаментална непроменима природа, за която разбира се сега столетия по-късно имаме много данни как хората се различават като характер и темперамент едни от други което е природно заложено по рождение.

Отново, това че либерализмът е за човешки права и равенство, не означава че е непременно за мултикултурализъм без контрол в границите на една държава. Именно заради хуманистичният му характер уникалността на културите е смятана за позитивен аспект заслужаващ да продължава да се развива самостоятелно без външна намеса. Което по никакъв начин не означава че либерализмът не признава простия факт че има култури и ценности които са несъвместими една с друга. Забележете как културен релативизъм не е споменат в разтеглената дефиниция на/цитирана от Фукуяма.

Имам две бележки, по отношение на горния цитат.

1. До 1960г се е считало, че човешкият мозък е напълно оформен и негъвкав след детството. В днешно време се знае, че мозъкът продължава да се реорганизира и да се нагласява към променяща се външна среда (neuroplasticity), т.е. тезата за фундаментална, непроменяема природа, е оборена отдавна.

2. Кои са тези сегашнште “културни” ценности, които трябва да се запазят? Тя културата е динамична и зависи от съвремието на обществото, което я ползва. Исак Нютон е бил британец (при това еврейн), а Рита Ора или Маркъс Ръшфорд британци ли са? Големите мулти културни столици какво са към днешна дата? Аз в Северно Американски мегаполиси обикновено виждам повече азиатци от англо саксонци….Какъв е типичният Лондон? Лондон на 19в, на средата на 20в или днешния? Какво точно е национална и културна идентичност? ….Как може да се оправдае изтичането на мозъци от бедни страни - медицински персонал и пр, за да обслужват западни болници, а не могат да се приемат бежанци от територии с военни конфликти? Какво точно казва либерализмът за това?

Просто въпроси не се задават, удобно е да се правят констатации, без да се вниква в причините и да се правят интерпретации на това, според как е най-изгодно да се интерпретира “упадъка” - ми няма как хем да имаш торта, хем да я изядеш. Имаме страшно много права, живеем по-добре от когато и да е било, но забрадките ни дразнят. Ми, всичко с цената си.

Последна редакция: пт, 12 яну 2024, 20:50 от ierldan

# 139
  • Мнения: 9 258
Много е лесно САЩ и Англия да са либерални,след като са защитени географски и са непристъпни крепости за външните врагове. Но с Европа географски не е така...

# 140
  • Living for Pleasure
  • Мнения: 295
В момента много добре знаем че черти като екстроверт/интроверт, невротизъм, сговорчивост (agreeableness), отвращение (disgust) и дори IQ (и много други) са природно заложени и не могат да бъдат фундаментално променяни. Един интроверт може да се научи да говори добре пред публика от време на време, но никога няма да спре това да му носи стрес, вместо енергия както при екстроверта. При невротизма дори знаем точно от какво зависи - при увеличен стрес на майката докато е бременна прави плода по-чувствителен към кортизол, и от там всякакви негативни емоции след раждане. За IQ няма намерен начин как да се повлияе за да се увеличи, само знаем как да забавим понижаването му с възрастта (а знаем за безброй които го понижават).

Както казах, либерализма много правилно отбелязва огромното значение на образованието, и как фактори като бедността могат негативно да се отразят на живота на хората, но по-никакъв начин не отрича фундаменталната индивидуална природа която всеки има. Това което казвате за невропластичността означава че всеки човек има потенциала да стане една по-добра версия на себе си и да прогресира, израства и развива в бъдещето, а не че може да се видоизмени във всичко и всеки по всяко време и на всяка възраст. Може само в определени индивидуални и времеви граници.

Второто дори ми е трудно да го приема на сериозно. Наистина ли сега трябва да давам примери с да кажем какво е Конфуцианство, как е повлияло на източно азиатската култура, и как тези черти се различават с култури от други части на света? Без да повдигаме дори Исляма и културите повлияни от него.
Както споменах по-горе, САЩ е първенеца по melting pot доктрината. Това че някой там има китайски, друг кубински, трети ирландски, четвърти англо-саксонски корен по никакъв начин не означава че всички те нямат една обща еднаква Американска културна идентичност. Дори много често именно тези с "чужд" произход са най-големите привърженици на Американската култура и начин на живот, мисля че кубинците са едни от най-консервативните групи в САЩ в момента, пуерториканците са едни от най-големите Американски патриоти, индийците бият всички останали групи по различни показатели на асимилация и образцови граждани, включително и "кореняк" Американците (смисъл потомците на заселниците).

Последна редакция: сб, 13 яну 2024, 01:07 от Gentleman of Leisure

# 141
  • Мнения: 6 895
да ... добре се асимилират индийците и са образцови и много го могат да се напасват на измъквачество. Т.е. ако могат да не се претрепват от работа - така ще направят, ако могат да си докарат целите големи шарени семейства - ще го направят ...
deaf те пък дали няма да се изправят скоро пред дилемата дали имат достатъчно бомби за всички, които ги мразят . Напоследък.

# 142
  • Living for Pleasure
  • Мнения: 295
Индийците в САЩ са статистически групата с най-висок процент на завършили висше образование и най-високи заплати, мисля че и най-големи спестявания и най-нисък процент на престъпност.
Скрит текст:

# 143
  • София
  • Мнения: 2 027
класическият либерализам гарантира индивидуалните права, а в момента западният либерализъм се базира върху борбата за групови права на малцинствата.

# 144
  • Мнения: 14 708
Всички хора са равноправни,кога?Никога не са били и никога няма да бъдат.Нашествениците в Европа идват с огромни претенции и трябва едва ли не всичко наше да им отстъпим.Друг е въпроса,че им бяха казали,че в ЕС ги чакат и раздават къщи и коли.Толкова им е акъла и се вързаха,че даже си ги и поискаха пред медиите.Равноправни ли сме ние с вас с кралските фамилии?Нормално ли е през 21 век  в монархиите да използват израз за данъци,глоби и т.н.:''В името на краля!'' Обаче някой изпълзял и довлякъл се от 16век дето няма грам заслуга за прогреса в развитият свят ще е равноправен с нас?Даже трябва да му се дава безвъзмездно,че бил страдалец.Работещият данъкоплатен трябва да дава един път за краля,един път за оня от Африка (примерно)+всичко останалото,което се полага да плаща.И къде ще му излезе краят?Що не им дават кралете,те си имат много.Само работещите не са страдалци.
Цитат
След десетилетие, цената на последователностите на човешкия геном ще се доближава до един долар за бройка. Няма да има причина да не се правят секвенции на всеки човек като част от обичайните медицински процедури. Въз основа на напредъка, предначертан от услуги като Ping A Good Doctor, може би ще имате достъп до диагностика на болнично ниво от кварталната си аптека. Ако развиете рядко заболяване, персонализираните лекарства могат да се окажат вашето спасение. Евтините устройства за носене и редовното изследване на кръвта и микрофлората могат да позволят на лекарите да открият много заболявания, преди да станат сериозни. Комбинацията от широкомащабни данни за населението и лична информация може да помогне за прецизиране на диетите с оглед на здравето.
А дано,ама надали.''След десетилетие'' и по някое време минаха на ''може би''.Кога ще стане мед.процедури лесни и евтини?Никога!Иначе как ще печелят мед.и фармацевтичната мафии?Голям наивник трябва да е човек да се върже на ''добрите намерения'' на либерастите и подобни лаладжии.Айде като начало да слязат на земята и да подсигурят животоподържащият за милиони хора инсулин,а не да говорят,че в Европа на много места няма.Тази констатация какво ги грее болните?И това е един от хилядите проблеми,които трябва да решат за населението,а не да го успокояват,че пристига работна ръка от Африка и БИ+ще спаси демографската криза.Ние и с нея и без  нея,сме все тая.Нямало кой да работи тук,в щатите.Ще се намери много бързо само да вдигнат заплатите.

# 145
  • Мнения: 6 895
класическият либерализам гарантира индивидуалните права, а в момента западният либерализъм се базира върху борбата за групови права на малцинствата.
Според мен не им е до правата на малцинствата , групови или не , а до избиратели. Защото старите партии масово са изместени в ляво, как иначе ще се оправдаят всички тези централни структури във всяка област за преразпределяне насам  ... и се страхуват от нова конкуренция от дясно. Така че колкото повече, толкова повече ...
Това според мен. Всичко е до това да се задържат на власт и да си я карат както са си направили удобно. И когато им изнася с декрет. Винаги ще се намерят обяснения , от страшни по-страшни и от необходими по-необходими.

Последна редакция: сб, 13 яну 2024, 08:30 от bella-ciao

# 146
  • Мнения: 57
От друга страна, в много авторитарни държавни режими могат да се видят и положителни неща. Изумително изглеждат някои клипчета от Китай, където построеното изглежда като направено от извънземни. Явно хората там успяват да бъдат организирани, дисциплинирани и работливи.
Изумително е, че по данни на Световната банка близо половината (47.57%) от населението на Китай през 2020-та година е живяло с не повече от $10 на ден. За сравнение в България за същата година този дял от населението е само една десета (9.71%). В статия на BBC за бедността в Китай от 2021-а година се казва следното (превод DeepL):
Цитат
Има и широко разпространено неравенство в доходите. Миналата година китайският премиер Ли Къцян заяви, че в Китай все още има 600 милиона души, чийто месечен доход е едва 1000 юана (154 долара). Той каза, че това не е достатъчно, за да се наеме стая в град.
Двете страници на Световната банка (за Китай и България) са интерактивни - на тях има плъзгач и поле за въвеждане на нивото на бедност. Интересни са и графиките свързани с този $10 праг на бедност.

Положението в Китай през годините:




Положението в България през годините:

# 147
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
Изумително е, че по данни на Световната банка близо половината (47.57%) от населението на Китай през 2020-та година е живяло с не повече от $10 на ден. За сравнение в България за същата година този дял от населението е само една десета
Е и? Китай е на второ място по брутен продукт в света, България е на 69 място. Кой български град може да оприличиш на Шанхай да речем?

# 148
  • Мнения: 6 895
Имам позната живее в град в Канада. Каза, че непрестанно пристигат при тях китайци . Пристигат с пари. Тях не ги притеснява особено , че цените на къщите се били качили двойно или тройно ... те просто си купували къща и се настанявали . И не на кредит.  Така че горните графики не са ми обясними.

# 149
  • Мнения: 9 258
БВП на глава от населението на Китай и България са приблизително равни:

Китай – $12 556
България – $12 221

# 150
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
БВП на глава от населението на Китай и България са приблизително равни:

Китай – $12 556
България – $12 221
Може, ама Пекин изглежда като космически кораб в сравнение със София.

# 151
  • Paris, France
  • Мнения: 14 160
БВП на глава от населението на Китай и България са приблизително равни:

Китай – $12 556
България – $12 221
Може, ама Пекин изглежда като космически кораб в сравнение със София.

Нормално. Населението на пекинския район е 3 или 4 пъти българското и гъстотата е много висока. Китай и китайските големи градове са несравними с тези на някоя малка държава. България е сравнима със Сърбия, Гърция, Унгария, Ирландия и техните градове.

Големите азиатски и северноамерикански градове ме плашат. Много изкуствено ми идва всичко. Изключение правят някои райони на Ню Йорк и Токио.

БВП на глава не е единствения показател за богатство. Богатство на глава от пълнолетното население, БНП на глава, брой зависими деца, дали родителите имат пенсии, социална система и мрежа също са фактори. 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_wealth_per_adult

Вижда се, че в момента китайците имат повече имоти и пари от българите на глава. Дали живеят по-добре? На каква цена са ги спестили?

И във Франция много китайци идват с пари и купуват скъпи имоти. От почти милиард и половина все има милион и половина, които могат да си го позволят. Това е нещо като един човек на хиляда. Само в блока на майка ми в София има двама човека с имоти в Канада.

# 152
  • Мнения: 6 895
...
Вижда се, че в момента китайците имат повече имоти и пари от българите на глава. Дали живеят по-добре? На каква цена са ги спестили?
...
Човек е достатъчно да сравни магистралите, железниците ... и изобщо не разбирам за какво сравнение става дума. Може би е можело да има някакво сравнение ...

# 153
  • Мнения: 14 708
Да особено като немци, нидерландци и скандинавци с техните огромни данъци.Някакви си  скромни над 50 процента.И жилища не си купуват като у нас.По един,два имота годишно както се случва в Бг, особено след ковид.И не е като да са евтини.Цените гонят, че и надвишават западноевропейските имоти на добри локации. Прави са властите,тук се живее най-добре и сме най-проспериращи.Само не разбирам защо никой не се е засилил насам да печели и живее тук?

# 154
  • Мнения: 6 895
Обичат докато имат близки и роднини, които да посещават през ваканциите. Но времето върви и хората остаряват , а мога да те уверя , че има мнооого други хубави дестинации и няма нужда да се лежи на погрешната кълка , че у нас е най-евтино. Не е .

# 155
  • Paris, France
  • Мнения: 14 160
...
Вижда се, че в момента китайците имат повече имоти и пари от българите на глава. Дали живеят по-добре? На каква цена са ги спестили?
...
Човек е достатъчно да сравни магистралите, железниците ... и изобщо не разбирам за какво сравнение става дума. Може би е можело да има някакво сравнение ...

Тези железници и магистрали носят доста приходи от преноса на стоки и стотици милиони хора. В много доста по-неразвити от България държави големите пътища са по-хубави, отколкото в България, макар и да има хора, които живеят без течаща вода, без ток.

България имаше много добра железопътна мрежа и не знам защо я разсипаха. Същото с ВЕЦовете.

Предпочитам България пред Китай и не е заради Черноморието, където не съм стъпвала от 40 години и нямам намерение да ида.

# 156
  • Мнения: 2 484
Защо да са я разсипали? Тя никога не е била добра! Тъкмо обратното! Напр. от Плевен към Русе няма ж.п. линия! Влакът отива към Г.Оряховица и след това към Русе. Там линията не е двойна, има много завои и влаковете се движат едва с 50-60км/ч., а на някои места и с 40км/ч.! Ами искърското дефиле? Там е още по-зле!
Правиха експеримент около Стамболийски със 160км/ч. за цели 5минути! А от Пиза до Флоренция влакът често се движеше със 140 и даже 150км/ч.!
Автомобилният път от Русе до Г. Оряховица не е лош като ж.п. линията. Но през Г.Оряховица до София стават 440км, докато през Плевен по автомобилния път са едва 320!
От Русе към Силистра също няма ж.п. линия! Влаковете заобикалят през Разград!
Случвало се е нощният влак от София да чака експреса от Русе 30 или повече минути на гара Долапите именно защото линията не е двойна!

Последна редакция: пн, 15 яну 2024, 23:55 от vl

# 157
  • Мнения: 6 895
vl не никога. Вече.

# 158
  • Мнения: 6 919
Тези железници и магистрали носят доста приходи от преноса на стоки и стотици милиони хора. В много доста по-неразвити от България държави големите пътища са по-хубави, отколкото в България, макар и да има хора, които живеят без течаща вода, без ток.

България имаше много добра железопътна мрежа и не знам защо я разсипаха. Същото с ВЕЦовете.

Предпочитам България пред Китай и не е заради Черноморието, където не съм стъпвала от 40 години и нямам намерение да ида.
Тук след 90-те фалираха големи клиенти на БДЖ, като Кремиковци например. Появи се голяма конкуренция от автобусни превози. Който е пътувал с чужди влакове може да направи сравнение в какво окаяно състояние бяха нашите влакове. Аз обичам да пътувам с влак, но няма какво да се лъжем, бяха много мръсни.

# 159
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 485
Живея в Испания. Тук бързият влак е бърз, развива до над 300 км/ час. Разстояние от около 400 км се минава за 2 часа и малко. На това отгоре пуснаха напоследък други оператори по линиите и билетите за това удоволствие са безумно евтини, 9-15 евро. Т.е. за 24 евро мога да хвана първия влак от А. до Б. за два часа, да се разходя чудесно( в случая точка Б е Мадрид) и да се прибера с последния, без да губя часове от живота си в чакане, смяна на влакове или пътуване.

# 160
  • Мнения: 21 591
У нас никога не е имало такива влакове, винаги са били ужасяващо мръсни, бавни и ненадеждни. Иначе и аз обичам да пътувам с влак, то като| бях дете друго нямаше, рейсовете бяха още по-зле.

# 161
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 485
Именно, не вече, а никога не е имало подобно нещо. Няма и да има, поне не в следващите 20 години, да не казвам голяма дума. Толкова сме назад и толкова очевидно изоставаме в много неща и все повече, че е тъжно, много.

# 162
  • Мнения: 6 895
Как няма да изоставаме като едно от първите демократични неща беше да се разруши до основи ЖП завода в София . Сега докато хората инвестират в ЖП на всякъде в България се застрояват разпределителните гари и релси. Някой оглеждал ли се е край Сточна гара, терените на жп завода се застроява с бокове ... въпреки че на това място е имало над 100г. тежка и много мръсна индустрия ... кой е санирал парцелите и къде ще живеят тези хора там ?   И ако нещо не се развива над 35г. и след като нямаш завод да си произведеш дори резервни части вече ... каква железница очаквате? Някоя друга държава да е направила подобна идиотщина и да се оплаква после , че и били лоши нещата ?

# 163
  • Мнения: 1 186
Има подновяване на състава със сименсите, но скоростта не се променя.

# 164
  • Мнения: 6 895
нищо не разбрах  ala.bala , но ако визираш скоростта на влаковете , то не мога да си предтсавя как очакваш да пуснеш върз влак с пълна скорост по стари, неукрепени и непасващи релси. Всяко нещо си върви с обновленията . На тях не сме способни защото наред със завода отиде на кино и институра по жп техника и сега можеш и да намериш някой стар, пенсиониран инженер ... но не виждам как с него ще си оправиш инфраструктурата. Та внасяй си ако искаш и свръх скоростни от китай и ги пусни през западен парк към перник ... с каква скорост?
Както се вика на свинче- звънче. Но оплакванията са големи ... мръсни ни били влаковете . То за да ги поддържат и тези, които имат , вадят части от стари, защото нямат къде да си направят части .
В същото време не може човек да се размине по пътищата от тирове . Добре.

# 165
  • Paris, France
  • Мнения: 14 160
Не може да се сравнява високоскоростната ЖП мрежа на Франция и Испания с ЖП мрежата на България, която до 1990г беше прилична, но след това я напуснаха и направо унищожиха. Мрежата в Испания влиза в експлоатация около 1991г, във Франция през 1981г. През 1990г нямаше никакви супер бързи влакове в Испания, френският им еквивалент нямаше 10г, а България я тресеше такава криза, че само влакове и бяха кусура.  За пръв път се качих на такъв влак във Франция през 1990г. Сега френската и испанска ЖП мрежа са свързани и е много удобно. От Париж до Барселона стигаме за около 6.30ч, не повече от 7. За съжаление билетите обикновено са по-скъпи от самолетните, обаче.

Испания е на второ място след Китай по дължина на ВС мрежа.

Спрете да сравнявате Испания, Англия, Франция, които са били индустриализирани, колонизаторски държави и все още са лидери в много области с малка България, която има друго местонахождение, история и много малко население! 3 милиона работещи не могат да финансират супер бързи влакове, на които няма кой да се качва. В Испания и Франция се изливат много повече туристи, а и населението е голямо.

България никога няма да стане втора Испания или Франция. Няма и нужда.

Виждам бъдеще в свръхбързите влакове. Един ден, в далечно бъдеще може да се построи такава линия като част от нов, модерен Ориент експрес или европейска мрежа, но не виждам как може да се поддържа и да е рентабилна такава линия от София до Варна, примерно. Броят пътници не оправдава поддръжката.

Пътувала съм много с влакове, по цял свят и българските отпреди 1990г не ми се виждаха по-мръсни или лоши от тези в останалата Европа, където също съм пътувала преди 1990г. Оттогава не съм се качвала на български влак и не зная какво е положението.

# 166
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
Хубави са си бавните влакчета, гледаш си уникалната природа навън и се кефиш. В България теренът не позволява високоскоростни влакове, а и няма нужда от тях. В другите държави хората живеят в един град а работят на 300км, това са ни съвсем чужди неща. А и цените няма да са вървежни, колко ще са мераклиите за 100-200-300лв билет?
Някой оглеждал ли се е край Сточна гара, терените на жп завода се застроява с бокове ... въпреки че на това място е имало над 100г. тежка и много мръсна индустрия ... кой е санирал парцелите и къде ще живеят тези хора там ?   
Не е нужно да ги санират, каквото е под земята няма как да ти скочи в апартамента, такава практика има в развити държави като САЩ, върху сметище и една педя земя, отгоре ти е двора, нормални неща. Ако се разболееш съдиш който ти падне и ставаш милионер, все си на печалба, капитализъм и индивидуализъм в пълен разцвет, без разни либерални регулации ограничаващи правата на бизнеса дето е строил върху сметището😁

# 167
  • Мнения: 6 895
Не е нужно да ги санират, каквото е под земята няма как да ти скочи в апартамента, такава практика има в развити държави като САЩ, върху сметище и една педя земя, отгоре ти е двора, нормални неща. Ако се разболееш съдиш който ти падне и ставаш милионер, все си на печалба, капитализъм и индивидуализъм в пълен разцвет, без разни либерални регулации ограничаващи правата на бизнеса дето е строил върху сметището😁
не е вярно
Nevena Virolan българия е на трансферни пътища и непрестанно минават стоки север - юг  и от запад и изток . Няма да е зле да се разкарат тировете от тесните пътища през населени места и тесни проходи  . Но ще трябва да се градят наново разпределителни гари извън населените места и да се прекарват нови трасета , защото сега като видях какво е край Пловдив например и как от десетки коловози са останали 2 ... а Пловдив е в центъра все пак .
Но не са само влаковете  жп то и техиката, които си разсипахме.

# 168
  • Мнения: 2 484
Не може да се сравнява високоскоростната ЖП мрежа на Франция и Испания с ЖП мрежата на България, която до 1990г беше прилична, но след това я напуснаха и направо унищожиха.

Дадох предостатъчно примери за нашата жп мрежа какво е и какво е било, но явно, че споря с радиоточка!

Далече съм от радиоточка, но пътят Пиза-Флоренция го изминават около 10-15 милиона туристи всяка година, а Русе-Плевен едва ли я ползват и 2 милиона годишно, а и са близо до Дунав за превоз на стоки.

Строеж на нова ЖП линия, за високоскоростен влак едва ли е оправдано за Русе-Плевен към сегашния момент.

Колко високоскоростна? Ами тази, за която писах от Русе към Г.Оряховица? Искърското дефиле? Има отделни участъци между Г.Оряховица и Плевен, както и от София към Пловдив, които са за 120км/ч., но това е нищо на фона на общата картинка. В Италия дори не се чува характерното тутуп-тутуп.
Не разбрах какво са унищожили от нашата жп мрежа? Тя в развитието си не е мръднала май повече от 60години!
Ако говорим за унищожение, през 1991г. бяха унищожени повечето вътрешни самолетни линии чрез десетократно вдигане на цените!

Последна редакция: вт, 16 яну 2024, 21:15 от vl

# 169
  • Мнения: 1 186
bella-ciao, благодаря за фермана, казвам, че част от състава е променен, но нищо не се прави за скоростта.

# 170
  • Мнения: 971
Относно БДЖ - разсипаха го няколко поколения генерални директори, слуги на 1-2 партии. Не е ли конфликт на интереси например да имаш така да кажем познати с автобусни или спедиторски фирми и да си министър или да теглиш кредит след кредит и да закриваш/приватизираш предприятия.. Навсякъде в Европа железниците са печеливши, само не и унас, а дори водят и до трагедии като Хитрино. Общо взето преди и по време на комунизма е било престижно да работиш и ползваш железниците. Иначе превоза на пътници и товари с електричество би могло да спести много време и парникови газове, но не и с тази инфраструктура, персонал и управление бих казал. Нарязаха и разпродадоха колко линии и предприятия.. и е цяло чудо, че Родопската - последната теснолинейка все още е жива и привлича туристи, учени, обикновенни хора, режисьори и ентусиасти.

Последна редакция: вт, 16 яну 2024, 21:39 от Нърд

# 171
  • Мнения: 2 484
Относно БДЖ - разсипаха го няколко поколения генерални директори, слуги на 1-2 партии. Не е ли конфликт на интереси например да имаш така да кажем познати с автобусни или спедиторски фирми и да си министър или да теглиш кредит след кредит и да закриваш/приватизираш предприятия.. Навсякъде в Европа железниците са печеливши, само не и унас, а дори водят и до трагедии като Хитрино. Общо взето преди и по време на комунизма е било престижно да работиш и ползваш железниците. Иначе превоза на пътници и товари с електричество би могло да спести много време и парникови газове, но не и с тази инфраструктура, персонал и управление бих казал. Нарязаха и разпродадоха колко линии и предприятия.. и е цяло чудо, че Родопската - последната теснолинейка все още е жива и привлича туристи, учени, обикновенни хора, режисьори и ентусиасти.

Самолетът беше престижен и удобен, а влаковете мизерни. Над 100полета от Русе до София имам. А първият ми полет беше от Варна до Русе. Първата самолетна линия е още от 20-те от София до Варна през Русе.

# 172
  • Paris, France
  • Мнения: 14 160
Зависи. Ако Македонците или Гърците например заритат за украинското зърно или други произведени там продукти ... като кока-кола например ... т.е. ако има бизнес в тази посока може пък да им потрябва и линия. Но сигурно ще я електрифицират индийски инженери. Те са в момента таскфорса на запада.

Високоскоростните линии превозват основно хора и бързо развалящи се стоки, които не биха издържали бавен превоз. Житото и кока колата се транспортират по-бавно, защото бавният превоз изразходва по-малко енергия.

Самолетът може да е бил престижен и удобен, но цената на горивото е била ниска. Превозът с влак на дадено тегло е 10 до 12 пъти по-ефективен енергийно от превоза на същото тегло със самолет.

Аз пък обожавам старите влакове, дето правеха такър такър. Обикаляли сме Европа с такива. Преди 1990г и в Швейцария и Италия обикновените влакове тръскаха по същия начин.

Грешно е да се сравнява сегашната, модерна, западноевропейска ЖП мрежа с българската отпреди 40 или 50 години.

През 1990те и английските влакове не бяха много различни. Някои даже бяха по-разнебитени от българските по соца. Тук пишете млади хора, но аз съм пътувала в английски влак, в който температурата беше сходна с тази навън и от купето се слизаше направо на перона. Към средата на 90те изчезнаха тези вагони. В република Ирландия също не бяха цвете по онова време, а ЖП системата им беше брутално разбита в края на 1950те.

Полет Варна Русе и да има, никога няма да си го причиня в днешно време. Докато ида на летището, докато регистрирам багажа, мина скенери, покибича час и се кача в самолета, ще съм стигнала отдавна с автобус, кола, мотор. Около 200 км е разстоянието.

# 173
  • Мнения: 2 484
Зависи. Ако Македонците или Гърците например заритат за украинското зърно или други произведени там продукти ... като кока-кола например ... т.е. ако има бизнес в тази посока може пък да им потрябва и линия. Но сигурно ще я електрифицират индийски инженери. Те са в момента таскфорса на запада.

Високоскоростните линии превозват основно хора и бързо развалящи се стоки, които не биха издържали бавен превоз. Житото и кока колата се транспортират по-бавно, защото бавният превоз изразходва по-малко енергия.

Самолетът може да е бил престижен и удобен, но цената на горивото е била ниска. Превозът с влак на дадено тегло е 10 до 12 пъти по-ефективен енергийно от превоза на същото тегло със самолет.

Аз пък обожавам старите влакове, дето правеха такър такър. Обикаляли сме Европа с такива. Преди 1990г и в Швейцария и Италия обикновените влакове тръскаха по същия начин.

Грешно е да се сравнява сегашната, модерна, западноевропейска ЖП мрежа с българската отпреди 40 или 50 години.

През 1990те и английските влакове не бяха много различни. Някои даже бяха по-разнебитени от българските по соца. Тук пишете млади хора, но аз съм пътувала в английски влак, в който температурата беше сходна с тази навън и от купето се слизаше направо на перона. Към средата на 90те изчезнаха тези вагони. В република Ирландия също не бяха цвете по онова време, а ЖП системата им беше брутално разбита в края на 1950те.

Полет Варна Русе и да има, никога няма да си го причиня в днешно време. Докато ида на летището, докато регистрирам багажа, мина скенери, покибича час и се кача в самолета, ще съм стигнала отдавна с автобус, кола, мотор. Около 200 км е разстоянието.

Задавам въпроси, но отговори няма, а само празни приказки! Питах колко високоскоростни трябва да бъдат нашите влакове? Ясно е, че скоро няма да стигнат 300км/ч. Сегашната европейска мрежа я сравнявам със сегашната наша и разликата е колосална! Вече написах, че поне 60г. в Бг няма подобрения на жп линиите! И влошаване няма, всичко е замръзнало.....Но все пак са успели да съкратят пътуването от Русе до София чрез по-кратки спирания на гарите. Когато летях от Варна до Русе нямаше автобуси, а само влакове! И до София нямаше! Бензинът не беше евтин, а за керосина не зная.... Нашето семейство тогава се оказа без кола за известно време. Чувам, че пътуването от Русе до Пловдив било голям проблем.......От  Пазарджик до Шумен  също.

Последна редакция: вт, 16 яну 2024, 22:44 от vl

# 174
  • Paris, France
  • Мнения: 14 160
vl, не съм железопътен инженер, нито геолог, еколог или подобно, та да мога да ти отговоря конкретно с каква максимална скорост могат да се движат влаковете на терена на България. Празни са ми приказките, да, но толкова са ми знанията.

Дядо ми е завършил военно училище със специалност локомотивен машинист и после е надграждал с учене в същата сфера. Не е работил като машинист, за което много страдаше. Понеже работеше в системата, нощем му даваха да кара локомотива до Бургас. Знам от него, че веднъж влакът бил празен, някакви хора бързали за полет и подкарали със 100 или 120 или 150км в час, но не помня с точно колко, та беше пристигнал 2 часа преди часа, в който трябвало да пристигне. В днешно време биха го уволнили.

Няма подобрение от 60г, вярно е. През 60те бензинът е бил евтин и затова са решили да не строят повече ЖП. Имаше много товарни гари, заводски гари и изнасяха продукция с влакове. В началото на 70те става ясно, че населението скоро ще започне да пада и няма да има работна ръка. С краха и фиксирането на хиляди производства, с отпътуването на над милион млади хора ЖП е станала тегоба, може би.

ЖП транспортът е ефективен само при голямо количество хора и стоки. За 5, 10 или 20 човека горивото за бус или автобус е по-евтино за дадено пътуване + са по-мобилни.

За супер бързи влакове трябва сигурна електрическа мрежа. Зависи и цената на тока каква е.

Разсъждавам на глас.

# 175
  • Мнения: 2 484
vl, не съм железопътен инженер, нито геолог, еколог или подобно, та да мога да ти отговоря конкретно с каква максимална скорост могат да се движат влаковете на терена на България. Празни са ми приказките, да, но толкова са ми знанията.

Дядо ми е завършил военно училище със специалност локомотивен машинист и после е надграждал с учене в същата сфера. Не е работил като машинист, за което много страдаше. Понеже работеше в системата, нощем му даваха да кара локомотива до Бургас. Знам от него, че веднъж влакът бил празен, някакви хора бързали за полет и подкарали със 100 или 120 или 150км в час, но не помня с точно колко, та беше пристигнал 2 часа преди часа, в който трябвало да пристигне. В днешно време биха го уволнили.

Няма подобрение от 60г, вярно е. През 60те бензинът е бил евтин и затова са решили да не строят повече ЖП. Имаше много товарни гари, заводски гари и изнасяха продукция с влакове. В началото на 70те става ясно, че населението скоро ще започне да пада и няма да има работна ръка. С краха и фиксирането на хиляди производства, с отпътуването на над милион млади хора ЖП е станала тегоба, може би.

ЖП транспортът е ефективен само при голямо количество хора и стоки. За 5, 10 или 20 човека горивото за бус или автобус е по-евтино за дадено пътуване + са по-мобилни.

За супер бързи влакове трябва сигурна електрическа мрежа. Зависи и цената на тока каква е.

Разсъждавам на глас.

Хората не са количество, а токът няма цена!

Пътищата са пълни с камиони и леки автомобили. Фундаменталният въпрос е защо не са предпочели влаковете?   Моят отговор е заради времето. Каква е възможната максимална скорост по нашите железници? Според мен 140км/ч., но със сериозни подобрения на линиите. И не е важна само максималната, а и минималната! Какво е това на някои места 40, 50, 60км/ч.? Вече споменах къде е такава и защо е такава. И май скоро няма да се увеличи.......Добре разсъждаваш за супер бързите влакове, но за тях релсите са от изключително значение! Иначе вагоните ще дерайлират. Аз посочих експеримента със 160км/ч., но не вярвам скоро да бъде възможно да постигат на много места такава скорост каквито и вагони да внесат.
В северна Италия забелязах много заводи, които бяха точно до аутобана. Явно, че и там предпочитат да товарят продукцията на камиони.

Последна редакция: вт, 16 яну 2024, 23:41 от vl

# 176
  • Мнения: 6 919
Не времето е основното за да предпочетат автомобилния транспорт. С влак е удобно когато трябва да превозиш нещо на големи разстояния или в случаи когато трябва да превозиш големи обеми суровини от находище до производител или от производител до производител. В тези случаи си струва да има товарни гари в началото и в края. Ама никакъв смисъл да натовариш нещо на автотранспорт, да го превозиш 10-20 км до гарата, след това да го претовариш на влак, да го закараш на 300-400 км., да го претовариш пак на автотранспорт и да го закараш до крайния клиент. Дори и тези 300-400 км влака да ги взимаше за два часа пак не си струва.

# 177
  • Paris, France
  • Мнения: 14 160
Хората не са количество, а токът няма цена!

В транспорта хората се измерват количествено - в обем и тегло. Естествено, че токът има цена. Имам предвид електрическата енергия. Писах ток за да не си трия пръстите, ама нейсе. Електричеството има производствена цена, цена на пренос, складиране, потребителска цена. В средносрочен план цената може да скочи заради някакъв недостиг на ресурси, природно бедствие, война итн. Строежите на бързи ЖП линии изискват огромни вложения, проучвания и не се изплащат бързо. Не мисля, че някой ще тръгне да свързва Плевен с Русе с релси за супер бърз влак в държава с реално население под 6 милиона, още толкоз туристи и незначително материално производство.

А за максималната скорост в България - ами не е еднаква навсякъде. Зависи от терена, технологията за релсите, по които минава влака и по които тече и тока за него. Зависи от дължина и тегло на влаковата композиция, зависи от трафика и минималното разстояние между влакове от съображения за сигурност.

Някои от едновремешните ЖП линии са били пригодени за скорост до 150 км, но, както вече писах, спиране по гари, разстояние между влакове не е позволявало да има редовна линия. От началото или средата на 1970те имаше много бърз влак, който стигаше от София до Бургас за 4.30-5 часа, като в това време се включва и спиране по междинни гари. След това трафикът се е увеличил и поради добавяне на вагони не е било възможно да поддържа висока скорост. Возили сме се на него, такър такър. Чайка експрес се казваше.

Обединеното кралство е било Меката на железопътния транспорт. Някои хора имат релси и влакчета в дворовете на именията и къщите си. Има кралски влак, но ....... супер бърза ЖП мрежа няма. Не е като да нямат пари. Влакът между Лондон и Париж е супер бърз във Франция и почваше да се движи като охлюв като се излезе от тунела. Мъжът ми беше смаян като дойде с влак първия път и каза "Никога повече". От кумува срама направиха участъка до Лондон бърз, та да не се срамят пред милионите туристи и това е. Не мисля, че имат планове за бързи влакове.

В цяла Америка (северна и южна) няма такава мрежа. Никаква. Нукоя държава в Америка, дори богатите САЩ и Канада, няма супер бързи влакове. Имат си стари, железопътни мрежи, суууупер луксозни влакове за туристи, които са ум да ти зайде. Имат и мръсни и гнусни, в които и backpacker няма да се качи. САЩ, Канада, Мексико, Аржентина, Бразилия, Колумбия, Чили имат парите,  ресурсите и населението да построят такива, но засега не са видяли смисъл. Ми, да речем, че България в това отношение е като САЩ, Канада, Англия и Ирландия 🐸.

Румъния направи част от ЖП линиите си до 200км. Може би и в България ще се случи след време.

А за Индия - ами те са милиард и половина и досега хора се возят и накачулени в товарни вагони. Гъстотата на населението в Индия е 470 човека на км². В България е под 60 в момента. Бангладеш е 130 000 км², колкото България и Гърция, долу горе, с население 170 милиона и се увеличава и гъстота от 1165 човека на км².

В Индия започват да се движат влакове 3 десетилетия преди да тръгне влака Русе-Варна. От 1837г имат влакове, първо в Мадрас, където все още може да се види първата линия. В България тръгва влак през 1866г.

В Индия доскоро хора се возеха накачурени на товарни вагони. Може и още да се возят така.

# 178
  • Мнения: 6 895
Не времето е основното за да предпочетат автомобилния транспорт. С влак е удобно когато трябва да превозиш нещо на големи разстояния или в случаи когато трябва да превозиш големи обеми суровини от находище до производител или от производител до производител. В тези случаи си струва да има товарни гари в началото и в края. Ама никакъв смисъл да натовариш нещо на автотранспорт, да го превозиш 10-20 км до гарата, след това да го претовариш на влак, да го закараш на 300-400 км., да го претовариш пак на автотранспорт и да го закараш до крайния клиент. Дори и тези 300-400 км влака да ги взимаше за два часа пак не си струва.
Това важи не само за преместване на вещи, а и на семейсвта с деца и пр. Транспорта е удреден само ако живееш на началния пункт и се преместваш до крайния с 1 превозно средство. Започнеш ли да сменяш и чакаш ... забрави .
Затова не е толкова от значение колко бърз ти е влака. Имам позната , която живее в периферията на Париж. Карлсруе-Париж го кара за 2ч.30 мин. След това от гарата до тях още час и половина . Карлсруе-до тях с кола е 500км само аутобан и е 5ч. Та така с влаковете  , колите и населените места по света и у нас.

Последна редакция: ср, 17 яну 2024, 09:05 от bella-ciao

# 179
  • Мнения: 971
Имаше идея влакове да пътуват с 1000 км/ч, но 10 години нищо не се случи и Хиперлуп-а фалира. Та продължават да се промотират автомобилите/електромобилите/камионите. А с това не се подобрява чистотата на въздуха. Същото е и с кравефермите и консумацията на месо и т.н. Големите икономики в света имат най-голям дял в замърсяването на планетата. Мръсния въздух, вода, храна и др. убиват бавно, но сигурно.

Hyperloop One – краят на една утопия
https://technews.bg/article-156655.html

Последна редакция: ср, 17 яну 2024, 09:00 от Нърд

# 180
  • Мнения: 1 186
САЩ с тяхната липса на транспорт не могат да бъдат пример. Ние сме в Европа и се движим много повече с обществен транспорт.
150 до морето с вагон за коли и повече няма да си рискувам живота и да се натоварвам по магистралата. Дори аконощният влак със спални вагони, които са напълно ок, имаше такъв вагон, нямаше да караме по магистралата. Заспиваме и се събуждаме в Бургас.
Следващия път, когато няма да ни трябва кола по морето, ще сме с влака.

# 181
  • Мнения: 6 895
Само че до Бургас не ти трябва спален нощен влак, освен ако не си взел някой екстра бавен. 
Виж ако не бяха развалили линията до Добрич и нямаше нужда да се прекачва човек ... там по-би могло.
Отделно има райони в БГ без жп. транспорт като Родопите.
А най-интересното би било като не си фен на карането на кола и искаш да си спиш и почиваш за какво ти е тази кола точно на морето , където можеш да си почиваш на плажа и без нея ?

# 182
  • Living for Pleasure
  • Мнения: 295
Аз съм на обратното мнение. При модерни влакове бих предпочел да пътувам с тях отколкото със самолет примерно (при които също го има проблема с транспорта до крайната дестинация), въпреки че би отнело повече време.

Последна редакция: ср, 17 яну 2024, 20:32 от Gentleman of Leisure

# 183
  • Мнения: 3 406
Аз съм на обратното мнение. При модерни влакове бих предпочел да пътувам с тях отколкото със самолет примерно (при които също го има проблема с транспорта до крайната дестинация), въпреки че би отнело повече време.
И аз, а за времето - зависи. Примерно, от Отава до Торонто е горе-долу същото време с влак, колкото и със самолет. Не говоря за времето прекарано само в превозното средство, а цялостния процес: да отида до летището, да мина през всички проверки, да пътувам от летището до центъра на Торонто. С влак е по-скучно и самото пребиваване в превозното средство е по-дълго, но то е защото нашите влакове са много бавни. Тези, за които говори Невена са друг тип. Те минават през Скалистите планини и предлагат разкошни пейзажи.

Само човек, който не е бил в Япония може да твърди, че влаковете са абсурден транспорт. Българските влакове може би, но японските влакове преди 20 години бяха връх в технологията.

Къде е Конкорд в момента? Защо не лети?

# 184
  • Мнения: 790
И аз бих предпочела модерен влак пред магистрала или самолет. Във влака ще си отворя книгата и ще си почина, вместо да се притеснявам за идиотите по пътя, които са убедени, че са безсмъртни. Полетите със самолет не са каквото бяха. Седалките са все по-близо и неудобствата около чекирани, проверки, и т.н. се увеличават също. А пък и съвсем наскоро скандалът с Боинг Макс 737 не е успокояващ.

На мен ми харесаха влаковете в Германия, но не живея там, така че може би впечатленията ми са на посетител.

Предполагам, че истинската причина да не лети Кондкорд-ът е, че е скъпо. Нали все пестят гориво. Пестене на гориво води технологиите в тая сфера и как да ни натъпчат повече като добитък, а не как да стигнем по-бързо от точка А до точка Б.

Последна редакция: чт, 18 яну 2024, 02:32 от Cool_Cat

# 185
  • Мнения: 3 406
И аз бих предпочела модерен влак пред магистрала или самолет. Във влака ще си отворя книгата и ще си почина, вместо да се притеснявам за идиотите по пътя, които са убедени, че са безсмъртни. Полетите със самолет не са каквото бяха. Седалките са все по-близо и неудобствата около чекирани, проверки, и т.н. се увеличават също. А пък и съвсем наскоро скандалът с Боинг Макс 737 не е успокояващ.

На мен ми харесаха влаковете в Германия, но не живея там, така че може би впечатленията ми са на посетител.

Предполагам, че истинската причина да не лети Кондкорд-а е, че е скъпо. Нали все пестят гориво.... От Щатите до България и преди 40 години и сега едно и също време отнема, а пък качеството на услуги се влошава.

Ами не зная.Спряха ги след последната катастрофа заради проблеми със сигурността, а дали е така….

# 186
  • Мнения: 22 475
Аз също бих предпочела да пътувам с влак, пред самолет и автомобил.
Особено ако разликата във времето е минимална.
Последно в Италия пътувахме с влак от Х до Y град. С влака пътуването е 35мин и развива 250-270км.ч в определени участъци.
С автомобил или автобус е час и половина.
Ако и в България се изгради подобна мрежа, и хайде, да не пътува с 250км.ч, но със 150км.ч, няма да се замисля да използвам влак, пред автомобил.

# 187
  • Sofia
  • Мнения: 3 043
За пореден път разчистваме темата, но тя упорито върви в посока "транспортът по света - вчера, днес и утре".
Заключвам.

Общи условия

Активация на акаунт