Как да убедя мъжа ми да си купим жилище?

  • 7 025
  • 173
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 506
Аз жилищен проблем нямам, живея където ми харесва.

@Човече, че това е така, така е. Да кажем, че си познаваме хората и намеренията им.
Но съм наясно, че всичко може да се случи и тогава ще действаме според зависи. Просто не ми се правят компромиси само и само да си купя жилище на този етап от живота си.

# 91
  • Инсбрук
  • Мнения: 591
Силно подкрепям съвета за кредитен консултант. Подозирам, че съпругът ти се притеснява от финансовата страна, а не че не може да хареса жилище. Явно сегашното ви жилище задоволява нуждите ви без наемът да ви затруднява. Очаквате ли да наследите нещо, така че на стари години да не ви се налага да сте под наем? При търсенето на жилище има ли баланс между желания и възможности?
И двете ми дъщери в момента изплащат ипотеки /заедно с мъжете си/. Имаха значително самоучастие и се постараха месечните им вноски  да са близки до наемите, които плащаха. Кредитът на едната е за 15 години и вече е презполовен. Кредитът на другата е за 25 години, с фиксирана ниска лихва за първите 15, като могат да изплащат ежегодно без "наказание" допълнителни суми. Ако няма сериозни катаклизми се надяват до 15 г да са го изплатили. За да могат да запазят стандарта си на живот и относителната си финансова сигурност предпочетоха да не се ангажира с по-краткосрочен заем.

Така че, преди да разглеждате жилища, сядате и говорите - с цифри.
Ето така се прави! А не да осигурим жилище на децата! Явно добре сте инвестирали в образование, за да имат добри доходи и да си купят сами жилища. Респект!

# 92
  • Melmak
  • Мнения: 3 249
Ох, не пожелавам на никого да наследява. Защото това означава, че е останал без майка и татко. Пожелавам на всеки да си купи свое! Другото го получаваш, но мъката е по-голяма и не изпитваш радост.

# 93
  • Мнения: 2 532
Купуването на жилище е добро решение според мен. Като мине периодът на стрес от цялата административна дейност, просто всеки месец банката си тегли парите за кредита и това е.
Ха-ха, така е - докато един ден не те уведомят, че лихвата се вдига, и от теб се иска само да захранваш сметката с повече.
На 200к евро кредит лихвата ако започне на 2.5%, това са 5000 годишно, а ако се вдигне на 5% стават 10,000 годишно само за лихви (главницата отделно). Над това има такси за обслужване, застраховки имот+живот, банков пакет, за който трябва да се абонираш и т.н.
Но това е дълга тема, за нея наистина може да помогне кредитен консултант - така човек ще разбере дали може да си позволи да изплаща жилището. Но дали въобще иска да купува жилище е отделен въпрос, по който според мен не трябва да се насилва човека, ако не иска.
Така и не разбрах има ли си той имот в някое градче или селце, където може да възнамерява да се оттегли след някоя година. Може затова да не иска скъп апартамент в София.

# 94
  • Мнения: 183
Много ще ми стане неприятно, ако разбера, че бъдещите ми наследници чакат да си купя парцел, и да се запътя кротко натам, за да си платят самоучастието в Лондон или Париж. Може да продам разкошния си голям апартамент с изглед към морето и да си платя старчески дом в Малага примерно, ще ми стигнат😉

# 95
  • Мнения: 41 413
Все някога всеки остава без мама и татко. Освен ако не си отиде преждевременно, но това е по-лошият вариант. Аз лично като родител имам  едно наум да оставя нещо на детето и го смятам за нормално. Без обаче да се лишавам за това, и това смятам за нормално. Но ако с половинката си отидем ненадейно съм оставила подробни инструкции какво и къде.

# 96
  • Melmak
  • Мнения: 3 249
Разбира се, че някога все ще се случи! Но едно е да имаш родители, когато самият ти си на 60, друго е на 30 вече да нямаш. Някак не съм мислила баба ми, че някой я вижда като възможност да лапне къща. Направо ми е гадно такова мислене. И не визирам теб, въобще. Каквото и колкото може човек, нека остави на децата си. Ама като чета някои коментари тук, сякаш само чакат някой ден техните да си отидат. Пожелавам дълголетие на всички!

# 97
  • Мнения: 46 572
Ха-ха, така е - докато един ден не те уведомят, че лихвата се вдига, и от теб се иска само да захранваш сметката с повече.
Поне е за нещо, което е тяхно. Иначе след 20-30 г. се обръщаш назад и парите за един имот просто  си ги дал, без нищо насреща.

За 23 г. и 2 изплалтени (на финала на втория сме) ипотечни кредита, веднъж са я вдигали (с 1%) и то беше само за няколко месеца. Не го усетихме особено в/у месечната вноска, за разлика от вдигането на наема, което ни се случваше преди. Последния път с 1/3 от наема, още преди да е минал срокът на договора. Беше ни писнало за всяко нещо ида искаме разрешение, а и вече с дете не ни се местеше непрекъснато.

Последна редакция: пт, 22 мар 2024, 21:00 от Не се сърди, човече

# 98
  • Мнения: 559
tartorina, всъщност децата ми имат осигурени жилища в София, благодарение на това, че моето семейство живее в наследствен апартамент от баба. Но и двете избраха да живеят извън БГ. Така че, помогнахме им /теоретично със заеми - надяваме се да не се налага да ни ги връщат/ за част от самоучастието - доколкото ни беше възможно.  Наемите от "техните" жилища тук пък допълват жалките ни пенсии. Да, и наистина получиха добро образование, но главно благодарение на старанието си и стипендиите, които си спечелиха. Не че и ние нямаме заслуга, за да се стигне до там Simple Smile.

# 99
  • Мнения: 406
Пенсиите са мизерни, ако въобще се стигне до вземане на пенсия след 20 или 30 години - това ще ги изхвърли буквално на улицата, освен ако децата им дотогава не направят чудо и не завъртят месечен приход, който да изхранва не само тях и семействата им, но и родителите пенсионери...

Пенсиите въобще не са мизерни, стига да сте си/да са ви/ плащали осигуровките. Тази песен вече не върви.
Данните от миналата година са средна пенсия за жени - 649 лв, за мъже - 894лв. След 20 години изобщо няма да има пари за пенсии - това вече е обществена тайна; след 30-35 години най-вероятно пенсионната възраст ще надхвърля средната продължителност на живота на българина, която в момента е 70 години и ще продължава да пада. Сметнете вдигането на стандарта на живот и пословичното НЕвдигане на МРЗ в родината ни и ето резултат за чудо и приказ.

Не разбирам защо се заяждате ненужно, само да си чешем езиците... Двама работещи дори днес трудно могат да издържат на наем, битови сметки, едно-две деца + двама (или повече) родители пенсионери. Говорим за средно стартистически работещи (в случая дори не живеят в София), та да кажем не вземат тлъсти четирицифрени суми след данъци и осигуровки. Авторката и мъжа й едва ли ще са сред тия към 2000 щастливци в България, които вземат тавана на пенсиите (3400).

# 100
  • Мнения: 664
Изобщо не се заяждам, а казвам мнението си, както правите и вие.
Седя зад думите си, споменатите от вас пенсии има защо да са толкова ниски.
Около мен възрастните са с високи пенсии, далече от тези средни за страната, без да са взимали някакви свръх заплати. Просто не са спирали да работят и да се осигуряват на 100%.
Ама кой на каква минимална заплата работил, не ме интересува, а това, че много ни бива да се оплакваме от държавата и кой ли не.

# 101
  • Мнения: 559
Не е по темата, но като "действаща" пенсионерка един съвет към младите - старайте се да си осигурите някакъв допълнителен доход за след пенсиониране, който да НЕ е от пенсия. Т.е. вместо да вложите излишни пари в доброволна допълнителна пенсия /където е по-вероятно парите ви да намалеят с годините/ - насочете ги за друго. "Другото" може и имот да бъде Wink

Последна редакция: сб, 23 мар 2024, 08:34 от pipelot

# 102
  • Мнения: 18 650
Това правим Simple Smile За себе си имам големи съмнения дали за моите набори ще има пенсии в сегашния им вид, въпреки, че може да ме изненадат положително. Но предпочитам да мога да разчитам и на друг източник, поне един.

# 103
  • France
  • Мнения: 12 968
Ако някой от познатите ми се съмнява дали покупката на жилище е добра инвестиция, просто му казвам да си сметне колко пари е налял в наеми. Това изтрезнява веднага.

И аз съветвам да се мисли за допълнителна инвестиция за пенсионния период. Пенсиите наистина са ниски, а възрастта ще се покачва.

# 104
  • Мнения: 1 582
Как купуването на имот може да е пасив - парите са наляти за собственост. Те са там, ще стават повече, цените на имотите няма да падат, напротив. Наливането в наем са пари на вятъра. Разликата между наема, който плащахме преди и вноската по ипотеката е 300лв повече. Един ден с имота мога да правя каквото поискам-да го продам или оставя на детето. А наема - хазяина ще си купи още един поне Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт