"Приемни семейства с трудов договор"???

  • 192 963
  • 1 926
  •   1
Отговори
# 1 890
  • Мнения: 607
Здравейте.  Когато отидох в социалните, те ми задаваха въпроси, свързани с трудов и граждански договор, но нищо не разбрах от тези договори - каква е разликата между тях? Въобще, какво бихте ме посъветвали, спрямо вашия опит?


   Здравей, разликата между трудов и граждански договори е следната.
  При трудов договор работодателят те осигурява за майчинство, болест, безработица, пенсия. При граждански договор не те осигурява за тези социални рискове.
 Доколкото знам Д ''Социално подпомагане'' вече сключва само граждански договори с професионалните приемни родители.  Трудовите договори, мисля ,  че отпаднаха.
   
     Но преди да се сключи договор има  процедура по подаване на документи, после ще ви проучват четири месеца, обучение и минаване през комисия. Запозната ли си ?

     
се замислихме за приемната грижа на малко дете до 3 г. (дори, ако има такова с подобни проблеми като нашето дете - ще е с предимство, защото ....

       Не разбрах, ти устно заяви ли пред социалните че ще кандиданствате за дете до 3 г , със здравословен проблем и те как коментираха това?

# 1 891
  • Мнения: 817
Ами, от доста дългото чакане бебчо се беше изнервил и нямахме много време да ми обясняват и аз да се обяснявам. Общо взето, ми казаха, че трябва да подготвя документи и ми дадоха бланки за попълване, и ми споменаха за тези договори, но тъй като бързахме не ми стана много ясно. Казаха, че когато отида пак със събраните документи и попълнените листове, ще поговорим повече. Благодаря за разясненията. А, има ли някакъв проблем да имаме предпочитания за възрастта на детето и физическото му състояние? Какъв коментар може да очаквам? Все пак, може да сме полезни на дете с подобно състояние като нашето, защото вече сме минали по пъпеките и сме запознати с особеностите на заболяванията. Не е ли по-добре човек отначало да каже с какво може да е полезен?

# 1 892
  • Мнения: 607


  Да, така е, по принцип най-добре е предварително да кажеш с какво можеш да бъдеш полезен и какъв опит имаш.
 Също имаш право на предпочитания за възраст, пол на детето и здравословно състояние.
Но доколкото знам, май има някакво правило , че приемното дете трябва да е на възраст по-малко от биологичните деца в семейството.
  За заболяването , за съжаление не стоят така нещата и системата не позволява и няма под каква форма да заявиш ,че искаш да вземеш  дете  с точно определено заболяване, за което ти имаш опит. Така мисля аз от моя опит и наблюдения. Може и да не съм запозната. Така че проучи и моля пиши пак. Аз знам,че процедурата е следната.
 След подаване на документите, започват интервютата ,на които ти задават въпроси за теб и  семейството ти. Тогава ще имаш възможност да разкажеш на социалния работник за заболяването на твоето детенце . Това ще бъде вписано в социалния доклад и сигурно ще го имат предвид . Дотогава няма как да заявиш,че искаш дете с такова и такова заболяване.
      Сигурно са ти казали каква е политиката , те винаги с това започват- за Детето се търси семейство. Не се търси за твоето семейство дете. Разбираш ли разликата?
   Ти със сигурност имаш изстрадан опит, с който можеш да бъдеш полезна и огромно желание да помогнеш на дете. Но иска време ,търпение и не е сигурно,че ще бъдат изпълнени твоите предпочитания. След като  преминеш  дъъългата процедура, тогава започваш да чакаш да търсят за някое дете семейство, което отговаря на вашия профил.

# 1 893
  • Мнения: 607
   
   Само да попитам.
 От известно време спрях да се интересувам от приемната грижа и затова съм пропуснала, но нали имаше предложения ППР да се профилират по възрасти и заболявания и да минат  специално обучение . Някой има ли информация?
 

# 1 894
  • Мнения: 51
Трудови договори вече няма.Всички сме на граждански.При тях нямаш право на отпуск и болнични.Но имаш осигурителен стаж за пенсиониране.

# 1 895
  • Мнения: 607
 Да, така е, малко съм се объркала Embarassed
  При гражданските  договори на пр. приемни родители работодателят Д Социално подпомагане ги осигурява за пенсия , с изключение когато те са вече пенсионери  или работят  другаде на трудов договор. Но всеки случай е различен и най-добре е да се разговаря със счетоводител в ДСП.

      Трънче,
  Имам няколко въпроса, на които ако си любезна да отговориш Simple Smile Сигурно и други хора се интересуват. Нищо че темата е още със старото заглавие.  Някой дано се сети да пусне нова тема Приемни семейства с граждански договор.
  Какво представляват данъчните декларации за дохода, които внасяте всяка година?
  Отчитате ли разходите за детето  и как? Касови бележки  за храна, дрехи, обувки, лекарства и др консумативи за детето отчитате ли?
    Какво стана с професионалното обучение, за което се говореше?

Последна редакция: пн, 21 апр 2014, 14:58 от Танюшка

# 1 896
  • Мнения: 376
Танюшка, защо вече не си приемен родител, кое точно те накара да се откажеш? Касови бележки ми искат само за еднократната помощ от 325 лв., която се дава при всяко ново настаняване на дете. Социалните много добре разбират, че парите не стигат, особено за новородено, взето направо от родилно отделение. Затова не ми споменават за пари. Няма ново обучение, всичко си е както си беше. В годишната декларация няма нищо сложно, но се подава само лично и се чака на дълги опашки от хора.

LifeIsBeautiful, ако напишеш , че искаш дете до 3 г. може да ти предложат новородено. Сигурна ли си, че ще можеш да се справиш и с двете? Освен това, приемните родители вече са повече от децата, подходящи за приемна грижа. Ще преминете процедурата, ще дадете пари за документи, след което ще ви кажат, че свободни деца няма. Може да чакате и цяла година без настанено дете и без договор.

Искам да попитам приемните майки на бебета, получавате ли социално майчинство от 100 лева месечно до навършване 1 година на приемного дете?

# 1 897
  • Мнения: 607
   Инера,

  Сигурно не си прочела, но няколко пъти тука бях критикувана, че ви занимавам прекалено много със себе си и  ставам досадна  , затова накратко ще ти кажа, не съм се отказала и чакам за второ  дете.( Не ме питай повече Grinning) Просто бях спряла да чета новостите около приемната грижа, защото бях заета и май съм изтървала много....Казваш- децата, определени за приемна грижа станали повече от пр. родители. Как се случи това? Нали  домове за деца  съществуват ,макар и преструктурирани и там има деца, макар че броят им ,слава богу , уж е намалял.  И от биологични семейства  извеждат деца в риск...и според новата система те трябва да отидат директно в приемни семейства. Впрочем и на мен  социалните ми казаха:" Няма деца.'' и аз се чудя как така?

Последна редакция: вт, 22 апр 2014, 19:09 от Танюшка

# 1 898
  • Мнения: 376
В нашата община на всеки 3 месеца одобряват по 5-6 нови приемни родители. Някой от старите ПР също остават без деца, защото биват осиновявани или връщани в биологичното семейство. Извеждането на деца в риск е крайна мярка и се случва рядко.
В домовете има предимно деца с тежки и леки увреждания, всички с ТЕЛК. Тези с леките увреждания  постъпват в болница по няколко пъти годишно с пневмонии, епилепсия и др. За тях изградиха къщички и набраха персонал, но още не са преместени, нещо с програмата и парите има проблем. Държавата не разрешава да бъдат в приемни семейства. Поне тук няма нито един ПР, който да гледа дете с ТЕЛК.
Има и една група здрави деца по домовете, за които директорите на домовете са намерили вратичка в закона и успяват да ги задържат. Казват, че  всеки момент щели да бъдат взети от майките им или всеки момент щели да дойдат осиновители да ги вземат...което не се случва. Имат още няколко години срок до затваряне на всички стари домове и изобщо не бързат да ги опразват... Всеки се бори за работното си място.

Последна редакция: вт, 22 апр 2014, 19:13 от Инера

# 1 899
  • Мнения: 607
   
 
       Инера,   мога да се грижа за дете с леки увреждания.
В заявлението от  преди 5 години обаче съм писала -дете до 3г, без здравословни проблеми. Казала съм на социалните,че искам да го променя на'' леки увреждания''. Сега чакам да ми кажат  какво трябва да направя, трябва ли да пиша ново заявление?
    Н-к ОЗД ме посъветва да вдигна възрастовата граница. Отговорих,че не мога да я вдигна. Професионалният ми опит досега е с деца в яслена възраст  и с леки увреждания- леки форми на ДЦП, леки парези, говорни нарушения и др.
Дано имат предвид досегашния ми опит. Ако трябва тепърва да се сблъсквам с непознати за мен болести и увреждания, не съм сигурна дали ще се справя.
 Ти какво ще ме посъветваш?
 
     

# 1 900
  • Мнения: 376
И аз мисля, че трябва да вдигнеш  възрастовата граница. Защо не напишеш "едно дете до 7 г, здраво или с леки увреждания"?
Аз също искам да променя профила си и ми казаха, че два дни ще ходя на обучение и там ще попълвам документи, каквито са необходими. Сега съм до 7 г. здраво, а искам от 3 до 8 г. здраво. Сега гледам второ приемно бебе и ако не си сменя профила ще ми предлагат всяка година по едно новородено с прекъсвания на договора при всяка смяна.
Днес разбрах, че в повечето общини е прекратено приемането на нови заявления за нови приемни родители.  Grinning

# 1 901
  • Мнения: 607
   
   Инера, благодаря за съвета и информацията. Ще помисля за възрастта, но поне засега имам нагласа за дете до 3г. За здр. състояние ще пиша, както ме съветваш-здраво или с леки увреждания. Друг е въпроса, че леки увреждания е много неточно понятие.
   След като попълниш документите, може ли да пишеш тук  какво представляват. Даже ако може направо да копнеш текста на заявлението или да го препишеш, ако ти е възможно. Благодаря предварително.
 Защо те притеснява ,че ще имаш прекъсване на договора? Тъкмо ще си починеш.

 При нас също спряха приемането на нови ПР.

Последна редакция: пт, 25 апр 2014, 09:37 от Танюшка

# 1 902
  • Мнения: 376
Аз съм по програмата "И аз имам семейство" и съвсем други са документите. Програмата е до 30 септември 2014 г.Не зная кога ще ми променят профила, те си решават.
Притеснява ме това, че при прекъсване на договора не ми плащат здравни и пенсионни осигуровки.  В договора ми пише, че след извеждането на детето имам право един месец на минимална заплата, но не ми я дадоха.  В новия ми договор с второто бебе пак го пише, но пак казаха, че пари за това няма.  Освен това  никой  не ми беше казал, че трябва да подам молба за социално майчинство до навършване 1 година на приемното дете, което не е обвързано с доходите. За миналата година не искат да ми изплатят парите, но за това бебе ще ги получавам. Случайно разбрах  за това от сайта на НАПГ. Но и те твърде късно се сетиха да го напишат.
И друга причина има, поради която не искам да гледам бебета. Защо трябва да отглеждам бебетата на осиновителите? За да чуя едно "благодаря" ли? Това не са деца в риск. Оставени са за осиновяване в родилното. Защо не ги предлагат направо на осиновителите? 
Танюшка, надявам се скоро да се похвалиш с добри новини. Все си мисля, че нашите деца все някъде ни чакат и искат точно ние да им бъдем родители, а не някой друг. За мен истинска приемна грижа означава да гледам дете до навършване на пълнолетие. А не да се прехвърлят едни и същи деца от семейство на семейство...

# 1 903
  • Мнения: 33

И друга причина има, поради която не искам да гледам бебета. Защо трябва да отглеждам бебетата на осиновителите? За да чуя едно "благодаря" ли? Това не са деца в риск. Оставени са за осиновяване в родилното. Защо не ги предлагат направо на осиновителите? 
Защо не ги предлагат направо на осиновителите е ясно! Такъв е законът. Дава възможност на биологичния родител да размисли 1 месец и евентуално да задържи детето си. А после има процедура, защото децата не са вещи - появи се, разпредели го по направление.
Но мен ме възмути факта, че тази госпожа гледа детето МИ (като потенциален осиновител), а всъщност не върши работата СИ (надявам се съвестно). Платена - много или малко - колкото е договорено - толкова, плюс издръжка за детето. Огромна част от родителите (биологични или осиновители) работят за подобни заплати и не получават издръжка за децата си. Ако не иска "благодаря" - да предупреди да не и го казват. Ако очаква друго вместо "благодаря"- да вземе да си го напише, че да я ясно! И пак подчертавам - не работи за "благодаря", а за заплата. Избрала е тази специфична несъмнено работа доброволно. Когато реши, че ще работи друго, може да напусне. А представяте ли си след няколко месеца идва някакъв гаден осиновител, който взима детето "готово отгледано" и само благодари! Срамота! Ама той щял да даде семейство, дом и любов на това дете, бъдеще и след като навърши пълнолетие, представил е една бала документи, за да докаже правото си да стане родител на изоставено дете, чакал е месеци или години това да се случи, а накрая само ще благодари - да си плати!
В какво е едно новородено, ако не в риск, когато е изоставено от родителите си?! За удобство на тази приемна "майка" е по-добре да прекара първите си месеци в институция - така или иначе ще го осиновяват и няма да и "подсигури" редовна заплата до пълнолетието си.... Именно институционализацията в най-ранна възраст причинява най-сериозни травми на децата. Похвален е стремежа да се минимизира попадането на бебета от родилното в дом. И нека не забравяме, че смисъла на приемната грижа е да има всяко дете дом и семейство, а не да се подсигури трудова реализация на тези, които се занимават с това! Моето уважение към хората, които с душа и сърце са се нагърбили с тази нелека задача! Но аз не допускам, че цитатът по-горе отразява тяхното мнение.

# 1 904
  • Мнения: 607
Инера,
  В поста ти усещам спотаени чувства. Няма да ги назовавам. Както казах и в една друга тема, за тези чувства на приемния родител, не е прието да се говори на всеуслушание. За раната на детето от раздялата, знаят всички, но за раната на приемният родител-малцина. Трябва или да си го преживял, или да си много емоционално интелигентен и съпричастен, за да видиш болката на приемния родител от загубата на дете.
   Когато се раздели с детето всеки приемен родител реагира по един и същ начин-с чувства и емоции. Депресията и гневът са двете страни на едно и също-отворена рана ,която кърви дълго време....Депресията е гняв обърнат навътре към себе си.
  Нормално е да напишеш този пост. Разбирам те. Само че,във вихъра на емоцията,която изпитваш, не си намерила  правилните думи и ето възникна проблем.  Възмутиха се.Не че е толкова важно,но на мен лично не ми е приятно когато се хвърля петно върху приемен родител.
 
   Толкова от мен . Ако желаеш да споделиш още нещо-на лс.

Общи условия

Активация на акаунт