"Приемни семейства с трудов договор"???

  • 193 070
  • 1 926
  •   1
Отговори
# 1 905
  • Мнения: 607

И друга причина има, поради която не искам да гледам бебета. Защо трябва да отглеждам бебетата на осиновителите? За да чуя едно "благодаря" ли? Това не са деца в риск. Оставени са за осиновяване в родилното. Защо не ги предлагат направо на осиновителите? 
Защо не ги предлагат направо на осиновителите е ясно! Такъв е законът. Дава възможност на биологичния родител да размисли 1 месец и евентуално да задържи детето си. А после има процедура, защото децата не са вещи - появи се, разпредели го по направление.
Но мен ме възмути факта, че тази госпожа гледа детето МИ (като потенциален осиновител), а всъщност не върши работата СИ (надявам се съвестно). Платена - много или малко - колкото е договорено - толкова, плюс издръжка за детето. Огромна част от родителите (биологични или осиновители) работят за подобни заплати и не получават издръжка за децата си. Ако не иска "благодаря" - да предупреди да не и го казват. Ако очаква друго вместо "благодаря"- да вземе да си го напише, че да я ясно! И пак подчертавам - не работи за "благодаря", а за заплата. Избрала е тази специфична несъмнено работа доброволно. Когато реши, че ще работи друго, може да напусне. А представяте ли си след няколко месеца идва някакъв гаден осиновител, който взима детето "готово отгледано" и само благодари! Срамота! Ама той щял да даде семейство, дом и любов на това дете, бъдеще и след като навърши пълнолетие, представил е една бала документи, за да докаже правото си да стане родител на изоставено дете, чакал е месеци или години това да се случи, а накрая само ще благодари - да си плати!
В какво е едно новородено, ако не в риск, когато е изоставено от родителите си?! За удобство на тази приемна "майка" е по-добре да прекара първите си месеци в институция - така или иначе ще го осиновяват и няма да и "подсигури" редовна заплата до пълнолетието си.... Именно институционализацията в най-ранна възраст причинява най-сериозни травми на децата. Похвален е стремежа да се минимизира попадането на бебета от родилното в дом. И нека не забравяме, че смисъла на приемната грижа е да има всяко дете дом и семейство, а не да се подсигури трудова реализация на тези, които се занимават с това! Моето уважение към хората, които с душа и сърце са се нагърбили с тази нелека задача! Но аз не допускам, че цитатът по-горе отразява тяхното мнение.

 По принцип това е вярно, но мислиш ли че е правилно да размахваш назидателно пръст, да се възмущаваш и да поучаваш стар и опитен примен родител като Инера.Това можеш да го напишеш като информация към незапознатите, които тепърва търсят информация по въпроса.
Знаем каква трябва да е мотивацията на ППР. Знаем също ,че той работи за заплата. Но заплатата и чувствата не са свързани така както на теб ти се струва.
   Нищо лично.
  Знаем също защо бебета се дават на ппр. Въпросът на Инера беше по-скоро реторичен и изпълнен с болка от раздялата, която е преживяла. Но ти няма как да го знаеш.

# 1 906
  • Мнения: 84
Но мен ме възмути факта, че тази госпожа гледа детето МИ (като потенциален осиновител), а всъщност не върши работата СИ (надявам се съвестно). Платена - много или малко - колкото е договорено - толкова, плюс издръжка за детето. Огромна част от родителите (биологични или осиновители) работят за подобни заплати и не получават издръжка за децата си. Ако не иска "благодаря" - да предупреди да не и го казват. Ако очаква друго вместо "благодаря"- да вземе да си го напише, че да я ясно! И пак подчертавам - не работи за "благодаря", а за заплата. Избрала е тази специфична несъмнено работа доброволно. Когато реши, че ще работи друго, може да напусне.
Не можах да се стърпя и да не коментирам това. За сведение - осиновител съм, не приемен родител.
В този триъгълник деца – осиновители – приемни родители всеки има право на своите чувства и не бива никой никого да съди. Щото вярвам, че написаното от Инера е въпрос на чувства, а не на материални подбуди.
Igam_k, обичам децата, работя с деца, харесва ми да съм заобиколена с деца. Но, знаеш ли, никога не бих станала приемен родител. Не бих могла да издържа на това емоционално напрежение. Да не би да е лесно да вложиш сърце /щото аз не знам начин да отглеждаш дете без чувства и емоции/, знаейки, че ти си само временно в неговия живот; че скоро това дете ще има родители; че ти никога повече няма да видиш това дете, как израства, как се променя, как срича и пише първите си думи… Това е емоционално обременяваща и изхабяваща професия.
В предишни постове съм казвала и пак ще кажа – искрено съм благодарна на приемните родители на моята дъщеря. С очите си видях какво преживява едно приемно семейство в хода на процеса по осиновяване на "тяхното" дете. Не мога да забравя сълзите на тази жена, които бършеше скришно /за да не разстрои детето/ при раздялата, не мога да забравя как грижливо, с любов беше подготвила нови дрешки на детето /това никой не я е задължил да прави/ и как, въпреки всичко, тези хора се радваха, че детето ще има своя дом, своето семейство. Да, и те казваха, че не искат повече други деца. И аз ги разбирам и знам, че това е дълбоко емоционално преживяване и не бих могла да ги укорявам. Може след време,  когато успеят да се справят с болката си, да променят мнението си.
Затова нека не съдим другия!

# 1 907
  • Мнения: 33
В този триъгълник деца – осиновители – приемни родители всеки има право на своите чувства и не бива никой никого да съди. Щото вярвам, че написаното от Инера е въпрос на чувства, а не на материални подбуди.
Igam_k, обичам децата, работя с деца, харесва ми да съм заобиколена с деца. Но, знаеш ли, никога не бих станала приемен родител.
1. Не съдя никого!
2. В поста, който изкоментирах изобщо не става дума за чувства. (Благодаря на Танюшка, че ми обясни какво изпитва Инера, но това в конкретния пост го няма. Аз не я познавам лично и затова коментирам това, което е написала, а не това което е искала да каже и не давам глобални оценки дали е добър или лош приемен родител, опитен или не.)
3. В същия този пост пише, че е сключила отново договор и отглежда бебе, а не иска да го прави, защото .... и тук съвсем не следват емоционалните доводи за привързаността с детето и бъдещата раздяла... За справка "И друга причина има, поради която не искам да гледам бебета. Защо трябва да отглеждам бебетата на осиновителите? За да чуя едно "благодаря" ли? Това не са деца в риск. Оставени са за осиновяване в родилното. Защо не ги предлагат направо на осиновителите?" Това не са деца в риск???!!!
4. Да ние също сме взели своето решение, че предпочитаме да бъдем осиновители, за да отгледаме още едно дете (имаме биологично) и мисълта, че ще ми поверят дете, което в един момента ще бъде изведено от семейството ни спря да станем приемни родители. Дано някой не приеме моите чувства като упрек към приемните родители - не е така.
5. Ако моят коментар е засегнал някого, извинявам се! Не съм имала това за цел.
Извинявам се и че отклоних дискусията за договорите към емоционалната страна на нещата!

# 1 908
  • София
  • Мнения: 787
3. В същия този пост пише, че е сключила отново договор и отглежда бебе, а не иска да го прави, защото .... и тук съвсем не следват емоционалните доводи за привързаността с детето и бъдещата раздяла... За справка "И друга причина има, поради която не искам да гледам бебета. Защо трябва да отглеждам бебетата на осиновителите? За да чуя едно "благодаря" ли? Това не са деца в риск. Оставени са за осиновяване в родилното. Защо не ги предлагат направо на осиновителите?" Това не са деца в риск???!!!

Обаче, дамата е права за бебетата. Законодателството трябва да бъде променено така, че новородените да отиват направо в осиновителни семейства. Тази практика в момента да бъдат настанявани в приемни семейства и след 7 - 10 месеца осиновявани е леко казана нехуманна по отношение на децата.

# 1 909
  • Мнения: 33
Емоционално съм съгласна. Формално не виждам как ще стане осиновяване директно от родилния дом, ами ако е изоставено на 10, 30 ден, на 2 месеца? Но между ДМСГД и приемен родител в периода до осиновяването определено е за предпочитане второто! Грижа на възрастните (приемен родител и осиновител) е да направят прехода от едното семейство в другото възможно най-плавен и безболезнен за детето.

# 1 910
  • София
  • Мнения: 787
Емоционално съм съгласна. Формално не виждам как ще стане осиновяване директно от родилния дом,...

Както става и настаняването в приемни семейства, със заповед от ДСП и после съдебна процедура.

# 1 911
  • Мнения: 33
Със заповед от РДСП преди отказа на биородителя!!! Ами ако не се откаже след 30 ия ден?! Кандидат-осиновителя ще го предаде обратно на биологичната майка?!

# 1 912
  • Мнения: 376
Точно това исках да постигна - дискусия. Благодаря ви! Но най-правилно ме разбра Lindt. Оставете емоцията, болката, раздялата, заплащането. Основният проблем според мен е закона. Питам ви, за тези деца от родилното при които майката се е подписала, че не го иска, защо отиват при приемен родител? Защо закона и дава право още да мисли, като вече е размислила и е решила? А и какво значение има дали се е подписала или не? Ако иска да си гледа детето, тя отива с него в дом "майка и дете" (каквито вече има достатъчно) и там си го гледа и го кърми. Само ако е  в затвора или е в болница, тогава съм съгласна да и го гледам и после да си го вземе. Ако майката остави бебето и дим да я няма, то съдбата му е ясна - осиновяване. Да, ама не!

Последна редакция: сб, 03 май 2014, 22:18 от Инера

# 1 913
  • София
  • Мнения: 787
Със заповед от РДСП преди отказа на биородителя!!! Ами ако не се откаже след 30 ия ден?! Кандидат-осиновителя ще го предаде обратно на биологичната майка?!

Промяната на закона би могла да засегне и възможността на биологичните родители да променят решението си. Въпреки, че и сега след делото за осиновяване има 7 дневен срок за обжалване - и какво се случва ако някой обжалва и спечели?
И сега повечето осиновявания се случват без изричното деклариране от страна на биологичните родители, че са съгласни детето им да бъде осиновено.
И да има оспорени осиновявания, след като детето е настанено в дома на осиновителите, тези случаи ще са изключително редки. Едно на хиляда, вероятно. Риск, значително по оправдан (за мен) от хиляда бебета разделили се на 6,8 или 12 месечна възраст с единствения човек, с когото са свързани в лицето на приемния им родител.

# 1 914
  • София
  • Мнения: 787
Основният проблем според мен е закона. Питам ви, за тези деца от родилното при които майката се е подписала, че не го иска, защо отиват при приемен родител? 

В тази връзка съществува и порочната практика, независимо от това че биологичната майка е дала съгласие за осиновяване, след настанавяне в приемно семейство, детето да бъде вписано (започват да се събират документи) чак като изтекат 6 месеца от настаняването му. Щото мярките, нали, на шест месеца можели да се променят. И така бебето става поне на осем месеца докато започнат да го предлагат за осиновяване.

# 1 915
  • Мнения: 16
 

   Здравейте, ние сме приемно семейство от пет години. Грижихме се за едно малко момиченце, което беше осиновено. Сега чакаме да ни извикат за второ детенце.
  Бях на трудов, сега ще съм на граждански договор.
 Моля, кажете , каква е процедурата по  сключване на граждански договор?   Пак ли ще ни искат десетте документа от мен и мъжа ми? newsm78
   Няма да променяме нищо в предпочитанията ни за пол, възраст, здр. състояние. При това положение, ще ходим ли на ново обучение?

 

   
   

# 1 916
  • Мнения: 1 846
 

   Здравейте, ние сме приемно семейство от пет години. Грижихме се за едно малко момиченце, което беше осиновено. Сега чакаме да ни извикат за второ детенце.
  Бях на трудов, сега ще съм на граждански договор.
 Моля, кажете , каква е процедурата по  сключване на граждански договор?   Пак ли ще ни искат десетте документа от мен и мъжа ми? newsm78
   Няма да променяме нищо в предпочитанията ни за пол, възраст, здр. състояние. При това положение, ще ходим ли на ново обучение?
  
Желая Ви успех! Peace

# 1 917
  • Мнения: 16
   
         Благодаря. Успех и на Вас във всичките Ви начинания Peace

  А някой все пак може ли да ми отговори Praynig

# 1 918
  • София
  • Мнения: 787
   Моля, кажете , каква е процедурата по  сключване на граждански договор?   Пак ли ще ни искат десетте документа от мен и мъжа ми? newsm78
   Няма да променяме нищо в предпочитанията ни за пол, възраст, здр. състояние. При това положение, ще ходим ли на ново обучение?

Ново обучение се налага само ако от доброволно приемно семейство ставате професионално. Обучението за професионално е повече часове. Във вашия случай не се налага.

Надявам се, че няма да ви изискват нови документи за гражданският договор, поне не всички, които изискват когато се кандидатства за приемен родител. Възможно е да ви поискат здравните документи. Попитайте във вашият отдел.
На повечето места правят и "годишен преглед" на семействата (прави се всяка година) от социалният ви работник. Това е нещо като доклад подобен на проучването, в който се отбелязват промени настъпили в семейството, качеството на грижата... но не е нещо сложно или времеемко.

Успех!

# 1 919
  • Мнения: 16
     Lindt  , сърдечно благодаря  bouquet  bouquet

 Питах социалните и ми отговориха същото- не се изискват нови свидетелства за съдимост, само ново медицинско.
  

Последна редакция: ср, 14 май 2014, 08:10 от малко цвете

Общи условия

Активация на акаунт