Проектозакон за предучилищното и училищното образование

  • 131 230
  • 2 346
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 7 673
Съгласна съм с Ваче, че СМГ не е и не трябва да бъде само математика. Няма предмет, който да бъде пренебрегнат в това училище. Няма час, който да бъде проформа. И според мен, това също е ценното. Не може децата да бъдат просто "едни математици". Те трябва да бъдат много повече от това.

# 46
  • София
  • Мнения: 13 206
Добре, нека да чуем майките на математици. Смятат ли, че новият проектозакон би променил нещо в училището на децата им?
Би ли променило наличието на безплатни школи, би ли променило качествата на преподавателите, би ли променило средата, обема на часовете по математика.. нали това са важните неща в едно такова училище?
Ако да, в каква посока - добра, лоша?

Последна редакция: пн, 24 ное 2014, 06:17 от Vache

# 47
  • Мнения: 8 567
Разбира се, че ще се променят нещата, въвеждането на начален курс нали ще е в същата сграда и в същите кабинети, на мястото на нещо, което вече съществува и работи, дали ще е школа, дали клас по-малко от успешния прогимназиален и гимназиален курс, няма как да не се промени.

Ето малко от 2012-та:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=564098.165;topicrefid=20
http://www.cross.bg/detzata-damyanova-klas-1287095.html#axzz3JxlQiUK8
http://vnews.bg/news/51703
http://www.peticiq.com/zapazi_obuchenieto_v_mg



# 48
  • София
  • Мнения: 13 206
нова, не говорим за начален курс, а за прогимназиален. Разликата е от небето до земята.
Според мен хората се притесняват, че няма да има прием от 5 клас, нали? Това е драмата. Аз не виждам как ще стане това.  Rolling Eyes МГ няма да се откажат от прогимназията. В София няма да се откажат от курсовете и т.н. Така че не виждам проблем. Просто ще си сменят името.

Пак питам, къде пише, че се отменя обучението от 5 клас в МГ-тата? Веротно съм тъпа и не го разбирам. Може би не го прочитам между редовете... Обяснете ми го сбитичко  Rolling Eyes

Последна редакция: пн, 24 ное 2014, 08:38 от Vache

# 49
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Въпросът не е в МГ. И музикални, и хуфожествени училища има. Не знам дали спортните не са и по друг заклон...

За МГ конкретно, няма да има МГ като институция. Това е "простата смяна на името". За мен това е толкова нелепо, колкото и да няма ЕГ или училища по култура/изкуства. Или университет някой... /Писах по-рано - завършила си университе, но вече ще е колеж понеже има успешен квалификационен/полувисш курс, ама е университет... /

Има работеща схема и тя дърпа напред много деца. Даже тези, които някой е решил да запише там, пък не са успели да се класират. И училищата, които поемат резрервите дърпа. Едни от най-прогресивните училища от десетилетия са. И образовали сумати лекари и юристи примерно.

Но в "културните", тези по изкуства е още по-сериозно според мен. Те са са с национален статут даже, специализрани са и имат ранен прием. Или там ще се минава по "културен" закон...

# 50
  • София
  • Мнения: 4 041
  А не е ли по-лесно ( и правилно!) да се разреши на гимназиите да подготвят ученици и от прогимназиален етап. Ще ги проверят, сертифицират, ще поискат да докажат, че могат да се справят с високите държавни изисквания в периода 5-7 клас.  Mr. Green Ще признаят профилиране и на математическите, и на езиковите гимназии. Така хем ще отпадне безумната истерия около МГтата в 4 клас, хем ще се даде възможност за качествено образование и на деца с по-хуманитарни таланти. Така вместо МГ да приема 4 паралелки, ще приеме 1-2, а останалите деца ще предпочетат НЕГ, АЕГ, НГДЕК и всички останали, които решат, че им се занимава.
  Каквото и да си говорим, причината за истерията около МГтата в не е в огромната любов към математиката, а в липсата на качествена алтернатива точно в този прогимназиален период.  Peace Насила се пращат деца по курсове и състезания, вместо да четат поезия и да пишат есета, примерно. Ако и на останалите елитни гимназии се даде възможност за ранен прием, нещата ще се успокоят. А след 7 клас нека пак да има изпити, за ново преразпределение.  Peace

# 51
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Под "правилно" и "лесно" имаш предвид неща като разумно, ефективно, полезно, водещо до нещо добро... нали? Simple Smile
Дано го видят навреме.



# 52
  • Мнения: 40 924
Добре, нека да чуем майките на математици. Смятат ли, че новият проектозакон би променил нещо в училището на децата им?

Честно казано не знам. Това е само проектозакон. После в пленарна зала на първо или второ четене може много фино да се прокара някоя малка промяна с голям ефект. Освен това проектозаконът дава различни опции, но аз не знам къде точно ще набутат СМГ. Та, както казах, не знам какво ще стане. Но си имам опасения, защото сегашното работи, а като се правят промени в нещо работещо винаги има шанс да не е за добро. Също така много добре знам какво е отношението към нечастните училища с подбор след 4 клас и знаейки го се опасявам, че ще се направят опити в нежелана посока. Но какво ще бъде накрая ще видим.
Иначе аз поне не съм чувала в София да има по-добра опция за нечастно училище след 4 клас от СМГ, ако детето не го влече към спорт и изкуства. То и напливът го показва, няма какво да спорим.

# 53
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
В момента има прием след 4 клас и в други гимназии. Това, че някой не го знае това, не означава, че няма. Аз самата съм учител в такава гимназия.
Но това е г-и-м-н-а-з-и-я. Следователно трябва да се учи в гимназиалния етап. Ако искат гимназиите и малки ученици, сменят си статута и готово.
Какъв е проблемът. Дотук и аз, и Ваче питаме и никой не е отговорил смислено - защо не искат да си сменят имената гимназиите?

# 54
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Въпросът ти има своите основания, но и обратният има също: Защо не пречеше близо 30 години този прием, а сега толкова пречи, че чак ще се променя закон?

ПП Аз /явно в ролята на "никой", Лиляна Simple Smile/ обясних няколко пъти - за мен е неоправдано да няма вече ЕГ и МГ. Те са институции във всеки град /с история, достижения, мисия/. Даже идеята да ги караш да избират между име/статут и работа/полезност е нелепа и неуважителна.

# 55
  • София
  • Мнения: 13 206
Ом, "културните" училища никога не са били по Закона за просветата, а по Закона за културата. Този закон не ги касае. За колежа тезата няма да я коментирам, защото за мен е неподходящ пример.
Лельо Ог, абсолютно си права за всичко  Crazy
Черна станция то всичко може да се промени в пленарна зала. Тогава се губи смисълът да обсъждаме. Аз още при предните дискусии се чудех защо така се драматизират нещата. Не съм видяла тема за скапаните учебници по история например  Sunglasses То на образованието ни това дали МГ ще се казва гимназия или прогимназия+гимназия е най-малкият проблем.
Лиляна, няма да отговорят, защото няма смислена причина и съм склонна да вярвам, че става въпрос точно за представителност.
http://dnes.dir.bg/news/uchenitzi-zakonoproekt-chetvarti-klas-17868252?nt=10

# 56
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Vache, подсети ме за може би най-голямата недомислица - невъзможността да се повтаря клас, но пък законовата възможност да нямаш ваканция за компенсация... Това коментирано ли е тук?

А помощните училища? Те също са работеща формула...

# 57
  • София
  • Мнения: 4 041
В момента има прием след 4 клас и в други гимназии. Това, че някой не го знае това, не означава, че няма. Аз самата съм учител в такава гимназия.

   Интересно! Би ли споменала коя е тази гимназия, в какво е специализирана, т.е. кои са предметите със засилено изучаване?
   Проблемът е, че това са училища с утвърдено име в международен аспект. Възпитаниците им са желани от най-престижните университети в цял свят. Не говоря само за МГ, а за всички онези "елитни" гимназии. Слагам го в кавички не за да иронизирам, а за да ги обособя като група. Това са училищата, в които се влиза много трудно, които са гарант за добро образование и реализация на възпитаниците си. Независимо дали са в София, Бургас, Ямбол или някъде другаде.
  И какво се случва изведнъж? Името се сменя, статутът се променя, университетите вече не разпознават тези гимназии, съответно приемът доста се затруднява...После ще има някаква друга незначителна промяна, например прием в 11клас...
  Не знам, само си разсъждавам. И аз , като Черна станция, съм на мнение, че нещо което работи отлично, не е добре да се променя.  Rolling Eyes

# 58
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
....
   Интересно! Би ли споменала коя е тази гимназия, в какво е специализирана, т.е. кои са предметите със засилено изучаване?
 ...
В град Ямбол има точно три гимназии, които не са професионални. И трите имат прием след 4 клас - математическа, хуманитарна и езикова. Приемът на петокласници в хуманитарната гимназия е със засилен български език.

Останалото за името е несериозно. Не името прави училището, а преподавателите, подбора на ученици и резултатите им на състезания, олимпиади и прием във ВУЗ.

Няма такъв университет, който да те вземе, само заради името в дипломата за средно образование.

# 59
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Лиляна, никой не отива там заради името. Но то е заработено точно по този начин който е ценен за теб /и всеки друг/. То е като търговска марка - разпознаваема и качествена.

Aunt Ogg нашироко е обяснила за разпознаваемостта в само един съвсем практичен аспект - една очаквана загуба при смяна на имена и статути. /Точно затова обясняваш по-рано за понижаването в ранг - те не са СОУ-та и не е редно да бъдат/

ПП Има разлика между завършил с отличие Харвард и УНСС. И с гимназиите е така. Очакванията са различни. Пък те изпитите не се губят.

Общи условия

Активация на акаунт