Ежедневен план за бързо готвене, почистване и организиране на дома?

  • 21 135
  • 290
  •   1
Отговори
# 270
  • София
  • Мнения: 13 429
Ябълката се унищожава, когато се съхранява неправилно, а неправилно е всяко съхранение, което е различно от ябълка в нейната цялост и на хладно и проветриво място. Настърже ли се, трябва да се консумира веднага или да се изхвърли, за съжаление. Замразена пък не става за нищо.
Единствената алтернатива е сушене.

# 271
  • София
  • Мнения: 38 632
Направи си пюре от ябълки и си го консервирай. Без захар.

# 272
  • Пловдив
  • Мнения: 23 770
Аз тъкмо замразих пълнеж за пай. Ще го видим като го размразя какво ще е. Ябълките, които не са брани на ръка, а са събрани под дървото или обрулени от високите клони не траят дълго и трябва нещо да ги направя. По разните клипове ползват едни идеални ябълки, ама аз няма да изхвърлям разни с дефекти и тръгнали да се развалят. Та почистих ги, нарязах ги на кубчета... теоретично на кубчета... на практика на както ми дойде.... сложих в тенджера с маааааааалко вода, да се покрие дъното, сложих и захар и канела и сега имам готова смес за пай и сладкиш. Замразих в кутии от сладолед във фризера. Ще видим какво ще излезе накрая.

# 273
  • Мнения: X
За да не заема място във фризера, тази смес може още гореща да се насипе в бурканчета на винт.

# 274
  • Мнения: 12 206
Децата ми обожават пресен компот, който приготвям точно с такива ябълки. Къде хапнати от червейче, къде леко натъртени от окапването по земята. Съвсем малко вода и максимум лъжичка захар слагам. За отрицателно време омитат тенджерата.

# 275
  • Мнения: 3 154

Правя ориз в тенджерата под налягане.  Задушаващ ако искаш лук или чесън , добавяш ориза и го разбъркваш за малко слагаш вода и затваряш. За три минути от свистенето.  Една чаша ориз  на чаша и половина вода. Така правя бял ориз за гарнитура например .м
Правя го в микровълновата и става готов за 7-8 минути, като си спестявам масрафа с херметическата - затваряне, отваряне ... и миене.
На 4-5 мин. го вадя, проверявам дали вече е "ал денте"Smirk,  доливам вода, ако трябва, разбърквам, пускам пак и това е.  По същия начин (без бъркането) варя царевица, тиква, бланширам броколи, карфиол и тиквички.

# 276
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 459
И аз правя ориз в МВ понякога, но не и за 7-8 минути.

# 277
  • Мнения: 8 961
Аз микровълновата почти не я ползвам. Нищо не готвя в нея. Нали казват, че е вредно. Рядко топля вода за чай. Общо взето я държа като експонат и само ми заема място.

candela, не знаех, че може и ориз в тенджерата под налягане. Непременно ще пробвам. Голям фен съм й.
Майка ми наскоро ми подари мултикукър на Делимано 18 в 1. Можело да го нагласиш докато не си вкъщи да сготви. Не ми хареса. Яденето става задушено точно, както в тенджерата под налягане, но за сметка на това се готви 2-3 часа. Rolling Eyes Аз за това време сто пъти ще сготвя в тенджерата. Пък да не говорим, че не ми е спокойно да оставя да се готви нещо докато ме няма вкъщи.

Camille Clo, би  ли споделила рецептата си за компот от ябълки?

# 278
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 706
Аз съм съхранявала настъргани замразени ябълки за щрудел и нищо им няма.
Сега имам цяла торба и утре ще зареждам сушилката.

# 279
  • Мнения: 133
И аз като авторката не съм образцова домакиня с къща под конец.

В последните години правя много повече усилия – къде от собствена нужда за по-чисто и хармонично съществуване, къде мотивирана от желанието да изградя по-добри навици за детето.

Открих, че единственото, което помага на домакинството да функционира, е нещата да си имат места, периодично да се правят разчиствания на боклуци (стари дрехи, чаши, ненужни джаджи, кабелчета) и почистването да е аутсорснато на някой.  За готвенето са дадени вече премного хитрини и няма да повтарям. Само си спомням, че като се роди детето една приятелка ми даде двата най-добри съвета - една вечер в седмицата да поръчваме храна от вън и една вечер да е нещо замразено/ приготвено предварително. Винаги имам топчета за супа топчета във фризера.

В изминалите няколко месеца, работейки от вкъщи, ми остана време да си организирам гардеробите и шкафовете - изхвърлих тонове стари дрехи, купих си кошове и панери за кърпите и чаршафите, за да ги групирам и вадя по-лесно от високите части на гардероба (без да раздърпвам всичко сгънато, търсейки един чаршаф). Разчистих си всички шкафове - баня, кухня, документи. Дори старите картички, които не искам да си изхвърлям си ги групирах, завързах на готини снопчета и опаковах в кутия. Преди бяха разхвърляни навсякъде - където ги беше застигнала съдбата. Когато такива неща не ми се пречкат, ми е по-лесно да ги прибирам и съответно да почиствам.

Поради стечения на обстоятелствата ни се наложи да се разделим с чистачката и вършим всичко сами за момента (с прахосмукачка-робот). Ежедневно чистим само с робота прахосмукачка и с парцала от време на време. Банята се чисти веднъж в седмицата, тоалетните – когато се сетя с кърпи за почистване и основно веднъж в седмицата. На детето съм организирала кът в хола (зад дивана), и там може да играе, а вечер пъхаме играчките в кутия. Макс играчки в хола може да са една кутия. Всичко останало в неговата стая (пак по категории и по кутии, за да може да си ги прибира сам).

Една от грешкте, която сама си открих, е че се втурвам да правя всичко наведнъж - готвене, пране, чистене. Това натоварва и отблъсква. Затова гледам през седмицата - ако ще готвя нещо, да не се втурвам и да пускам пералня. Тя пералнята, ще изпере, сушилнята ще изсуши, но на мен няма да ми остане време да ги прибера или ще е по нощите.

# 280
  • София
  • Мнения: 6 083
Чудесни съвети. Горе-долу и аз така процедирам. Само с последния абзац се различаваме. Аз пък винаги правя 2-3 неща едновременно. Например, докато се готви (не пържа и да вися нон-стоп до печката), пускам пералня и миялна и междувременно може и нещо друго пътьом. И гледам да включвам децата в повечето неща. Ние също си взехме прахосмукачка робот. Задължение на ММ е да раздига стоголвете и другите неща, които и пречат.

Последна редакция: ср, 14 окт 2020, 15:26 от Дидка-бандитка

# 281
  • Мнения: 949
Аз последните две седмици пробвам нова стратегия и мисля, че е успешна за сега. Миялна и пералня пускам вечер, сутрин простирам и прибирам чиниите.
Пускам робота да чисти в някоя от стаите, после само удрям по една стирка. На обяд, когато се приберем с детето от площадката го приспивам и веднага сгъвам дрехите, а не ги трупам. Изхвърлих много боклуци и не трупам безполезн и вещи.
НА обяд също така и мятам да се готви нещо в кукъра.

# 282
  • Мнения: 133
Може би си заслужава да спомена, че от повече от година правим седмично меню. Помага ми да пазарувам веднъж организирано (нямам време за спорядъчни отскачания до магазин), да готвя по-разнообразно и да не изхвърлям никаква храна. В събота сутрин го мисля, правя списъка и потеглям. Пресните неща се готвят първите дни, от сряда нататък са нещата с по-издръжливи продукти / замразени и петък или събота - прясна риба. Пиша си менюто на една дъска с тебешир и домочадието знае какво да очаква, и ми напомня кога какво трябва да се сготви.

# 283
  • Мнения: 133
Чудесни съвети. Горе-долу и аз така процедирам. Само с последния абзац се различаваме. Аз пък винаги правя 2-3 неща едновременно. Например, докато се готви (не пържа и да вися нон-стоп до печката), пускам пералня и миялна и междувременно може и нещо друго пътьом. И гледам да включвам децата в повечето неща. Ние също си взехме прахосмукачка робот. Задължение на ММ е да раздига стоголвете и другите неща, които и пречат.

Зависи кога се правят тези 2-3 неща. Ако е след работа, ми идва много и шанса да зарежа нещо по средата е голям.

# 284
  • Мнения: 227
Много неща научих от темата! Благодаря!
Назад някой беше споделил тяхно правило- нещо от рода на ако няма да ти отнеме повече от 5 минути, не го отлагай за после! Мноого ми хареса, не го бях помислила от тази гледна точка. Превърнах го в мое мото ии работи!

Общи условия

Активация на акаунт