Сблъскахте ли се " челно " с коронавируса? - Тема 2

  • 210 834
  • 3 647
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 221
Здравейте,
Днес пуснах кръвни изследвания на дъщеря си, която е на годинка и два месеца - три седмици и нещо след положителен тест за Ковид. Изкара го почти безсимптомно, с изключение на висока температура (39°C) и сега има много лека кашлица, предимно сутрин. Изпи едно шише Изопринозин и сме и правили промивки на носа. Личният лекар изписа Мукоплант Лека нощ за кашлицата. Общото и състояние е добро. Изследванията ги пуснах на своя глава, защото според ЛЛ нямало нужда. Може ли да ги погледнете и да ми кажете, дали има място за притеснение?
Благодаря Ви предварително.

# 16
  • Мнения: 13 191
Има повишаване на един от чернодробните ензими, но все пак скоро е карала заболяването, може да се наместят след време.
Цитат
Аспартат аминотрансфераза (АСАТ) се съдържа в различни тъкани, като черния дроб, мозъка, панкреаса, сърцето, бъбреците, белите дробове и скелетните мускули. Ако някоя от тези тъкани бъде увредена, АСАТ ще бъде освободен в кръвния поток. Докато повишените нива на АСАТ са признаци на увреждане на тъканите, те невинаги са свързани с черния дроб.

# 17
  • Мнения: 221
Благодаря за отговора. И аз предполагам, че е заради скорошното каране на вируса. Ще видим и личният лекар дали ще обърне внимание.

Има повишаване на един от чернодробните ензими, но все пак скоро е карала заболяването, може да се наместят след време.
Цитат
Аспартат аминотрансфераза (АСАТ) се съдържа в различни тъкани, като черния дроб, мозъка, панкреаса, сърцето, бъбреците, белите дробове и скелетните мускули. Ако някоя от тези тъкани бъде увредена, АСАТ ще бъде освободен в кръвния поток. Докато повишените нива на АСАТ са признаци на увреждане на тъканите, те невинаги са свързани с черния дроб.

# 18
  • София
  • Мнения: 11 489
При мен след ковид и АСАТ и АЛАТ бяха завишени.
Не си спомням след колко време направих пак изследвания (2 или 3 месеца ми се върти) - бяха в норма.

# 19
  • Мнения: 720
Изкарах повторно ковид съвсем наскоро, ваксинирана съм четири пъти. Мина леко, много по-леко от множество предковидни вирусчета. Да, ама имам подарък - раздразнението на нерв, дължащо се на дискова протрузия и допълнителното възпаление на нервни коренчета, заради които бях в болница точно преди ковида, се влоши и усложни. Днес неврологът го отдаде на изкараната гадост дори без да го питам. Не мога да стоя права повече от пет минути и да вървя повече от сто метра, а съм спортист и тренировките ме чакат. Сега започвам ново лечение, че не се търпи.

# 20
  • Мнения: 5 277
Благодаря ти Бърд.
На мене ми е 4ти ден с хрема.
Вчера правих 2 вида тестове и на единия имаше супер бледа чертичка. Преди малко правих пак. Сякаш има нещо, с повече въображение...
Само хрема имам за сега и неприятно усещане в гърлото. С 3 дози Файзер съм.
Като чета темата..., май при ваксинираните позитивират тестовете по трудно.
Това е вчерашния тест със супер бледата.



На днескашния е по скоро сянка, дето и на снимка не може да се хване.
Не виждам черта аз. Според мен си е отрицателен теста.

# 21
  • Мнения: 2 072
Бях писала, проявих симптоми в началото на октомври, ден след дъщеря ми. Правихме тестове ,двете, и бяха положителни. Бебето мина с леки сополи, таткото най- вече със сърцебиене и стягане в сърдечанта област
Няколко  дни след като дъщеря ми се оправи, пак се разболя, а още не беше тръгнала на ДГ. Оправи се, останаха мъчителните сополи и до днес, вече 10 дни.
Имахме контакт с болен  роднина ( запушен нос, болки в гърлото, главоболие). След контакта хремата й се  засили, бебето,, от неделя,  вдигна темп. до 37.7 и има обилна хрема( не може да яде и спи), вчера таткото с болки в гърлото, треска, без темп., и главоболие. От днес аз, гърло, отпадналост, болки в тялото.
Минаха четири седмици от предните първи симптоми и бях сигурна, че не е ковид, заради скорошните тестове, но с това поетапно разболяване и  симптоми, почвам да се замислям. Дали е възможно за толкова кратко време да повтаря или да не  минало?
В началото на октомври, като се разболях, имах хрема и теста ми показа много ярка черта от носа вечерта на първи ден от симптомите.
Сега нямам хрема. Не знам какъв да купя, а от две аптеки ми казват, че нямат за гърло и са спрели тези със слюнката, защото са имали оплаквания. Имат за нос, от които аз купувах.
Ще взема утре, какъвто намеря.
Четох проф. Кантарджиев, че има и други вируси в момента, но си мисля, дали тези тестове не “хващат” и тях.

# 22
  • Мнения: 884
Sars-Cov-2 (или Covid инфекциите) и влиянието върху чревния микробиом.
Поствам няколко статии по проблема - описаното е цитат или преразказ на статиите.
Групите от NYU Langone и Yale се обединиха за важно проучване както при мишки, така и при хора в Nature Communications. При 96 пациенти (60 в Нюйоркския университет, 36 в Йейл) с Covid инфекции имаше доказателства за разрушаване на чревния микробиом (дисбиоза) с поява на инфекции, включително някои, които са резистентни към антибиотици. Освен това, изследването на показва повишават уязвимостта към вторични инфекции на кръвния поток. Докато пациентите са били хоспитализирани и някои са получавали антибиотици, контролираните експерименти с мишки показват променената пропускливост на епителните клетки на чревната обвивка, което е в основата на способността на бактериите да навлизат в кръвния поток.
Систематичен преглед на ключовите микробни промени, потенциалните механизми и клиничните приложения на чревната микробиота при COVID-19. https://www.nature.com/articles/s41467-022-33395-6 , част от екипа е и Проф. Акико Ивасаки.  
Стомашно-чревният тракт се счита за най-големия имунен орган в тялото (70-80% от имунните клетки са в червата (микробиома и имунната система)). Неговата резидентна микробиота може да регулира имунитета на гостоприемника, да защитава срещу патогени и да поддържа метаболизма на хранителните вещества. Двупосочните взаимодействия между чревната микробиота и белите дробове са свързани с имунните отговори на гостоприемника към инфекция със SARS-CoV-2  
Интересното е, че съществени промени в състава на чревната микробиота са открити при деца с MIS-C (Мултисистемният възпалителен синдром). Влияние има върху симптоми като умора, лоша памет и депресия. Механизъм и действие на оста черва – бял дроб и черва-мозък.

Освен бактериите, стомашно-чревният тракт също е дом на голям брой гъбички, вируси и археи, които регулират хомеостазата на гостоприемника, патофизиологичните процеси, имунната регулация и сглобяването на съвместно пребиваващия чревен бактериален микробиом . Две наблюдателни проучвания съобщават, че инфекцията със SARS-CoV-2 е свързана с променен състав на гъбичната микробиота... Пациентите с COVID-19 също притежават силно хетерогенни конфигурации на микобиоми и по-голямо изобилие от гъбични патогени.

Прилагането на перорални пробиотици и пребиотици предизвиква антивирусна активност и има положителен ефект върху чревния микробен състав и разнообразие и е свързано с подобрени клинични резултати при пациенти с COVID -19

Доста подробна статия и от февруари 2022 г. по същия въпрос с подробно изследване на влиянието на вируса върху чревната микробиома, „Дългосрочен COVID“, включително умора и мускулна слабост – проблемите могат да продължат дори след възстановяване от COVID-19. Пробиотици,пребиотици, ензими https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0016508521036507?via%3Dihub

Дълга тема в Туитър нишка за връзките между микробиотата и инфекциите със SARS-COV 2. (Дълъг ковид). https://threadreaderapp.com/thread/1520767384713322496.html

„Антибиотиците и пробиотиците въздействат върху резервоара на гени за антимикробна устойчивост на червата при пациенти с COVID-19“. - намаляване на резервоара за антимикробна резистентност на червата при пациенти с COVID-19. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/19490976.2022.2128603?cookieSet=1

п.п. от всичко оставам с впечатлението че е изключително важен приема на пробиотик (пребиотик) по време на ковид, дори и след него (но колко време още след?) предвид възможността за персистирането му в червата и влиянието върху Long Covid. Надявам се и други да се включат с мнения, за да не оставям погрешни изводи.

И между другото наскоро един учен - Марк Джонсън(Marc Johnson - @SolidEvidence) и негови колеги от Уисконсин, които са използвали наблюдение на отпадъчните води и геномика, са установили че някои индивиди имат удивително количество устойчива SARSCoV2 вирусна РНК в червата си - проследили са проба до канализацията на сграда (проба от баня), с до 1,6 милиарда геномни копия (подозират, че източникът е дългосрочна COVID инфекция на нечий стомашно-чревен тракт). Някои малки групи от хора имат SARS-CoV-2, който се размножава с безумни темпове в стомашно-чревния им тракт, очевидно от доста месеци (т.е. един вид "резервоар в червата") https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2022.10.28.22281553v1

п.п. пропуснах да сложа мнението на един учен (Daniel Brittain Dugger) за имуномодулиращите ефекти на коменсалните(добрите) бактерии или пробиотиците, слагам  го в
Скрит текст:
"Първо и най-важно, целта е да се коригира "пропускливото черво" или това, което в медицинската общност се описва като микробна транслокация. Това не само значително помага за предотвратяване на постоянното активиране на имунната система, но е доказано, че микробната транслокация оказва значително влияние върху когнитивните способности. В допълнение, щамовете, които тя е приемала, помагат да се коригира съотношението IL-10/TNF-a и да се намали активирането на тромбоцитите чрез намеса в IDO ензимната активност, което намалява нивата на sCD40L, които, когато са повишени, водят до пропускливост на кръвно-мозъчната бариера. Пробиотиците също позволяват пролиферация на CD4, както е доказано при жени от Танзания, които са ХИВ позитивни и не приемат антиретровирусни лекарства. Като включи пробиотиците седмица преди ..... лекарство, тя предотврати появата на възпалителен синдром на възстановяване на имунната система." ... За разпада на чревната бариера - "Веднага след като функцията на чревната бариера бъде загубена, микробната транслокация започва процеса на стареене... Дисфункционалната продукция на тимуса, заедно с ХИВ-медиираното разрушаване на стомашно-чревната бариера, водещо до микробна транслокация, допринася за циркулиращия антигенен товар, водещ до ранно стареене при ХИВ заболяване."

Последна редакция: пт, 04 ное 2022, 08:25 от pril

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 4 701
CasaDelSol, аз бих направила тест задължително.За предпочитане  комбиниран за грип и ковид.

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 4 021
Не знам какъв вирус има в момента, но според личната лекарка всеки втори го кара... Аз имам кашлица от неделя, изписа ми спрей за нос - според нея проблема идва от там.. , Геломиртол и Ердомед. Тест не съм правила.
Друг въпрос - ако има позитивни тестове сега изисква ли се карантира и издават ли някакви сертификати както преди?

# 25
  • Мнения: 10 606
Според Кантарджиев грип още няма, чак в края на ноември да го чакаме... Имало бум на риновируси и варицела в момента.
И аз съм с ларингит и давеща кашлица, без температура, втора седмица... Личната рече, че щом е над седмица, включва в рецептата и амоксиклав. Отлагам го втори ден вече... Сега като прочетох и на pril поста, съвсем се замислих... Трябваше да искам едно направление за антигенен...
Един амоксиклав за 10 дни е 25 лв... Rolling Eyes Като добавиш и пробиотика, спрейове, бонбонки, а-у, на кого ще му останат пари за тестове...

# 26
  • Мнения: 1 056
Не знам какъв вирус има в момента, но според личната лекарка всеки втори го кара... Аз имам кашлица от неделя, изписа ми спрей за нос - според нея проблема идва от там.. , Геломиртол и Ердомед. Тест не съм правила.
Друг въпрос - ако има позитивни тестове сега изисква ли се карантира и издават ли някакви сертификати както преди?
При позитивен тест за КОВИД се налага 7-дневна карантина на болния. Разбира се при тест в лаборатория. След това се обаждат от РЗИ на болния. При домашен тест не знам. До съвестта на човека си е.

# 27
  • Мнения: 166
Не са ми звъняли, но ме бяха регистрирали.

# 28
  • Мнения: 494
От сутринта съм с болки в тялото, отпадналост и главоболие. Преди малко цъфнах с температура 37.7. Други симптоми нямам. Тестът ми е отрицателен, както за Ковид, така и за грип А и Б. Ковид изкарах началото на юни. Не знам вече... аман

# 29
  • Мнения: 4 675
От сутринта съм с болки в тялото, отпадналост и главоболие. Преди малко цъфнах с температура 37.7. Други симптоми нямам. Тестът ми е отрицателен, както за Ковид, така и за грип А и Б. Ковид изкарах началото на юни. Не знам вече... аман
Щом от сутринта си със симптоми, е рано за тест. Естествено, че сега ще ти е отрицателен за Ковид. Най-рано след 2 дена.

И да ви кажа днес на какво бях свидетел - стои момче с видимо хремаво състояние, лекарката отваря вратата и го пита за какво чака. Момчето тоговаря, че е с кашлица и хрема, и лекарката го праща за тест. То й казва, че е изкарало Ковид преди месец и тя му вика "тогава сега ще ти изпиша АБ" ей така от вратата, без да го прегледа, то си стои на пейката, без да го пита друго нещо, без изследвания..... Rolling Eyes Егати скоростното лечение. С такъв успех можеше и да се обади по телефона, а не да се разкарва и да чака пред кабинета.

Аз съм с ужасна кашлица от няколко дена. Едното дете беше болно от вирус с хрема и запушен нос и аз лепнах. Правиха ми тестове, отрицателни, но тази кашлица ме съсипва.

mtz, как са при теб нещата? Отминават ли неврологичните?

Общи условия

Активация на акаунт