Войната на буквите - Тема 4 Финал

  • 7 351
  • 128
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 593
Добре, защо изкривяват образа на Цар Петър? Той изобщо не е бил мамино синче. Продължил е делото с буквите и военните действия на цар Симеон. Не е бил в лоши отношения с Баян.(за който наистина има сведения, които потвърждават това с вълците) Или аз знам грешно?

# 31
  • Бургас
  • Мнения: 6 888
Не ги трият. Просто хейтърите не ги налазват, защото нямат интерес към сериала. Единствено в този форум си го поплюваме така Joy

Аз лично четох доста отрицателни мнения във ФБ, но на лични профили и страници. А точно страницата на сериала е чиста като сълза. Не ми се вярва изобщо никой от нехаресващите сериала да не е драснал два реда там. Странно е някак. Като знам какви крайни националисти битуват във ФБ чак се чудя.

# 32
  • Мнения: 10 807
Чела съм негативи във ФБ страницата им. 100% ги трият.

# 33
  • Бургас
  • Мнения: 6 888
Някаква доцентка по история в момента се изказва в сутрешното предаване на БНТ колко много й харесал сериала. При това дамата била киноманиак и можела да оцени художествено сериала. Отношенията с Византия били много добре представени. Водещите не остават по-назад и постоянно й тикат думи в устата и й напомнят колко и харесва сериала. Божкееееее.

# 34
  • пустинен пъпеш
  • Мнения: 469
Много странно,че така мисли за сериала !Това е доц.Веселина Вачкова ,не успях да чуя цялото й изказване,обясняваше и за бг азбуки: от 4 век;азбуката на Кирил и основните символи,залегнали в нея.
Ще потърся да изгледам цялото й изказване,тя е коментирала в другите си участия в сутрешните предавания и Боян Мага,и богомилите

# 35
  • Мнения: 5 764
Тази жена явно всяка седмиа ще я канят - историк и културолог, директор на Исторически музей в гр. Перущица, експерт по късна античност на БАН и преподавател по история - доцент доктор Веселина Вачкова.

От създаването на кирилицата до днес - историята на българските букви
https://bnt.bg/news/istoriyata-na-balgarskite-bukvi-v342008-316708news.html


П.С. Lunna_sonata, кажи мнение, ако го гледаш, плс. Simple Smile)

# 36
  • Мнения: 8
Благодаря за темата!

Гласувах:
- За втори сезон
- Петър
- Баян

Мнението ми за сериала:

Модернистично представяне на история, което не е обвързано, достатъчно, с реалните събития. Признавам, че има доста интригуващи моменти, които те карат да очакваш развитието на събитията. Любимият ми герой е Баян. Персонажът му е развит, както в добра, така и в лоша светлина, виждаме колебанията му, но и увереността му.
Петър има добри моменти, но за съжаление виждаме твърде много слабости и колебания, вземам предвид последните епизоди, без да коментирам първите, тъй като там беше представен, като човек, който няма нищо общо с историческата личност.
Бих искала да има втори сезон, тъй като е добре да има български сериали, които да разказват историята от тези периоди. Надявам се да бъде обърнато внимание на историческата достоверност, както и да не бъдат включвани думи и изрази, като изчегъртване и други подобни.

# 37
  • пустинен пъпеш
  • Мнения: 469
Изгледах цялото изказване на доц.Веселина Вачкова.Заслужава си да се чуе.
Да оценката й е положителна,но тя беше доста дипломатична,вметна,че представеното в сериала е с възможностите на художествените средства.Според мен тя използва възможността да каже максиманилен обем специализирана информация пред широк кръг разнородна аудитория.
В съответствие с епохата били показани улицата,кръчмата,двореца,Константинопол,разликата между българския и византийския трон,облеклата на членовете на Симеон били в съответствие с изобразеното на картините в хрониките от това време.Похвали присъствието на образите на Йоан и Боян(уточни,че не е бил с тъмната коса),защото за тях в официалната ни история почти не се пишело.По-обстойно говори за различните писмени знаци на нашата територия,за значението на книгата от Херсон.Припомни момента с излекуването на детето и обясни в какво се състои лечебната сила на буквите.Уточни,че няма официални сведения за всекидневния говорим език,а само за т.нар.език на висок стил,присъщ за религиозната книжнина.Загатна,че ще е с отворен финал.

# 38
  • София
  • Мнения: 2 134
Тази жена явно всяка седмиа ще я канят - историк и културолог, директор на Исторически музей в гр. Перущица, експерт по късна античност на БАН и преподавател по история - доцент доктор Веселина Вачкова.

От създаването на кирилицата до днес - историята на българските букви
https://bnt.bg/news/istoriyata-na-balgarskite-bukvi-v342008-316708news.html


П.С. Lunna_sonata, кажи мнение, ако го гледаш, плс. Simple Smile)

Ох, не съм съгласна с повечето неща, които доцент  Вачкова сподели в това предаване, защото са отдавна оборени.
Първо искам обаче да очертая една граница, която се датира от края на управлението на Александър Велики (323г.пр.Хр.) и се губи някъде в зрелия период на Османската империя (около среда на 18-то столетие) - период от около 2000 години, в който гръцкият език и писменост доминират върху териториите на Балканите, Мала Азия и Близкия Изток - това е езикът на учените, на търговците, на военните, на администрацията дори, а по времето на Османската империя - на търговците, учените и висшите военни/администратори.
Гръцкият език е доминирал и при траките, които не са безписмен народ, а даже напротив - ползвали са гръцката азбука за своите договори - нещо повече - дори въоръжението си са го надписвали с гръцки букви.
Шлем открит в могилата "Голямата Косматка", на който се чете ΣΕΥΘΟΥ (Севт) Дали е на владетеля Севт III, или на друг с това име, не се знае, но пък надписът е ясен, оградила съм го.
Скрит текст:


Вече нещата, с които не съм съгласна, е това, което тя опита да прокара като "местен език".
Дионисий Тракийски, за когото спомена, има много общо с гръцкия език, да, но той не е тракиец, за да си говорим за нещо местно - той е от Александрия, Египет и цял живот си е прекарал в този град, където развива школа, докато не е заточен на о. Родос, тогава също владение на Египет. По това време Египет се владее от Птолемеите, гръцка династия поела контрола върху Египет след гибелта на Александър Велики.

Другото, за което не съм съгласна, е това с Овидий - да, той пише нещо на гетски език, за което и самият той споменава, но само защото е написал нещо на гетски език, то за гетските букви няма никакви археологически доказателства. Гетите (това тракийско племе) е в постоянен контакт с гръцките колонии по Черноморието и във вътрешността на Тракия. Техният най-известен град - Хелис, който може да разгледате в археологическия парк Сборяново до гр. Исперих, е построен от майстори, които са използвали гръцката азбука, за да си обозначават/номерират строителния материал. Дали майсторите са гърци, най-вероятно, но друго е важно - през почти целия период на гетските владения, те са попадали под културното влияние на гръцката култура. В Сборяново ще видите и гробницата на Дромихет. Така че дали Овидий не е писал гетски стихове на гръцка азбука, след като няма никакви археологически доказателства за четирите столетия на гетска доминация в СИ България и Южна Румъния, те да са били запознати с някаква друга писменост, освен гръцката. Също така Овидий е бил заточен в Томис - гръцки град създаден от йонийци. Joy

Третото, което не само, че не съм съгласна, но то ме и потресе леко, бе че лансира този мит за Етикус Истър - някакъв античен изследовател? идващ от района на Истър, но хубаво Истър е р. Дунав - откъде по-точно идва този Етикус? Може да идва и от Централна Европа, а не от Балканите, но първо, че такава личност не е съществувала. Второ - една несъществуваща личност няма как да напише книга при това на местен език през 4-ти век. Книга, която не съществува няма как да се преведе на латински и през следващото 5-то столетие. А, защо така твърдо говоря, че не съществува? Защото тук става въпрос за една средновековна книга от 8-ми век, когато Балканите вече отдавна са доминирани от славяни, авари и българи, но и чийто неизвестен автор иска да ни втълпи, че прави препис на по-ранна книга написана от този си Етикус Истър - уж някакъв си скитски философ/изследовател. Дори да речем, че е така, че е препис, то той не е от 5-ти век, защото лингвисчитно преписът се датира в периода 701-725г., а не 5-то столетие (401-500г.) Също не се знае откъде е издадена тази книга. Повечето лингвисти пращат автора някъде в Централна Европа, а някои дори в Англия, но всички го пращат далеч от Балканите, за да нe бъде какъвто и да е източник за местния език по нашите земи.

Скрит текст:
За тези, които четат английски и им е интересно, то ще оставя линк към докс към една книга, която споменава за Етикус, от страница 80 и линк към едно изследване
https://www.mgh-bibliothek.de/dokumente/a/a123895.pdf
https://dox.abv.bg/download?id=f5b6cb8b01# - Линк за сваляне

Това е "тайната писменост" на Етикус Истър със знаци написани през 701-725г от някого си, но явно продължаващи да се лансират, че са от 4-ти век на някаква фигура Етикус.
Скрит текст:

Другото, което ми е интересно, също ще оставя линк за сваляне на книгата на Людмила Дончева-Петкова, то това са тези 1,300 символи по български паметници от 7-10-ти век.
Много хубаво, но тези руни/знаци/букви и каквото и да е, ги срещаме от Португалия до Южна Корея и от Норвегия до ЮАР. Българската писменост, преди появата на кирилицата, тази на Омуртаг, Пресиян, Борис I е гръцката азбука - надпис от Филипи на Пресиян, колона на Омуртаг и т.н., всички са на гръцки. След появата на кирилицата при Симеон и Петър, която се състои от 24 гръцки букви, вече тя започва да се използва в българските владетелски канцеларии и надписи - надпис от Битоля на последния български цар Иван Владислав.

#Линк към книгата на Людмила Дончева-Петкова - към края на книгата са знаците - то са плюсчета, то са минусчета - такава уникалност просто да се замае човек. Дори нашият любим знак свързван с рода Дуло - ıYı (ипсилон с две хасти) се среща и като свещения символ на Османската империя - династията на Осман Велики -  кайъ Joy

Скрит текст:
https://dox.abv.bg/download?id=273902cbb7# - Линк за сваляне на "знаци 7-10 век"

Общото между българската писменост, гетската писменост на Балканите (Вулфила), тракийската писменост по могилите, надписи, въоръжение и всякакви такива местни и недотам местни явления на буквите - знайни и незнайни на науката се състои в това, че всички използват гръцката за образец.

Последна редакция: пт, 07 апр 2023, 03:16 от Lunna_sonata

# 39
  • Мнения: 5 764
Hands ClapHands ClapHands Clap Simple Smile)) Lunna_sonata
Замислих си дали не съдим много строго нашите сценаристи щом историк и експерт на БАН като доц. доктор Вачкова говори такива неща. Тя е била многократен гост в Операция история по bg on air също по теми свързани с Баян мага, писала е книги за него.
Наистина много спорове относно нашата история, дори между историци, а след този сериал може да плъзнат и нови исторически теории. Прочетох от фенове, че искат да се върнат назад във времето, за да попречат цар Симеон да бъде отровен.


Two Hearts


# 40
  • Мнения: 10 807
Оо, ако ще и Папа-та да излезе да каже две мили думи за сериала, няма да си променя мнението Grinning Освен, ако Цар Симеон и Цар Петър не възкръснат чудодейно и не потвърдят всичките небивалици, дето са измислили.

# 41
  • Бургас
  • Мнения: 6 888
Аз се чудя торкоз ли нямаха да отделят някой лев от бюджета да направят една 3D картинка на двореца в Преслав отвън. То ясно, че никой не знае как е изглеждал с точност, но горе долу. Те колко неща измислиха, та един дворец ли няма да натаманят. Ако нямаше външни сцени, снимани по горите, човек може да реши, че гледа нещо като ситком (те нали се снимат само на закрито).

Допълвам се.
Баянчо, Вениаминчо и един от сценаристите са в момента в сутрешнното предаване на БНТ. Тези хора живеят в паралелна вселена.
Много се смях как сценаристът говори за "изкуственият" хейт и Баянчо прави с ръката жест за пари (демек някой плаща на хейтърите). Тези хора са се заобградили с клакьори, които само ги възхваляват и не могат да преценят реалната ситуация.

Последна редакция: пт, 07 апр 2023, 10:15 от Irene Adler

# 42
  • София
  • Мнения: 2 134
Даже не съдим сценаристите достатъчно. Дори не е и нужно човек да има големи познания в сферата на историята/епиграфиката, за да не се досети, че с преместването на центъра на римската империя от Рим в Константинопол, това превръща нашите земи в леко казано - център на империята. Нашите земи са обслужвали сигурността и прехраната на най-важния град тогава - Константинопол.
Даже се сетих за един много очеизваден пример От Сердика (сега наша София), откъдето Галерий е издал едикта за толерантността на религиите, с което се позволява свободното изповядване на Христа. С този акт се приключват гоненията срещу християните. Всеки в София може да го види пред църквата "Св. София" (до катедралата Александър Невски, в самия център на столицата) на латински и гръцки (и български, разбира се за нас сега да разбираме) но тогава е само на латински и гръцки -  това са двата езика в нашите земи през Късната Античност преди появата на славяните и Аспарух. Да не говоря, че под самата църква "Св. София" има и гробницата на Хонорий от епохата на Късната античност с надпис на латински за погребания. Всички народи, които са идвали по нашите земи тогава, защото паралелно се случва т.нар. Велико преселение на народите, са приемали тези два езика и са ставали част от римската общност. Готите са може би тези, които остават така по-ярка следа за себе си, но и те бързо залязват от историческата сцена и се латинизират/грецизират доста бързо.
Това е и уникалното на българите, че те успяват не само да съхранят своя език, заселвайки се в задния двор на империята, но и да развият своя писменост и християнска култура, която да запази спомена за тях по тези земи - нещо, което стотици други народи преминали покрай империята не са успели да постигнат. И този подвиг на българския народ се дължи именно на цар Петър, на когото сценаристите се подиграват. За това критиката по техния сериал никога няма да бъде достатъчна.

Гробницата под "Света София" с надпис † HONORIUS SERVUS XP(ІΣТ) I / ∂ЄUS / ∂OmINUS / S(an) C(ti)“ с превод (Хонорий, раб Христов, Слава на Отца и Сина и Светия Дух“. Най-малко от сериала са снимали в тази църква. Не им ли е дошло пипето четейки тези надписи пред църквата и разглеждайки гробниците под нея, че сега ми търсят местни езици, писмености и прочее?
Скрит текст:

# 43
  • Мнения: 5 764
Това гледахте ли го от тази сутрин?  ''Финалът на "Войната на буквите" - как сериалът събуди интереса към българската история''.  
Гости са Даниел Върбанов и Иван Иванов, (Баяни Вениамин), и един от сценаристите - Георги Иванов.




Lunna_sonata, права си напълно и благодаря за книгите от предишния пост. Simple Smile

# 44
  • Бургас
  • Мнения: 6 888
Гледахме го, гредахме го. Те още живеят с идеята, че някой плаща на хейтърите нарочно да хейтят, иначе нормалните хора много го обичали сериала Grinning

Общи условия

Активация на акаунт