Работа, CV-та, HR-и, съвети - 86

  • 29 842
  • 818
  •   1
Отговори
  • Сф
  • Мнения: 4 766
Сайтове за търсене на работа

http://jobs.bg/
http://www.karieri.bg/
http://rabota.bg/
http://www.zaplata.bg/
http://www.jobtiger.bg/
http://www.manpower.bg
http://www.buljobs.bg/
http://www.jobsagents.com/
http://mycompetence.bg/
http://www.sofiajobs.com/
http://jobspace.bg/
https://noblehire.io/
https://dev.bg/
https://www.linkedin.com/

Линк към темата за трудовата борса и обезщетенията

Aгенция по заетостта - http://www.az.government.bg/
Работа в държавната администрация - http://iisda.government.bg/competitions/competitions_list

Сайтове за търсене на работа в чужбина:
www.europelanguagejobs.com
https://www.glassdoor.com/index.htm
https://jooble.org/
https://www.cwjobs.co.uk
https://www.indeed.com
https://www.monster.com
https://www.jobs.ch
https://www.totaljobs.com

Европейски институции:
https://epso.europa.eu/en/job-opportunities/open-for-application
https://www.eurobrussels.com/
https://eu-agencies.net/

Проспекти и кариерни съвети (Превод от Google iTools):
https://www-prospects-ac-uk.translate.goog/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=bg&_x_tr_hl=en

Фрийланс сайтове:
http://freelance.bg
https://www.fiverr.com
https://www.toptal.com
https://bg.jooble.org
https://www.freelancer.com
https://www.upwork.com
https://www.flexjobs.com
https://www.toptal.com
https://www.guru.com
https://www.behance.net
https://99designs.com
https://www.peopleperhour.com
https://www.servicescape.com
https://www.designhill.com
https://www.taskrabbit.com
https://dribbble.com/jobs
https://www.linkedin.com/jobs/search/?&keywords=freelance

Мнения за работодатели в БГ:
http://www.bgrabotodatel.com
https://www.glassdoor.com/



84-та тема
85-та тема


Books BBC - Кратък курс по бизнес английски 
Books BBC - Подкасти и др. (виж English at Work)

Връзка между основно, нетно и брутно възнаграждение

Скрит текст:
Цитат
Кога се добавя клас прослужено време също зависи от практиката в компанията. По принцип се добавя, когато натрупал година стаж.
Например, ако започнеш с трудов стаж 10 г. и 9 м., ще ти добавят още 0,6% след 3 месеца.
Възможно е обаче компанията да има друга практика и да преизчислява клас в точно определен момент за всички служители. Тогава, ако към датата на преизчисляване имаш нова година стаж, получаваш още 0,6%. Ако нямаш - на следващата такава дата ще получиш. Това се урежда с вътрешните правила за работната заплата и си в въпрос на решение на самата компания.
Няма как някой тук да ти каже каква е практиката на компанията, но когато получиш трудов договор, там ще е записано основното трудово възнаграждение. По това ще се ориентираш. Ако основното е по-малко от брутното, което сте договорили, значи договореното брутно включва и клас прослужено време. Ако пък договореното възнаграждение е вписано в договора като основно, значи класът ще се начисли допълнително.
Колко ще е този клас, също няма как да предположим. Някои компании признават целия стаж. Други - само по специалността, по която ще работиш при тях. Как ще преценят кой клас е релевантен на позицията ти също е въпрос на вътрешни правила. Компаниите, които прилагат практиката да признават само релевантен стаж, си имат разписани критерии кой стаж се приема за такъв. Това отново е вътрешна информация.

Нищо лично - Редовен потребител

# 1
  • София
  • Мнения: 1 397
В една статия базирана на проучване на Mercer прочетох, че средното планирано увеличение на заплатите в България за 2023 е 8%, 5% за финансовия и банковия сектор, 10% за високите технологии, 7% за фармацевтични сектор, повече за търговията. Звучи ми по - високо от реалността. Дано не съм права.

# 2
  • Мнения: 29 371
И 20% да вдигнат, и 30% дори, пак не могат да компенсират инфлацията от последната година.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 397
И 12% като на пенсионерите биха ми дошли чудесно. Simple Smile
При нас в края на юли ще разберем дали ще има нещо по - осезаемо.

# 4
  • Мнения: X
Някакво средно за сектора, мен не ме топли. Въпросът е аз какво ще получа. Имахме бонус от неразпределената печалба на фирмата, но това е различна сума за всеки служител и е по преценка на мениджъра. Зависи от резултатите и не са длъжни да дадат на всеки.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 410
Мен ми се плаче. Майчинство съм, все още първа година (второ дете). Предния път преди 5 години, хем с по-малко майчинство, хем ММ взимаше много по-малко, живеехме като царе… Сега искам, не искам, трябва да се върна малко след 1та година, иначе просто не става. Господинът е малък за ясла, ще търсим гледачка поне за няколко часа. Имаше увеличения 2022 при нас, но символични 4.5%. Тази година не знам как ще е, но ако вдигнат пак максималния осигурителен праг.. Да вземат и майчинството да го индексират, както пенсии и депутатски заплати…

# 6
  • Мнения: X
При майчинството е най-гадно ако си над максималния осигурителен праг. Да, живее се с такава сума ама яко губиш.

Бях болнични 2 седмици и получих обезщетение от нои и заплата. Ами 300 лв груба сметка са на минус. Sad

# 7
  • София
  • Мнения: 17 775
Ерин, някой фирми се навиват да сключи договор (не знам как се оформя) за втората година на майчинството на 4 часа. Защо не говориш с ръководителя ти, може да е добра опция - хем да докарваш половин доход, хем да си гледаш детенцето. Ако заплатата ти е добра, това ще е чудесен вариант, без да знам бюджета ви, разбира се.

Последна редакция: ср, 10 май 2023, 13:13 от The Catcher in the Rye

# 8
  • София
  • Мнения: 1 397
Когато родих първите си 2 деца през година и половина в края на майчинството напуснах и ми изплатиха отпуски за три години без да съм се появявала в офиса. Много ясно, че ми се хареса, но не ми се стори много заслужено.

# 9
  • Мнения: X
Работех в една фирма с 26 дни годишно отпуск. Една колежка се върна от майчинство с натрупани 2*26 дни за двете години. Стараеха се всички от екипа да си вземем отпуските в рамките на година и да не се прехвърля отпуск. Представете си тя имаше повече от два месеца отпуск, който да вземе в рамките на година. Оказа се бременна с второ бебе и преди майчинството си взе отпуската. Не, че имам против жената нещо, обаче ако нямаше второ бебе, не знам как щеше да ползва тоя отпуск… това е много време и нямаше да има кой да покрива.

# 10
  • Мнения: 3 538
Такива случаи са изключения и се планира по колко да се вземе и за какъв период, с малки деца вместо да ползва болничен, може да руска отпуск. Но наистина трябва да се направи компромис и от служителя, за да може и другите да си ползват почивните дни.

# 11
  • София
  • Мнения: 17 775
И аз имам близо толкова Joy

# 12
  • Мнения: 6 253
Записвам се в темата, за да следя.
Не съм смятала отсега как бих използвала натрупаната си отпуска като се върна от майчинство. Но и преди майчинството имах навика да събирам много дни платен отпуск. Не знам по колко дни на година ми се полагат болнични, защото никога досега не съм ползвала.

# 13
  • Мнения: X
Някои фирми са много рестриктивни към отпуските и не пускат повече от 10 дни годишно, което е задължително по закон. Останалото се трупа. Разбирам те, кечър. Been there, done that!

В повечето, в които съм била са давали спокойно отпуск, защото ако напускаш, ще трябва да ти изплащат много натрупан и това не е изгодно за тях.

Примерно сега имам 25 дни годишно и си ги ползвам всичките в рамките на годината. Не обичам да трупам отпуски и да ходя на почивка с лаптопа, няма как да отида на море и да работя, вместо да се насладя и да си почина.


Иначе да, натрупани от майчинство отпуски, ще е добра идея да се ползват ако детето е болно, защото и финансово болничния е по-неизгоден за майката (според мен).

# 14
  • Мнения: 2 903
В една статия базирана на проучване на Mercer прочетох, че средното планирано увеличение на заплатите в България за 2023 е 8%, 5% за финансовия и банковия сектор, 10% за високите технологии, 7% за фармацевтични сектор, повече за търговията. Звучи ми по - високо от реалността. Дано не съм права.
Тия "проучвания" на Mercer са пълен майтап. Евтин начин HRките да симулират работа са. Точно като сертификата "коректна фирма" са - фирмата плаща за да участва в проучването и после уж да получи резултатите, дават си информация за заплатите, ама изцяло на "честна дума" и после получават уж статистическа извадка, която се пази в голяма тайна, но въпреки това всички решения за заплатите се аргументират така.

В една предна работа новоназначената HRка ни обясняваше как в нашия отдел увеличения на заплатите и тази, и следващата година нямало да има защото според проучването на Mercer заплатите ни били много над средното за позициите... При което изкара някакъв списък с позиции от типа на "програмист ниво 1", "програмист ниво 2" и т.н.,  нямащи общо ни с това което правим, ни с това което пише в договорите ни, обяснявайки за кое ниво в топ еди-колко-си процента била фирмата като заплащане. Като поисках да покаже точните цифри от това проучване - не можело, тайна било. Като ѝ казах, че в България хората опит сходен на моя са десетина души, а тези способни да завършат качествено проекта - едва няколко десетки и че няма как да са отразени в тая статистика почна да ми мънка как това било статистика, Mercer всичко знаели и прочие. След няколко месеца повече от половината екип напусна и останаха само хората без предишен опит, които това "средно" ги е устройвало. HRката продължава да си взима заплатата, защото то статистиката е виновна, не тя.

Последна редакция: вт, 09 май 2023, 16:22 от bboiko

Общи условия

Активация на акаунт