Работа, CV-та, HR-и, съвети - 86

  • 31 634
  • 818
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 41 286
Нещата са малко по-различни за опитните хора, така е. И все пак и при тях работи - ако си шеф е добре да не се изхвърлиш на 100% с целия бюджет в началото, а да си оставиш резерв. Защото ако се направи първото после почват да мрънкат. Емпирично правило е, че каквато и заплата да дадеш някому, след две години почва да му се струва, че е недооценен.

# 31
  • Мнения: 29 681
М да, понеже преди две години хлябът беше левче, вече е 2,20 лв., сиренето беше 8 лв., вече е 18 лв. и т.н. То не е само да не се чувстваш оценен, а и тази заплата да има покритие.
6-7 години нямаше почти промяна в цените, тогава нещата бяха доста по-спокойни. Преди 7 години почнах на ХХХ лв, които са имали определена покупателна сила, която в момента е наполовина.

# 32
  • Мнения: 41 286
Сегашната ситуация не е нормална, а аз изказвам принципна теза.
Но нямам намерение да споря, защото няма никакъв интерес да се налагам.

# 33
  • Мнения: 6 970
Вярно е, че ако още в началото ти дадат висока заплата, бързо свикваш с нея. Е, да, от една страна свикваш, от друга страна инфлацията я "намалява" под формата на намален стандарт. И в крайна сметка започваш да се чувстваш в застой, защото всеки обича да бъде повишен. Simple Smile Нашите шефове са наопаки - те ни дават регулярни, но по-скромни увеличения и в крайна сметка като се обърна назад, за 4 години са ми вдигнали заплатата 5 пъти - не с много наведнъж, но сумарно е значима сума. Ситуацията сега, обаче, е неприятна, защото скока в цените рязко надвиши многократно какви да е увеличения.

# 34
  • Мнения: 3 051
Някой от техническия сектор може ли да даде насоки млад човек с афинитет към математика, информ.технологии и т.н. накъде да се насочи (с ученето)? Нямам никакви IT предпочитания и не мога да съм полезна... Знам, че сами си намират пътя, но все пак - каква насоченост (специалност)? По-широка или по-търсена, нещо такова?

# 35
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 144
най-добре към Ит сферата да се насочва, хем стабилна работа, хем добри пари.

# 36
  • Мнения: 2 924
Емпирично правило е, че каквато и заплата да дадеш някому, след две години почва да му се струва, че е недооценен.
Ами то при повечето квалифицирани професии има голямо количество знания, които са специфични за конкретния продукт или фирма и няма как да се научат предварително. Та колкото и опитен да си бил преди това, след 2 години в дадена фирма работиш много по-ефективно от колкото при започването. Съответно ако заплатата е същата или в началото си бил надценен,  или сега подценен. За себе си всички ще твърди второто.

М да, понеже преди две години хлябът беше левче, вече е 2,20 лв., сиренето беше 8 лв., вече е 18 лв. и т.н. То не е само да не се чувстваш оценен, а и тази заплата да има покритие.
Само че заплатите не се формират на база разходите за живот, а на база търсене и предлагане на кадри и позиции. Та колкото и да струва сиренето, ако на местния пазар няма друга фирма със същите изисквания, но предлагаща по-високи заплати, то и работодателя няма причина да вдига заплащането. А работниците нямат избор реално. Затова е и лошо, когато има картелни договорки и цялото това истерично криене на реалните заплати в България е само в ощърб на служителите, ама масово не се осъзнава.
Цената на живот се калкулира само в минималната заплата, ама пък в държава с отрицателен търговки обмен и свръх раздут държавен сектор всяко увеличение на минималната заплата надува инфлацията.

Някой от техническия сектор може ли да даде насоки млад човек с афинитет към математика, информ.технологии и т.н. накъде да се насочи (с ученето)? Нямам никакви IT предпочитания и не мога да съм полезна... Знам, че сами си намират пътя, но все пак - каква насоченост (специалност)? По-широка или по-търсена, нещо такова?
В истинските университети специалностите за бакалаври по принцип са по широко ориентирани, защото служат като база за по-високите степени. Тоест имаш Компютърни науки, Статистика, Математическо моделиране и т.н. а не "ХХХ програмист", "УУУ анализатор" и т.н. Та в този смисъл да се ориентира към следване в университе. За България най-добре СУ или ТУ, а още по-добре на запад.

# 37
  • Мнения: X
Днес ме шахматираха на интервю за друга позиция. Пак бил някакъв нов отдел с нови или несъществуващи концепции. То след дъжд качулка, ама все пак какви въпроси бихте задали, когато ви попитат дали имате въпроси? Аз попитах за разяснение за частта с управление на бюджети - оказа се, че дори това не им е ясно, ми примерно някакъв baseline на цената на операциите при нестандартизирани процеси спрямо цената при оптимизирани. Така че при вътрешна работа за оптимизация и стандартизация, така и не разбрах за какво управление на бюджет. Иначе ясно, че много нови и неясни неща, та реших да не се навирам излишно... От другата позиция нямам отговор. Тука за една седмица да ме няма, то е ребрандирано всичко, то са сменени рипорти, все едно бомба е паднала... Също, май ще поискам над 10%, ако ме вземат. То иначе за 300лв струва ли си местенето и повечето работа... ако говорим реалистично как седят нещата, дали биха дали 15-20%? Все пак е повишение...

# 38
  • Мнения: 2 951
Честно, като чуя вече за нов екип и ми става лошо. Уж едно си приказваме в началото и накрая нищо общо с действителността. Повече нов отдел никога.

# 39
  • Мнения: 245
Здравейте, включвам се с едно разочарование. Кандидатствах в международна финансова компания, имам 4г опит на подобна позиция и при подаването на CV, заявих X желана заплата. Минах 2 теста, стигнах до интервю, всичко много добре. Накрая на интервюто, прекият ръководител, който го води, ми казва тази сума ни е над бюджета, какъв ви е минимумът? Аз бях сложила около 30 % над сегашната си заплата, защото първо, позицията беше на смени + уикенди, второ, на сегашната ми работа имаме опция да работим на празници и с това връзваме по-големи заплати през половината година. Уточнихме с интервюращия, че всъщност 90% от времето се работи редовна смяна и затова паднах на Х-300лв, което той потвърди, че вече им е в рейнджа. Почнах да правя сметки как ще трябва да свиквам пак да работя в офис, защото са на хибриден модел, но се успокоявах, че поне ми се вдига заплатата доста прилично. Обаче получавам отговор от рекрутър, че няма да продължим, защото не могат да ми отговорят на очакванията за заплата, въпреки че аз си мислех, че сме се разбрали Аз върнах отговор дали това е окончателно и че съм склонна да преговарям още, предвид че съм харесала фирмата. Рекрутърът ми връща, че могат да ми предложат Х-300 ама бруто?!? Тук вече отказах, защото е дори под заплатата ми сега. Мислех си дали ръководителят на екипа нещо се е объркал с бруто и нето, но като кандидатствах, се искаше бруто желана заплата и специално смятах с калкулатор онлайн колко да поискам бруто, за да стане Х нето. Както и да е, явно не е било моето място, гледаме напред.

# 40
  • Мнения: 29 681
Потвърждава се мнението ми, че просто не искат да дават пари. Мотаят те, за да склониш на ниска заплата, ако си на зор.

# 41
  • Мнения: 632
Вчера бях на едно особено откачено интервю в обедната почивка. Не искат да кажат кой е клиентът (агенция рекрутъри), не искат да кажат какъв му е адреса (ама то било в центъра Satisfied), не става ясно какви точно са задълженията и не знаят колко е хоум офисът в хибридния модел. Накрая се оплакаха колко лошо нещо е работата от къщи и как проваля трудовата дисциплина. Щели задължително да ми върнат отговор - да, или не  Sweat Smile

# 42
  • Мнения: 8 912
Потвърждава се мнението ми, че просто не искат да дават пари. Мотаят те, за да склониш на ниска заплата, ако си на зор.
Да, и аз имам такова наблюдение за някои сектори. И в моята сфера отлагат казването на заплата максимално, защото е ниска и разчитат, че кандидатът като мине няколко срещи, ще вземе да хареса другите условия - бенефити, т.н., и току се съгласил на по-малко пари. Само че с инфлацията от последната година и половина, този номер трудно минава вече и рекрутърите плачат, че нямало хора. Не, то има хора, просто няма такива, които искат да работят за без пари - все пак човек ходи на работа, за да може след като си плати сметките, да му останат пари и за нещо приятно в живота, а не просто да оцелява.

# 43
  • Мнения: 29 681
То и аз същото казвам, ама някои хора, вкл. и тук, твърдят, че заплатата не била обвързана с инфлацията и, че това си е наш проблем. Те фирмите проблеми нямат.... Grin

# 44
  • Мнения: 41 286
То и аз същото казвам, ама някои хора, вкл. и тук, твърдят, че заплатата не била обвързана с инфлацията и, че това си е наш проблем. Те фирмите проблеми нямат.... Grin

Ама то си е така - заплатата не е обвързана пряко с инфлацията. И ако хората престанат да се навиват да работят за тези пари заради инфлацията, тогава чак ще вдигнат парите (ето я непряката връзка). В оплакването от по-горе според мен просто друг кандидат е поискал по-малко пари и затова са взели него. Ако нямаха друг щяха да и ги дадат, но докато има кой да работи за малко защо да дават повече? Да не говорим, че от работодателска гледна точка по-ниската заплата не е само спестяване, но носи и гъвкавост - ако човекът се справя по-лесно може да му се вдигне заплатата (като се остане в бюджета), докато ако се даде висока и не са доволни не могат да я намалят. А и писах вече, че хората се радват на увеличения.

Общи условия

Активация на акаунт