Как си представяте Ирина от “Тютюн”

  • 3 620
  • 45
  •   1
Отговори
# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Аборти и инфекции явно има предвид авторът, не просто много секс, за да няма деца. Те децата без секс не се правят, както знаем.
А Ирина не е изначално или дълбоко порочна, но не е и тип ведро и чисто девойче. И е много амбициозна. Не я отъждествявам точно с личност, издигнала се над еснафската си среда, обаче. По-скоро с типа "да се махнем от село на всяка цена" ("село" е условно тук), но надарена с чувствителност и интелигентност над средното. И Борис е такъв, но за разлика от нея е и безцеремонен и без емоционални морални терзания.

Цитат
...а моралните и престъпления изобщо не са такива днес.
"Моралните престъпления" трябва да се оценяват повече според времето и според нарушаването на приетите за това време обичаи и правилата, а не според "абсолютния" характер на действието. Един развратен по някогашните критерии човек прави неща, които днес са може би смешна работа, но същият човек днес би отишъл много по-далеч. Принципно говоря, не само за Ирина. Тя не е толкова древна, съвременничка е на нашите баби.

Гъркинята ми се вижда с малко остро, дори грубовато излъчване. Ирина не си я представям така чувствена до хищност, по-рафинирана е нейната чувственост.

Последна редакция: чт, 31 авг 2023, 16:03 от Магдена

# 31
  • Мнения: 6 703
Не много секс, а много аборти е имал предвид авторът.  По онова време абортът е бил контрацептив.

# 32
  • Мнения: 731
Ирина също така е възприета като надменна и надута от хората около нея, но все пак вътрешно е добра.

# 33
  • Мнения: 40 950
Да, така я възприемат, защото се е откъснала от старата си среда и не полага усилия да се преструва, че не е, а се държи както е редно в новата и среда. Обаче никога не отказва да изпълни лекарския си дълг и да помогне на страдащ човек или дете, даже да е бедно селянче и да се нуждае от помощ в най-неудобния момент. Нито пък е алчна за пари и власт, иска само спокоен живот (в охолство, разбира се), но не може да се измъкне от капана на любовта си към Борис. А би могла да го изостави и да избяга в Швейцария преди да дойдат комунистите. Вместо това някакво чувство за дълг я връща от Гърция, а после апатията и меланхолията я надвиват и когато все пак се опитва (вяло) да се измъкне е късно.
Нереален е и отказът на девер и да сключи сделка - да я пусне да емигрира срещу част от парите и. Все едно новата държава няма бясна нужда от пари, а има някаква полза от Ирина. Това е някаква показна демонстрация на комунистически морал, иначе доста глупава и нереалистична.

# 34
  • Мнения: 4 579
Иначе нямаше да публикуват романа. Реално тя можеше някак да избяга в суматохата, да настоява по-упорито за паспорт. Но все пак 1944 г. в почти цяла Европа бушува война, изходът е рисковано пътуване до Швейцария. А там трябва да живее сама, по онова време вече е жена на средна възраст, с много разочарования, без повече желание да се бори. Димов е втъкал много фино събитията от онова време - след 9.09. има много самоубийства на хора, които са се страхували от народен съд, от терор, а често са се самоубивали след като са ги пускали за кратко от ареста. Няма как да го напише през онова време, но е символичен финал.

# 35
  • Мнения: 40 950
То романът затова е хубав, понеже е отражение на епохата. И е двойно по-интересно как едни и същи неща някога се тълкуваха по един начин, а сега (поне аз) ги тълкувам по друг начин. Аз даже и действията на Борис одобрявам в много случаи, просто е бизнесмен, а съпротивата срещу тонгата де факто е съпротива срещу новите технологии и развитието. Все едно няколко години по-късно комунистите не са ги въвели, ама вече масите са викали "Ура"...

# 36
  • Мнения: 731
На мен ми беше интересен и образа на Зара, въпреки, че не беше от главните герои.

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Тонгата, освен дето тая ситуация се е повтаряла безброй пъти навсякъде (чупенето на машините в Англия и т.н.), според мен е малко като Андрешко от гледна точка на читателя. Wink Авторът не я представя като нещо лошо, както и маменето на държавата надали е за Елин Пелин нещо добро, но в живота свестни хора в "притисната" ситуация могат да се съпротивляват на нормални неща, защото не виждат добър за себе си изход - с право или не.

-----

И на мен ми беше интересна Зара.

-----

Отказването на рушвет(?) за пускане в чужбина от девера не го помня в книгата, но не ми изглежда нереално. Или не вземаш, ако си почтен, или вземаш за себе си - никой не го взема за държавата, това би било неестествено. Колкото до самата държава, тя, образно казано, вече кажи-речи си е правела планове как да докопа парите на богатите буржоа зорлем, не доброволно и само част.

Последна редакция: чт, 31 авг 2023, 22:04 от Магдена

# 38
  • Мнения: 40 950
Също така се сещам как уж заради тонгата, ама всъщност комунистите много се тревожеха да не би стачката да вземе икономически, а не политически характер. И гледаха да изманипулират работниците и да ги повлекат към революция, а не към борба за по-добри доходи.

# 39
  • Мнения: 7 279
На мен Борис ми е бил винаги симпатичен, дори и когато съм чела романа по онова време. Да, вярно е, че с всеки прочит виждам нещата по- различно. Лила винаги ми е била анти-, ама нали авторът е бил принуден да въведе този образ в името на комунистическите идеи.

# 40
  • Мнения: 40 950
Е, аз си чета само първата версия, комунистическата изобщо не я искам. И пак комунистите са ми някак плоски, едноцветни (социалистически реализъм, нали), докато другите образи са по-истински и живи.

# 41
  • Мнения: 731
Аз частите с комунистите едва ги изчетох, бяха ми отегчителни и еднообразни. Само не разбрах защо автора е решил да вкара педофилска нотка в образа на Ирина, когато заглежда 15-16 годишни момче. За мен беше малко прекалено, въпреки че идеята е да покаже колко деградирали са героите.

# 42
  • Мнения: 1 460
Ирина и Борис са изключително амбициозни и не на място в средата си. Трагедията и на двамата е, че не принадлежат и на средата, към която се стремят и успяват да попаднат. И така са в безтегловност. Затова са вкопчени толкова един в друг.
Аз не съм съгласна, че Борис е безчувствен, а Ирина е просто жертва на любовта си към него. Ако Борис нямаше угризения, нямаше да се алкохолизира. А той дави съвестта си с алкохол още когато е с Мария. Към края на романа дори не може да спи.
Ирина пък мечтае за друг живот още от ученичка, увлечена от романите, които чете за далечни страни. Нищо не ѝ пречеше да си практикува медицината или да развива научна дейност - тя по собствено желание остана при Борис, след като вече го презираше - заради охолния живот. И драмата ѝ идва от това, че е възпитана от баща си в морал и достойнство, но тя знае, че не проявява нито морал, нито достойнство и се самобичува за което. В собствените си очи е лека жена и колкото и фон Гайер, и Костов да я убеждават, че не е, тя не може да се чувства по друг начин. Затова е дълбоко нещастна.

# 43
  • Мнения: 4 579
През 1944 -1945 г. все още не е пълна "народна власт", няма национализация на фабрики, само отделно имущество за целите на войната. Не са вземали просто така, каквото си искат, формално дори има съгласие за "честни" избори, допуска се опозиция, западните съюзници все още имат илюзии за Сталин.
За подкупа - има на няколко места разговори за паспорта. Как може да й издадат, но трябва да реши другарят Лукан, а той помни как са го преследвали и т.н. И после, когато Ирина вече е "болна", когато предлага пари за паспорт, но го приемат едва ли не като бълнуване и й дават успокоително. И после бившият й състудент Чингис я убеждава да стане заводска лекарка и да си поднови практиката.

# 44
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Ако е към мен - никъде не съм твърдяла, че вземат наред още от 1944, казах, че вероятно правят планове.
Преговорите около паспорта тотално съм ги забравила или съм ги чела през ред навремето.

Общи условия

Активация на акаунт