Да продължа ли да уча нещо, което не харесвам, за да е по-добре семейството ми

  • 11 446
  • 290
  •   1
Отговори
# 255
  • София
  • Мнения: 4 356
Хора, тя се гнуси от докосване. Как си представяте да завърши медицина, учейки още 3 години? Какво ще прави по стажовете в болниците?

# 256
  • Мнения: 12 416
Дъщеря ми започна да учи в МУ и това, от което се притеснявах най-много, беше, че ще установи, че не е за нея и няма да се откаже. Сто пъти й повторих, че няма нищо страшно, ако не й харесва, да спре.
Какво значи да се напъне да го завърши, като тя се отвращава от това обучение и ще се измъчи. Пък и ще трябва цял живот да се занимава с нещо, което мрази, все едно в каква модификация.
Три години не са изгубено време, много повече изгубено време ще е ако не спре сега, а продължи тази агония.

# 257
  • Мнения: 1 404
Подкрепям мнението, изказано точно преди моето. А и момичето написа, че вече е взело своето решение.

Не знам защо в тази, а и в предишната тема на авторката, някои я съветват да специализира офталмология. Това е трудна специалност. Повечето очни лекари правят и очни операции, налага се да лекуват тежки заболявания като: ретинопатия, катаракта, глаукома, дегенерация на макулата; да вадят чужди тела от окото на пациента и да лекуват очни травми; да констатират налична сериозна загуба на зрение или пълна слепота, или да съобщят, че пациентът постепенно ще загуби зрението си... Познавам мъж, изгубил зрението си след травма на главата на 23-годишна възраст. Било е трудова злополука. Правят му 2 операции, но не успяват да спасят зрението му.

Аз съм с ДЦП, нося очила от 14-годишна възраст. Много от хората с моята диагноза носят очила или имат очни операции.

Диабетът също нерядко води до увреждания на очите. Други заболявания също. Така че на очните лекари им се налага да виждат и хора с тежки увреждания.

Някои пък я съветваха да специализира анестезиология. Но това е една от най-тежките специалности. Работи се и в операционна - поставяш упойки, носиш пряка отговорност за живота на пациента, а ако се слага на бременна жена - и за повече от един живот едновременно. Анестезиолозите се занимават и с реанимационна дейност - интубират пациенти, реанимират; викат такива специалисти и при тежки катастрофи, производствени аварии и т. н.

Последна редакция: нд, 21 яну 2024, 12:18 от Radilena

# 258
  • София
  • Мнения: 928
Ето затова родителите трябва да дадат свобода на порасналите си деца да учат каквото поискат. Дъщеря ми е в 5 клас. В началния етап си мислех да я правя математичка. Хвърлихме сума пари за курсове към СМГ с идеята детето да кандидатства там след 4. клас. Еми не се получи. Със сълзи на очи ме молеше да спрем с тази математика и да я оставим да учи литература. Аз и баща ѝ настоявахме, докато не прочетох нещо, което си беше написала тайно. В това писмо детето сякаш изливаше душата си и споделяше колко много обича български език и литература, а не математика. И две нейни учителки потвърдиха това. С лекота пише стихове, а разказите и съчиненията ѝ ме карат да се възхищавам и дъхът ми спира, когато ги чета. Бих си два шамара и си казах, че няма да си тормозя детето. Кандидатства след 4. клас в НГДЕК, приеха я и така.
В твоя случай не знам какво да те посъветвам. Баща ти не е прав. Единият вариант е да продължиш с медицината и да избереш компромисен вариант със  специалност, в която няма шанс да видиш гол пациент. Очен лекар. Другият вариант е да му се опънеш докрай с ясното разбиране, че може и да не ти прости. Но пък годините ще минат, ще се омъжиш, ще родиш дете и ако го кръстиш на него, може би ледовете ще се стопят. Каквото и да решиш, пожелавам ти успех!

# 259
  • Мнения: 18 333
УНГ също не виждат голи пациенти. Само да почисти ушната кал от някое космато ухо на някой дядо може да се случи. Relaxed

# 260
  • София
  • Мнения: 928
УНГ също не виждат голи пациенти. Само да почисти ушната кал от някое космато ухо на някой дядо може да се случи. Relaxed
Така е, но гледат гърла, навират се в лицата им, което също може да е неприятно за момичето.

# 261
  • Мнения: 1 404
Лекарите УНГ преглеждат и лекуват гърла, уши и носове, вадят чужди тела, правят пункции, операции на сливиците, на носа, на спукани тъпанчета и т. н.

За очните лекари написах по-горе. Ако някой влезе в операционната с тежка очна травма, разкъсвания в областта на окото, той ще бъде съблечен, за да бъде опериран. Понякога се налага да бъдат вадени очи заради травми или тумори и да бъдат заменени с протези. Познавах едно такова момче в основното училище.

Преди 20 години, докато бях на преглед в една очна болница, станах свидетел как млада очна лекарка се мъчеше да извади чуждо тяло от окото на пациент. Не беше никак приятна гледка.

Очните лекари слагат капки, впръскват лекарства, бият и инжекции в окото...

Последна редакция: нд, 21 яну 2024, 16:34 от Radilena

# 262
  • Мнения: 18 333
Това за УНГ го казах само на шега (не мисля, че на авторката ще й допадне и чистенето на ушната кал). Но ето, допълнително обяснихте и за другите неща, с които вървят тези "леки" специалности. Wink

# 263
  • Мнения: 11 405
Вие какво се хванахте с това "голи хора"? Не разбирате ли, че тя не иска да гледа плът, кръв, болни тъкани, телеса и да се вре по отверстията на хората.
Не e мечта na всеки да носи огромната отговорност за решенията за здравето и живота на другите /срещу заплащане/. Не всеки понася подобен натиск.

Знаете ли тази тема е поредното доказателство за сбърканата система, която сме изградили. Родители, които не са оставили детето си да се опознае и да разбере какво иска, а са му тъпкали своите мераци за престижни и добре платени професии. Родители, които имат проблем с това да приемат дъщеря си на 23 години като отделен, зрял човек, а продължават да дават или да не дават одобрение/да се сърдят и т.н, когато не се държи и не учи каквото те искат.
Ще кажете - щом плащат значи имат право да се месет. Глупости! Плащат, защото самите те смятат, че е нормално да изучат детето си. Не са жертви, на които ресурсите са изхабени подвеждащо.

Последна редакция: нд, 21 яну 2024, 22:50 от the Дорис

# 264
  • Мнения: 6 783
Замислих се - от съучениците, познатите и приятелите ми има 8 човека завършили медицина. Петима работят като лекари, като единият в САЩ. Трима работят друго. Един е търговец на медицински материали, другият е в някаква фармацевтична компания, а третата има магазини за дрехи. Всички са завършили медицина по времето, когато нямаше такси. Доста голям разход на държавата за образованието им и накрая 1/2 възвращаемост - само четирима са лекари в България.

# 265
  • Мнения: 7 485
Затова недостига в системата е все по осезаем.
20000 сестри липсват за миналата година в нашите болници. Лекарите, също се ориентират в чужбина.
Много си харесвам професията и я работя с хъс и желание, но като се замисля, нас няма да има кой да ни лекува.
Жалката истина .

# 266
  • Мнения: 1 404
Хепи док, а ти каква специалност имаш?

# 267
  • Мнения: 51
Интересно, а дали пак така щеше да разсъждаваш ако детето ти се бе записало Европеистика и на 3-тата година решеше да прекъсне и да учи в ИТ сектора или медицина?

Интересно мнение. Изобщо не ми пука, ако детето ми реши да прекъсне следването, в която и година на следването си да е, каквато и да е специалност.  От малки им набивам в главите, че за мен е най-важно да са щастливи, ако ще и да пасат овце в Балкана. За мен няма никакво значение с какво се занимават, за да си изкарват хляба, стига да е законно. Важно ми е да са здрави и щастливи.

# 268
  • Мнения: 17 409
Ами да, ами, как! Дорде не попитат - абе, то кво точно значи щастлив?
😎

# 269
  • Мнения: 988
И после добавят, онези гадняри на интервютата питат за диплома. Да си гледат работата, важното е да съм щастлив.
Може пък да работи пред банка, топлофикация и електро, знам ли? Казвайте ги тея неща по- рано, да не се хабим.

Общи условия

Активация на акаунт