Дълго време на едно място - плюс или минус в CV-то

  • 3 036
  • 57
  •   1
Отговори
  • Мнения: 239
Здравейте,

При настоящия си работодател съм работила 15 години, всичките на една и съща позиция. Чух мнения, че този факт в СиВи-то ми е в голям мой ущърб, защото ако тръгна да си търся нова работа, интервюиращите ще счетат, че съм пасивен, неинициативен човек без желание за развитие.

Моля за мнения от тези от вас, които участват в подбор на персонал и провеждане на интервюта за работа или имат поглед върху тези процеси в местата, в които работят.

Благодаря!

# 1
  • Мнения: 25 677
Ако някой пишман ейчар наистина го изтъкне като недостатък, значи напълно си заслужава еднодневките. Simple Smile

# 2
  • Мнения: 41 165
Както са казали древните, Tempora mutantur et nos mutamur in illis. Някога на такова постоянство се гледаше с добро око, но днес може да се каже, че не е плюс или бонус за кандидата. А дали е минус вече зависи от много неща. Но няма да навреди да покажеш някакво развитие - същата длъжност, но различни отговорности или нещо такова.

# 3
  • Мнения: 5 402
Зависи най-вече от това, какво си работила 15 години. В някои професии просто няма накъде да се движи човек, и с времето става все по-добър в работата си.  Ако искаш кажи за какво става въпрос, ти си знаеш дали е така в твоя случай.
Или пък ако единственият начин за развитие е някаква ръководна длъжност - нито е възможно, нито е необходимо всеки човек след Х години да заеме такава.
Така не могат да се правят обобщения, валдни за всички професии по света. И изобщо обобщенията са нещо безсъдържателно в повечето случаи, и казват нещо само за автора си.

# 4
  • Мнения: 787
Аз съм сменила много работни места, най-дълго съм се задържала 6 години на едно място. На много интервюта съм ходила през годините и съм разбрала едно. Не те ли харесат от пръв поглед, ще търсят под вола теле, за да не те вземат. Харесат ли те от пръв поглед, всичко посочено в сиви-то и казано на интервюто ще им допадне и ще те вземат.
Аз сега си търся работа, грам не ми пука за интервютата, защото попадна ли на моето място и точните хора, ще го усетя веднага.

# 5
  • El Paso/Los Angeles
  • Мнения: 2 157
И какво като ти си напише, че е минус?

# 6
  • Мнения: 41 165
И какво като ти си напише, че е минус?

Странен въпрос... Ще предпочетат друг кандидат без този минус.

# 7
  • София
  • Мнения: 7 997
Зависи от позицията, от уменията, от развитието на работодателя.

# 8
  • Melmak
  • Мнения: 3 113
Като цяло съм съгласна с Чс. Преди е било плюс, сега по-скоро те взимат за неадаптивен и инертен.

# 9
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 989
Съгласна съм с Phlox. Много зависи за каква позиция става въпрос.
Ако си бил Главен счетоводител в международна компания за определено производство,  или в банковата сфера, или ИТ (например, не само),  то не би следвало това да е проблем, ако кандидатстваш за подобна или по-висока позиция в същия бранш, напр. Финансов директор.

Като цяло въобще не мисля, че това е проблем, на интервюто вече можеш да обясниш какви са причините да стоиш толкова време на една позиция. Могат да бъдат всякакви - здравословни, семейни, няколко поредни майчинства, живот в чужбина, постоянни премествания... вариантите са много.
Изобщо не го намирам нито за плюс, нито за минус. Зависи от конкретния казус.
Ако си бил тим лийд в глобален шерд сървис център, или в кол център, ще те взема одма!

Ако дадете повече конкретика, ще бъдем по-полезни

Последна редакция: чт, 11 яну 2024, 21:21 от Ноеми

# 10
  • Мнения: 721
Дори да те сметнат за инертен и неамбициозен, това не е непременно минус, тъй като има много позиции, за които именно такива хора са добър избор.

# 11
  • Мнения: 25 771
Зависи от позицията. За някои длъжности е + лоялност и стабилност, която се демонстрира със една месторабота.
Например учител, ако е бил 15 г в едно училище, ще бъде предпочтен пред такъв сменящ училище всяка година.

# 12
  • Мнения: 1 308
Не си вменявай някакви мнения на някой си, може да си била 15 г., може 1 г. някой ще ти каже, ама пак нещо си...., но много други фактори определят дали ще получиш новата работа или не, как се държиш, облекло, опит, квалификация, излъчване и т.н. Въобще незнам защо го мислиш и се притесняваш. Аз живея в чужбина и сменях постоянно работни места, докато си намеря подходящата работа, фирмите тук са сериозни и масово хората работят цял живот в една фирма. Само това ми се повтаряше, как като видят, че съм работила една, две години и сменям съм изглеждала несериозно и никой нямало да ме вземе сериозно, не се приемало добре, да де, но на интервютата никой не ме попита, защо съм напускала,  но пък тези коментари ми създадоха стрес само и излишно мислене.
Не забравяй, че ние сме това в което вярваме и като ти вмени някой, че това е негатив и се чудиш после, защо това наистина се оказва проблем, а то всъщност не е и това става твоята реалност.

# 13
  • Мнения: 12 839
А ти за каква позиция ще кандидатстваш - подобна на тази, която вече си заемала? Ако е така, тъкмо имаш голям опит и можеш да се справяш с различни казуси. Например, опитен счетоводител, опитен техник, опитен лаборант... На счетоводителя за какво му е инициативност, ми кажи?

А ако е друга позиция, може да оценят твоята лоялност към предишния работодател и да не им се занимава да обучават човек за конкретното работно място, ако той прелита като пчеличка от цвят на цвят. Има такива професии, в които специфичното обучение за даденото място е супер времеемко и точно един стабилен уседнал работник или служител ще е за предпочитане.

# 14
  • Мнения: 80
 Много зависи за каква позиция кандидатстваш. Ако е същата или подобна на това, което си работил, ще е плюс за тях, защото ще отделят по-малко време и енергия да те обучат.
Ако е друга, ще те питат "Защо желаете да работите на тази позиция?".
Но според мен от голямо значение има и това как ще се справиш на самото интервю и дали ще те харесат, или не. Защото дори и да си завършил в някой престижен университет, но пък нещо в теб не харесат, то няма да те наемат. Но ако ги впечатлиш с представянето си на интервюто, тогова изобщо няма да им направи впечатление, че толкова време си работил на една позиция.

# 15
  • Мнения: 4 799
За мен е плюс.
Не съм ЧР, но имам отдел, съответно наемам хора. Нямам напуснали в последните 4 години, но растем и периодично търсим нови.

Като видя СВ със сменени 5 работи за 2 години, директно прескачам. Може да е най-най-изученият, опитен, прекрасен (на хартия) кандидат по всички други критерии, но job hoppers не ми трябват. Сферата е такава, че почти няма как да дойде човек с опит. Отнема поне 6-7 месеца, докато нов член на екипа влезе в час. За да стане добър - 2 години. Честата смяна на работа на мен ми казва, че след Х месеца/при първа възможност, такъв кандидат би напуснал и всички усилия ще отидат по дяволите.

С други думи - предпочитам някой с 15 години стаж на едно място (да, ще попитам какво се е случило с отговорностите през това време и какво е научено/развито) пред хора, които не знаят какво искат или пък системно сменят работа за 10% отгоре. В идеалния вариант, годините прекарани на едно място са подплатени и с някаква прогресия по вертикали/хоризонтали.

ПС: За по-стартови позиции съм по-склонен да преглътна 2-3 сменени работи в началото на кариерата, защото разбирам, че току-що завършил човек може да не си е намерил попрището. Но…ще трябва да е много убедителен в частта защо това точно е неговото, а не поредна грешка. Ако се чуди - бих предложил стаж, имаме летни и зимни (платени), за да разбере. За мениджъри или старши мениджъри предпочитам да повишавам вътрешно, но, в редките случаи, в които наемам външно - никакъв компромис по темата. Трябват ми хора, на които мога да разчитам.

# 16
  • София
  • Мнения: 38 604
Зависи от професията. Примерно, за счетоводител е ОК.
За Project Manager в IT сферата - е друго.

# 17
  • Мнения: X
Защо да е друго за проект мениджър? Нормално ли е да си сменяш често работата тогава? Не съм въобще съгласна, защото работата по проекти си е сама по себе си разнообразна, дори при дългосрочни проекти нещата се сменят и са динамични. Проект мениджър, който си сменя всяка година работата, никога не бих взела. За какво ми е, ако един проект довършен не може да покаже? Какво портфолио има тогава?

Въпросът е интересен много. Аз също ръководя малък екип. Получаваме от време на време кандидатури на хора, които са си сменяли работата на 1-1,5г и така 10 пъти. Такива не каним на интервю. Единични такива случаи не са проблем, но ако е тенденциозно не виждам защо да си губя времето.

Дали дългото време на една позиция ще ти е минус не знам, аз не виждам лошо. Ако пък си имала и някакви повишения съвсем не виждам защо да е проблем. Все пак между повишенията често има 2-3 години поне. Със сигурност много по-добре отколкото чести смени.

Последна редакция: пт, 19 яну 2024, 07:45 от Анонимен

# 18
  • София
  • Мнения: 38 604
Аз някъде да съм казала всяка година?
Говорех за 15 години спрямо смяна на 2-3-5 г примерно.

# 19
  • Мнения: X
2г си е честа смяна на работата. Това са 5 работни места за 10г. Такъв също не бих поканила на интервю. Според мен от 3г и нагоре на едно място бива.

Но не разбрах защо мислиш, че за един счетоводител е приемливо да стои на една работа много време, а за проект мениджър е противопоказно? Каква е логиката?

Последна редакция: пт, 19 яну 2024, 08:04 от Анонимен

# 20
  • София
  • Мнения: 38 604
Е, зависи от проектите и областта. Ами в ИТ и хелпдеск сферата непрекъснато се отварят и затварят проекти. Просто е такава динамиката.
Докато в някоя бг фирма, която съществува от 20 г и счетоводството може да си седи 20 г.

# 21
  • Мнения: X
Хелпдеск и проект мениджър не виждам какво общо имат? Откога съществува фирмата какво общо има с това, колко години работи счетоводителят или кой да е там?

# 22
  • София
  • Мнения: 38 604
Няма какво да се заяждаме.
Хората в бг фирмите могат да си откарат, ако желаят, с десетилетия.
Напоследък говоря с чужденци, които работят в България. Те ценят хора, които са динамични и учат бързо. Т.е. - честата смяна на работа и особено започване на нова област за тях е плюс, а не минус.

# 23
  • Мнения: X
Хората, ако желаят, могат навсякъде да си откарат десетилетия. Няма нищо общо с това дали фирмата е международна или дали човек е счетоводител.

Работата на проект мениджърите няма нищо общо с хелпдеск, което може да върши всеки ученик в горните класове (както аз като бях в гимназията дори) и студент. Естествено, че за хелпдеск има текучество - не че и там няма хора да се задържат, но това е много случай е неквалифицирана работа или работа изискваща сравнително ниска и лесна за добиване квалификация. Всеки амбициозен млад човек ще гледа да се измъкне оттам и да започне някаква по-добра работа.

Да си динамичен и да учиш бързо не означава, че си сменяш работата през две години. Човек може да е динамичен и да учи бързо без да сменя работата, някои позиции и фирми предлагат възможности за израстване и усъвършенстване.Освен ако нямаш предвид смяна на работата през 5г, каквото спомена по-горе, което не е в никакъв случай честа смяна на работата. Само някоя много нескопосана фирма ще се радва на хора, които през година и половина започват тотално ново начинание, от което грам не разбирам. Това всъщност е изключително лош сигнал.

Не звучиш като някога да си се занимавала с подбор на персонал, може би работиш за себе си или си в някаква сфера, където текучеството не е от значение, защото за квалифицирана работа не мога да потвърдя наблюденията ти. А пък опитни мениджъри - чудестранни или български- да се радват на бай Иван дето си сменя през две години работата и попрището и все започва от начало, и интерпретират като позитивни това просто няма. По-скоро се приема във фирми, в които нямат много опции, или ако позициите трябва да се заемат много спешно. Нещо не си ги разбрала тея чужденци, с които си говориш, или работят в някакви гаражни и семейни фирми (съвпадащи с твоето описание на каквото трябва да е непрофесионална българска фирма).

Не искам да се заяждам ама хайде не обяснявайте на жената колко е в грешка, че не си сменя през две години работата и само разни job hopper-и имат шанс, просто не е вярно това. Че е възможно работодателят да се чуди дали ще се справи с адаптацията на ново място или нова роля, може да се случи, ама който си сменя работата често очевидно със сигурност не се справя с работата и адаптацията, тъй че 🤷♀

# 24
  • София
  • Мнения: 38 604
Но все пак и 15 г на една и съща позиция е малко крайно положение.

# 25
  • Мнения: X
Съгласна съм, но доколкото разбрах е една фирма, не задължително една позиция. А ако човек е доволен от колектива и началника и му вдигат парите пък защо да сменя. А и дори да израстваш, за повечето хора си има някакъв таван докъде могат да бъдат изобщо повишени по ред причини. Не стават всички изпълнителни директори на корпорации.

Вече ако човек си стои 15г и е недоволен и само мрънка, а нищо не направи - такива има - тогава вече наистина не говори добре за него (според мен).

# 26
  • София
  • Мнения: 38 604
В първия пост пише "на една и съща позиция".

# 27
  • Мнения: X
Права си. Нещо съм се забляла, мислих една фирма.

Но пак зависи от позицията, защото както казах за някои мениджърски позиции е примерно много трудно да се напредва от един момент. Ако някой с 15г опит оперативен без никаква форма на опит за управление на хора и по-голяма отговорност в тази фирма си пусне документите за ръководител на екип аз бих била примерно тогава скептична малко. Виждала съм такива хора като на 50+ за първи път ги сложат да управляват малки екипи как се провалят, защото не им лежи. Ама сиг има изключения

# 28
  • София
  • Мнения: 38 604
Ами бившия ми, след като се раздвижи от работа, на която беше 10 г, му беше много трудно. Уж в същата област, но му беше трудно да се напасне и се вкара в един вихър със смени през 1-2 г.

# 29
  • Мнения: 25 677
Принципът на Питър – в йерархията всеки расте, докато достигне нивото си на некомпетентност.

От принципа на Питър произтичат два основни извода:
- работата се върши от хората, които още не са достигнали своето ниво на некомпетентност;
- след известно време всяка позиция в дадена йерархия се заема от сътрудник, който е неспособен да си върши работата.

# 30
  • София
  • Мнения: 38 604
Пък и съвсем не всеки стига до мениджър за 10-15 г. Много хора си кютат на ниво изпълнител.

# 31
  • Мнения: X
От мениджър до мениджър има океан разлика. В днешно време на много позиции им викат мениджър, а те менажират себе си и евентуално един стажант. И пак им е много.

# 32
  • Мнения: 787
И двете неща имат предимства и недостатъци.
Ако често си сменяш позициите, вероятно не знаеш какво точно търсиш и си ненадежден, но пък си гъвкав и няма да изпаднеш в ступор ако те преназначат на друга позиция.
Ако си стоял дълги години на една позиция, вероятно си надежден и може да ти се има доверие, но пък си несигурен в себе си и се страхуваш от новости.

# 33
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 232
Ако си била касиерка в супермаркет е предимство да си 15г на същата позиция, ако си треньор на футболен отбор също. Какво работиш?

# 34
  • Мнения: 1 308
На доста места чета, че е добре да се задържим на една работа е 7 г.

# 35
  • Мнения: 14 920
Последните коментари леко ме втрещяват.
2 години не е честа смяна на работа. 2 години са нужни, за да влезеш в ритъм И да установиш, че няма накъде да растеш тук. Е, трябва да седиш още 18 месеца, сакън някой да не реши, че си несериозен?
От друга страна, заби се в коментиране на постоянната смяна, която всъщност е рядко срещана и е в определени не дотам бляскави сфери.
Какво става, ако кандидатстваш някъде и се вижда, че си на последното място под година? Пак ще те отсвирят като несериозен сигурно.

Последна редакция: сб, 20 яну 2024, 08:48 от Нарцùса

# 36
  • Мнения: 41 165
На доста места чета, че е добре да се задържим на една работа е 7 г.

Май не е баш така. По-точно е "ДО 7 години".  За тези, стояши над  7 години вече се смята, че са неинициативни, негъвкави и изпаднали в рутина и прочее.

# 37
  • Мнения: X
Ако е единичен случай няма причина да те отсвирват.

Ако сменяш на всеки две години в различна фирма на по-висока позиция в същата сфера е пак малко гранично за мен, но показваш растеж. Ако сменяш на две години в различни сфери търсиш себе си и след няколко такива смени изглеждаш доста несериозно. Ако сменяш в същата сфера и позиция на всеки две години, явно доста зле преценяваш хората от среща ако все са те криви, или не си способен да работиш в екип и не се вписваш никъде, или не се справяш с работата и те съветват да си тръгнеш, и т.н. Имаш ли изобщо опит с подбор на персонал, ловя бас, че не?

# 38
  • София
  • Мнения: 38 604
На доста места чета, че е добре да се задържим на една работа е 7 г.

Май не е баш така. По-точно е "ДО 7 години".  За тези, стояши над  7 години вече се смята, че са неинициативни, негъвкави и изпаднали в рутина и прочее.
Почти всички хора, които познавам и са над 7 г, правят много големи компромиси със шефовете си. Имам приятелки, стигнали на ниво съдружник, не могат да дишат фирмата, ама седят.

# 39
  • Мнения: 14 920
Ако е единичен случай няма причина да те отсвирват.

Ако сменяш на всеки две години в различна фирма на по-висока позиция в същата сфера е пак малко гранично за мен, но показваш растеж. Ако сменяш на две години в различни сфери търсиш себе си и след няколко такива смени изглеждаш доста несериозно. Ако сменяш в същата сфера и позиция на всеки две години, явно доста зле преценяваш хората от среща ако все са те криви, или не си способен да работиш в екип и не се вписваш никъде, или не се справяш с работата и те съветват да си тръгнеш, и т.н. Имаш ли изобщо опит с подбор на персонал, ловя бас, че не?
Всъщност да, имам опит с подбор на персонал и точно затова фактът, че ти задаваш този въпрос всеки път, когато искаш да уязвиш събеседника колко всъщност е некомпетентен в тази така сложна сфера и хайде да не се състезава със специалист като теб, ми е комичен. Още по-комично ми е, че служителят кофти бил преценил - нека е преценил кофти, важното е, че работодателите го наемат.

Извън самоизтъкването и не дотам пасивната агресия...
Преди да се коментира честотата на смяна на работното място, е хубаво да се уточнят позициите. Такива с нисък авторитет и йерархия е нормално да са проветриви, не защото кандидатите са кофти пер се, а защото позициите не предлагат нещо особено. По тази причина заемащите ги си събират кашончето с лични вещи даже по-често от две години и го носят на място, което е към момента оценено като по-добро. Освен това, джоб хопърите рядко хопват между големи и стабилни работодатели, обикновено се касае за нещо от мащаба на семейно ЕТ и ЕООД. По тази причина същите джоб хопъри чудодейно се застопоряват и започват да се развиват във вносни фирми, докато в ЕООДто продължават да търсят нова секретарка всеки Великден.

# 40
  • София
  • Мнения: 38 604
В ЕООДто обикновено секретарката отнася всички негативи. И съвсем нормално се маха.
Много мазохистична позиция е.
А впрочем и аз съм изпълнявала роля на ЧР.

# 41
  • Мнения: 14 920
То няма такова нещо като изпълняващ ролята. Или си ЧР с нужните лична квалификация и и спусната от фирмата длъжностна характеристика, или не си, ами си някой там, на когото му искат мнението, но това не те прави квалифициран ЧР.

Последна редакция: сб, 20 яну 2024, 13:29 от Нарцùса

# 42
  • София
  • Мнения: 38 604
По принцип да, но баш в БГ ЕООД гледат да минат с "всичко в едно" - секретарка, която е и преводачка, реклама, маркетинг, организатор пътувания, поръчки, доставки и подбор на персонал. Била съм и от двете страни - и на интервюиран, и на интервюиращ в такава ситуация.

# 43
  • Мнения: 41 165
Почти всички хора, които познавам и са над 7 г, правят много големи компромиси със шефовете си. Имам приятелки, стигнали на ниво съдружник, не могат да дишат фирмата, ама седят.

Именно, както една тръба се затлачва с времето, така и на дадена позиция човек лека полека трупа неудовлетвореност, проблеми, несъгласия с новите политики и колеги и в един момент този товар става прекалено потискащ. И тогава е време за смяна и започване на чисто.

По принцип да, но баш в БГ ЕООД гледат да минат с "всичко в едно" - секретарка, която е и преводачка, реклама, маркетинг, организатор пътувания, поръчки, доставки и подбор на персонал. Била съм и от двете страни - и на интервюиран, и на интервюиращ в такава ситуация.

Това не е непременно лошо, ако отношението е добро и заплата също. Какво като е секретарка, като всъщност е дясната ръка на шефа? В малката фирма има други позитиви, и ако ги няма основните негативи си е супер позиция за дългогодишно стоене там.  Виждал съм такива счетоводителко-секретарки, изкарали до пенсия съвсем доволни.

# 44
  • Мнения: 54 563
Дълго време при един работодател е плюс и означава, че човекът е сериозен, справя се добре и на него може да се разчита.
Честата смяна на работа за мен е много голям минус. Значи, че този човек изобщо не знае какво иска, не умее нищо като хората, за да не може да се задържи дългосрочно някъде. Също така не разбирам как някои все при неподходящи работодатели попадат? Човек трябва да има критерии и да ги спазва. Ако направиш веднъж компромис, да. Но цял живот все да не намериш подходящ, не звучи добре.
Рокстар, ти имаш ли повече от година на едно място? Все си търсеща. Още като L' Agent те помня все като безработна.

# 45
  • София
  • Мнения: 38 604
Аз не търся работа от много време. Може даже да провериш в подфорума.
В петък съм на годишна среща на преподавателите, за трета или четвърта поредна година, не помня вече.
Когато бях Льо Агент, може да е било по време на второто майчинство и гледането на малкия с неговите проблеми след това. Ехее.
Как минава времето.

# 46
  • Мнения: 54 563
Скоро в съседната тема беше писала, че ще си оправяш СВ-то с идеята да няма дупки и да не бие на очи честата смяна, нещо в този дух беше, не ми се търси цитат. Затова останах с впечатлението, че отново ти предстои търсене.

# 47
  • София
  • Мнения: 38 604
Давах акъл на една жена как да го направи.
А СВто трябва да се подновява.
В интерес на истината моето толкова съм го изоставила, че чак файловете съм загубила.
Ааа, между другото, преподавам това.
Как се пише СВ на английски.

# 48
  • Мнения: 54 563
Трябва, да. Като станеш на 50 вече не е актуално какво си работил на 25. Права си.

# 49
  • Мнения: 14 920
Подходящ работодател е променлива величина. На мен предишният ми се виждаше подходящ, докато ми увеличаваше заплатата, не ми правеше фасони за отпуска, предлагаше възможност за трупане на опит с различни задачи. Когато спря да го прави - всичкото, вкл.започнаха проблеми с отпуската и имаше неуместни изказвания на тема образование и длъжностна характеристика - напуснах.
При сегашния също се получава така, но няма да разводнявам тази тема, писах доста в другата по въпроса.

Последна редакция: нд, 21 яну 2024, 10:09 от Нарцùса

# 50
  • Мнения: 1 308
Написах, че оптималното време  на едно работно време е 7 г., това е добрият  опит, но не до, защото "до", както бях "поправена", може да се тълкува и 2 м. и 1 г., мисля, че разбрахте какво имах предвид. Нека да кажем период от около 7 години.
Освен това никой не назначава, гледайки единствено задържането на една позиция, като време. Това е толкова абсурдно и ограничаващо.
Да стоиш на работно място, което не ти харесва в "отровна" среда, но в св-то ти стои 15-20 г., си е чист "мазохизъм", за съжаление много хора са в този позиция, защото ги е страх, защото "така е редно", няма НИКАКВИ други алтернативи, "Камъкът си тежи на мястото" - любимият израз на баба ми, като тръгна да правя промяна, "навсякъде е едно и също" и още куп доводи, който са в полза да не правиш промяна. Живеем в нови времена и човек трябва да е гъвкав и да търси и прави най-доброто за себе си.

# 51
  • София
  • Мнения: 38 604
Покрай работата ми с безработни, съм слушала десетки истории, как някой е седял някъде 10+ години. В един момент нещата се разпадат и този човек се озовава на пазара на труда, абсолютно неадекватен.
Да, има трудови навици, но много тясно насочени.
По отношение на гъвкавост и приспособимост към нова среда, е почти като безработен от дълго време - въобще не е в час с пазара, няма самоувереност, няма навици за учене.

# 52
  • Мнения: 54 563
25 години съм била при един работодател, на различни позиции. Без проблем си намерих нова работа и дори бях предпочетена пред по-млади кандидати, точно заради опита ми при предния работодател.

# 53
  • Мнения: 1 308
25 години съм била при един работодател, на различни позиции. Без проблем си намерих нова работа и дори бях предпочетена пред по-млади кандидати, точно заради опита ми при предния работодател.

Разбира се, че ще си намерите без проблем работа, имате опит, знания, сменили сте различни позиции, сигурно и други неща са натежали безспорно.  Това за предпочитането на млади канддати е клише и "ограничаващо наложено вярване", как над 40, дори и по-рано вече край, никой не ви иска, защото търсят само млади до 30,  или другата страна, младите не ги искат, защото нямали опит. Общо взето много "легенди" и всичко няка в посока "не" и негативност, в България няма коректни фирми, работа... И хората се концентрират в това, кой ще ме вземе...., в офиса всички са млади.....
Аз винаги съм си търсила работа от Интернет, преценявам внимателно фирмите, не толкова позицият,  освен това изпращам св-та дори и да нямат обяви в момента, защото съм си набелязала фирмата, "адаптиране" на св-то според позицията, мотивационно писмо, което не означава да се напишат неверни неща разбира се,. Първият ден в който решавам да търся работа съм изпращала на всичко, което ми е допадвало, което не означава десетки места е общо взето много работа и постоянство.

# 54
  • Melmak
  • Мнения: 3 113
Пак зависи от сектора. Сигурно в някои сектори и 7 години можеш да седиш. При мен не го виждам така. От две години и малко съм на тази позиция. Нямам проблеми с колегите, нито с мениджмънта. Работата ми харесва, но няма как това да го правя още 5 години, ако не носи някакво развитие.

В тази фирма бях 3,5 години преди това, после напуснах и ме нямаше 2 г, след това се върнах в края на 2021. Докато бях тук преди да напусна си имах актуален профил в ЛИ, поддържах си го, но не бях open to work. Постоянно ми пишеха разни чр-ки с предложения за нови възможности. В крайна сметка видях, че в тогавашния ми екип няма много на къде и приех едно такова предложение. Не мога даже да си представя до ден днешен да съм там и да правя едно и също.

Така че 7 години или 5 години може да са загуба на време, ако си се изчерпал на тази позиция. Две години примерно не са 2 месеца на едно място.

Понеже засегнахте темата за малките фирми и липсата на чр. Отчитам го като проблем. Не толкова за работника, понеже работа се учи, но кофти за служителите. Такава обща позиция - офис мениджър, нещо друго и чр имахме в една малка фирма, в която работех за кратко. Неслучайно бях там за много малко време. Колкото и да не обичам да сменям за месеци, там щях да получа удар сигурно. Таа въпросната колежка беше близка на шефовете, без особени знания и опит вършеше някакво първично счетоводство, беше офис мениджър и чр (като се налага). Звънеше на кандидати за интервю, при нея бяха св, имаше достъп и до инфо със заплатите. Явно, че там нямаше нищо конфиденциално и целият офис ме мразеше, защото бях договорила 200 лв повече, отколкото новите нормално стартират. Също така при проблем с колега нямаш механизъм, с който да се защитиш и да обсъдиш ситуацията с чр. В големите компании това е плюс, защото има правила, които не могат да се нарушават. В малките явно може всичко.

# 55
  • София
  • Мнения: 38 604
Много по-добре е в голяма фирма с ЧР отдел. Във всеки малък екип някой решава да се прави на голям и трябва да има контрол отгоре! Един разговор за наместване на нещата от време на време идва добре.

# 56
  • Мнения: 1 165
Сериозно ли сте си оправяли проблеми с колеги с чр?

# 57
  • Melmak
  • Мнения: 3 113
За съжаление се е стигало до ескалации на колеги. Била съм в ситуация, в която нещата се решиха на мениджърско ниво и до чр не стигнахме. Но имахме случка с моя колежка, аз бях свидетел, по-скоро тя имаше неприятности с колега и стигнахме до чр.

Общи условия

Активация на акаунт