Защо източно европейците излизаме високо в класациите за нездравословни навици?

  • 13 624
  • 331
  •   1
Отговори
# 270
  • France
  • Мнения: 13 098
Според мен е много по-коректно да се гледа на цялата популация процента на затлъстели и с наднормено тегло, защото там разликите са огромни.
И в този аспект Скандинавкия е "добър ученик",
Цитат
Всички тези страни които са на първо място сред децата, после изведнъж слизат много надолу като пораснат. Факт. Вероятно и а и културни причини, пухкаво дете = хубаво, но в последствие се гледа с много лошо око като пораснат ако не се "издължат". Малко абсурдно, но факт.
Това не го знаем още, защото днешните деца не са пораснали още Wink Ще го видим след 10-20 години. Но да не забравяме, че едно дете в свръх тегло има много повече риск да се превърне във възрастен със свръх тегло. Което само подчертава тенденцията на увеличаване на затлъстелите хора в световен мащаб.
Цитат
Добавям, може би и по-добър критерий би било продължителност за живота, специално за развитите страни. Защото може да си слаб и като просто ядеш малко, но боклуци. Разбира се, има и други фактори, но определено ми се струва по-добър критерий.
Да, тук съм съгласна. Ако живееш в Йемен ще си слаб, но дали ще си здрав?

# 271
  • Мнения: X
Швеция, в частност, Скандинавието - общо, са отличници по отношение здраве на населението в много аспекти, не е новост изобщо.

Фактор - тютюнопушене: Швеция с най-добри показатели, България, отново, с най-лоши, което обяснява и водещото място на страната ни в статистиките за инфаркти и инсулти, което пък обяснява ниската продължителност на живота и трагичните статистики от Ковид пандемията.
https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?tit … mption_statistics

# 272
  • MI
  • Мнения: 11 868
По принцип всичко е възможно, никога не казвай никога. Но ако трябва да се обзаложа, бих казала че голяма част от тези деца няма да се превърнат в затлъстели възрастни. Защото примерно 1999 г. в Италия над 25 % от децата са били с наднормено тегло или затлъстели и в момента са възрастни хора, масово НЕ затлъстели. Има си логично обяснение, в средиземноморието още се готви, масово при това и редовно. Дори в последните години все повече хора го правят. Има изобилие от зеленчуци също, а с годините се връщат към научения в семейството модел, който масово не е всеки сяда да яде когато и каквото иска. Но ще видим след още 20 години де.
Макар че както е тръгнало, ще вземе да ни дойде на главите една хубава война и всички заедно ще се сетим как са оцелявали дядовците ни и ще се вталят масово хората по принуда... Малко черен хумор, но напоследък все по-вероятно изглежда.Close

# 273
  • Мнения: 3 523
Сигурно. При мен беше наистина бърз чек, без проучване. Но като цяло в САЩ традиционно жените не работят толкова, колкото са работели и работят в бившия соц лагер.
За да се види има ли връзка между процента работещи жени и затлъстяването може да се разгледат процентите щат по щат. Сега пътувам и нямам много връзка, но би било интересно

Това, че дадена майка не работи извън дома изобщо не означава, че децата и ядат качествена и здравословна храна. В САЩ има висока миграция, както вътрешна, така и външна и ранно излизане от семейния дом. Също доста деца се отглеждат от други роднини или приемни семейства. Отдавна ядат много калорична храна, богата на всякакви мазнини, въглехидрати и захар. Ако домакиня от сутринта прави мекици, чийзкейкове, кексове и торти и сервира месо с пържени картофи, то децата и няма да се хранят особено здравословно.

Високият процент полово предаваеми заболявания в САЩ показват ниска здравна култура, ако и обществото да е религиозно.

Повишеното присъствие на майка у дома не означава, само по себе си, по-качествен живот. Има и много други фактори.

А за сравнението на Швеция с Турция - в Турция храненето е въздигнато в култ. Неработещите, но и работещи туркини готвят много, с много, много захар. С развитието на транспорта, урбанизацията и заседналия живот този вид хранене дава негативно отражение. В Турция диабетиците са огромен процент и се увеличават. И мъжете и жените остаряват рано и много, много зле. То са кореми, то са плешиви тикви, то са гуши като на мисирки. И пак, и мъжете, и жените в Турция живеят по-дълго от българските. В Швеция хората спортуват повече, ядат по-малко и се движат много, а са и доста по-богати.

Невена, когато се говори за САЩ трябва да се конкретизира по социален слой, че и по щати. Едно е в Калифорния, друго в Алабама. Предполагам, че и в Турция, както и в България е същото - зависи от социално положение, образователен статус, местоживеене, и още много фактори….
Има статистики по този въпрос. От различните фактори, повлияващи здравето които са определящи.

# 274
  • France
  • Мнения: 13 098
По принцип всичко е възможно, никога не казвай никога. Но ако трябва да се обзаложа, бих казала че голяма част от тези деца няма да се превърнат в затлъстели възрастни. Защото примерно 1999 г. в Италия над 25 % от децата са били с наднормено тегло или затлъстели и в момента са възрастни хора, масово НЕ затлъстели.
Не знам, аз намерих други проценти за 2019 година. Трети ред отдолу нагоре.


Това, че някакво ястие е сготвено не го прави здравословно. Френската кухня е типичен пример. Прекарваш часове в кухнята и накрая изваждаш от фурната калорична бомба с негативен нутрискор.

Съгласна съм с Абаджиева, това са големи държави и не трябва да се гледат en gros.

# 275
  • Мнения: 3 523
Особено САЩ, където има огромно разслояване по социален и етнически статус, раси и тн.
Ето статистика
https://www.cdc.gov/obesity/data/prevalence-maps.html#age

# 276
  • MI
  • Мнения: 11 868
1999 г. Не 2019, нарочно избрах година и най-малките тогава да са възрастни вече. Wink Сега да дефинираме здравословно освен? Защото за някой е само месо + зеленчуци, за друг само веган, за трети без мазнини. Готви се много, не винаги ниско калорично, обикновено с доста зеленчуци. За някой щом се яде хляб или паста е кошмар, за други щом не е мазнонв повечето случаи е ОК. Средиземноморска кухня, всички знаем какво се яде в Гърция, Италия и Испания, за мен е достатъчно добре. Виж, децата често искат и джънк, както се вижда много родители нали са дечица позволяват. На моята гледам да не давам, не знае още какво е Макдоналдс примерно, но всеки си решава. Факт е че в последствие същите тези деца в един момент се връщат към гозбите на мама, в масовия случай.

За Франция, също докато знам има огромна разлика между кухнята в Нормандия или в Прованс. Макар че познавам една жена родом от Нормандия, все супи ядат вечер, типични казва за там. Значи и тма не ядат мазни неща ежедневно на всяко ядене, нали така?

# 277
  • France
  • Мнения: 13 098
Е, децата 1999 ще са възрастни 2019 нали? Статистиката, която дадох е за възрастни (май пропуснах да го отбележа) и процентът те е увеличил с почти една трета.

Като цяло традиционната кухня е високо калорична, защото е измислена за хора, които са работели физически труд и съответно неподходяща за съвременния човек. А витамините изчезват при дългата термична обработка.

# 278
  • MI
  • Мнения: 11 868
Ето от 2023 г. разбор с всички данни в Евронюз. Данните са от Евростат, т.е. можем да ги приемем за достоверни и изненада, Италия е на последно място. Предпоследно Франция.
Proportion of underweight, normal-weight and overweight population (2019)
https://it.euronews.com/salute/2023/12/20/un-europeo-su-6-e-obes … 20Paesi%20europei.
Ето и тук

Че навсякъде се влошава положението е ясно, но явно не е толкова пък зле тази кухня, и италианската, и френската.
Иначе не е вярно това че е висококалорична традиционната кухня, такава е тази за празниците. Иначе са съвсем прости манджи, включително и във Франция. И лучената супа, и боб с паста или на супа са традиционна кухня. За готвене с мен н а глава няма да излезеш. Grinning

# 279
  • France
  • Мнения: 13 098
Във Франция, както вече казах, не се готви в смисъла, който ние, българите, вкарваме. А традиционно - само по повод и на празници. Масовото меню през седмицата е кюфте само от кайма (без яйце, лук или подправки) минато за няколко минути на тиган с масло и гарнитура от замразени зеленчуци - какъвто асортимент е имало в Picard (верига магазини). И слава Богу, иначе всички щяхме да се търкаляме.

# 280
  • MI
  • Мнения: 11 868
Филомена, знам че живееш във Франция, но Франция не е само Париж. По стечение на обстоятелствата познавам достатъчно французи, една част са точно както казваш, но ето, има и такива които готвят. Ежедневно, не ползват почти полуфабрикати, отгледали са три деца така. И не са само те, просто зависи какво работят примерно, от къде са, много неща. Да, като цяло не е като в Италия или България дето постоянно се готви и мисли какво ще се готви, но и не е чак такъв апокалипсис както го описваш навсякъде. Иначе щяха да са стигнали американците по много показатели отдавна.

# 281
  • France
  • Мнения: 13 098
От 20+ години живея във Франция, минала съм през почти всички региони (без югозападна Франция към атлантическото крайбрежие) и съм живяла в село от 1000 души до мегаполис. Минавайки през почти всички варианти на населено място. Затова се изказвам толкова смело. Има наистина хора, които готвят и то добре. Джънк фуд не влиза в техния дом. И всичките са с проблемно тегло. Най-прекият ми пример е голямата ми зълва, живееща в Прованс, която е от редките домакини, които наистина готвят традиционно. И от 5 членно семейство, 3ма са затлъстяли. Много е вкусно, обожавам да им ходя на гости, но и аз да ядах така (а те ядат в нормално количество) и аз щях да съм дебела. А никой не пуши, пият само по поводи, газирано въобще не купуват, но яденето... си казва думата.

# 282
  • София
  • Мнения: 3 106
Как готви зълвата, стана ми интересно? Иначе от кюфте чисто месо и зеленчуци не мисля, че се дебелее. Дори и ако зеленчуците са замразени.

# 283
  • France
  • Мнения: 13 098
Не се дебелее, но не е и традиционно готвене.

Зълвата ми готви традиционно за региона + е фен на Бургундската кухня. Това са все ястия със сос, много зехтин, много месо, много чесън (мляс-мляс) домашна майонеза, риба, домашен хляб и тн. Да си оближеш пръстите. Но ако работиш 8 часа на ден на стол си качваш килограмите като стой та гледай.

# 284
  • MI
  • Мнения: 11 868
Е, не са и затлъстели. Явно са бели лястовици, знам ли. Joy И възрастни познавах, готвеха, слаби бяха. Починаха хората, затова в минало време. Ето затова служи статистиката - да каже средно как е, защото чиито и да са впечатления не са абсолютно верни. Ето, Невена също живее от много години във Франция, при това е кулинар, нека каже своите впечатления. Но те сигурно ще са пък съвсем трета гл.т., различна от твоята, и от моята.
Иначе хамбургер както наричат тук това кюфте всеки ден и зеленчуци в масло са ми много далеч от представата за здравословно хранене, по-добре ми звучи това на зълвата. Ако ядат по-малко със сигурност няма да са затлъстели с това меню. Пак до мярката която прави от лекарството отрова стигнахме... И ако се движеха повече, бих добавила.

Общи условия

Активация на акаунт