Защо източно европейците излизаме високо в класациите за нездравословни навици?

  • 13 439
  • 331
  •   1
Отговори
# 285
  • Paris, France
  • Мнения: 14 100
Докато не съм забравила - 40% от децата под 5 години (в момента) са или родени в чужбина (имигранти), или са деца на имигранти. В парижкия район % е по-голям. Повечето имигранти тук идват от северна Африка, където се яде много зеленчук и кухнята е много здравословна, освен безумно вкусна. Тези деца рядко ядат извън дома по културни и религиозни причини и рядко ядат полуфабрикати в детството си. Оттам и липсата на затлъстяване при децата. И сред тях има окръглени. Във и след средна възраст започват да развиват диабет и ССЗ, много повече, отколкото французите.

Работещите французойки рядко готвят вечер нещо различно от това, дето Филомена го разказа. Виждам все повече съседки с малки деца, които в 18 или 19ч се прибират с по 2 или 3 картона пици. Преди 20г нямаше.

Французойките могат да готвят и готвят много повече и по-често от средната англичанка, но не го правят редовно. Това, което виждате на масата когато ви поканят, няма общо с това, което ядат ежедневно.

Калорична им е кухнята, с доста масло и зехтин, но порциите са малки, не изяждат големи количества храна (повечето) и доста ходят пеша - на разходка, по магазини, паркове, до работа ако е близо.

Покойният съсед беше професионален готвач и се е пенсионирал като главен готвач на хотел Шератон. Превъзходно готвеше ....... веднъж или два пъти седмично. Жена му е била актриса преди да се ожени. Слаба като вейка и нито котлон, нито пералня можеше да пусне. Всичко той правеше. Преди да се пенсионират, жена им помагала с домакинството. Никога не ядяха първо, второ и трето като са само двамата. Някакво месо, ориз или картоф, зеленчуци, често от замразените, винце и това е. Не закусваха. Кафе и толкоз. Той е роден в Корсика, тя в Лимож. Често ядяха в ресторант. Доста ядат по ресторанти и обядът им продължава поне час, основно плямпане. В Англия хората ядат бързо.

Има някакви 5% - инфлуенсърки, влогърки, пенсионерки, които готвят здравословно и всичко домашно, постват по три ястия за закуска, още 5 за обяд и толкоз за вечеря, но са голяма рядкост сред моето поколение. Не са като японките, индийките, корейките, гъркините, италианките, северноафриканките, туркините, които готвят повече и по-често, особено ако са домакини. Има французойки, които и като не работят ядат навън. Обичат да ядат по ресторанти.

Събота, неделя, празници са друга бира. Тогава готвят.

В супермаркета мога да позная кой е израсъл тук, и кой не. Количките на хората от чужд произход, които са родени тук или са дошли малки са пълни с полуфабрикати и замразени храни.

Днес ходихме на пазара с мъжа ми. Рядко засичам там французин и обикновено е жена над 70г. Има много хубави зеленчуци и след 12ч на обяд разпродават на безценица. Взех 2 кила бели гъби (обикновените) за 2€. Накупих си босилек, магданоз, кориандър, джоджен, спанак. Купих две щайги ягоди. Хората под 25г бяха само араби, основно жени 🤣.

Продавачът, от когото купувам моркови и цвекло е кабил, роден тук, на около 30г сега. Оплакахме се с мъжа ми, че децата ни не щат да ядат зеленчуци. И той не ядял и си купувал кебаб, пица, макдоналдс, пържени картофи и подобни боклуци. Явно поколението им е такова.

Имат много и всякакви роботи за готвене. Ако следваш рецептата, новите само ти казват какво да пускаш и си го мелят, месят, запържват, бъркат сами и сами си нагласят температурата. От тези роботи рускините вадят шедьоври, французойките по-малко, а испанките - ох, откровена помия. I-companion на Мулинекс е най-популярния. Mambo на Cecotec имат испанките и в новия само нареждаш нарязаните (и измити!!!! 🌞) зеленчуци и месо в различни отделения, сипваш сосовете, програмираш кога да си ги вземе, температури и си излизаш и като се прибереш имаш готова манджа. Някои имат приставки за белене на картофи, моркови, цвекло, бланширани бадеми. Та, много от засуканите сосове ги прави робот, даже и у съседа-готвач, шшшшшшт.

На фирмени партита ядат по много малко. Аз изяждам колкото трима мъже. Не са от непрекъснато ядящите.

Сред младежите има много, които готвят и всеки ден, особено ако са на общежитие, в друг град. Има такива, които харесват дадена кухня, основно корейска и японска. Купуват си машини за моши, навиват суши. Едното ми дете учи японски и само такова готви, та ми призлява от лепливия ориз.

А дълго живеещите и здрави са от южната част. Там се произвежда зехтин, а яйцата на кокошките са богати на омега 3, защото има много ALA в едно растение, което е ендемично в района. Също и е топло, а високата температура сваля кръвната глюкоза и когато е по-топло се случват по-малко инфаркти и инсулти.

Много от месото тук е от животни, които пасат навън. В Нормандия и цяла Франция е пълно с крави, към Перпинян има кози и овце.  

Има много и разнообразна храна. Намирам си нар, дюли, хинап, рискови, бамя, готова тархана, лютеница в турските магазини. От българската кухня ми липсват само розовите домати, които много трудно се намират тук. Всеки чужденец може да си яде това, което е ял в собствената си държава.

Последна редакция: пн, 25 мар 2024, 04:28 от Nevena Virolan

# 286
  • Мнения: 14 659
Като чета как се хранят французите,не мога да не попитам има ли много вегани между тях?Нали сега е много модерно да се насърчава,парадира с веганство уж да опазим природата от климатичните промени.Фермерите се борят за поминъка си.Налагат им непосилни рестрикции.Сто пъти съм писала за нидерландците,които техните власти упрекват,че хапват 36гр. ли беше повече месо от другите европейци.Трябвало да намалят консумацията,да се отглеждат по-малко крави,че замърсяват,а фермерите какво?Трева ли да отглеждат? Smirk Оставам с впечатление,че повечето май са толерантни към тази смрадливка,отколкото към традиционните цигари.

# 287
  • Paris, France
  • Мнения: 14 100
6% от 20-29г са вегани и 11% от 18-19г. Едното ми дете беше веган. Аз се хранех вегански 3 години през 90те и се чувствах прекрасно, но ми беше трудно социално. Ядях основно сурова храна.

Рядко попадам на вегани във Франция. Дори и най-големите защитници на животните похапват месце и риба и даже ядат fois gras, chapon и poularde, което и за мене е абсолютно неприемливо и ужасна жестокост към животните. Fois gras е черен дроб от гъски и патки, които са угоявани насилствено чрез наливане на високо калорична храна през метални тръби, навирани в хранопровода. Голяма част умират, удавени в собственото си повръщане. Понякога не им нацелват хранопровода и изливат помията в дихателните им пътища и попада в белите им дробове. Франция е най-големият потребител на гъши дроб и най-големия производител. Вторият производител беше ..... България ☹. Chapon е кастриран без упойка млад петел. 30% умират от вътрешни кръвоизливи. Poularde е  кастрирана без упойка, угоена кокошка. Над половината, май умираха с разкъсани вътрешности след кастрацията. В много месарски магазини продавачите даже не знаят какво е това и ми казват, че е някакъв особен вид тлъста птица. Опитвах да ходя по месарници и да ги агитирам да не предлагат такова месо по Коледа. Не са съгласни, дори когато разберат за какви изтезания става дума. Представете си някой да ви бръкне в дупката и да ви изтръгне яйчниците (ако ги нацели)!

Бриджит Бардо прави много за информиране на населението, но традиции и туй то. Малко като Корида в Испания. Преди десетилетия сегашния крал Чарлз III, тогава Уелски принц, забрани сервирането на fois gras в покоите си и май и Бъкингамския дворец спря да го поръчва.

Доста месо се яде, повече, отколкото в България, колкото в Канада, долу горе, но не колкото в САЩ или Хонг Конг.

Ядат се вътрешности, пача, цели глави, езици, шкембе. Има доста френски рецепти с вътрешности. На Жак Ширак любимото ястие било телешка глава. Дъщеря ми обича шкембе, но с азиатски сос от люти чушки, зелен лук, джинджифил и подправки. На чорба с мляко не го ще. Младежта рядко купува и яде таквиз работи. Черен дроб, далак, бял дроб, бъбреци, сърца моите деца не ядат. Език мога да пробутам ако го обеля и нарежа на филии без да го видят цял. 

Има доста разлики между различните райони на Франция. В европейска Франция се падат около 80кг годишно на човек, във Френска Полинезия по над 90, което е намаление от 2002г, когато се е консумирало по 102 и 112 кг на двете места. Френските Кариби и Френска Гвияна имат изключително ниска консумация на месо - около 15кг на човек, но мисля, че тези данни се дължат на това, че пазаруват в съседни държави заради по-ниски цени, не регистрират всички животни, които отглеждат и имат голямо население от индийски произход, което традиционно не консумира (много) месо, ако изобщо.

У нас синът ми и ММ трудно сядат на маса без месо. Е, ако е пица Маргарита или сладкиш, може да мине. Нахут с кускус  или боб/леща/бакла с ориз минава два пъти седмично, но си искат месо. Е, приемат и риба.

Впечатленията са ми, че вегански се хранят повече момичетата.

Не знам има ли изцяло веганска човешка група. Даже и индийците, които не ядат месо, ядат или риба, или яйца.

# 288
  • France
  • Мнения: 12 836
Пак стигаме до това което имаме предвид под готвене. И свекървата ми "готви" и аз "готвя", ама не е традиционно френско. Има вечери, например, за децата правим едно меню, за нас - салата. Не сме супер слаби с ММ, даже той има едни 5кг, които не успява да свали след травма на коляното, но не сме и дебели. Спортуваме редовно и пак не можем да си позволим традиционните ястия. А и няма кой да стои с часове в кухнята.

Това, което ми прави лошо впечатление сред младите е, че много готова храна купуват. Нямам спомен моите връстници да са били така.

# 289
  • Мнения: 1 745
Аз мога да споделя за експатите испанци. Не всички от моите познати готвят, но тези които готвят, готвят вкусно. Храната, която често приготвят са: крокети, разни видове риба, тортила (омлет с картофи), паейа (и вариант с фидеуа(паста)) и котидо (зимно ястие с нахут, чоризо, кървавица и моркови и картофи).

Аз самата от доста време събирам рецепти аламинутки и се възползвам, понякога дори в обедната си почивка. Нахвърлям риба и зеленчуци в тавичка, и за 20-30 мин е готово. Последното което опитах беше: смокини, pine nuts и бяло сирене, поръсено с мед и зехтин в печката и босилек преди сервиране.

Азиатците имат много бързи рецепти - “пад тай” даже синът ми готви - отнема по-малко от 20мин. Децата ми ядяха много паста като малки. Има сосове, които стават за минути - песто, с домати и пр. Много любима ми е “пиле в мандаринен сок” (изстискан) с нарендени моркови с лимонов сок - 4 съставки, 20 минути готвене.

Но мнението ми е, средиземноморците са много умерени, ядат в умерени до малки количества, но разнообразна храна, защото й се наслаждават, което също е здравословно 🤣. Имат си и определени правила - не съм виждала италианец да изпие повече от едно кафе на ден и никога след обед, например; или пък риба със сирена, (сосове) никога не се комбинира. Храната определено е култура по Средиземноморието, което се вижда и по броя столетници във Франция, Италия и Испания.

Последна редакция: вт, 26 мар 2024, 07:21 от ierldan

# 290
  • France
  • Мнения: 12 836
Ще ми е интересно да знам рецептата за риба със сок от мандарини. Яла съм риба със стафиди и беше много вкусно.

# 291
  • Мнения: 19 103
Ще ми е интересно да знам рецептата за риба със сок от мандарини. Яла съм риба със стафиди и беше много вкусно.

Пиле пише. На някаква вариация на патица с портокали прилича.

Имах позната, която беше на разменни начала във Франция, преди 10+ години. Беше споделила, че хляб почти не е купувала, защото бил много скъп, и вместо това купувала макаронени изделия.

# 292
  • Мнения: 1 745
Пилето се задушава в зехтин и по малко му се прибавя мандаринов сок, докато се задушава, така карамелизира леко - разновидност на пилешка пържола. Не е нещо супер уау, но става бързо и с малко съставки, когато нямаш време за пазаруване и готвене.

# 293
  • MI
  • Мнения: 11 841
Невена, както винаги те чета с удоволствие. Понякога си д Ане съм съгласна с нещо, пак ми е интересно.
ierldan, аз не познавам италианец дето да пие само по едно кафе на ден. Grinning Т.е. познавам, но са голямо изключение и обикновено е по здравословни причини. Иначе се пият доста, и вечер даже, но са къси и реално има много по-малко кофеин вътре.
Какво искате от младите, аз като си спомня в студентските години как съм се хранел си ме е срам направо. И си беше масово, къде ти ще готвиш редовно, ще внимаваш да е здравословно...  Пък сега все чудя що много неща не мога да Ая нали, като прибавим всичкия стрес дето ми е минала през главата и се храня супер здравословно по принуда. И кой яде делничните дни първо, второ и десерт? Никой от познатите ми, ама наистина никой не го прави редовно. Поне при нас половината храна ще остане в този случай.
А за традиционната кухня, повечето хора са нямали пари д асе усмихнат, какво супер калорични ястия ежедневно?! Разпитвала съм достатъчно възрастни хора и в България, и в Италия, ядели са бобови, хляб/част, и в двата случая тогава пълнозърнести, много зеленчуци. Вече събота, неделя и по празници нещо повече. Просто това е струвало по-малко. Че имало повече зехтин или нещо от прасето не променя факта че е боб, нахут и т.н. Богатите са били малки част навсякъде, включително и във Франция, тяхната диета със сигурност е била друга, но колко са били...

# 294
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 425
За италианците и аз щях да кажа, че шепата, които познавам, могат да живеят само на кафе. Включително след вечеря пият еспресо, как ще изкарат цял ден на едно кафе. Виж, претенции за кафето имат големи.

# 295
  • Мнения: 1 440
Това, че във форум има тема за готвене, не го прави че в Бг хората готвят и избират по-полезна храна. То се вижда кой има лоши навици по децата в Бг, които стават все по-дебели. Преди години беше сензация дете в клас да е дебело. Сега са си пълни.
Във Франция има отношение към храната  - конкретни интервали на хранене, сезонна продукция и местни продукти. Вижте им само менютата в детските градини и сравенете с тукашните. При бременност също супер ного се следи теглото на жената.
Глу-пос-ти! Най-смело го казвам, 20 години живея във Франция. Жените рядко готвят, като под готвене се има предвид нещо бързо, лесно и често сглобка от полуфабрикати. Има много деца с проблемно тегло, много деца, които почти не спортуват (синът ми е 1ви клас и имат физическо 1 път в седмицата). Французите традиционно закусват със сладко, похапват в паузата с кафето, обядват доста тежки неща и най-лошото имат в 4 следобед le goûter, което пак е изцяло сладко. Децата много го обичат, тъпчат се сутрин и следобед, защото е сладко и в резултат не ядат достатъчно на обед и вечеря. В момента се боря с това. Менютата са според зависи, но навсякъде се готвят в големи цехове и в столовете само се пресипват и стоплят. В нашето училище са от биващите и определено не са уау. И това, че от време на време те теглят като бременна абсолютно нищо не значи.

Моля ви, отдавна чужбината не е зад желязната завеса и всички сме ги яли тези тик-так бонбонки. Не разбирам защо продължавате да вярвате, че чуждата кокошка е патка? Единствената разлика е, че държавата съществува и я чувстваш и че хората са по-богати. А да си заможен те дава невероятния лукс да си спокоен за утрешния ден. Нещо, което в България го няма.
Това е вашата гледна точка. Моята е друга. Това за семейното готвене с полуфабрикати са глу-пос-ти. Менютата са от сезонни свежи храни. Да, закуската им е сладка и има gouter. Предимно за децата - често франзела с шоколад посредата. В същото време има реклами, в които се предупреждава, че яденето между основните ядения е вредно. И нито децата, нито възрастните са дебели. Имат и други фактори за по-малко стрес разбира се.
Индекс на затлъстяването https://data.worldobesity.org/tables/ranking-obesity-by-country-adults-1.pdf Франция е доста назад в затлъстяването. Румъния и Унгария са напред, после Малта, Полша, Чехия, Словакия, България, Испания, дори Холандия са по-напред.

# 296
  • Мнения: 1 745
Неlи, възможно е, тези италианци, които ти познаваш да пият кафе много. Аз от съжителство и от няколко експати, с които работя, + няколко близки семейства, си вадя изводи. Броят се на двете ръце, тези които познавам, и това ми е правило впечатление и сме обсъждали. (Но пак, всеки си живее в собствения балон, както се спомена и там си има социален елемент, както също се обсъди). Испанците, от които познавам повече(добре), отколкото българи по стечение на обстоятелствата, според мен пият повече кафе. В Италия, Испания или Франция не съм живяла, предполагам хора, които са живели знаят.

Филомена, съгласна съм, че френската кухня не е най-здравословна, (в сравнение с гръцката или японската например), но затова пък е почти “ритуална”, като италианската. Важното е да се насладиш на преживяването, което само по себе си, е здравословно, за разлика от сметаната в сосовете им😋. (Много харесвам сос със сметана и гъби, но знам че трябва по малко да се дегустира). И съм съгласна, че почти никой никъде не може да готви “традиционно” всеки ден, освен ако няма личен готвач. Но дори преди години Тереза Мей спомена, че има много готварски книги и опитва ястия, когато може за “релакса”.

Последна редакция: пн, 25 мар 2024, 11:26 от ierldan

# 297
  • Мнения: 1 440
Ще се включа и с мнение за външно генерирания стрес. Достатъчно е да се видят бройките цитати дори тук, често в първия параграф, по отношение на чуждо мнение като “глупости”, за да се види колко нисък е прагът на раздразнимост и то почти на случаен принцип.
Не знам дали произлиза от нездравословните навици или е част от характера, който води към нездрволсовни навици, но в бг хората са масово груби и сприхави. А това е от огромно значение за качеството на живот.

# 298
  • MI
  • Мнения: 11 841
ierldan живея в Италия, омъжена съм за местен, пият масово много кафе, повярвай ми. Поне докато са млади, като минем 40те и всички си променяме навиците ако искаме да сме здрави.
Филомена, и тук има такава част - Емилия Романя, но и там не са яли чак толкова мазно като празничните им ястия всеки ден. Факт. И май имаме различни разбирания за здравословно. В зеленчукова супа какво като сложат сметана? Не е сметана със супа, а супа със сметана. В много северни страни така процедират. Аз сметана не ям, бе обичам, а сега и не мога защото ми прави рефлукс. Но не е толкова вредна, освен ако не я ядеш с лъжицата само нея.
Първите години като работех също не готвех. Нямах време просто, както и всичките ми колеги. Много овъртайм, това е положението, ядеш навън или някакви бързи храни. Като почнах да мога да не работя чак толкова много часове постоянно и почнах да готвя. Сега готвя ежедневно, правя и хляб, отглеждам квас и т.н., хоби ми стана. Ама не на 20.

# 299
  • France
  • Мнения: 12 836
Аз не твърдя, че е вредна (въпреки че има по-добри мазнини), а че увеличава почти двойно калориите на порцията. Спомням си как преди години отиваме на гости при родителите на бившия ми - типични средни французи. Вечерята беше леща със салами (готви се заедно и салама не се яде суров като нашия). Беше доста мазно и виждам как бившия си сервира върху ястието голяма лъжица заквасена сметана. Аз съвсем спонтанно го попитах дали е нужно и веднага ми обясниха, че това е част от тяхната култура. Нищо не казах, но определено се учудих. Няма българско ястие на което така да му добавяме допълнително мазнини. Може да сложим лъжица кисело мляко например, или оцет с начукан чесън. Като цяло кухнята в онзи регион беше доста трудно смилаема и винаги отслабвах като се връщах в България. До сега избягвам техните рецепти.

Общи условия

Активация на акаунт