Говорни проблеми при близнаци

  • 4 470
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 849
Здравейте, момичета! Предварително се извинявам, ако някога е пускана такава тема, но тъй като не я открих в първите десетина страници, а нямам време да ровя, затова предпочетох да започна нова.

Интересува ме кога вашите близнаци "изчистиха" речта си? Т.е. кога започнаха да говорят ясно и отчетливо, като големи хора? Имам впечатления от доста "единични" деца, които на 3 годишна възраст вече говорят без никакви затруднения и речта им звучи като тази на възрастните.

Моите хлапета (в момента са на 3 и половина) бърборят страшно много, изказват сложни мисли, служат си с голям набор от думи, но не ги произнасят добре. Има ситуации, в които и аз не им разбирам (например когато са развълнувани и говорят по-бързичко). Изобщо не казват "р", имат затруднения и с други звуци. Забелязвам, че когато ги накарам да повторят нещо бавно и сричкувано, се справят в огромната част от случаите. И после веднага превключват на своя си "грешен" режим. Така са отдавна.
Вярно, че освен всичко останало, живеем в чужбина и говорят български основно с мен (+тати вечерно време). Макар че и немски още не са проговорили - само отделни думички от време на време...
Имам усещането, че са си самодостатъчни и тъй като се разбират идеално една друга, затова не отбелязват прогрес, дори и след близо 3 месечен престой в България през лятото  Crazy. А иначе фантазията и другите им умения се развиват постоянно. Дори и в момента, докато пиша това, те бърборят безспир до мен - разиграват някаква приказка с пегаси...  newsm78

Честно да си призная, чувствам се доста объркана, затова ще ви бъда изключително благодарна, ако споделите как са се случили нещата при вас и ако ми дадете съвети / идеи за справяне със ситуацията. Надявам се, че ще се включат и мами, които са отглеждали децата си в чужбина на тази възраст. Благодаря ви предварително!

# 1
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 995
Зайо, моите са на почти същата възраст, с тази разлика, че живеем в  България и посещават българска детска градина. Затрудненията с говора са почти същите.  Peace Аз засега не се притеснявам, струва ми се съвсем нормално за възрастта им, все още изчистват говора. С времето изведнъж започват да произнасят правилно някоя дума или изчистват словореда, видимо е.
Когато бързат или са развълнувани, и аз не им разбирам, особено на едната, която е по-емоционална и бъбрива. Карам я да повтаря по-бавно и обикновено се получава.
Р казват от около половин година, едната започна на 2 г 10 месеца някъде, другата след 3ия си рожден ден, но не могат да го казват във всички думи. Специално за Р имам детски спомени, че аз започнах около 4тата си година да го казвам, а брат ми около 3тата година. Братовчед ми например, с който сме връстници, започна на около 5 годишна възраст.
Моите разменят срички в някои по-сложни думи, бъркат форми на глаголи - яда вместо ям, бешах вместо бях и т.н. Също множественото число на някои съществителни - слони вместо слонове. Иначе си правят изречения, разказват истории, комуникират помежду си и с други дечица. В градината ги хвалят, че се справят чудесно със задачките.
Копират произношението нанякои думи една от друга - за жалост обикновено грешния вариант.  Laughing И аз имам притеснението, че са си достатъчни една на друга, но в друг аспект - трудно допускат други дечица в игрите си. Но това е вече друга тема...
Моите проговориха добре сравнително късно,сравнявайки ги с други техни връстници наоколо - след 2рата годинка и то след като започнаха по-редовно да посещават яслата и им се наложи да говорят, за да ги разбират там.  Mr. Green

# 2
  • Мнения: 849
Жабче,  Hug! Много ти благодаря за бързия отговор!!!
Честно казано, след като го прочетох, леко ми просветна. Вярно е и при нас, че с времето подобряват, изчистват, ама тооолкова бавно става и толкова време им отнема, че чак ми действа обезкуражаващо. И честно казано, не бих се замисляла, нито бих се чувствала толкова объркана, ако не беше неволното сравнение, което направих лятото с децата на най-добрите ни приятели (4-5 дечица от различни семейства), които по стечение на обстоятелствата са на същата възраст или малко по-големи, или малко по-малки. Ами те си говорят перфектно. И страшно се стараят. А на нашите нищо не им разбират и се оплакват на родителите си от това. Смазващо направо...!!!
А за недопускането на други деца направо не ми се говори. Играят перфектно с непознати дечица или такива, с които рядко се виждат. Но за кратко. Час-два, три най-много. И после се затварят в двойката и изолират другото дете (или другите деца). В занималнята вече почти не играят с останалите хлапета. Учителките споделят, че намалили комуникацията и с тях за сметка на тази помежду си.   #Crazy  Нямам думи. Но все ме успокояват, че това било нормално, период, ала-бала. Да не съм обръщала специално внимание, да съм им дадяла време и от сорта. Не знам вече...  newsm78
А, да - Сияна и Дария също проговориха по-активно след 2рата си годинка...

# 3
  • София
  • Мнения: 6 170
Зайо, честно да ти кажа, за близнаците не съм се притеснявала, защото малкият им батко проговори активно след 3г. и те направо ми се струват адски напред с материала. И двамата говорят, но девойката е толкова активна, че брат ѝ не може да вземе думата. Ако случайно се опита да каже нещо, тя го срязва- чакай, сега аз говоря! Тя казва "р", той- не. Даже му прави забележки.  Laughing При тях също има някои често допускани грешки- бешах, ти си дойдола, коните, изякох се. В интерес на истината, не съм питала в детската как са ( организацията ни е  такава, че таткото по- често ги води и взима), но в парка определено играят повече с други деца. Вярно, че моите са разнополови, та и това вероятно има значение, а и наличието на батко също си казва думата. От друга страна, ако някой от двамата е "заплашен",  другият веднага реагира, включително и за собствеността. И в детската казаха, че много се защитават един друг. Не бих се притеснявала, още повече, че са двуезични твоите девойки.  Hug

# 4
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 995
Milasara, забелязала съм, че когато има по-голямо дете в семейството, обикновено дребосъкът проговаря по-рано. Децата май най-лесно учат от други деца.  Laughing
Зайо, моите също се оплитат, когато трябва да кажат нещо по-дълго - започват да се запъват, накъсват изреченията. И не всеки може да им следи мисълта и да ги разбере. В градината сега ги занимават чудесно, градят речта. Попаднахме на чудесна двойка учителки.
В градината съм се разбрала с учителките да ги делят за заниманията. Леглата им са далече едно от друго, за колективните занимания ги слагат всяка с друго детенце. Казват,, че като ги разделят се оправят чудесно и без да си помагат една на друга... Иначе има реплики от вида на: Аз помогнах на Яна да си нарисува рисунката, да си залепи апликацията. Няма лошо, но искам да са по-самостоятелни.

# 5
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Ех, това говорене. Аз също се обезкуражавам, моите предпочитат да мълчат пред говора. Дори наскоро обменяхме спомени с баща им и той ми спомена нещо, което аз или съм забравила или не съм обърнала внимание. Преди да тръгнат на ясла и двете се срамуваха да говорят. Тогава "ъ-ъ-ъ-ъ" беше всичко което по желание излизаше от устата им. Нощем се будеха за да си говорят неразбираеми неща за мен, но те отлично се разбираха че дори и кискаха на моменти. Реших че са си изградили техен си език, който им е много по-удобен. Криеха се в другата стая за да си кажат нещо, никога пред други хора. Казваха дежурните мама, тате, баба, деди и имитация на животни когато ги накараш и така до тази пролет. В яслата изобщо не си правеха труда да развиват говора (лелите, предпочитаха тишината  Tired ).
Прави ми впечатление, че сега с градината всеки ден ме изненадват с някоя нова дума в речника. Р се казва само в някои думи, В също ни е голям проблем почти не съм я чувала от устите им, с Л са малко по-добре. Пропускат буквите които са им трудни в думите, затова и някои думи много си приличат та и аз ако не следя изреченията не ги разбирам. Но като цяло с тръгването на градина се подобри значително и общуването им със света около тях. Задават смислени въпроси и ме карат да повтарям ако не са разбрали нещо.
Въображението им обаче си работи, макар и да не се изразяват правилно вечер ми "четат" книжки по картинки. Обясняват ми какво рисуват. Тази сутрин например като се преобличахме попитах Вали как се казва момченцето което доведоха след нас. Каза ми "тако","тако". Е "тако" казват на свакото на мъжа ми, който е Атанас (майката потвърди името Simple Smile ). С такива асоциации понякога общуваме.

# 6
  • Мнения: 849
Добре де, а как звучи речта им? Щото на моите кифли си звучи често направо бебешки. Като не кажат част от звуците и разменят тук-там други...  Tired
За "р" скоро няма да мечтая, ама поне с другите да се преборим. На моменти пропускат "с", "з", "ж", "ч", "ш", друг път ги казват... Повечето им думи започват с "е". Например казват "ега", вместо "сега" (но пък съвсем идеално казват "Сияна"); "егава", вместо "тогава; "ецика", вместо "ръчичка", доскоро (пък и сега от време на време) "етова" вместо "готова" и т.н. Много ме забавлява, че съвсем хубаво казват София с ударение на О, както е името на нашата столица, но името на приятелката си София с ударение на И не могат - тя е "Есия". И не знам доколко не могат и доколко не искат. Ако ги карам да повтарят, обикновено мълчат. Но ако е в някаква игра или забавление, се съгласяват. Та и аз все дебна удобния момент, защото имам чувството, че вече изпитват някакво неудобство от проблема и не искам да ги травмирам... От друга страна, когато повтарят бавно и сричкувано, много често успяват да кажат думите правилно и аз гледам възторжено да ги поощрявам.
Граматиката не ми е толкова на дневен ред, ама и там хич не е розово положението. Любимата им песен напоследък "Дим да ме няма" звучи като "Дим няма ме"  Crazy.  И всички предлози (до един!!!) са "е" отново.
Ох, освен да се смея май друго не ми остава... Laughing

# 7
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
При нас положението е подобно. На срички си казват имената иначе са Миши и Али/Аля. Има ли трудна буква си я пропускат от доста време насам, на водата казват твърдо и само "да". Изреченията са следните едната казва "Искам да" а сестра и приглася "да, да, да". Това е нашия начин, карам ги ми казват цели изречения и ги повтарят но само ако напомня. И при нас граматиката почти липсва, подобри се словореда. Напоследък чувам и обноски, явно ги учат в градината на това. Но някак не могат да схванат че трябва да са любезни с всички а не само една на друга да си казват "моля" и "меси" (пак пропускат Р), по-лесната форма от благодаря. Приемат даденият им пример съвсем буквално, а може и да са малки за да разберат обясненията. Започнах да се замислям и дали това на което се опитвам да ги науча могат да разберат (съвсем елементарни неща), но може и да греша. Миналата седмица учителката им ми каза че са малки още да осъзнаят че само едната има Имен ден, веднага решиха че пак е "ден ден" и трябва да духат свещички на торта и двете Thinking Като се замисля проговарянето не е лесна работа (поне на мен се ми се струва сложно), май скоро ще потърся логопеда на градината. Макар че нито знам къде му е кабинета нито работното време, ще питам учителките. Жените имат достатъчно опит с деца, може да ми дадат и някои ценни съвети като педагози.

# 8
  • Мнения: 849
Десито, много ще се радвам, ако споделяш тук наученото по темата.  Hug
Благодаря на всички, които се включихте!

# 9
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Стига да науча нещо ново ще го споделя. Тази тема донякъде ме успокои, по-добре се чувствам като знам че не сме единствените а не мисля че децата имат някакъв конкретен и голям проблем. Дори забелязах че като не ги натискам нещата ходят ли на градина се случват в пъти по-бързо. Затова зарязах и образователните книжки временно. А малките ме изненадват с нови думи всеки ден Simple Smile

# 10
  • София
  • Мнения: 372
zaiobaio, доколкото знам от сестра ми, която е логопед, предвид двуезичната ви среда, е нормално затрудняване при говор.
Моите са по-малки, но да споделя. Симона си говори на бебешки, разбира се какво казва, то има неправилно произношение. Михаела от няколко месеца си говори нормално, единствено не може да казва "р", но като се има предвид, че и аз, и баща й сме така - разбираемо е.

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Моите още не говорят идеално. На единият доста добре му се разбира, но не казва "р". Другият - чуждите хора му разбират с леки затруднения. За бодове и мн.ч. изобщо да не говорим. Непрекъснато се задават въпроси от типа: "Ти къде бя?" "Днес яхме..." "детета, столи, шоколадове..." и т.н. Като цяло проговориха доста късно.
Причината според мен е, че близнаците нямат стимул да проговорят по-добре. Другите деца общуват основно с възрастен или по-голямо братче/сестриче и имат стимул да говорят правилно, за да ги разбират. Близнаците общуват основно помежду си, а помежду си се разбират чудесно и без да се напъват да говорят правилно.
Лично мен това никак не ме притеснява. Няма здраво дете, което да не е проговорило. Не съм видяла близнаци в първи клас, които не говорят правилно. Дали на 3 или на 5 год. не мисля, че е особено важно. Поне за мен.

# 12
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
savina_33, в думите ти има много истина. Децата реално си общуват и без думи перфектно, понякога и мен не допускат в отношенията си а гледам и да не се натрапвам щом не правят поредната беля  Peace
Тази нощ Миша като реши че и се говори, не и се пази тишина и не и се спи. Събуди ме че я боли ухото (за пореден път  ooooh! ) и като се разбъбра няма млъкване. Когато я караш да говори не иска, вечерта я карах да говори с леля си по телефона точно 4 думи и каза за 2 мин а през нощта ги изтрелваше като картечница, значи може а не иска  Rolling Eyes
Прадядо и до 5 годишен не му се е говорило, все си е мълчал после изведнъж почнал и станал много бъбрив и още си наваксва  Wink

# 13
  • Мнения: 359
ооо зайо как сте във вашата част ! 

Аз влезнах в темата за да потърся мнения ТОЧНО по същия проблем.
Всъщност проблем няма, просто на нас ни се иска децата ни да говорят като 5 годишни, а имат нужда от още време.
Моите почтиии казват Р, установих че го казват когато имитират или повтарят. С песни. Имаме диск с БГ песни, пеят високи сини планини, и наблягат на :небето нежно от копрррррина. Малко на френско р отива, но е ок. Упражнение за Ррр, е също да ги караш да казват ТТТТТ, Тр,Тр,Тр, като игра да бъде, номера е да те имиритират. Но това с песните ми е номер едно, пеят здраво. Помежду си говорят все по-разбираемо , като промяната е бърза, за месец/два. Карай ги да ти разказват, поправяй ги, чети им приказки бавно с интонация и вживяване.

При нас по-големия проблем е че не учат френския. В градината, която е 50% всеки ден, се изолират, говорят само една с друга. За 2 месеца са научили 5 думи, бонжур , оревоар (овуаа), няколко цвята, искам вода , имам пиш и това е. Никакъв напредък, нула. Учителките само ми се жалват как те не разбирали...Замислям се за някаква учителка, макар че са малки.
Сега им се иска много да говорят, но уви езика ги спира да общуват с другите деца. Губя надежда, че ще проговорят езика. Аз също не го говоря, но се мъча...давам им пример да действат.

# 14
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Ето това вече отива към проблем, децата се объркват с кой на какъв език и коя дума каква беше. Преди повече от година една позната арменка ми сподели подобен проблем със сина си навремето. Вече наближавал 4 години а не говорел. Обикаляли лекари, детето здраво но не говорело. Докато поредния лекар задал следния въпрос "Каква реч слуша детето?", познатата ми се замислила и изброила - от свекъра и свекървата арменска реч, от ТВ-то детските са на английски а ние говорим български. Лекаря посъветвал да изберат език и да се ползва около детето само него. След 3 месеца нещата си дошли по местата, сина и не само проговорил а и вече спорил. Май това е и водещия мотив в нашата детска да няма английски още от първа група. Като цяло не ни предложиха никакви допълнителни занимания, но мисля че има деца които родителите записаха на танци (няколко от цялата група).

Общи условия

Активация на акаунт