Хиперактивност с дефицит на внимание - тема 8

  • 94 694
  • 767
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 3 569
Ами то това си е голям раздел от хранене и диети. При положение, че детето тренира много усилено, не е важно какво точно яде, а и кога. Преди, след тренировка. Отделно качеството на храните. Оттам примерно нуждата от допълнителен магнезий, габа. Като се добавят и другите проблеми, става трудно за организма.
Аз ако трябва да тренирам през ден по 2 часа, на другия ден да трябва да уча нов материал, а ако има и обучителни трудности още по-зле, домашни да пиша, и при положение, че не съм 20 кг, не ще откача и беснея, всичко ще зарежа. И се има в предвид, че мога да се контролирам, а моето с дефицит на внимание как ли ще реагира? Аз затова съм говорила с треньора за леко натоварване. Все пак в свободната игра не е толкова интензивно натоварването.
 В неделя например моето имаше много активно спортно натоварване, тротинетка, въжен парк. Мускулите и мозъка не са се възстановили и вчера не го пратих на лека атлетика, ще отиде само в сряда. Трябва почивка.Тя искаше, но днес в училище ще е кошмар.
За хранене и добавки добра би била консултация с треньор, специалист по хранене, в нета също има много инфо.
Да добавя, есприкото е хубаво, но за мен е за нетрениращо дете. Та там магнезият е само 48 мг.

# 316
  • Мнения: 12 344
Моето не тренира толкова активно, но за сметка на това играе много активна - катери се, тича, кара колело, вървим доста... Да почна пак с магнезия ли? Вярно, че докато го давах миналата година сякаш се беше кротнала.

# 317
  • Мнения: 3 569
За габа казват, че подпомага възстановяване след спорт, естествен мускулен релаксант, дават я за подпомагане способността за концентрация, запаметяване, фокус точно при хиперактивност. Магнезия също.

# 318
  • Мнения: 27
Здравейте, моето дете е на 4 г. И 4м. Диагностициран е от детски невролог  с ХАДВ.Започна да говори от няколко месеца, но е с пасивен речник, и не може да се води диалог с него,трудно задържа вниманието за повече от 10 минути.  Положението в детската градина е отчайващо, постоянно се оплакват от него, че пречи на учебният процес  и че разсейва децата. Не го включват в нито едно от тържествата.  От известно време  учителките ме карат, да подадем  документи и за ресурсен учител, тъй като не може да се справя с учубният материал. Искаме да направим и консултация с детски психиатър, логопедката ни препоръча клиниката  „Свети Никола“, но там първият възможен най – ранен час е чак март 2020 и клиниката „Света Марина“ в град Варна, но там отношението по телефона беше толкова грубо, че не съм изобщо сигурна дали искам да го водим там. 
Ще съм много благодарна, ако ми препоръчате добър детски психиатър, по възможност от град София, който може да ни постави точна диагноза.

# 319
  • Мнения: 12 344
Подайте документи за ресурсно. Детето на този етап само ще спечели. И запишете час за Св. Никола, нищо че.тава бавно. Подайте документи и за ТЕЛК с диагнозата, която имате. Ако ви дадат над 50% ще имате допълнителни средства за психолог и логопед. Логопедът на този етап е много важен.

# 320
  • Мнения: 27
Mama Ru благодаря! Запазих час в "Свети Никола", но логопедката настоява, за по ранен преглед при друг специалист, тъй като я притеснява погледа му, не го фиксира достатъчно дълго. От Александровска болница ми дадоха координатите на доктор Десислава Борисова, някой случайно да има отзиви за нея?
Също така другото ми питане е за ресурсният учител, от градината настояват за него, но никой не ми дава конкретна информация, по какъв ред и къде се подават документи, тъй като са нямали подобен случай до сега.

# 321
  • Мнения: 12 344
Ако нямат ресурсен в ДГ, логопед и психолог, идва назначен от ресурсен център. Родителят подава заявление в ДГ, от там се обаждат в ресурсния център и искат да пратят екип за обследване на детето. В уречения ден и час ще извикат и Вас (единия родител). Комисията задава на детето въпроси, дава някаква задачка да рисува например. След това излизат със становище и го включват. Изготвя се график. Специалистът/-ите идват в градината по график, извеждат детето от групата и работят с него около 20 минути, след което го връщат в групата.

# 322
  • Мнения: 3 569
В момента по бТВ говорят за хиперактивните деца. За хранене, съвети към родители

# 323
  • Варна
  • Мнения: 195
Здравейте, включвала съм се в темата от време на време. Не съм убедена, че при детето ми става въпрос за хиперактивност, тъй като няма проблем с  концентрацията, логично е, с отлични резултати в училище, НО същевременно се наблюдават силна раздразнителност, нервност и импулсивност, които са постоянни. Детето "пали" за секунди и дълго след това не е в състояние да преработи емоцията и да се успокои. Всяка сутрин например стиска нервно юмруци, ръмжи и крещи, че го караме да си измие зъбите. Така реагира почти за всяко нещо. Няма удоволствие, няма радост, няма покой - вечна драма, напрежение и експлозивни реакции.
Някой от Варна би ли могъл да препоръча специалист, към когото да се обърнем за помощ? Имаме нужда от превод, от обяснение - защо детето реагира така и как да тушираме гневните импулси.

# 324
  • Мнения: 320
Ще ми е интересно да споделят опит,  родители на на по-големи хиперактивни деца.При тях нещата са още по-трудни. Как се справяте? Особено в малките градове,където хората се познават и няма специалисти.

# 325
  • London
  • Мнения: 6 732
Няма как тези деца да работят с темповете на нормалните деца, ако ги натоварвате в повече е логично да стават анкшъс ( не знам на бг какъв е еквивалента точния на това понятие ).

# 326
  • Мнения: 2 988
Здравейте. Детето ми е на година и половина и е със съмнение за ХАДВ. Неврологът каза да се обърнем за насоки за работа към психолог и логопед. Основният проблем е че не говори изобщо (освен - мама, ам-ам, мам/бам). За момента се опитвам да му привличам вниманието с книжки, сортер, пускане на монети в касичка, но бързо губи интерес. Ако има майки от Пловдив моля дайте насоки за специалисти.

# 327
  • Мнения: 924
Аз съм много доволна от специалистите в "Спектър"

# 328
  • София
  • Мнения: 1 034
Здравейте. Детето ми е на година и половина и е със съмнение за ХАДВ. Неврологът каза да се обърнем за насоки за работа към психолог и логопед. Основният проблем е че не говори изобщо (освен - мама, ам-ам, мам/бам).
Здравей, детето е много малко, за да може да се мисли за подобна диагноза. Уменията, които описваш отговарят на стандартите за възрастта. Вероятно има нещо, което те притеснява, за да се консултирате с невролог, но говорът ми изглежда в норма, както и неумението за концентрация е нормално за възрастта. ХАДВ е диагноза, за която има определени изисквания и на практика не може да се постави преди 4 годишна възраст. Не че психологът или логопедът ще навредят, но може би е добре да помислите пак какво точно ви тревожи.

# 329
  • Мнения: 2 988
Писах, че най-много ме тревожи говорът, но освен него има и други неща като нервни изблици и агресивно поведение. Овладяваме ги и нещата са под контрол (освен в случаите, когато много му се спи) затова казах, че насочвам вниманието си към говора най-вече. Иначе, причината да посещаваме невролог е, че детето се роди недоносено, с ИВК, от който все още има следи в мозъка и показваше признаци на аутизъм.

Общи условия

Активация на акаунт