Бабата и дядото - с предпочитания към внуче

  • 9 982
  • 56
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 370
Здравейте, има едно нещо, което малко ме тревожи от известно време насам.
Имам две деца с 3 години разлика - момче на 5 и момиче на 2. Направих грешката да кръстя сина си на свекървата, един вид да покажа уважение, пък и името ми харесваше. ММ е едничък на мама, отгледала го е сама (с баба му), няма баща в картинката и винаги е била леко обсебена от него (в смисъл - звъни на 40-годишния си син да го пита носи ли си шапката да не изстине). Започвам да се притеснявам, че това обсебване ще го пренесе на любимото внуче момче. Веднъж тя сподели, че чувствала като час от нея или нещо такова, понеже бил с нейната буква! Както стана ясно - освен моите деца, тя други внуци няма и направо си умира за него. Не за тях - за него. Живее на село, виждаме се веднъж месечно за почивните дни, вниманието е изцяло към него, то е лигавене, то е гушкане, то е стискане... малката е още малка и се дърпа от не толкова близки роднини, но свекърва ми не се и опитва особено да създаде контакт с нея. Малко ще й се порадва, докато баткото не е в стаята и после пак с него.
Втора грешка, породена от първата - кръстих дъщеря ми на моите родители (имената им са с еднакви букви). Не знам дали това е причина, но баща ми пък като се вкопчи в малката и няма откачане. Тя в него също. И той няма други внуци, та е голяма радост. Играе, говори с баткото, но си личи, че има преференции към малката.
Децата не страдат от това, но може би са още малки, за да го усетят, някак си не ми се струва редно. Може би почвам да ги гледам под лупа, да издребнявам, но се дразня. Още повече се дразня, че ММ подценява проблема. Според вас проблем ли е? ДРазня се на себе си, че ги следя - защо бабата по телефона като чуе гласче и пита за внука, като се окаже, че е внучката, я пита "А какво прави бати?" Защо подаръците за баткото са винаги повече, защо за баткото се е постарала повече, че и картички му надписва, а за нея минава метър...защо като седнат на дивана дядо с внуци, малката е гушната в него, а баткото е в другия край и баща ми му се дразни за разни работи...
Веднъж, след една обща разходка, през която свекърва ми се беше вкопчила през цялото време за сина ми и буквално ни веднъж не му пусна ръката, като че ще избяга, а баща ми почти през цялото време носеше малката на ръце, при положение, че се опитвам да я отучвам от това носене на ръце, та след тая разходка им намекнах, че трябва да са винаги заедно когато се виждат с внуците, иначе все някое дете ще е ощетено и всеки от тях си намери оправдание защо предпочита едното пред другото... Малката - защото била малка и имала нужда от грижи, баткото, защото бил по-голям и можело да се общува с него.
В интерес на истината, след това помолих ММ да поговори със свекърва ми и на следващия ден тя се постара да прекарва повече време с малката, но това беше за един ден. Не искам да се превръщам в ревнива горгона, да търся под вола теле и постоянно да следя кой на кого повече обръща внимание. Но и не искам след 1-2 год. като пратя двамата на село при баба (за нейна най-голяма радост) да се притеснявам, че дъщеричката ми ще е натирена, а синът ми ще си мисли, че е с нещо повече от нея.
Има ли някой да се е сблъсквал с подобен проблем и какво мога да направя, за да го реша? Прекалявам ли с тревогите за това? Все пак бабата и дядото не са действащи лица в отглеждането на децата, но това може да се промени с времето като поотраснат, а тогава вече ще са сформирали определена връзка един с друг.
Не споменавам майка ми, защото е в чужбина и си идва 2-3 пъти годишно за няколко дни.

# 1
  • Мнения: 691
Била съм свидетел на делене на внуци, но от различни деца. Тоест, предпочитание към детето на сина.
В този случай, свекървата други деца няма, не мисля, че фрапантно ще дели внуците си; пък и по-лесно може да й се повлияе, ако решите да поговорите и да й обясните. Най-неприятната част като малки ще е, ако самите деца почувстват разликата в отношението.

Като големи, едва ли ще се втелясват; но винаги има вероятност едното да остане предпочитано и облагодетелствано и в емоционален, и в материален план. Не е приятно, но има родители, които си делят децата, какво остава за баби и дядовци. Важна е вашата реакция, така че дъщеря ви да не се чувства ощетена.

# 2
  • Мнения: 14 654
Как може съвременни жени да се занимават с такива глупости и да са толкова дребнави! Оставете хората да си имат любим внук, родителите са тези, които не бива да имат различно отношение към децата си, но бабите и дядовците са друго нещо. Както децата винаги харесват повече едните баба и дядо, така и те имат предпочитание към някои от внуците.
Децата са хора, имат си характер и енергия и поради тази причина няма как да бъдат еднакво харесвани и предпочитани, все едно са матрьошки и се различават само по големина. И защо навсякъде децата трябва да бъдат водени в комплект? Ще водите едното дете при свекърите, другото - при вашите и готово! Децата са различни личности, а не скачени съдове и имат нужда от време, което не прекарват заедно, даже може да им е по-приятно да се разделят за известно време и да си изкарват по-пълноценно с баба и дядо без братчето и сестричето да на наблизо.

# 3
  • Nice
  • Мнения: 946
Не виждам проблем. Авторката си търси излишно проблеми и се вкарва във филми.
В къщи беше така.
Баба ми и дядо ми с които живеехме имат общо 4ма внуци.
Аз съм любимка на баба, нося 'и името,но и винаги съм живяла с тях. За мен често имаше по-хубав подарък от нейна страна или по някой лев от горе без повод. Леля ми например е ставара свидетел и никога не е правила проблем, дори се радва.
Дядо ми по-си тачи единия братовчед,носи му името, а също и сестра ми. Обича много да си говори и общува с тях двамата.
Никой не се е сърдил. Всички братовчеди много се уважаваме и прекарваме нон стоп време заедно като се съберем.
Нито като малки, нито сега сме ревнували или оплаквали, че някой получава повече внимание. Отношениято ни по никакъв начин не ка пострадали.

Не им се сърди. Щом и двамата получават внимание не виждам проблем.

# 4
  • София
  • Мнения: 8 000
Не бих повдигала въпроса, нито бих карала съпруга ми да говори с майка си. Част от общуването са и емоциите, а различните деца предизвикват различни емоции. Това донякъде се случва и на подсъзнателно ниво, така че полемиката и натякването с нищо няма да допринесат за отстраняване на предпочитанията.

# 5
  • Мнения: 4 420
От моя опит - баби/дядовци имат повече предпочитания към пол на внуче, каквото дете са гледали.
Татко казваше, че му е трудно да свикне с внука си, защото сме две момичета. Поне не го криеше. Сега нямат проблеми в отношенията, но в началото не знаеше как да общува с него. С внучките си нямаше такива проблеми. Ами човека цял живот момичета е гледал, шил е на кукли, връзвал е опашки. Още помня как за първи път седна на скайп и ми написа цял ферман, след като разбра, че съм бременна с момиче, но и че има голяма вероятност да не стигна до раждане. Каза, че мисълта, че мога да загубя момичето го е ужасила. Към днешна дата твърдя ,че обича всичките си внуци еднакво.

Свекърва ми има двама сина и един внук, преди да се роди внучката й. И тя споделяше, че с момиче й е трудно. Сега виждам, че почва да влиза в час, ама още й е трудно и нямат изградена силна връзка.

Майка ми работи 32 години с деца и се разбира и с двата пола.

# 6
  • Мнения: 403
Такива истории под път и над път. Не сте първи, няма да сте и последни. Вие обичайте децата си еднакво, учете тях да се обичат еднакво. Само не се вглъбявай прекалено, че ще гръмнеш някой ден...

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Аз не виждам проблем. Не можеш да обичаш някого по задължение. Или да го обичаш повече или по-малко. И как точно мерите колко обичаш? На килограм? На сантиметър? Количеството общуване не винаги е точна мярка. Може много да обичаш някого и пак да ти е трудно да общуваш с него. Или той да има по-малка нужда от общуване. Различните деца са различни хора. Със свои характери, нужди и поведение. Различни. Няма как да ги обичаш абсолютно еднакво. Обичаш ги по различен начин, но ги обичаш и двете. Аз имам близнаци. Абсолютно различни по характер. Единият е страшна лепка. Непрекъснато ми е върху главата, ходи с мен в банята, стои до мен докато готвя (за да си говорим), споделя много, дава го гушкам и да го целувам все още, обажда ми се по 100 пъти на ден. Другият е тежък интроверт. Обича да си стои сам в стаята. Рядко ще се залепи да се гушка. Трудно споделя. Когато поискам да говорим говори, знам какво се случва с него, но не обича да се залепва. Ами не бих казала, че го обичам по-малко, въпреки че отстрани може и така да изглежда. Просто са различни характери и аз понеже уважавам това се съобразявам с разликата.

# 8
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 309
Свеки винаги е делила синовете си,а сега дели и внуците си.
Надяваше се любимата и най-голяма внучка да я гледа .Обаче сега точно любимката и изобщо няма време и желание да отиде да я види..
Мъжът ми се дразни,на мен не ми пука.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 370
Благодаря ви за отговорите, явно съм преувеличила "проблема" в главата си! Може би защото имам пред себе си примери на вече пораснали деца, които са били пренебрегвани за сметка на по-голямото и това им се е отразило и в характера, и в живота впоследствие. Но, да, пренебрегвани от тези, които се грижат основно за тях, не от някой, с когото се виждат от дъжд на вятър.
Определено няма да се втелясвам повече, нямам нужда от излишни главоболия, а тези явно са такива.

# 10
  • София
  • Мнения: 17 592

Бабата вижда сина си във внука. Баща ти вижда теб във внучката. Не означава, че не обичат другото дете или че не биха дали за него сърцето и душата си... и няма нищо, ама нищо общо с имената. Напълно те разбирам, че ти се свива сърцето всеки път, като ти се струва, че едното ти дете е отблъснато, обаче... Всъщност дори не е така - просто връзката с "любимото" дете е по-силна. Връща повече спомени. Или, ако предпочиташ, връща ги по много по-директен начин. Това едва ли ще се промени... поне до пубертет...

# 11
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 309
Много интересна логика имат бабите и дядовците.
Предпочитат това внуче,което носи тяхното име.Значи,обичам го повече детето ,защото се казва Марийка или Иванчо.А другото ще е пренебрегвано,защото се казва Пенка...Простотия е това.
Май най-добре ще е този обичай с кръщаването на някого да изчезне....

# 12
  • Мнения: 2 030
И за мен това да имаш любимо внуче, особено това с твойта буква, е пълна простотия - това означава, че си страшен егоцентрик - те не си избират любимото внуче според качествата на детето, а понеже името им започва с великата буква на великото им име и те самите са велики - наистина е ужасно!
Аз затова не кръстих децата си на никого - за да няма дори минимална вероятност да се случи това и мисля, че е най-хубаво децата да си имат свои красиви, актуални имена.

Някои все още кръщават деца Пенка и Тодорка, за да угодят на бабите, а не мислят в кой век живеем и как биха се чувствали децата им като пораснат и са сред връстниците си.

# 13
  • Мнения: 2 111
Аз разбирам и уважавам факта, че бабите и дядовците могат да имат предпочитания, но ако видя, че дадено поведение наранява някое от децата ми, няма да се посвеня да помоля за по-коректно държание. Емоционалната привързаност е едно, отношението с уважение и емпатия към детето - съвсем друго.
Скрит текст:
Имаме в семейството случай на системно пренебрегвано от дядото момче (въпреки че носи неговото име), за сметка на двете му братовчедки и дори и сега, като голям мъж, въпросното момче с горчивина си припомня тези моменти. Неприятно му е и когато въпросният дядо (жив и здрав към момента) пренебрегва неговото дете, за сметка на братовчедските деца.

# 14
  • Мнения: 5 260
За това, аз и сестра ми не сме си кръстили децата на никого ...

Общи условия

Активация на акаунт