Образование в чужбина или в България

  • 3 667
  • 54
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 14 942
За кое не е добър РУ? Не съм го завършила, но ми стана интересно откъде се появява тази оценка. Преди 18-20 години беше доста хвален за техническите и инженерните специалности.
По темата, авторе, според мене имаш разминаване между фантазия и манталитет. С това вглеждане в несигурните времена и ценността на родината, не звучиш като човек, който рязко ще заблести на международно ниво. По-добре премисли отново какво да учиш, за да не се окаже, че както се отказваш сега от нидерландски бакалавър, след 4-5 години ще се откажеш и от японската магистратура - пак уж заради несигурните времена и от любов към родината.

# 31
  • Мнения: 4 603
Момчето е направило правилния избор. Когато се сложат на кантар плюсови и минуси между двата варианта, определено СУ печели.

# 32
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Авторът зададе конкретен въпрос - интересува се дали е добре да си направи бакалавъра в СУ или чужбина. Интересува го, защото иска да се занимава с наука. Аз лично бих се интересувала от опита на такива, завършили български бакалавър, и отишли след това да се образоват в чужбина И занимаващи се с научна работа. Някой с такъв опит тук?  Иначе специалисти по “престижност” и “общо знание”, бол.
Аз завърших бакалавър в България и старата форма (преди магистър, казва се Диплом) в Германия. Имах 2 предложения за докторантури още преди края на бакалавъра / диплома. Говоря за предложения към мен, не аз да ги търся. Познавам още двама българи в същата констелация, те с по една покана, единият реши и направи предложената му докторантура.

При всички ни, поканите бяха на база прекараното време в чужбина, а не на българския бакалавър.

Също заминах със стипендия, за да не товаря нашите, успоредно и работих. Ако имах финансовата възможност по-рано, щях да замина по-рано.

За млад човек, който ще взима и стипендия, просто не виждам причина да не замине. Пътуването и животът в чужди страни обогатяват, отделно на неговите години, най-силното ми желание беше просто за самостоятелност... Изобщо не си представям човек, който не търси това, аз поне не познавам такива. Много инертен ми звучи за човек на 20 години някак...

А аргументът за ИТ курс за човек, който иска да е микробиолог, ми е меко казано несериозен... И като е баш ИТ, нима няма курсове онлайн?? Това не е курс по готварство, все пак... ФрауДанна ми се струва с права с нейното мнение, че това прилича просто на страх от ново начало. От един бъдещ учен точно това не бих очаквала...

Познавам и микробиоложка, също с докторантура. Още по време на докторантурата се занимаваше с изключително интересни проекти (единият основен), но тъй като такива като основния са много малко в света, предпочитам да не изнасям детайли. След докторантурата продължи по специалността си. Тези проекти също ги няма в България и ги получи благодарение на прекрасния си френски и не без да знае цялата терминология на френски, учейки преди това толкова години там.

Толкова, това са моите 50 с'тинки по темата и моят личен опит.

# 33
  • София
  • Мнения: 18 110
Chrissy, назад или в друга тема, вече не помня, написах за кандидатстване за една и съща позиция на две състудентки от магистърска програма, като и двете не са германки. Но едната беше с диплома за  бакалавър от   родината си в Югоизточна Европа (със сигурност по-увжавана от нашата), другата с  немска. Предпочетоха при равни други условия втората и не защото може/знае повече, а заради немската диплома и чуждестранния семестър в партньорски университет на немския.

Напълно съм съгласна с казаното от теб, с едно-две уточнения. Някои се съмняват, че  написаното е от 20-годишен човек заради разсъжденията и страховете му от непознатото /новото. Вероятно не е това, а скрити притеснения от невъзможността да се издържа  в Нидерландия при тези цени на квартирите. И други причини сигурно има. Ако беше написал за тях, реакциите щяха да са други. Ще кажеш, има стипендия.  Ще си позволя да се усъмня малко в това негово твърдение. Приложният университет Hanze отпуска стипендии, да, но на non EEA, споделих назад опит с близко дете в Gronigen. Или поне така беше само преди няколко години, съмнявам се  нещо да е променено.Oтделно за стипендията се кандидатства тепърва след приема и записването, а е малко вероятно незаписал се още, при това гражданин на  държава от ЕС, да знае дали ще му бъде отпусната. Да не говорим за изсилването, че Ханзе като хохшуле е в топ 3 научни университети. В същия град академичен университет, Rijksuniversiteit Groningen (накратко RUG), е наистина напред в световните класации и предлага аналогична специалност. Tа ако ставаше дума за избор между него и СУ, нидерландският би бил с несъмнено предимство. Ама  при сравнение на нашия с приложния вече е спорно. Нищо против приложните нямам, напротив, смятам само, че те са добър избор преди всичко за специалности, които не могат да се изучават никъде другаде (тоест няма ги в академичните), каквато микробиологията не е. Сещам се веднага за такава - game design. Има си и някои врътки за магистратурите след приложен, налага се доучване, ако искаш магистърска програма в академичен. При това на ниво ВУЗ в  Европа, при апетити един ден за Азия - още по-проблемно ми се струва..Тоест тези неща също трябва да се вземат предвид, а не на всяка цена да се иде в чужбина.

# 34
  • Мнения: 1 747
Chrissy, поне аз, не знам другите, поддържам тезата че няма никакво значение от къде ти е бакалавъра, ако имащ чуждестранен магистър.

И оттук насетне има плюсове да си караш бакалавъра в България, писала съм по-горе и няма да се повтарям, защото никога не съм разбирала многопараграфието и отговарянето на общи, а не на конкретно зададени въпроси. Всъщност, в днешно време бакалавърът е като средното образование преди 30-40г. Да защитаваш български магистър просто е абсолютно неоснователно и не съм го правила. Но за бакалавър, при конкретния описан случай, по-горе (СУ, наука), мисля че е по-добрата схема. Пожелавам успех на автора, а всички, които защитават чуждестранното бакалавърско образование на всяка цена и при всяка ситуация, мисля че директно и незаслужено допринасят за подбиването на авторитета на българското образование. Какво точно се печели от това?

# 35
  • София
  • Мнения: 18 110
Наблюденията ми от последните години показват, че е малко (доста) късно да изчакваш завършването на магистратура в чужбина, за да започнеш тепърва свястна, добре платена работа. Иска се навсякъде опит, а него придобиваш, работейки на база точно бакалавърската си диплома. Именно заради това дъщеря ми се отказа от пълна стипендия за master в Азия, понеже не позволяват по време на следването да се работи. Иначе най-вероятно дипломата от сеулски университет щеше да е по-атрактивна  за немалко работодатели от немска. Казвам вероятно, няма как да знам. Та въртим, сучем, ама бакалавърът си има значение, колкото и някои да го неглижират. И точно защото има, посъветвах момчето в конкретния случай да избере  СУ.  Бакалавър от приложен  в Нидерландия  специално за микробиология срещу бакалавър от СУ - според мен  по-доброто решение е СУ. А твърдението, че бакалавърът днес е като средното преди 30 години, направо ще го подмина. И дори не за чужбина, а за специалности  в БГ. Да се каже, че да завършиш във ФМИ специалности като Софтуерно инженерство или Комп. науки примерно е като средното преди 30, е направо смехотворно. И може да го твърди само човек, нямащ поглед над бакалавърските (някои, не всички, разбира се) програми тук. И като сложност, и като опции за реализация още по време на следването за бакалавър. В СУ следват лауреати от международни състезания по математика,  физика, биология, избрали по една или друга причина да си останат  в родината. Не са много, да, но ги има..И едва ли са някакви наивници, които просто са се примирили, че, видите ли, изкарват някакъв бакалавър, който се равнява на средното образование на родителите им..

Последна редакция: чт, 06 апр 2023, 10:55 от пенсионирана русалка

# 36
  • Мнения: 9
За някои хора е много важно това да работят и да служат на чужди страни и компании, отколкото да развиват себе си. ierldan бе дала много добър аргумент, за това, че в България ще навляза много повече в материята на молекyряната биология, учейки на родния си език, отколкото на чужд.

Не знам за вашите деца, внуци и прочие. Но за мене, не са важни парите, а именно знанието. Искам да се занимавам с биология и химия, защото това ме прави щастлив и радостен.

Аз зададох един простичък въпрос, а някои хора (навярно лелки на 50г., които са отчаяни от живота) започнаха да ме критикуват и прочие. Мислете си каквото желаете драги хорица Simple Smile . Да, аз съм наивен и леко страхлив. Това си е така, но какво да се прави.

Също, човек, който има достатъчно знания и умения, то за него не ще има граница къде да учи или работи.
Както е казала Атанас Буров (не съм негов привърженик) "В историята влизат само тези, които не са на заплата”.
Така, че мили мои критици, не всичко е пари на този свят ... Simple Smile

# 37
  • София
  • Мнения: 18 110
Животът, драго момче, уви, изисква И средства. Този факт нито те прави непременно материалист и болен кариерист, нито отменя  желанието и възможностите ти да се развиваш. Искаш ли да надграждаш, няма кой да ти попречи. Двете неща спокойно могат да вървят паралелно, да се допълват и да те правят щастлив. А някои "лелки"(апропо малко грозна квалификация от човек, поискал съвет и не уточнил изрично, че няма да чете мненията на по-възрастни от самия него), при това и отчаяни от живота, казваш,  го знаят това от личен опит.

Последна редакция: чт, 06 апр 2023, 11:12 от пенсионирана русалка

# 38
  • Мнения: 7 393
Авторът, доста добре се описа с последния си пост. Не е трябвало да се хабя да пиша по темата ти.

# 39
  • Мнения: 41 317
Драги момко, все пак животът изисква да се плащат сметките, а идеализмът е за форумите Wink
Освен това тезата ти, че на български ще научиш нещата по-добре, подсказва само, че не си добре с чуждия език. Иначе дали ще учиш нови термини на български или на чужд език е все тая, ако свободно владееш чуждия език. Има и друго - като научиш всичко на български после как ще споделиш знанията си с чужденците за да работиш научна работа? Аз например съм учила химия и биология на немски и не знам българските термини за много неща.  И ти ще си така, ама на обратно.
Що се отнася до отчаяните от живота лелки - пилците се броят наесен, нали знаеш? А ние вече можем да броим, защото ни е дошла есента.

Наблюденията ми от последните години показват, че е малко (доста) късно да изчакваш завършването на магистратура в чужбина, за да започнеш тепърва свястна, добре платена работа. Иска се навсякъде опит, а него придобиваш, работейки на база точно бакалавърската си диплома.

Това е спорен въпрос и явно зависи от избраното поприще. Много хора директно продължават от бакалавър в магистър (даже изобщо нямат диплома за бакалавър) без да са работили и трупали опит между двете степени (освен стажовете по някой и друг месец лятото). И това в никакъв случай не е било пречка после да започнат добра работа.

# 40
  • София
  • Мнения: 18 110
Авторът, доста добре се описа с последния си пост. Не е трябвало да се хабя да пиша по темата ти.

Да , оказа се не толкова затворен и срамежлив този младеж, за какъвто се представяше, показа си ноктите..Laughing Оказва се освен това, че пуснатата тема е в стил "Питам аз и отговор не искам".

Последна редакция: чт, 06 апр 2023, 13:00 от пенсионирана русалка

# 41
  • Мнения: 1 747
И аз съм лелка, но не се засягам, защото “колежките” майки на българчета, специалистки по всичко, свързано с образованието, активно провокираха. Някои с претенции за културност и образованост пък директно с предразсъдъците си - “СУ не бил добър университет за наука”, трябвало в Холандия, да му преподава някой на английски за да научи най-добре микробиологията, да плати майка си и баща си, да работи, за да плаща квартира - т. е. бил пасивен, защото не искало момчето да учи бакалавър в чужбина. Ми чак на мен ми прави неприятно впечатление. Какво е това шеймване на българските бакалавъри и обожествяване на западното бакалавърстване? За пореден път, алтернативен форум.

# 42
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
За някои хора е много важно това да работят и да служат на чужди страни и компании, отколкото да развиват себе си.
Значи ако не работиш в страната, в която си роден, не развиваш себе си? Neutral Face Без коментар...

  аргумент, за това, че в България ще навляза много повече в материята на молекyряната биология, учейки на родния си език, отколкото на чужд.
Защо? Какво общо има материята с езика (освен ако не го знаеш достатъчно добре)?

# 43
  • Мнения: 9
Много добре може да се забележи, как за някои хора важи следното "всичко българско и родно не става за нищо, дайте да се втурнем всички към запада като едно голямо стадо овце".

Това вече ми омръзна да го слушам на всякъде "В чужбина е по-добре, там ще изкараш повече пари и прочие". Да, допреди две седмици и аз бях на същото мнение, но коренно промених своето виждане.

И не цитирайте отделни части от съобщенията, премахвайки целия смисъл на текста.

Не знам дали вашите глави могат да осъзнаят, това че, светът скоростно се променя и така възлюбения от вас Запад, се разпада ...

Относно чуждия език; не, нямам никакви проблеми с английския, имам с1 ниво. Чета и научна литература на английски, така че нямам проблем и с терминологията. Това, което исках да кажа, че аз лично ще се чувствам по-добре изучавайки предметът на моя език, отколкото на чужд (за другите не знам, всеки е различен човек).

Спрете да бъдете коне с капаци, следвайки тенденцията на всички мисирки. Дори, когато бях с намерението да уча в Холандия, аз не мислех да работя там своята специалност. Винаги съм искал да се развивам в Китай или Япония и не защото не харесвам своята родина, а просто обожавам тези страни и тяхната култура.

Навярно, няма да ме разберете и ще продължавате да критикувате и изрязвате отделни части от моето съобщение, но какво да се прави, с такива хора не може да се спори ...

# 44
  • Мнения: 41 317
След като си решил вече и не искаш коментари, защо просто не помолиш модераторите да заключат темата и готово?

Общи условия

Активация на акаунт