Покупка на имот от ЧСИ

  • 29 296
  • 153
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 904
Искаме да купим един определен имот от ЧСИ, но оставаме с впечатление, че цялата работа е нагласена за някой техен човек. Можем ли да направим нещо изобщо?
Имотът е обявен от миналия месец, съответно този месец изтича срокът за подаване на наддавателни предложения. Имотът е взет от ЧСИ поради неплащане на ипотечен кредит. Отидохме в кантората на ЧСИ и първо ни беше казано, че не се знае дали ще организират огледи, не били длъжни и ако имало не се знаело кога ще са. Тъй като вече мина доста време от обявяването искахме пак оглед и този път директно отказаха и казаха, че няма да има огледи. Причината е, че ключалката била сменена. Доста съмнително стана.
Понеже имам малко информация за жилището знам, че ЧСИ са отишли и са сменили ключалката, но няколко дена след това някой друг отива и я сменя отново. Кой точно я е сменил не е ясно, но е малко вероятно да са предишните собственици, тъй като те от години не живеят там и не се знае дали са в България изобщо.
Не съм посветена в схемите на ЧСИ и се надявах, че имаме шанс, но вече е много съмнителна цялата история. Някой има ли опит и идея какво се случва и можем ли нещо да направим?

# 1
  • Мнения: 12 473
Покупката не става ли с търг?

# 2
  • Мнения: 6 904
Да, наддавателното предложение се внася в съда в определен срок и на определена дата се отварят пликовете на всички участвали.

# 3
  • Мнения: 12 473
Аз съм купувала така, но преди 8 г. И беше явен търг и наддаване.

# 4
  • Мнения: 6 904
При отварянето на пликовете вече може да се наддава, но стъпката е 10% от първоначално обявената цена, така че не е добре да се стига до там.

# 5
  • Мнения: 452
Наддавателни предложения се отварят и за купувач се определя този, предложил най-високата цена. Може да се наддава с един задатък при желание. Кое точно Ви притеснява?

Последна редакция: нд, 16 апр 2017, 19:12 от Tiana

# 6
  • Мнения: 6 904
Описала съм ситуацията в първия пост. Притеснява ме, че няма да се организират огледи, което очевидно се прави с цел да не се продаде имота на случаен човек. И кой е сменил ключалката при положение, че е малко вероятно да са собствениците.

# 7
  • Мнения: 452
Пуснете жалба тогава, че нямате достъп до имота за оглед.

# 8
  • Мнения: 6 904
Не мисля, че ще постигнем нещо с това. Те още от началото твърдяха, че не били длъжни.
В крайна сметка действително смениха ключалката и имаха намерение да организират огледи, но след като беше сменена повторно от някой друг сега и да искат нямат право по закон да разбият апартамента.

# 9
  • Мнения: 5 018
Бухтичка, имате ли адвокат? Ако не, свържете се с такъв, за да ви разясни подробности по процедурата. До явен търг се стига почти винаги, да не кажа винаги.

Когато имот се изнесе на публична продан, трябва да има определен пазач. Кой е този пазач във вашия случай? Трябва да го пише в обявлението. Той трябва да бъде в България и обикновено е длъжникът, член на неговото семейство, обитател на жилището или сътрудник в кантората на ЧСИто. С този човек трябва да се свържете за оглед - от кантората на ЧСИто не са брокери и не са длъжни да организират огледи, въпреки че някои го практикуват. И да, разбира се, че нямат право да разбият вратата - нечий дом, нечия собственост, която законът брани, и интересите на кредиторите и интересуващите се да купят апартамента са второстепенни. За да добиеш представа от жилището, потърси протокола на оценителя. Не замества оглед, но е най-добрата опция при така описаната ситуация.

Често се случва пазачите, особено ако са самите длъжници или членове на семейството им, да отказват достъп до имота. В такива случаи, практиката е да входирате молба в свободен текст в кантората на ЧСИто, че на конкретна дата и час ви е отказан достъп до имота. Има възможност, при добро желание, да се назначи нов пазач, но ако проданта е след дни, едва ли ще се занимават. Ако имотът по описание ви харесва, наддавайте. Ако ли не - чакайте следващата продан, ако имотът остане, опитайте да го видите в първия ден от проданта. Ако не успеете, пуснете молба при ЧСИто.

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 4 480
А вие бихте ли участвали в търга, без да сте видели жилището? Ако - да, тогава опитайте. Аз нямам много опит, но исках да купя така жилище. Пазачът беше служител на ЧСИ. И мен много ме мота. Първо нямал ключ, после ми каза да му се обадя утре, после изчезна за седмица, звънях в офиса на ЧСИ и попитах каква е тази работа, обещаха да ми се обадят, но така и не го направиха. НАкрая пазачът вдигна телефона и каза, че има оглед в еди колко си часа еди кой си ден и да отида. Мислех, че съм първата, а той каза- ооо колко имаше досега.... Оказа се втора продан де, та не знам всъщност за нея дали е имало още огледи. Та и аз мислех, че си го пазят апартамента. Накрая не участвах в търга по други причини, не че не ми хареса, затова не знам какво стана с него.
За друг апартамент се обадих за оглед на ЧСИ, каза -ами хората живеят там, звънете и гледайте.  #Crazy Не си я представях тази работа, да ходя да обикалям и да ме гледат лошо настоящите собственици. Така че явно все има перипети някакви при този род продажби. Мисля, че няма да загубите, ако опитате.
Макарон е специалист в темата, помага ми със съвети Peace

# 11
  • Мнения: 5 018
Специалист не съм, по стечение на обстоятелствата бях пълномощник на няколко мои близки в продани, докато те самите бяха извън България. И докато успеят да купят имот, минах и през няколко неуспешни продани. Затова и писах, че очакването, че към днешна дата в София е възможно да се мине без явно наддаване, е много нереалистично, освен ако не се даде цена очевидно по-висока от пазарната, което обаче не виждам с каква цел би могло да се направи, освен ако съделители. Имотите си се продават на пазарна цена, а ако не се продадат на такава, вероятно има защо и причината едва ли е в ЧСИто, а пороци по делото, запазено право на ползване и пр. особености на този вид продажби, заради което е добре адвокат да се запознае с делото и да ви даде зелена светлина за наддавателно предложение.

# 12
  • София
  • Мнения: 44
Аз също препоръчвам консултиране с адвокат- какви са ви правата, какво да гледате като документи, процедури и т.н.

Ще споделя това, което съм виждал лично ( волно или не....). Разбира се, това не са 100% от случаите, дори може да е някакъв минимален процент.

Най-важното - интересните имоти се разпределят още преди да се е стигнало до ЧСИ. Ролята на ЧСИ е просто имотът документално да стигне до точния човек. Всяка банка има експерти, които се занимават с проблемните кредити, т.е. те имат пълната информация за характеристиките на съответния имот. А информацията се разпространява лесно до заинтересованите лица, било те част от висшия мениджмънт на банка, техни приятели, познати или просто прекупвачи, даващи съответния процент  Sunglasses

Дори и да се стигне до оглед и последваща покупка:
- влизането във владение може да се проточи, защото някой обжалва до безкрай;
- влизайки в апартамента, може и да не заварите това, което е било по време на огледа. Имало е случаи на изцяло разбити апартаменти - изпотрошени врати, прозорци, изскубнато окабеляване от стените; изкъртени тераси и т.н.

Познати, които инвестираха сериозна сума за покупка на голям имот, си изпратиха охранителна фирма да пази, защото нямаха доверие нито на ЧСИ, нито на продавачът. Е, опазиха си имота, но охраната стоя над 4 месеца Simple Smile

Закупуване на имот от ЧСИ е "сладка" работа, но не се получава на всеки.

# 13
  • Мнения: 5 018
Най-важното - интересните имоти се разпределят още преди да се е стигнало до ЧСИ. Ролята на ЧСИ е просто имотът документално да стигне до точния човек. Всяка банка има експерти, които се занимават с проблемните кредити, т.е. те имат пълната информация за характеристиките на съответния имот. А информацията се разпространява лесно до заинтересованите лица, било те част от висшия мениджмънт на банка, техни приятели, познати или просто прекупвачи, даващи съответния процент  Sunglasses  Може и да е така, не знам и не мога да коментирам. Принципно банката е само една страна в тези взаимоотношения, длъжникът не е безправен и ако аз бях длъжник, не бих се съгласила да продам апартамент така.

Дори и да се стигне до оглед и последваща покупка:
- влизането във владение може да се проточи, защото някой обжалва до безкрай; Обжалване практически не може да има, ако дори среднограмотен студент по право, който си е взел изпита по ГПК с оценка над 4 и без преписване, е погледнал делото. Хиперболизирам разбира се, но твърдението, че едва ли не всеки може да обжалва всичко, че и до безкрайност, е много далеч от истината. Обжалване може да има на конкретни основания- например вещта да е продадена не на предложилия най-висока цена или купувачът е член на семейството на ЧСИто. Основанията за обжалване на продан са конкретни хипотези, малко на брой и не се тълкуват разширително в полза на длъжника. Проточване с влизането във владение може да има по други причини - ако длъжникът се крие и от ЧСИто не могат да го уведомят, че вещта е продадена, в който случай забавянето е около половин година.
- влизайки в апартамента, може и да не заварите това, което е било по време на огледа. Имало е случаи на изцяло разбити апартаменти - изпотрошени врати, прозорци, изскубнато окабеляване от стените; изкъртени тераси и т.н. Факт - при предаването на владението на апартамента, в който живея, старите собственици си взеха входната врата. Имаха право, защото тя не фигурираше в протокола на оценителя, аз даже им я пазих няколко дни. С тях пък много човешки комуникирахме, дадоха ми партиди на ЧЕЗ, Софийска вода, предадоха ми владението, аз им препращах поща известно време. Длъжниците са най-нормални хора и в общия случай нямат нищо против купувачите, имат съзнанието, че купувачът е трета страна и няма общо със неприятностите, в които се намират. Има и изключения, но те си вредят сами, съботирайки огледи. Но сте прав, че не е хубаво да имаме очаквания за състоянието на жилището при влизане във владение, много мърсотии могат да се направят,
 ама да не давам идеи. От ЧСИ най-добре жилище, което е вече за ремонт, за да няма излишни ядове.


Познати, които инвестираха сериозна сума за покупка на голям имот, си изпратиха охранителна фирма да пази, защото нямаха доверие нито на ЧСИ, нито на продавачът. Е, опазиха си имота, но охраната стоя над 4 месеца Simple SmileИ как по-точно са разквартировали охранители да пазят апартамент, на който не са влезли във владение? Това е абсурдно. Длъжникът си остава владелец и всякакви действия, накърняващи правата му, включително от новия собственик на апартамента, са самоуправство.

Закупуване на имот от ЧСИ е "сладка" работа, но не се получава на всеки.

# 14
  • Мнения: 6 904
Когато имот се изнесе на публична продан, трябва да има определен пазач. Кой е този пазач във вашия случай?

Собственика го няма, не си е плащал ипотеката и нито банката, нито ЧСИ може да го открие. Може би е в чужбина, а в апартамента не живее никой. ЧСИ трябваше да назначи пазач и за целта разбиха апартамента веднъж.

Говорили сме с два адвоката, разясниха ни някои неща, но като цяло и двамата не бяха много вещи точно в тези отношения, а време да търсим други няма.

А вие бихте ли участвали в търга, без да сте видели жилището?
Кой би участвал за имот, който не е виждал? На мен ми звучи малко абсурдно.

Най-важното - интересните имоти се разпределят още преди да се е стигнало до ЧСИ. Ролята на ЧСИ е просто имотът документално да стигне до точния човек. Всяка банка има експерти, които се занимават с проблемните кредити, т.е. те имат пълната информация за характеристиките на съответния имот. А информацията се разпространява лесно до заинтересованите лица, било те част от висшия мениджмънт на банка, техни приятели, познати или просто прекупвачи, даващи съответния процент  Sunglasses
Точно това ме притеснява, че се случва в нашия случай.

За влизането във владение разбрахме, че може да се проточи, защото съдът се бави. Изобщо не изглеждат много добре нещата с нашия апартамент.

# 15
  • Мнения: 5 018
За кой ЧСИ става въпрос?

Не е възможно да има продан без пазач, чиито три имена са вписани в обявлението.

Участвала съм на търг без да видя жилището след разглеждане на протокола на оценителя и на блока като цяло, но беше старо строителство и нямаше изненади после. С новото строителство архитектурните хрумвания са по-изненадващи и не бих рискувала.

# 16
  • Мнения: 6 904
Няма да му пиша засега името, но не става въпрос за София.
Няма вписан пазач в обявлението. Те си спазват някакви срокове и процедури и имаше двуседмичен срок последно поставен на собствениците да се явят, който започна от датата на обявяване на имота. Когато този срок изтече те са отишли и са сменили ключалката, назначили са пазач предполагам, абе спазили са си процедурите. Просто ние се обадихме няколко дни след това и тогава вече клочалката беше сменена повторно и нямаше как да организират огледи.

Аз не очаквам кой знае какви изненади от апартамента, просто мисля, че всичко е нагласено и цялата работа е безсмислена.

# 17
  • Мнения: 5 018
За други градове не мога да коментирам, но ако в протокола за разгласа не фигурира пазач, аз бих се въздържала от участие.

# 18
  • Мнения: 6 904
Да ви кажа какво стана. Участвахме на търга, защото искахме точно този апартамент, първоначалната цена беше ниска и решихме да пробваме, въпреки че не го бяхме видяли. Това, което не казах в първия пост е, че ставаше въпрос за съседния на моя апартамент. Само заради това решихме да пробваме, иначе ми се струва безумно да купуваш нещо без да го видиш, но ние имахме някаква бегла представа да кажем.
Подадох си предложението на обяд на последния ден, а другите трима участници много интересно бяха с три поредни входящи номера, само моя имаше по-голяма разлика от техните. Доста странно, но да речем възможно е просто и тримата да са чакали последния момент и да са отишли следобед преди да затворят.
Имаше две по-високи наддавателни предложения, никой не участва на устното наддаване и съответно най-високото предложение си спечели.
Има едно любопитно нещо в случая. Почти сигурна съм, че жената, която беше с второто по големина наддавателно предложение беше човекът, който разби апартамента след ЧСИ. Аз я видях, защото се прибирах с детето докато отваряха апартамента. Обаче бързах и не обърнах внимание понеже си мислех, че са от ЧСИ. Но все пак я видях за момент, видях я и днес в залата и съм почти сигурна, че беше тя. Не знам нормална практика ли е да си разбиеш апартамента, който искаш да купуваш, но аз бях дотук, прекалено много проблеми и неясноти с този апартамент. А за ЧСИ не искам да чувам повече.

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 4 480
А може ли да споделиш колко по-големи бяха предложенията от началната цена? А вие защо не наддавахте?

# 20
  • Мнения: 452
Изобщо няма нищо учудващо в това, че наддавателните предложения може би са подадени в последният момент.

# 21
  • Мнения: 6 904
Изобщо няма нищо учудващо в това, че наддавателните предложения може би са подадени в последният момент.
Да, ние разбрахме, че така се случват нещата обикновено. Аз реално не знам в кой момент са подадени, просто това ми се струва единственото разумно обяснение, че са подадени наведнъж едно след друго.

А може ли да споделиш колко по-големи бяха предложенията от началната цена? А вие защо не наддавахте?
Не наддавахме защото цената стана твърде висока за нещо, което не сме виждали. Началната цена беше 74 000 лв., 2 от предложенията бяха по 76 000 и нещо, едно 78 000 и едно 81 000. Стъпката за наддаване е 10% от първоначалната цена върху най-високата цена, което означава, че някой трябваше да даде 88 000 (81+7).

# 22
  • Мнения: 5 018
Честно казано, за мен е много странно, че е нямало пазач, както и че наддавач е разбил вратата на апартамента.  Shocked

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 4 480
На мен пък ми е странно колко високи цени са предложили. newsm78 По-скоро си представях, че всички предлагат ниски и на явния търг става наддаване. Защо да рискувам да предложа 10% над началната цена, ако има възможност всички останали да са дали 1% отгоре newsm78

# 24
  • Мнения: 5 018
В София май всички дават 1 лв над началната цена  Laughing Но в провинцията явно не е такава практиката и не винаги се стига до явно наддаване.

# 25
  • Мнения: 6 904
На мен пък ми е странно колко високи цени са предложили. newsm78 По-скоро си представях, че всички предлагат ниски и на явния търг става наддаване. Защо да рискувам да предложа 10% над началната цена, ако има възможност всички останали да са дали 1% отгоре newsm78
Лошото на явния търг е, че стъпката е 10% и цената скача много стремглаво. Ако всички са вдигнали със съвсем малко и някой наддаде с 10%, то ти трябва да сложиш още 10% отгоре, за да го спечелиш. 3-та стъпка вече ще качи цената с 30% от началната и идва множко.   

# 26
  • Мнения: 9
Aз имам  няколко питания за покупка на имот от ЧСИ и  ако може да използвам тази тема , да не отварям нова :

-Освен цената , която предложим  / наддадем   има ли  други такси и комисионни за плащане след това - ако има вписана ипотека и тя трябва да  се вдигне  - заплаща ли се  отделна такса и от какъв порядък е  , на кого се плаща ?

-Едва ли може да проверим има ли задължения към ВИК , Енерго , Топлофикация  - може ли да бъде направена такава справка - да не се  окаже , че купуваме имот и има още  не малко  задължения , които трябва да платим , за да прехвърлим партидите  и как се процедира

-За състоянието на  имота  -правим оглед и  в апартамента има  някакви вещи , уреди  - той е в определен вид -  каква е гаранцията ,че при покупка го получаваме точно в този му вид, който е бил при огледа  с  обзавеждането и т.н.

- След участие в търга депозита как  се връща, ако не спечелим - губим ли нещо  като средства , ако участваме 

Моля за  само  конкретни отговори  ,  от хора , които имат отговор  , а не разсъждения и предположения - с мъжа ми правихме такива вече Simple Smile , а  ЧСИ не са много словоохотливи както знаете  , като ги питаме .

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 4 480
Макарон ще каже точно, но аз ще споделя и моите познания Grinning
Има такси допълнителни, не помня каква е сумата.
Състоянието нямате гаранция, че ще е същото- може всичко да е разрушено, само с голи стени.
Връща се депозита, нищо не губите. Знам, че има риск ЧСИ да се замотае с връщането, защото няма срок.

За задълженията- тук не съм сигурна, но доколкото знам, всичко е чисто за купувача. Аз използвах адвокат да ми проведи документацията, тя ми каза, че няма никакви рискове при подобен род сделки да изскочи нещо старо.

# 28
  • Мнения: 364
А  при спечелен търг в какъв срок се внася цялата сума -всеки ЧСИ сам ли определя или са единни срокове по някакъв регламент ?
И  кой има право и би  изнесъл неща -говорим примерно за климатици,санитария ...

Последна редакция: ср, 26 апр 2017, 16:11 от sladka_tortа

# 29
  • Мнения: 5 018
-Освен цената , която предложим  / наддадем   има ли  други такси и комисионни за плащане след това - ако има вписана ипотека и тя трябва да  се вдигне  - заплаща ли се  отделна такса и от какъв порядък е  , на кого се плаща ?

Да, има. Първо плащате местен данък за прехвърляне на недвижимия имот. С документ за платения данък отивате при ЧСИто да ви издаде постановление за възлагане, което е еквивалентно на нотариален акт. "За изготвяне на постановление за възлагане на недвижим имот се събира такса в размер 1,5 на сто върху продажната цена, но не по-малко от 50 и не повече от 3000 лв." - чл. 23 от ТАРИФА за таксите и разноските към Закона за частните съдебни изпълнители

После се вписва постановлението за възлагане в АП, за което пак се дължи такса от 0,1 % от стойността на имота.

След като постановлението за възлагане се впише, ако предишните собственици отказват да ви предадат владението, следва да се направи въвод във владение, за което се плащат 1 % (без ДДС) от стойността на имота, но не по-малко от 200 лв, на ЧСИто.

След като сте вписали постановлението за възлагане, от ЧСИто ще ви дадат писмо, с което да заличите ипотеката в АП, което струва 10 лв.

Мисля, че не пропускам нещо, но са доста такси и таксички.

-Едва ли може да проверим има ли задължения към ВИК , Енерго , Топлофикация  - може ли да бъде направена такава справка - да не се  окаже , че купуваме имот и има още  не малко  задължения , които трябва да платим , за да прехвърлим партидите  и как се процедира

Може и да има задължения, но те не ви касаят.
Във владение вие влизате по един от два начина: с приемо-предавателен протокол, ако старите собственици доброволно ви дават владението, или с протокол за въвод във владение, в които фигурират показания на електромер, водомер, топломер и пр. И в двата случая става ясно, че вие сте владелец на имота от конкретна дата и всички предни задължения не ви касаят. С протокола спокойно си сменяте партидите на ваше име при всички монополисти.

-За състоянието на  имота  -правим оглед и  в апартамента има  някакви вещи , уреди  - той е в определен вид -  каква е гаранцията ,че при покупка го получаваме точно в този му вид, който е бил при огледа  с  обзавеждането и т.н.

Всички тези вещи са собственост на предишния собственик и не може да очаквате да станат ваши. В апартамента остава това, което е описано в протокола на оценителя, всичко останало собствениците имат пълното право да си отнесат. На нашия апартамент старите собственици си взеха входната врата, за което аз съдействах и им я съхранявах няколко дни, докато дойде време да си я приберат. В замяна те ми предадоха владението доброволно и много любезно и цивилизовано.

Старите собственици нямат право, но пък е практика, да разрушат жилището, преди да го напуснат. Например излети строителни отпадъци в тоалетната, умишлени повреди по ел. инсталация, начупени плочки, надраскани стени - чувала съм за много креативни хора. Теоретично може да съдите пазача на имота, практически пазачът в 99% от случаите е длъжникът, който вече дължи пари на 100 места и няма смисъл. Очаквайте апартаментът да е за тотален ремонт и оголен до тухла, за да няма неприятни изненади. Добре ремонтирани апартаменти не е добре да се купуват от ЧСИ.

- След участие в търга депозита как  се връща, ако не спечелим - губим ли нещо  като средства , ако участваме  

Нищо не губите, досега в София единствено ЧСИ Милчева миналата пролет покрай Великден ми забави с 3-4 дни връщането на задатък и то защото имаше почивни дни. Практиката е да се връщат парите в рамките на 24 часа от пускането на молбата.
А  при спечелен търг в какъв срок се внася цялата сума -всеки ЧСИ сам ли определя или са единни срокове по някакъв регламент ?
И  кой има право и би  изнесъл неща -говорим примерно за климатици,санитария ...
Цялата сума се внася в рамките на седмица от търга, иначе губите задатъка. Като цяло лесна опция за купуване на имот от ЧСИ с ипотечен кредит няма, въпреки че съм чела за разни врътки с теглена на потребителски кредит и после рефинансиране с ипотечен. По втория въпрос, собственикът на имуществото има право да си го изнесе, преди да ви предаде владението.

# 30
  • Мнения: 2 405
Темата ми стана интересна, доста се бях ровила из нета по този въпрос, но толкова подробно обяснено не бях срещала.
Макарон  -  поклон за пълните разяснения. Смятам че на доста хора ще е полезно.

# 31
  • Мнения: 6 904
Да, доста изчерпателно  Peace
Като цяло и моята информация съвпада с написаното от Макарон, така че нямам какво да допълня.

# 32
  • Мнения: 364
Макарон,  bouquet и  ако има  как да се видим имаш  сериозна почерпка   , много благодаря .

Мен най-вече ме притеснява ето това :
Старите собственици нямат право, но пък е практика, да разрушат жилището, преди да го напуснат. Например излети строителни отпадъци в тоалетната, умишлени повреди по ел. инсталация, начупени плочки, надраскани стени - чувала съм за много креативни хора. Т
Апартамента , който ние гледаме е  в относително добро състояние и това е  , което  ни привлича спрямо цената му   -банята е ремонтирана  в много добър вид , настилки  паркет , сменяна дограма  . Но ако може да се окаже , че всичко това няма да го има , след като купим имота , бихме се отказали . В протокола  едва ли всичко това е описано , макар че като се прави оценка на имот  преди ипотека нали се оценя според целия му вид   и състояние - интересно защо подробно не се описва това  ...

Между другото често виждаме обяви  за имоти  при ЧСИ  с баснословни цени -какви оценки и  ипотеки са правени...

Последна редакция: пт, 28 апр 2017, 14:50 от sladka_tortа

# 33
  • Мнения: 5 018
Апартамента, който близка приятелка взе, беше нов и луксозно направен. При въвода във владение всяка една стенна плочка в банята беше счупена като с чук. Сега се съди с пазача, ама според мен няма смисъл, защото няма какво да му вземе. Всеки си преценява, но оправен апартамент от ЧСИ не бих взела, само за ремонт.

# 34
  • Мнения: 888
На мен пък ми е странно колко високи цени са предложили. newsm78 По-скоро си представях, че всички предлагат ниски и на явния търг става наддаване. Защо да рискувам да предложа 10% над началната цена, ако има възможност всички останали да са дали 1% отгоре newsm78

В София по тези търгове хората дават по два, три задатъка над цената и пак няма резултат.Говорим като цената е по-ниска от пазарната. Имало е случаи на първа продан никой не се явява, на втората, която започва на 80% от цената на първата се явяват две дузини наддавачи и вдигат цената над предходната, където не са се явили, очевидно виждайки им скъпо  Joy
Аз се отказах след единадесет търга, повечето безумни, на цени, достигащи пазарните, че и отгоре.Само на един бях обявен за купувач, но по документи, преди да се започне устно наддаване, а бяхме само аз и още един участниците, може би защото апартамента беше в Люлин.
Има такива хора, които слагайки максималното се надяват никой да не започне устно наддаване след това, но при тази истерия при 10, 20 наддавачи се намират 4,5 да се цакат да наддават. А стъпката си е 10% от първоначалната цена.
Загубена кауза са в момента имотите от ЧСИ, а на единия търг се явихме 8 души, вкл. един от съделителите, като от случайните само аз бях успял да направя оглед. Останалите 6 глупака се бяха явили да купуват апартамент, който не бяха виждали.
Другата "врътка" която често правят е дават нереално висока цена, губейки задатъка си, само не знам как са сигурни, че второто най-високо наддавателно предложение е пак тяхното.
Примерно два на от търговете дадоха над 200 000 лв., за имоти стуващи наполовина, които после не платиха разбира се, губейки задатък.

# 35
  • Мнения: 5 018
Съделителите не дават задатък, затова наддават като бесни. На един от търговете, на които имах "удоволствието" да присъствам, се стигна до очевидно смешна цена, в пъти над пазарната, и помощник ЧСИто дори им напомни, че все пак не може да нощуваме в съда, защото те можеха да си вдигат колкото си искат. На друг търг, пак със съделители, братът наследник се сби с мъжа на сестра си, а вторият брат ги разтърваваше.  ooooh! 

В смисъл, не се сбиха съвсем кръчмарски и с крошета, но тръгнаха да ръкомахат и да се бутат нещо.

В този смисъл, помислете добре дали ви се участва на търг с делба на наследство.  Laughing

# 36
  • Мнения: 888
Съделителите не дават задатък, затова наддават като бесни. На един от търговете, на които имах "удоволствието" да присъствам, се стигна до очевидно смешна цена, в пъти над пазарната, и помощник ЧСИто дори им напомни, че все пак не може да нощуваме в съда, защото те можеха да си вдигат колкото си искат. На друг търг, пак със съделители, братът наследник се сби с мъжа на сестра си, а вторият брат ги разтърваваше.  ooooh! 

В смисъл, не се сбиха съвсем кръчмарски и с крошета, но тръгнаха да ръкомахат и да се бутат нещо.

В този смисъл, помислете добре дали ви се участва на търг с делба на наследство.  Laughing

В моя случай съделителя игра чрез подставено лице, с което дойде и успя да си вземе имота. Той имаше 1/2 дял, а ставаше въпрос за много висок етаж на ЕПК в Младост(което го прави непродаваемо) , като цената доближи пазарната след няколко устни наддавания.
Друга продан на която реших, че е безсмислено да се явявам съделителката имаше 5/6 от апартамента и беше толкова настървена да го вземе, че нищо не можеше да я спре. А и колкото да наддават като участничка тя има последна думата и тъй като 5/6 от парите се връщат при нея все и едно колко ще скочи цената.
Някъде и банките - кредитори участват с завишена цена, която нерядко после  не плащат, тъй като взискатели участват без да внасят задатък.

Най - критичното при тези продани е, че спечелилия има само седем календарни дни от датата на търга да внесе остатъка от цената. Два от тези седем дни са почивни (понякога и три, четири, ако се случат празници) и времето е много кратко. Общо взето е за хора с кеш. Макар ако парите са в банков депозит, нищо чудно да го мотае банката на ръба на срока, че и те искат заявяване два, три раб. дни преди теглене.

# 37
  • Мнения: 5 018
Е не става за хора с ипотечен кредит, да, но те парите се превеждат от депозитната банкова сметка в банковата сметка на ЧСИто, не виждам банката на купувача как може да забави нещата.

# 38
  • София
  • Мнения: 9 920
5000лв ли е депозита за участие?
Има ли начин да се откажеш (ако се изненадаш след влизането във владение)?
Значи само с потр.кредит имаш шансове в 7дневен срок, ако нямаш цялата сума в Кеш.

Има ли смисъл от цялата врътка и разправия? Колко по-евтини са от пазарните цени?
Пп. Нямам познат от банка... а си мисля, че е пожелателно ако ще се хващаш на такова хоро.

# 39
  • Мнения: 888
5000лв ли е депозита за участие?
Има ли начин да се откажеш (ако се изненадаш след влизането във владение)?
Значи само с потр.кредит имаш шансове в 7дневен срок, ако нямаш цялата сума в Кеш.

Има ли смисъл от цялата врътка и разправия? Колко по-евтини са от пазарните цени?
Пп. Нямам познат от банка... а си мисля, че е пожелателно ако ще се хващаш на такова хоро.

Депозитът е 10% от обявената стартова цена. Ако е обявен апартамент с начална цена 80 000 лв се внасят 8 000 лв. депозит. Няма начин да се откажете след като сте обявен за купувач, губите си задатъка, още по-малко след като платите цялата сума. Но ако длъжника или друг най-вече се намери да ви съди по някаква причина, претендирайки за собствеността върху имота парите уж се "спъват" при ЧСИ-то до окончателно произнасяне на съда. ( Стига да не ги е платил на всискателя). Ако постановлението за възлагане бъде свалено ще ви бъдат върнати, след години дела вероятно. Не знам колко често се случва на практика, но е така на теория.
Иначе на последния търг, малко преди провеждането му някакъв си беше депозирал молба в деловодството на ЧСИ-то, че оттегля няддавателното си предложение и иска да се възстанови депозита му. Не знаех, че може, но явно е предвидено в ГПК.
Цените както вече споменахме са на пазарни или дори над пазарни нива. Ако е под пазарна цена се явяват една, две дузини Бай Ганьовци и вдигат цената до небето.

Имаше смисъл в тези продани до 2014 г. Мои познати си купиха апартаменти тогава, минаващи за неатрактивни, чиято цена сега е двойна и отгоре.( Но и цените на обикновенните продани на необременени с тежести имоти бяха значително по-ниски тогава).
От споменатата година насам се изкупува всичко, първи, последен етаж, панели в краен квартал, със запазено право на ползване дори купуват...въобще всичко.
Няма банка, която да оптуска ипотека за търг от ПП в момента, единствено ако имате сумата кеш, или потреб. кредит, един или два, които сте сигурни, че ще бъдат усвоени за ден, два обаче. Времето е наистина кратко за врътки.

Последна редакция: вт, 06 юни 2017, 23:21 от qsenski

# 40
  • Мнения: 5 018
Доколкото разбрах от Румка в друга тема, имало е някакви обжалвания още по време на проданта, така че едва ли се опитват за съборят постановлението за възлагане (което е почти невъзможно), защото то към онзи момент не е било издадено, но може да има проблеми по самото изпълнително дело. Затова е добре книжата по делото да ги види адвокат преди това, а да не се предоверяваме на ЧСИтата.

Аз исках да питам Румка кой е съдебният изпълнител, ако проданта е била в София. Както и да ги посъветвам, ако още не са, да се свържат с адвокат. Хонорарът вероятно няма да е висок, защото те няма да са страна по делото, но поне ще може да ви каже какво точно се случва и какво да очаквате.

# 41
  • Мнения: 9 876
Милен Бъзински.
Скрит текст:
Собственикът след като е предоставил имота си като обезщетение за заем на фирма, след това го е апортирал в своята си фирма. И затова сега ги съди, че продават апартамент, който вече не е собственост на физическо лице, а на фирма. Макар да е собствената фирма. Особеното е, че не го е вписал това нещо в АП, и според мен няма кой знае какво основание да се жалва.

Банката е подала жалба, заради това, че е ипотекиран, и сега ако собственикът остане без апартамент, банката трябва да я съди, за да си получава ипотеката.
А горница няма да има след продажата, защото заемът, за който този имот е станал гарант, е ... не помня точна сума, но милиони нещо си.

Собственикът е подал 2 жалби - не помня какви, едната още преди да се проведе проданта.

Освен тях, жалба подава и този , който уж спечели пръв. Но после се отказа, и съответно ние като втори, спечелихме. Този човек за мен е 100% свързано лице - съдя по поведението му на търга. А и сега жалбата му е, че не е бил уведомен, че статутът на апартаментът не бил апартамент, ами офис. Ми, да е гледал. За мен не е основателна тази конкретна жалба, а просто печелене на време.

Ми тъй. Сега чакаме. Все се надявам на добър развой на обстоятелствата, и по-конкретно на бърз Wink

Нашият имот не беше евтин - за мен се продаде точно на пазарната си цена, или малко по-малко. Но е много хубав - поне за мен - най-хубавият, който гледахме и намерихме, след толкова търсене. Затова, знаехме, че ще има обжалване. Надявахме се да приключи бързо. Ще видим, дано да е що-годе бързо.

Но, ако имот не ми хареса на 200% - не искам да се хващам повече на това хоро с ЧСИ. Само ако МНОГО ми хареса, както в случая.

Инак, познавам една жена, която вече 5-та година си чака задатъка, заедно с още 18 човека. За един малък апартамент в Люлин. Та така

# 42
  • Мнения: 888
rumka833: Доста заплетен казус. Лошото е, ако тръгнат всички жалби като различни дела и започнат да пълзят по инстанциите не му се вижда края.
Трябва ви наистина много добър адвокат, макар, че ако съда реши, че не сте страна...
Но това вече е допълнителен риск, които сте поели, знаейки, че към имота има искови молби.

Прави впечатление, че мнозинството от участниците въобще не проверяват тежестите, мислейки, че от ПП имот се придобива чист от тежести явно.

А за статута на имота и аз мисля, че не е основание да се жали. Има си идентификатори на имота, има си съответните регистри, където може да се извърши проверка. ЧСИ-то дори не е длъжен да обявява тежестите, освен дали е ипотекиран според мен, ако четем буквално чл. 487 (1) от ГПК.

Чл. 487. (1) Съдебният изпълнител е длъжен след изтичането на една седмица от описа да изготви обявление за проданта, в което посочва собственика на имота, описание на имота, ипотекиран ли е той и за каква сума, цената, от която ще започне проданта, и мястото и деня, в който ще започне и ще завърши проданта.

# 43
  • Мнения: 5 018
Румка, поели сте риск, надявам се изходът да е положителен за вас.

В идентична на вашата ситуация майка ми предпочете да се откаже от имота. И до сега се чуди правилно ли беше решението. Важното е делото да бъде прегледано от адвокат преди проданта, за да може купувачите да са наясно с всички рискове и да преценят могат ли да ги поемат или не.

# 44
  • Мнения: 9 876
Ами влизам да се похваля тихичко, че първата жалба е решена в полза на ЧСИ. За по-малко от 3 месеца. Очаквам и останалите да се решат така, сиг обаче ще е септември, сега всички излизат в отпуски. Стискате ми палци, нали  Praynig Praynig Praynig

# 45
  • Мнения: 337
Лично аз ще ти стискам палци, защото много добре те разбирам. Ние също си чакаме постановлението и влизането във владение. Малко повече от месец. При нас поне засега няма никакви проблеми, жалби или спънки. Поне не все още.  Praynig  Чакаме да информират предишния собственик и да минат съответните срокове за обжалване.  Имаме добър адвокат и той твърди, че всичко е наред. Единственото, което ме притеснява, е, че по никакъв начин не можем да влияем на бързината на работата на въпросния призовкар. Т.е.той може още месеци да не успее да информира заинтересованите страни. Или всичко е до голяма степен въпрос на добра воля. Или на друго. Не знам. Но след като ние сме платили сумата на ЧСИ за изготвяне на постановлението още седмица след търга, не виждам каква полза биха имали да бързат? Единствените, които бързат сме ние, но кой го интересува?
Естествено, че предварително знаехме, че се чака. И сме поели този и доста други рискове. Но при положение, че сме намерили "нашия си" дом, мисля, че си струва. Или поне така се надявам. Надявам се също скоро да се похваля, защото знам колко важно беше за мен да чета реално как се случват нещата преди да вземем решението да се борим за този имот.
Хубав ден ви желая!  bouquet

# 46
  • Мнения: 9 876
Сладур! Мн ясно, че като вземат парите, и никой не бърза.
Но по въпроса за уведомяването - ако не ги намерят на адреса, залепят на входа бележка, и се счита, че са я прочели и са уведомени. Сега точен срок не мога да кажа, защото имаше някакво значение дали за фирма става дума, или за човек - но и в двата случая, при най-бавните процедури, е два месеца. Мисля, може и по-малко да е.
Дано като бъдат уведомени, да не обжалват. Защото след като някой бъде уведомен, има 7-дневен срок да обжалва. Може да обжалва и не-наддавал, или не-спечелил - просто някой от участниците, защото така му е скимнало, или защото е свързано лице с собствениците. Но това е само хипотетично, разбира се. Аз ви желая всичко най-леко и бързо да мине. Аз започнах да мисля, че времето е относително понятие, и че тези 2-3 месеца, които считам, че ни остават, че отлетят неусетно. Така че - и ти - горе главата  Hug Hug Hug

# 47
  • Мнения: 6 904
Гледам, че пишете, мога само да кажа, че при нас около два месеца след спечелването на търга беше извършен въвод, предполагам, че не е имало обжалвания. Дойдоха съдия изпълнител, полиция, ключар и вече са си в апартамента.

# 48
  • Мнения: 9 876
защото те не искаха да си излязат ли - старите собственици? или не сте имали проблем с тях, и това е стандартният ред? защото май струва 1% ако е с полиция  newsm78

# 49
  • Мнения: 6 904
Старите собственици ги няма, не живеят там и не са се явявали изобщо и такъв е редът предполагам в този случай.

# 50
  • Мнения: 1 288
Здравейте.
Спешно се нуждая от помощта на
запознатите с покупка на имот от синдик.
1. На втори търг цената на имота е 80% от първоначалната цена на 1- ви търг, т. е.  моята оферта преди устното наддаване не може да бъде по- ниска от обявената на 2- ри търг.  Или може?
2. Ако имота не се продаде на 2- ри търг отива на 3- ти и цената пада с още 20 % , от тази цена ли трябва да започне офертата ми или може от по- ниска?
3. Пълното заплащане след 3-ти търг пак ли става в 7- дневен срок?
Надявам се на отговори!

# 51
  • Мнения: 9 876
редът винаги е еднакъв, и условията. само началната цена е различна.
но като иде на втори търг, може да си увеличи  еценаъа и над тази от първи.
гледай да имате парите, за които играете, инак ще изгорите

# 52
  • Мнения: 888
Здравейте.
Спешно се нуждая от помощта на
запознатите с покупка на имот от синдик.
1. На втори търг цената на имота е 80% от първоначалната цена на 1- ви търг, т. е.  моята оферта преди устното наддаване не може да бъде по- ниска от обявената на 2- ри търг.  Или може?
2. Ако имота не се продаде на 2- ри търг отива на 3- ти и цената пада с още 20 % , от тази цена ли трябва да започне офертата ми или може от по- ниска?
3. Пълното заплащане след 3-ти търг пак ли става в 7- дневен срок?
Надявам се на отговори!



Никога при никой търг не може да се даде по-ниска цена от първоначално обявената за търга  Joy Joy Joy
Бъркате процедурите.
Търговете от синдици по ТЗ нямат общо с търговете от ЧСИ по ГКП, освен ако наддаването не е тайно.
Ако при тайно и явно наддаване не се появят купувачи се пристъпва към нещо, наречено преговори с потенциални купувачи, в чиито срок всеки предлага цена, не по-ниска от обявената и срок и начин  за плащането и, ако и тогава не се яви никой предполагам се прави нова по-ниска оценка и се започва от начало или нерядко се завърта цялото това нещо със същите цени, барем някой се излъже.
При търг няма по-дълъг срок от седемдневен за доплащане на цялата сума.

# 53
  • Мнения: 1 288
Благодаря за изчерпателния отговор:)

# 54
  • Мнения: 888
Мисля да се явя на един търг с явно наддаване да видя как е, но ми се вижда загубена кауза.
Няма писмени предложения, има стартова цена и стъпка на наддаване, като по филмите.
Първият вдигнал се записва като предложил дадената цена, следващия трябва да бърза да вдигне при следваща по размер цена. При повече души в суматохата ще се загуби връзка с реалността и ще започне едно наддаване, че цената ще скочи над пазарната, предполагам.

# 55
  • Мнения: 9 876
Ние отидохме с ясното съзнание колко точно можем да дадем. Отйазахме се да наддаваме, и останахме втори.
Така се случи, че първият спечелил се отказал, и ние спечелихме. Така че - е добре да знаете колко точно можете да дадете, и да не давате повече. Има го моментът с "прескачането на сянката".

 Praynig
Моля ви за съвет. По едната от нашите жалби, я е подала трета страна. Затова има насрочена дата за отворено дело - нещо такова. Казаха ми, че ако всичко се развие по план, минимум след седмица е резултатът. Но по-вероятно след месец, защото редовната практика била да отлагат явяване.

нещо знаете ли - кажете ми.

мерси много  bouquet

# 56
  • Мнения: 888
Сега Съда излиза в заслужена или не ваканция.
Много оптимистично са ви ориентирали.
Водя си две дела от наказателен характер, по едното имаше заседание в края на юни и съдията го отложи за края на септември. Тия два месеца движение забравете да има.
Отворено дело...да нямате предвид открито заседание?
Ако е така и не се отложи във времето съда се произнася до месец след заседанието.

А този първия, обявен за купувач е изгубил задатъка си вероятно, освен ако не е бил взискателя и не е плащал задатък?

Последна редакция: вт, 11 юли 2017, 09:55 от qsenski

# 57
  • Мнения: 9 876
1.

Отворено дело...да нямате предвид открито заседание?

Май това ми споменаха - да.

2. изгубил го е. Той е в комбина със собственика. Сега е подал жалба за това, че си бил изгубил парите, защото ЧСИ не г е уведомил какъв е статутът на апартамента (че  е офис, не апартамент). НАгласена работа. И на самото наддаване правеше циркове и чудо, за да откаже останалите да наддават.

# 58
  • София
  • Мнения: 16 691
Здравейте,  купихме имот чрез ЧСИ.
Интересувам се как става махането на възбраните и ипотеката в агенцията по вписванията- според документите има ипотека в полза на юробанк и 2 възбрани след това.

# 59
  • Мнения: 9 876
Плащане на такса на ЧСИ, нещо като 20 лв беше. Минимална

# 60
  • София
  • Мнения: 16 691
Тоест не е нужно да се ходи в ав?

# 61
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 812
Здравейте,  купихме имот чрез ЧСИ.
Интересувам се как става махането на възбраните и ипотеката в агенцията по вписванията- според документите има ипотека в полза на юробанк и 2 възбрани след това.

Когато ние купувахме апартамента през далечната 2012 г. се наложи лично да ходя в банката - ипотекар (ЧСИ въобще не си мръдна пръста). Там писах молба, платих някакви пари и след известно време (може би няколко дни, тъй като седалището на банката е в София) ми се обадиха, че ми е готов документът: Съгласие-молба от банката за заличаването на ипотеката. С този документ явно съм ходила и до нотариус за нотариална заверка (където пак се плаща) и едва след това се отива в службата по вписванията. Там също се плаща някаква такса и въз основа на нотариално завереното Съгласие-молба бе заличена ипотеката.
Останалите възбраните мисля че трябва да ги вдигне ЧСИ (но може и да откаже).

# 62
  • Мнения: 9 792
Много ми е сложно да го разбера, защото не съм юрист, но останах с впечатлението, че не е задължително възбраната да бъде заличена след публична продан. Ако са повече от една, тогава вече настава рай за адвокатите.

https://news.lex.bg/%D0%B2%D1%8A%D0%B7%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BD%D … 1%80%D0%BE%D0%B4/

# 63
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 812
Това имах предвид в написаното по-горе в скоби: че може и да откаже. Преди години не беше така.

# 64
  • Мнения: 10
Някой може ли да ми обясни какви проверки и документи са нужни да си набавим преди да се явим на търг от синдик и какви са рисковете за нас ако закупим имот чрез синдик?

# 65
  • Мнения: 11 624
Например да не можете да влезете във владение на имота, ако бившия собственик се запъне и не иска да се изнася.

# 66
  • Мнения: 10
Това не ме притеснява чак толкова, понеже имотът е на фирма обявена в несъстоятелност и е на шпакловка и замазка.Никога не е бил обитаем. Наскоро разпродадоха паркоместата й и не е имало проблем.

# 67
  • Пловдив
  • Мнения: 2 516
Тогава трябва да проверите дали е въведен в експлоатация. В подобни случаи обикновено не са и влизаш в голям филм.

# 68
  • Мнения: 1 842
Здравейте, а къде могат да се видят тези имоти?

# 69
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 812
https://www.google.com/search?source=hp&ei=9l0XXvTWH-XIrgT4m … dUDCAU&uact=5
От падащото меню избираш окръжния съд, за която област ти трябва имот, избираш населено място и търсиш.

# 70
  • София
  • Мнения: 9 920
Айде за жребия ясно (еднаква цена от двама), но това не ми стана ясно и ако така го разбирам то какъв смисълът от тайното еднократно "наддаване" в писмен вид? Пак някой ще може да го вземе с по-високо наддаване?
Задатъкът беше нещо като капаро (10%)

Ние отидохме с ясното съзнание колко точно можем да дадем. Отйазахме се да наддаваме, и останахме втори.
Така се случи, че първият спечелил се отказал, и ние спечелихме. Така че - е добре да знаете колко точно можете да дадете, и да не давате повече. Има го моментът с "прескачането на сянката".
има ли неустойка за отказалия се?

Последна редакция: пт, 10 яну 2020, 08:04 от Starrydream

# 71
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 812
Отказалият се губи внесения задатък от 10%.

# 72
  • Мнения: 2 108
В последната една година ЧСИ отказват да заличават възбрани и в повечето обявления за търг е описано,че е така; Тез ивъзбрани ще излизат по партидата на имота в бъдеще; Ако решите да го препродавате или да се кредитирате в банка, повечето банки отказват направо;

# 73
  • Мнения: 1 731
Това с възбраните е вярно - законът бил променен и вече нямало да ги вдигат. Според ЧСИ банките щели да почнат да работят с такива имоти. Вярно или не - само времето ще покаже.

# 74
  • Мнения: 10
Това и за синдиците ли важи?

# 75
  • Мнения: 9 876
Ако те не махнат възбраната, можеш ли ти да го направиш? Ние 2017 така направихме - той не искаше, платихме някаква такса и готово. Оказа се, че не иска, за да не плаща той таксата. Не заради друго. Е, сега тези години по-късно, не знам как е. Но то и нищо няма за купуване, като им гледах сайта, нищо не намерих. Само на груб строеж, тоест обитавани но без акт 16. Мерси

# 76
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 812
И ние през 2012 г. платихме за вдигане на възбраната, но от миналата година нещата са други.

# 77
  • Пловдив
  • Мнения: 2 516
Не е от миналата година, а от доста по-рано. Редки са случаите, в които тези възбрани могат да бъдат вдигнати, т.е. повечето остават завинаги. Банките имат това предвид, поне повечето, и няма проблем. По-скоро е стряскащо за купувача, че придобива имот с тежести.

# 78
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 812
От 2018 г. е: https://news.lex.bg/възбраната-не-пада-след-публична-прод/
http://www.vks.bg/Dela/ОСГТК_2015_01_решение.pdf

Доколкото знам някои съдии изпълнители вдигат възбраната, други - не. Противоречива е практиката.

Последна редакция: пн, 20 яну 2020, 18:31 от didka ®

# 79
  • Пловдив
  • Мнения: 2 516
Повечето не вдигат. Някои са решили да влязат в положение и са намерили решение, но са малко. За някои от възбраните има начин да се вдигнат по съдебен ред.

# 80
  • Мнения: 2 108
Вдигат възбрани май само ако поискалия налагането и  си пусне молба,че е съгласен да се вдигне;

# 81
  • Пловдив
  • Мнения: 2 516
Така беше преди промяната, която коментираме.

# 82
  • Мнения: 2 488
Ами всъщност ЧСИ не вдига забраната. Ти сам си я вдигаш. Взима се някаква бележка от ЧСИ и отиваш в агенцията по вписванията.

# 83
  • Мнения: 9 876
Да, но момичетата точно това казват, че от 2018 вече не е такъв редът. Ние през 2017 така направихме.

# 84
  • Мнения: 9 792
И аз бях пускала линк към това решение на ВКС и казах, че не го разбирам. Освен извода, че възбраната не се вдига автоматично след публичната продан. Но не ме отразиха.
Това са юридически тънкости, които читав юрист трябва да коментира. А и сигурно зависи колко и какви възбрани има - има имоти с 5-6-7 възбрани всякакви, има само с 1 - на банката, дето го е пуснала на ЧСИ. Та сигурно и всеки случай е за себе си.

# 85
  • Мнения: 2 108
Така беше преди промяната, която коментираме.
Говоря за случай от преди 3-4 мсеца; Отказа вдигане съдията; Потърсихме поискалия налагането , той пусна молба и всичко се случи;

Последна редакция: ср, 22 яну 2020, 15:07 от Наоми

# 86
  • София
  • Мнения: 181
Малко да вдигна темата. На датата която е спомената за обявяване на купувач :
1. Трябва ли наддавачите да присъстват задължително?
2. Ако не си участвал във въпросният търг, може ли да се явиш? Притеснявам се , че не съм участвала и ми се иска ей така да отида  на някой и да съм подготвена за моя  , а да се изтипосам така почти като в небрано лозе .. Адвокат ще разгледа моята евентуална сделка , с него ли е по добре да ида или как ?
Благодаря

# 87
  • Мнения: 888
1. Не, не е задължително да присъствате като наддавач.
Дори евентуално да  ви обявят за купувач, от кантората на ЧСИ трябва да ви уведомят.

2. Може да присъствате на публична продан, без да сте наддавач, особенно ако има една, две дузини такива.
Ако е само един или двама и не сте свързани с някой от тях, може и да не ви допуснат, макар, че нямат мисля право. Нали затова е Публична.

Винаги, когато имате съмнения е  най-добре с адвокат, независимо от вида на проданта.

Общо взето ПП последните години са безмислени, почти пазарни цени и един куп батаци и възбрани или явяващи се двайсет наддавачи и вдигане на цената над пазарната, поне за София.
За другите градове може да има някакъв смисъл.

# 88
  • Мнения: 2 108
Ами не сте задължена да се явите, но ако има явно наддаване няма как да участвате;
Оносно присъствието на други продани - в Последно време се допускат само хора участващи заради COVID 19, но може вече да са се променили нещата;

# 89
  • Мнения: 2 799
Как да разбера какви възбрани има даден имот?
Какви видове възбрани има, може ли примери?
Ако купя такъв имот възможно ли е да ми се прехвърли някакво задължение на мен и да трябва да плащам още пари?
До колкото разбирам има 4 начина да се набутам:

1. Купувам над пазарна цена.
2. Купувам имот с възбрани/тежести и после не бих могъл да го препродам.
3. Ако спечеля търга и се откажа, губя задатък.
4. Собствениците или някой участник от търга обжалват. Какво се случва ако спечелят обжалването? Ще ми върнат ли парите?

Има ли други рискове ако имота е УПИ?


Може ли на лични да ми пратите контакт на адвокат с опит в публична продан с чси?

Мерсо

# 90
  • София
  • Мнения: 9 920
Как да разбера какви възбрани има даден имот?
Какви видове възбрани има, може ли примери?
Ако купя такъв имот възможно ли е да ми се прехвърли някакво задължение на мен и да трябва да плащам още пари?
До колкото разбирам има 4 начина да се набутам:

1. Купувам над пазарна цена.
2. Купувам имот с възбрани/тежести и после не бих могъл да го препродам.
3. Ако спечеля търга и се откажа, губя задатък. - естествено.
Това не го разбрах - как ще купиш над пазарната цена - съзнателно?
 За препродаването не знам дали има много смисъл, при този наплив по търговете за който чувам... едва ли цената остава (много) под пазарната.
Скрит текст:
3. Ако спечеля търга и се откажа, губя задатък. - естествено.
- по тази точка да попитам, колко точно дни имаш налични за плащането, защото от 3 банки където бях - за потребителски - никой не се ангажира с точен срок. Flushed

# 91
  • Мнения: 2 488
В кантората на ЧСИ се предоставят документите на имота на всеки, който се интересува. Там са написани всички възбрани. След като купите имота има процедура и можете да си махнете възбраните. Няма как да се набутате допълнително.
При обжалване, собственикът може да обжалва самата процедура(дали са спазени всички изисквания). Изискванията се спазват, защото на проданта присъства адвокат. Обикновено обжалванията са с цел разтакаване. Например може да се случи да купите имот и чак след една година да влезете във владение. През това време собствениците продължават да си живеят без наем. Освен това, ако не желаят доброволно предаване, трябва да платите и такса въвод.
п.с. не мога да препоръчам адвокат.

# 92
  • София
  • Мнения: 181
Какви са ми вариантите, когато жилището е 1/2 идеални части? Всъщност не вярвам въобще някой да си вкарва такъв таралеж в гащите, но такива имоти се купуват. Или по скоро другият собственик отива и наддава примерно или самата банка и затова реално да има сделки. Как все пак такива имоти се продават?

# 93
  • София
  • Мнения: 9 920
Има ли значение дали през банка или ЧСИ - или то пак отива през ЧСИ, т.е. същата работа?
Преди бях гледал в някои банки имаха такава секция. Пиреос, мисля и Уникредит...

# 94
  • Мнения: 2 799
Starrydream - не винаги може да се определи пазарна цена, още повече в условия на ковид и предстояща криза и спад на имотите. Ако съм и глупав мога да се прецакам ако Simple Smile

Иначе при мен става дума за УПИ в близко до София село, така че се надявам да няма голям интерес посред лято.
Казуса ми е че на второ четене установявам че собствениците са двама (вероятно брат и сестра) и се видят съделители, което май значи че не са се разбрали за имота и единия го е пуснал за пъблична продан. Така възможно ли е? Рисковете до сега мисля че са - да се появят още наследници или да се появи наследник със завещание за 100% от имота. Тогава съделителите увисват, а аз май трябва да водя дело да си взема парите обратно и става мазало.

Valian1 - четох че има промени от преди няколко години където възбраните не мога просто така да си платя да ги вдигнат. Не знам до колко е вярно.

# 95
  • Мнения: 2 488
Всеки случай си е индивидуален и затова трябва адвокат да разгледа подробно конкретния казус. Така наизуст не може да се говори.

# 96
  • Пловдив
  • Мнения: 2 516

Иначе при мен става дума за УПИ в близко до София село, така че се надявам да няма голям интерес посред лято - това не се знае
Казуса ми е че на второ четене установявам че собствениците са двама (вероятно брат и сестра) и се видят съделители, което май значи че не са се разбрали за имота и единия го е пуснал за пъблична продан. Така възможно ли е? абсолютно възможно
Рисковете до сега мисля че са - да се появят още наследници или да се появи наследник със завещание за 100% от имота. Тогава съделителите увисват, а аз май трябва да водя дело да си взема парите обратно и става мазало. това клони към възможността да падне метеорит

Valian1 - четох че има промени от преди няколко години където възбраните не мога просто така да си платя да ги вдигнат. Не знам до колко е вярно. - вярно е. Само някои възбрани се заличават, другите остават.

# 97
  • Мнения: 9 876
Ако продавачите са открито проклети, зарежете имота. Ние купихме от такава жена, оная сега е насрочила някакво дело, де да я знам какво, да си искала обратно апартамента. Купихме преди няколко години, тая не миряса. Сега е там под наем. Може да я изпъдим, да не си въобразява, че като сменя оставили под наем, е нейно. Създава ни проблеми, имам предвид, и не е спирала.
На търга имаше свой човек да наддава. После ни пращаше проверки, данъчни, после обжалва до стотно коляно. И накрая плащахме и въвод във владение.
Боклук голям, честно ви казвам.

Съжалявам, че не я.изритахме още в началото. Така като си плаща наем, се самозабравя.
Имотът е хубав, безспорно, но не е някаква златна мина, от която да сме забогатели прекомерно, и да си струва нервите с нея.

# 98
  • Мнения: 2 799
Проверих ги,брст и сестра 42 и 37 набор. Възрастни хора, брата предявява иск за делба към сестрата. Те може и да са кротки , но децата им не се знае.

# 99
  • Пловдив
  • Мнения: 2 516
Е те докато са живи, децата не те бъркат. По принцип.

# 100
  • Мнения: 2 488
Деца, стринки, леки нямат значение. Важна е само законовата страна на въпроса. Имот не се купува със съвети от БГ мама. Тука коментираме само общи положения. За конкретни неща се обсъжда с адвокат.

# 101
  • Мнения: 2 799
Е как? Ако им изкарат документ за някоя старческа болест и ги изкарат че не са наред с скъла или ако някой от тях е писал завещание което не е обявено или почине скоро? А самия факт че брата предявява иск срещу сестра си говори за нечисти сметки и е възможно да има правене насечено години наред. Забравих да спомена че май сестрата е в съседен имот.

# 102
  • Мнения: 9 792
То съдебните делби не са ли по принцип точно това - брат срещу сестра, между братовчеди и т.н. Явно не са успели да се споразумеят по друг начин. Нищо необикновено под слънцето. Дори май се предпочитат имотите, пуснати на публична продан при съдебна делба, в сравнение с имоти с хиляда възбрани и ипотеки от най-различни кредитори.

# 103
  • Мнения: 2 799
Не знаех че е честа практика. Но в такъв случай ако сестрата не е доволна и реши да обжалва? Или пък някой от тях може да иска да лупи имота и да го надуе на търга, все пак те задатък не плащат. Или може найстина да искат да го купят и да гонат пазарна цена, което пък обезсмисля моето участие.

# 104
  • Мнения: 8 806
Какви са ми вариантите, когато жилището е 1/2 идеални части? Всъщност не вярвам въобще някой да си вкарва такъв таралеж в гащите, но такива имоти се купуват. Или по скоро другият собственик отива и наддава примерно или самата банка и затова реално да има сделки. Как все пак такива имоти се продават?
не знам кой е мотивиран да купи 1/2 (ако е външен човек?) . Видях и такива съобщения от ЧСИ. Интересно. Как обявяват на публична продан само 1/2? Вещта е неделима, апартамент. Не следва ли да се обяви целият апартамент?

# 105
  • Мнения: 452
Как да се обяви целият апартамент, ако длъжникът притежава само някаква част от него?

# 106
  • Мнения: 8 806
Как да се обяви целият апартамент, ако длъжникът притежава само някаква част от него?
а коя банка дава кредит срещу съсобствен имот? Как му прави ипотека - със или без съгласието на другия съсобственик?

# 107
  • Мнения: 2 488
Имот от публична продан не може да се купи с кредит. Парите трябва да са ти налични, защото реално имаш пет дни да внесеш сумата. Никоя банка не може да ти отпусне заем за толкова кратък срок, още повече пък ипотечен.

# 108
  • Мнения: 9 876
купуват се от някой, който има силата и възможността да изнуди останалите да се разкарат. Пускат без наем цигани наематели, и останалите какво да правят - махат се. Ама в много случаи и те не са цвете за мирисане, не са искали да се разберат доброволно с онзи, на който продават частта. Много често е "каквото повикало, такова се обадило"

# 109
  • Мнения: 9 792
Тя Пепина попита коя банка се е съгласила да ипотекира 1/2 имот, който сега отива на търг.

# 110
  • Мнения: 2 488
Не всички имоти, които се продават от ЧСИ са необслужвани ипотеки. Има и други видове възбрани, заради които може да се стигне до публична продан.

# 111
  • Пловдив
  • Мнения: 2 516
Може да не е ипотекиран. При задължения ЧСИ търси всякакво имущество на длъжника, което възбранява и после продава. Пример - Петър и Иван купуват заедно хотел, ама Иван задлъжнява и продават неговата половина. Или съпрузи със СИО - единият има дълг, търсят неговата половина. Или наследници, които не могат да се разберат (делба).
Може и ипотека, но се среща рядко. Дадените примери са по-чести.

# 112
  • Мнения: 8 806
и мислите ли, че за идеална част - на търг може да се стигне до пазарна цена... интересна работа.
Прегледах обявите на ЧСИ София и наистина попаднах на един апартамент, накрая прочетох, че е 1/2 !
Не беше ли, че съсобствена вещ, като стигне до публична продан се продава цялата (демек подпалваш чергите и на съсобствениците)? т. е. те трябва да се борят също на търга.

# 113
  • Мнения: 452
Не, не е така.

# 114
  • Мнения: 105
Здравейте. Много полезна тема и мнения, за които благодаря, макар и след няколко години и известни промени. Някой знае ли в момента как стоят нещата с ЧСИ и дали си струва да се набутвам в цялото това нещо като млад човек, който иска да закупи жилище ? Не търся спешна покупка и не бързам, така че се чудя дали и какъв е шансът да попадна на нещо изгодно. Не гоня топ локациите на пъпа на София. Наясно съм, че е пълно с хора, които с това си се занимават и вероятно купуват всичко по- нормално, но се чудя дали си струва да се пробва? До колкото виждам е голяма лудница и малко тип “ Съдебен спор”. Имам познат, чийто апартамент бе обявен по този начин и помня колко беше тегаво за тях и колко бяха ядосани, въпреки че купувачите нямат вина.  Нямам някакви нереални представи за парите, даже напротив. Цена, която е адекватна, дори близка до пазарната, би била ок. Въпросът е да е разумно, а не 100к за някакъв гълъбарник в махалите в Люлин, каквито обяви се намират обикновено. Говорим за сума около 1000€ на кв, което ми се струва нормално. Естествено, зависи от имота и състоянието ( което разбрах да се очаква да е максимално зле), но човек трябва да го има предвид като преценява до колко би наддавал. Разбрах и за потенциалните тежести, което реално е индивидуално и се проверява с адвокат , нали така? За банките също прочетох. Нещо друго важно, което изпускам?  В случай, че някой има скорошен опит ще се радвам да сподели.
Благодаря!

# 115
  • София
  • Мнения: 156
Нямам някакви нереални представи за парите, даже напротив. Цена, която е адекватна, дори близка до пазарната, би била ок. Въпросът е да е разумно, а не 100к за някакъв гълъбарник в махалите в Люлин, каквито обяви се намират обикновено. Говорим за сума около 1000€ на кв, което ми се струва нормално.

А защо искате да купите от ЧСИ? Намерили сте желания имот там ли? Понеже аз винаги съм си мислел, че хората купуват от съдебен изпълнител заради евентуалната "далавера" с цената. При толкова голямо предлагане, и това, че търсите на нормална цена - вероятно ще си намерите нещо и на регулярния пазар. Отделно че хубавите и евтини имоти при ЧСИ-то евентуално се уреждат за "наши хора". Преди време продадоха на брат ми апартамента така, не че нямаше за какво, но неприятното чувство остана. Често зад тия апартаменти се крият доста неприятни съдби, та аз лично съм си решил, че съм извън тоя пазар, дори и да има финансов смисъл...

# 116
  • Мнения: 2 799
А какво се е случило че се е стигнало до чси?

# 117
  • Мнения: 9 876
Който купихме ние беше в перфектно състояние, но с ужасен предишен собственик. Още ни върти номера и ни съди, за да си вземе имота. Макар, че ние нямаме вина, се разправяме с адвокати и проблеми. Прати данъчна проверка, Някои са доста долни, имай го предвид.аз не бих повторила. Иначе, беше точно на пазарна цена, точно до лев, каквото бяхме готови да платим и на пазара. Ама понеже тая е луда, ни скоси нервите. И пак да кажа -въпреки, че няма основание за нищо спрямо нас, а трябва да има към ЧСИ каквото претендира, тя съди нас. Това в губене на време за нас, и на пари. Ще спечелим, тя ще ни дължи парите, обаче нервите не си струват.

# 118
  • Мнения: 105
Който купихме ние беше в перфектно състояние, но с ужасен предишен собственик. Още ни върти номера и ни съди, за да си вземе имота. Макар, че ние нямаме вина, се разправяме с адвокати и проблеми. Прати данъчна проверка, Някои са доста долни, имай го предвид.аз не бих повторила. Иначе, беше точно на пазарна цена, точно до лев, каквото бяхме готови да платим и на пазара. Ама понеже тая е луда, ни скоси нервите. И пак да кажа -въпреки, че няма основание за нищо спрямо нас, а трябва да има към ЧСИ каквото претендира, тя съди нас. Това в губене на време за нас, и на пари. Ще спечелим, тя ще ни дължи парите, обаче нервите не си струват.

Благодаря за мнението. Общо взето и при мен ще бъде така- до пазарна цена. Има имоти, които ми влизат в бюджета, но или не ми допадат локациите, или самото жилище и размерите му. През ЧСИ мисля, че може да излезе нещо по- добро за тази цена. Кварталът, в който искам няма нови сгради, а и не ги предпочитам. Старите или не се продават, или стигат 1500 евро, което ми е в повече, тъй като са доста големи жилища. Затова гледам вариант през ЧСИ. Не държа да стане така, но проучвам информацията. Съжалявам, че при вас се е получило така със старата собственичка. :/ Мисля, че четох по- напред в темата за нея. За съжаление има всякакви хора и големи проклетии, наистина нервите и стрес са излишни. Като ходихте на оглед и като цяло преди да го закупите имахте ли възможност да я видите тази въпросната и беше ли ясно още тогава, че ще прави проблеми? Гледах за няколко случая, където доста безпроблемни са били предишните хора, препдолагам и това ще трябва да гледам. Тя живяла ли е там или просто е била собственик? Харесах едно жилище, което е тъкмо завършено и никой не е живял, предполагам инвестоторът нещо е закъсал.

# 119
  • Мнения: 9 876
Да, видяхме я още тогава. Изглеждаше мила лелка, и това й беше офисът. Казах й още тогава, че ако го купим ние, ще я оставим под наем, на пазарна цена. Не искам да й разбивам бизнеса. Не искам да я пъдя от там и да пускам конкуренция. Обаче после каква змия стана, не е истина. Неблагодарен човек, и не си знае интереса. Ма, квото.

# 120
  • Мнения: 2
Изключително полезна тема, благодаря на всички за споделените преживявания. Simple Smile

Аз и мъжът ми искаме да закупим имот в провинцията, който от няколко години е на търг, но не се продава поради ред причини (висока цена, отдалеченост от населеното място, състоянието на имота и подобни). Към момента цената е приемлива и сме решили да подадем оферта. Предполагаме, че ще бъдем единствените, тъй като има доста условности около имота и не би представлявал интерес за обикновенният купувач (а при нас историята е по-различна). Притесняваме се обаче дали ако банката (която в момента е собственик на имота) разбере, че има подател на оферта, няма да изпрати свой човек (поставено лице) на търга, за да подбива цената, или дали тя самата няма да се яви на търга и да наддава срещу нас. Някъде прочетохме, че взискателят (и до колкото разбрахме, това е банката) може да наддава и при отказ, не губи зададъка си, но не успяваме да намерим това никъде изрично упоменато в закона.

Ще бъдем много благодарни, ако някой може да сподели повече как стоят нещата, или ако знае къде да погледнем за подобна тънкост.

Поздрави! Simple Smile

# 121
  • Мнения: 2 799
Като се притеснявате не ходете на търга Simple Smile... сега сериозно, изумявам се колко много хора мислят и се притесняват за глупости....

Ето ти няколко причини защо притесненията ти са излишни и нереални:
1. За теб това може да е имота мечта, но за банката е тежест от която банката не може да се оттърве с години и се моли за такива като теб да се появят и да го купят
2. За теб това може да е скъп имот, за банката вероятно това са жълти стотинки
3. Ако поради някаква случайност банката се появи на търга, просто се откажете и идете следващия път.

Това стига ли като доводи или искате още?
Ако бях на ваше място, дори щях да ида да говоря директно с банката да го купя на по-ниска цена от обявената.

# 122
  • Мнения: 2
Като се притеснявате не ходете на търга Simple Smile... сега сериозно, изумявам се колко много хора мислят и се притесняват за глупости....

Ето ти няколко причини защо притесненията ти са излишни и нереални:
1. За теб това може да е имота мечта, но за банката е тежест от която банката не може да се оттърве с години и се моли за такива като теб да се появят и да го купят
2. За теб това може да е скъп имот, за банката вероятно това са жълти стотинки
3. Ако поради някаква случайност банката се появи на търга, просто се откажете и идете следващия път.

Това стига ли като доводи или искате още?
Ако бях на ваше място, дори щях да ида да говоря директно с банката да го купя на по-ниска цена от обявената.

Наистина е важно за нас да купим този имот поради причини, които не искам да споделя публично. Благодаря за мнението и съвета. Все пак, ако се откажем на търга, не губим ли депозита, който сме дали? И значи все пак банката може да се яви на търга, правилно ли Ви разбирам?

# 123
  • Мнения: 2 108
Всеки може да се яви на търга.
Ако дадат по-висока цена от Вашата-те го печелят и на вас си ви връщат депозита;
Няма логика ако сте Вие и банката тя да си го спечели,защото както казвате са минали много продани и те не са си го купили;
Ще предпочетат да вземат парите Ви;

# 124
  • Мнения: 2 799
Мария, уж твърдите че темата ви е изключително полезна, а говорите все едно не сте я чела или не я разбирате, защото въпросите ви това показват. Ако толкова ви е важно седнете и си дайте малко зор за четене с разбиране, в крайна сметка всичко  го пише в темата.

И не споменавайте, че имота е изключително важен за вас, че всички ще се юрнем да го купуваме веднага. Simple Smile

# 125
  • Мнения: 2 488
Тя банката, ако имаше интерес към този имот, досега да си го е купила. Нали това не е първа продан. И в крайна сметка какво значение има кой ще се яви на търга? Вие си определяте максималната цена, която сте съгласни да платите. Ако някой даде повече от тази цена, вие спирате да наддавате. След търга ви връщат задатъка. Задатъкът се губи единствено, ако сте обявени за купувачи и не внесете парите в обявения срок.

# 126
  • Мнения: 9 876
Спокич, банката иска да се отърве.

Ние така си купихме апартамент в Люлин. Седял, седал., Преседял.

И не друго, ми даже им направихме оферта да свалят от 48 000 на 42 000. И свалиха. Тъй че, даже можете да се пазарите, до 10 000 сваляли в евро, без да се свиква съвет на старейшините. Над толкова, трябва началникът на банката да одобри, което се протака много.

За София става дума, май си банк беше.

# 127
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 812
Когато имотът е изкаран на публична продан от ДСИ или ЧСИ пазарлък не става. Smile

# 128
  • Мнения: 9 876
Ние един си купихме от банка.
Там се пазарихме в посока надолу.

Другия, който купихме от ЧСИ, там също се пазарихме, но в посока нагоре 😀

# 129
  • Мнения: 337
Ние също се притеснявахме, че банката може да участва на търга. Не за да купи имота, а за да наддава и вдигне цената. И ако се случи-отказва се, защото нищо не губи. И ние печелим като единствен друг участник, но сме набутани с някакви пари отгоре. Затова си бяхме поставили някакъв максимален лимит, който няма да надскачаме( всъщност минимален). Слава, богу, не се случи нищо подобно, но съм чувала, че е ставало. Може би просто не им се занимава с жълти стотинки, освен ако не става въпрос за някой много скъп имот.
Затова...задължително добър адвокат. Той знае кое как и може да предвиди подобни ситуации. Щом искате много да участвате и това е вашият имот, не се отказвайте. Има рискове естествено, но пък си е тръпка и често си заслужава. Успех!
П.С.Не разбирам защо с тези резки реплики към съвсем обикновено питане! Всеки има различни опасения относно тези имоти, повечето не без основание! И всеки си знае как и какво му е коствало да събере тази сума в брой, за да може да участва. А когато ти е за първи път, въпросите и неяснотите са много. Нима при всички не е така? (Освен ако не работите в сфера, близка до имотната...)

# 130
  • Мнения: 9 876
Ние не сме ползвали адвокат. За какво? Тя банката го е проверила.
На стъклата бяха залепили табела, която беше мръсна, пращала, с паяжини. Обадихме се по телефона, спазарихме се, платихме го. И това беше.

# 131
  • Мнения: 2 108
Банката която прави номерата с явяване на търгове и вдигане е ПИБ  и Инвестиционна за друга не се сещам;Коя е Вашата?

# 132
  • Мнения: 145
Здравейте Simple Smile
Ще използвам темата, за да задам въпроса си.
Харесахме си имот, не от ЧСИ, но който при проверка се оказа, че има наложени 3 възбрани.
Бихте ли споделили опит какво се прави в подобни случаи?
Пратили са ни проект на предварителен договор, в който заявяват, че имат задължение да изплатят сумите към ЧСИ преди изповядването на сделката пред нотариус.
Ще финансираме покупката с ипотечен кредит. Банките биха ли отпуснали кредит ако възбраните все още не са заличени?
Благодаря!

# 133
  • Мнения: 8 806
банките няма да допуснат да купите жилище с проблеми, и в този случай, ви пазят интереса
Адвокат си вземи за всякакви подписвания на предварителен договор. Особено в този случай.

# 134
  • Мнения: 40
А каква е разликата между жилище от банка и ЧСИ?
Гледам, че различните банки имат секция с продажби.. а пък вътре пише - публична продан.

Демек според мен не може да отидеш в банката и да кажеш - отпуснете ми кредит за половината сума.. и купувам апартамента.
Правилно ли съм разбрал?

# 135
  • Мнения: 8 806
Щом пише публична продан, значи е публична продан. По правилата.
Една банка пък пише: "имотите ще се продават чрез търг с неприсъствено тайно наддаване."

# 136
  • Мнения: 2 799
Може ли някой запознат да сподели какво се случва когато човек спре да прави вноски по кредит и имота му се отнеме?

Какъв точно е процеса?
Колко пари превежда ЧСИ на банката и колко на кредитополучателя?
Кога кредитополучателя дължи още пари на банката?
Плащат ли се лихви за бъдещи периоди (ако примерно е иззет на 10тата година от 20 годишен кредит?
Какво става ако имота не може да се продаде на търг с години (примерно 5 години)? Плащат ли се лихви, дължи ли се нещо на банката?

# 137
  • Мнения: 8 806
ще отговоря единствено за лихвите, щом кредитът е погасен, не се търсят лихви за бъдещи периоди.
ЧСИ трябва да заплати на банката - нужната сума за погасяване на кредита, а на кредитополучателя - останалата сума, продажбата е обикновено на по-ниска цена.  (пример: имот купен за 100000лв, с кредит 90000лв, самоучастие 10000 лв,  до момента кредитополучателят е изплатил 20000 лв., на търг се продава за  85000 лева, от тях 70000 лв за банката и 15000 лв за кредитополучателя, в случая той е на загуба с 15000лв), Ако има печалба някаква, поради нарастнали цени на пазара, според мен банката няма право да получи повече от това, което и дължите и в някои случаи кредитополучателят може да излезе на печалба.

# 138
  • Мнения: 2 799
В примерера не трябва ли да има и лихва, която банката да получи освен 90000 лева, които е дала и прибира обратно.
Има ли наказателна лихва при предсрочно погасяване?
Какво се случва ако имота е иззет 2020 а се продаде чак 2025, текат ли лихви, кой ги плаща?

# 139
  • Мнения: 8 806
В примерера не трябва ли да има и лихва, която банката да получи освен 90000 лева, които е дала и прибира обратно.
Има ли наказателна лихва при предсрочно погасяване?
Какво се случва ако имота е иззет 2020 а се продаде чак 2025, текат ли лихви, кой ги плаща?
докато кредитоискателят плаща, е плащал лихви.  За периода между спирането на погасяването и продажбата не съм сигурна, (по-скоро няма кой да плаща), но след продажбата банката изчислява дължимата сума в момента и си получава парите, както при предсрочно изплащане на кредит - може да си го договорил за повече години, но го изплащаш предсрочно, и не дължиш лихва само до датата на разплащането.
Наказателна лихва има - за предсрочно изплащане, от договора и по закон има (% от главницата). Но това е май друг случай, прекратява се с банката по друг начин.

# 140
  • Мнения: 2 108

Какво се случва ако имота е иззет 2020 а се продаде чак 2025, текат ли лихви, кой ги плаща?
Какво значи е иззет, а се продаде 2025 г.?

# 141
  • Мнения: 2 799
Спираш да си плащаш кредита декември 2020 и какво се случва след това? Банката ти взима апартамента и го пуска на чси. Това отнема време, отделно може да не се продаде години наред този имот. Какво се случва през това време? Човек може ли да си живее в апартамента, наем ли ще му се начислява, кредитна вноска ли ще му се начислява, веднага ли се изнася? Ако апартамента не се продаде 5 години, това е много време, какво се случва? Кой плаща за тези 5 години?

# 142
  • Мнения: 2 108
Никой нищо не ти взима. Това,че е направен кредита изискуем и се продава имота не означава,че ти е отнета собствеността; Тя ти се отнема, когато се продаде на търг; До тогава ти го ползваш и ти текат и лихви и такси се трупат и всичко е з атвоя сметка.... Напускаш го , когато влезе в сила Постановление на новия собственик;

# 143
  • Мнения: 2 799
Това исках да знам, благодаря.
Излиза че ако имота не е ликвиден и се точи години наред по чси или ще плаща много кредитополучателя или имота ще бъде продаден на по-ниска цена, и кредитополучателя пак ще е значително ощетен. Затова при риск от невъзможност за плащане на кредит по-добре собственика да си го продаде и да се разплати навреме.

А какво става ако имота иде на чси, но в даден момент собственика се окопити и има приходи, с които да покрие изостаналите вноски?

# 144
  • Мнения: 2 108
Това исках да знам, благодаря.
Излиза че ако имота не е ликвиден и се точи години наред по чси или ще плаща много кредитополучателя или имота ще бъде продаден на по-ниска цена, и кредитополучателя пак ще е значително ощетен. Затова при риск от невъзможност за плащане на кредит по-добре собственика да си го продаде и да се разплати навреме.

А какво става ако имота иде на чси, но в даден момент собственика се окопити и има приходи, с които да покрие изостаналите вноски?
По първата част-да ,така е!По-добре да си го продаде сам-винаги ще постигне по-добре цена, ному трябва само човек с пари в брой;
По втората част - ако има приходи прави спогодба с банката за внаска примерно на 20-30-40% от дължимата сума и след това си започва на вноски; Но това зависи от банката дали ще иска;

# 145
  • Варна
  • Мнения: 816
Ние купихме имот на 9 публична продан. На най-ниската цена до момента на търговете.  Собственика на имота живееше в къщата и се водеше пазач. Имаше 2 ипотеки  общо  за над 200 000лв, дълга му накрая беше станал близо 400 000лв.  Банката от проданта получи 200 000лв. Той остана длъжник на банката с още толкова. Купи апартамент на името на внучката си, за да не му го вземат.

# 146
  • Мнения: 6
Здравейте,

Не знам дали не се дублирам с някой въпрос из тази тема, но ще се радвам, ако може да споделите контакти на добър адвокат по вещно право в София.

Благодаря!

# 147
  • Мнения: 4 593
Здравейте,

Не знам дали не се дублирам с някой въпрос из тази тема, но ще се радвам, ако може да споделите контакти на добър адвокат по вещно право в София.

Благодаря!

Попитайте в Софийските групи в фейсбук.

# 148
  • Мнения: 99
Здравейте,

Каква е процедурата да купиш имот от банката? Директно се свързваш с банката или пак минаваш през търгове и и ЧСИ?

# 149
  • София
  • Мнения: 4 192
Ако имотът е собственост на банката се договаряте с нея. Ако е необслужваем кредит се минава през ЧСИ.

# 150
  • София
  • Мнения: 12 231
Имам следният въпрос. Ако съм си харесала земя от ЧСИ на търг, нива и имам номера и мястото и в кадастъра, как мога да открия реалните координати, за да проверя точно на място как изглежда?
Опитах с Google earth, но е на границата с явно необработвана площ, както и снимките са стари и не ми е достатъчно като информация.

# 151
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 812
В обявлението за публична продан би трябвало да има посочени дни за оглед на имота (в случая земята).
Отиваш при ЧСИ, който продава земята и ще разбереш как става огледа. Твърде вероятно е да платиш 24 лв. за това, но щом те интересува, няма как.

# 152
  • София
  • Мнения: 12 231
Благодаря!
Аз открих, че в кадастъра, когато ми центира парцела горе показва координати и ще пробвам като начало по това да се ориентирам, ако не стане ще действам както предлагаш по-горе.

# 153
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 812
Чудесно е, че си се ориентирала, но имай предвид, че ЧСИ е длъжен да ти покаже имота, който продава (може лично, може и чрез пазача на имота).

Общи условия

Активация на акаунт